Polskie forum 3dfx
Retro Computers >> Kultowe komputery >> Amiga 500 renowacja
http://3dfx.pl/cgi-bin/yabb2/YaBB.pl?num=1431278412

Message started by RaNGuN on 10. May 2015 at 19:20

Title: Amiga 500 renowacja
Post by RaNGuN on 10. May 2015 at 19:20
Jako ciekawostkę postaram się pokazać kolejne etapy przywracania Amigi do stanu w miarę możliwości jak najbardziej przyzwoitego;-)

Jako przykład posłuży A500 którą kupiłem niedawno na szybko na Allegro. Ogólnie aktualnie mam "faze" na uzupełnienie kolekcji Amig i może trochę Commodore, a jak wiadomo takie stany trzeba natychmiast wykorzystywać ("Teraz prędko, zanim dotrze do nas, że to bez sensu" ;-) ), więc nie jest to szczególnie wyszukany egzemplarz, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że miał być niesprawny i ma mega żółtaczkę;-) Ogólnie Amiga okazała się być w 100% sprawna (nawet stacja działa bez zająknięcia), była w komplecie z zewnętrzną stacją która również okazała się w pełni sprawna więc zakup uważam za udany.

W ciągu tygodnia planuję zacząć pierwsze zabiegi "renowacyjne", chociaż może na razie się nią pobawię;-)
DSC_0156.JPG ( 3176 KB | 11 Downloads )

Title: Re: Amiga 500 renowacja
Post by konku on 11. May 2015 at 21:18
Super. Opisz proces wybielania. Standardowy: woda utleniona + słońce, czy też masz swoje udoskonalenia procesu?

Title: Re: Amiga 500 renowacja
Post by RaNGuN on 19. May 2015 at 10:55
Oczywiście za mało czasu i za dużo zajęć - jak zawsze;-) Ale udało się Amigę rozebrać, odkurzyć i umyć (oczywiście części plastikowe;-) ).

Była też pierwsza faza wybielania, ale na razie efekt nie jest satysfakcjonujący;-)

Konku - ze słońcem trzeba uważać, choć na tak gigantyczną żółtaczkę jak w tym przypadku to jedyna opcja. Jedyną modyfikacją którą ostatnio mi kolega Jacques podpowiedział to by po nałożeniu "zupki" obciągnąć Amigę (czy innego "pacjenta";-) ) przezroczystą folią do żywności - dzięki temu warstwa perhydrolu jest równiejsza i nie zasycha tak szybko, wstępne testy pokazują, że się to sprawdza;-)

Ja cały czas myślę nad dużą wanienką i moczeniu obudów w płynnym perhydrolu, w przypadku wybielania klawiszy i drobnych elementów działa to super, więc czemu by nie spróbować na większą skalę;-) Znacznie bezpieczniejsze i lepszy efekt niż po "białej ciapie";-)
DSC_0174.JPG ( 3745 KB | 17 Downloads )
DSC_0176.JPG ( 3147 KB | 15 Downloads )

Title: Re: Amiga 500 renowacja
Post by RaNGuN on 31. May 2015 at 17:48
Dawno nic tu nie wrzucałem, ale prace trwają, no i jest już chyba bliżej niż dalej;-)
DSC_0184.JPG ( 3831 KB | 9 Downloads )
DSC_0199.JPG ( 3036 KB | 11 Downloads )
DSC_0201.JPG ( 2879 KB | 11 Downloads )

Title: Re: Amiga 500 renowacja
Post by Dominiq on 31. May 2015 at 20:06

RaNGuN wrote on 31. May 2015 at 17:48:
Dawno nic tu nie wrzucałem, ale prace trwają, no i jest już chyba bliżej niż dalej;-)


1. Nie będziesz miał plam po wybielaniu obudowy pod folią? Chodzi mi o sytuację w której folia styka się bezpośrednio z plastikiem bez warstwy wybielacza.

2. Co do wybielania klawiszy to też stosuję taką metodę, jednak nie wystawiam na działanie promieni słonecznych ani w szklanym naczyniu. Perhydrol reaguje ze szkłem, klawisze po takim zabiegu są plamiaste.

Title: Re: Amiga 500 renowacja
Post by RaNGuN on 31. May 2015 at 21:24
Nie jestem specjalistą od wybielania więc chętnie przyjmę wszelkie podpowiedzi;-)

Jeśli chodzi o folię to stosuję to rozwiązanie od niedawna, jak dasz dość grubą warstwę kremu to wszystko wybiela się równo, dzięki folii można dodatkowo rozprowadzić krem jeśli coś zaczyna zasychać. Ja wybielam bardzo mało, tylko na własny użytek, więc całą procedura może trwać I miesiąc, powtarzam wybielanie każdej części po 5-8 razy, wychodzi bardzo ładnie I ponowne żółknięcie występuje w minimalnym stopniu.

Na bezpośrednie słońce nie wystawiam, przez okno albo tak jak dziś przez szklaną barierkę balkonu.

A w czym wybielasz klawisze? Klawisze które do tej pory wybielałem wyszły bardzo dobrze, nie żółkną ponownie wcale, nie zauważyłem by wychodziły plamiste. Największy problem ze słoikiem jest taki, że trzeba ciągle mieszać klawisze.

Jakie naczynie polecasz do perhydrolu? Ja bym chciał jakąś wanienkę by ułożyć klawisze napisami do góry a później zalać płynem - tak by wybielały się równomiernie, ale nie wiem z jakiego tworzywa powinna być ta wanienka;-)

Aha, oczywiście folia powinna być tak rozłożona żeby nie było bąbli powietrza pod nią, ale teoria teorią a praktyka praktyką;-)

Title: Re: Amiga 500 renowacja
Post by Callahan on 01. Jun 2015 at 08:20
Perhydrol reaguje ze szklem.
Najlepiej uzywac aluminium lub polietylenu.

Title: Re: Amiga 500 renowacja
Post by Dominiq on 01. Jun 2015 at 09:04

RaNGuN wrote on 31. May 2015 at 21:24:
Nie jestem specjalistą od wybielania więc chętnie przyjmę wszelkie podpowiedzi;-)


Krótki tutorial wybielania... :)

Wybielanie obudów (dużych powierzchni):

1. Dokładnie myjemy element, który chcemy wybielać. Preparatem, który ja stosuję do mycia jest płyn do mycia naczyń "Ludwik".
Wycieramy do sucha i odkładamy (ja odkładam na balkon i czekam, aż słońce wygrzeje) do wyschnięcia na około 30 minut - 1 godz.
  (You need to Login or Register

2. Nakładamy wybielacz.
Po wielu bojach, próbach i zniszczonym wybielaniem plastiku stosuję produkt Scandic Line Oxydant 12%
Butelka 1-litrowa, przy wprawie w stosowaniu, starczy na wybielenie nawet 4-5 kompletnych obudów do Amigi 500 (bez klawiatury)
Kupuję go u Pana -   (You need to Login or Register , który zaskoczony był zastosowaniem oferowanego przez niego preparatu ;)
12%, gęsty preparat doskonale nadaje się do interesującego nas zadania. Polecam też wybielacz "Joanna" jednak cena jest trochę zaporowa.
Co ważne - nie stosuję żadnych domieszek/receptur składających się z Vanish`a i/lub gliceryny - wychodzą plamy i możemy nie osiągnąć zamierzonego efektu.

Do nakładania używam silikonowej łopatki do ciasta -   (You need to Login or Register
a) nakładając wybielacz pędzlem czy to z włosem syntetycznym czy naturalnym powstają smugi i nierównomierne nałożenie, które doprowadzą do takiego efektu -   (You need to Login or Register (plamy, smugi)
b) używając silikonowej łopatki do ciasta wybielacz można równomiernie rozprowadzić po powierzchni, przy tym silikon jest elastyczny i nie wchodzi w reakcję z wybielaczem (np. nie rozpuści się, nie przebarwi plastiku)

Wystawiam na działanie promieni słonecznych na około 45minut - 1,5 godz. w zależności od natężenia ciepła oferowanego przez naszą życiodajną Gwiazdę.
  (You need to Login or Register
(Pilnujemy, żeby wybielacz nie wyschnął - jeśli zauważymy wyschnięte miejsca dokładamy wybielacza w to miejsce, jeśli jednak nie dopilnujemy tego, będziemy mieć taki efekt -   (You need to Login or Register)

Po około 45minut - 1,5 godz. zmywam wybielacz z plastiku pod prysznicem ciepłą wodą.

3. Wynik wybielania - jedno podejście przy założeniu, że słońce nie jest za chmurką i ciągle "patrzy" na wybielany element.
  (You need to Login or Register

4. Powtórzę jeszcze raz - Trzeba uważać na to, żeby obudowa była posmarowana wybielaczem dokładnie i równomiernie, w przeciwnym wypadku możemy spodziewać się niestety efektu jak tutaj (jaśniejsze plamy):   (You need to Login or Register

P.S. Zdarza się, że wybielany element po jakimś czasie zaczyna znowu żółknąć. Znalazłem na to sposób - powtarzam w/w operację jeszcze raz po około tygodniu od pierwszego wybielania.



Wybielanie klawiszy (dużej ilości małych elementów)

1. Podobnie jak w przypadku obudowy dokładnie myjemy elementy, który chcemy wybielać w ciepłej/gorącej wodzie. Preparatem, który ja stosuję do mycia jest płyn do mycia naczyń "Ludwik".
Wycieramy do sucha i odkładamy (ja odkładam na balkon i czekam, aż słońce wygrzeje) do wyschnięcia na około 30 minut - 1 godz.
  (You need to Login or Register
  (You need to Login or Register
  (You need to Login or Register

2. Do plastikowego naczynia/pojemnika wlewamy perhydrol 30% (do nabycia w sklepach myśliwskich - służy do wybielania kości trofeów myśliwskich). Jest to ten sam związek chemiczny co w przypadku wybielacza do obudów (12%) jednak o wyższym stężeniu (30%)
  (You need to Login or Register
Od tego momentu radzę stosować środki ostrożności w postaci gumowych lub fryzjerskich (najczęściej jednorazowych) rękawic ponieważ w przypadku kontaktu perhydrolu 30% ze skórą ten ją podrażnia/uszkadza (parzy) -   (You need to Login or Register

3. Wsypujemy umyte i suche klawisze do naczynia z perhydrolem 30% i odstawiamy na 3-4 dni w np. łazience.
WAŻNE - używamy tylko plastikowych pojemników (ja używam pojemnika z polietylenu) ponieważ perhydrol/utleniacz wchodzi w reakcję ze szkłem.
WAŻNE 2 - w odróżnieniu od wybielania obudowy, proponuję mało nasłonecznione miejsce - nadmierne nasłonecznienie powoduje powstawanie plam na klawiszach - 3-4 dni wystarczą do wybielenia klawiszy w perhydrolu 30% bez użycia słońca.

4. Po 3-4 dniach wyjmujemy klawisze z perhydrolu np. łopatką do ciasta używaną również do nakładania pasty na obudowę. Myjemy w ciepłej wodzie, suszymy i...

4. Efekt wybielania:
a)   (You need to Login or Register - u góry przed, na dole po procesie wybielania
b)   (You need to Login or Register

Title: Re: Amiga 500 renowacja
Post by RaNGuN on 01. Jun 2015 at 12:39
Ok, super, dzięki za info, myślę, że nie tylko mnie się przyda;-)

Co do wybielania kremem to generalnie nie mam pytań, wszystko jasne i ze wszystkim się zgadzam;-)

Na pewno skorzystam z podpowiedzi by po tygodniu powtórzyć zabieg w celu utrwalenia efektu;-)

Mam dodatkowe pytania co do wybielania w płynnym perhydrolu:
-czy roztwór 30% nie jest za mocny? Kolega który mnie "wdrażał" w wybielanie mówił, że trzeba rozcieńczyć roztwór by uzyskać roztwór ok. 18%.

Jedynie co to mam dokładnie odwrotnie odnośnie słońca - wybielania kremem nie robię w słońcu, a słoik z perhydrolem daję na słońce;-)

Słoik szklany oczywiście wymienię na naczynie plastikowe! Dzięki za info! Będzie praktyczniej. Nie wiem tylko jak z parowanie później?

Title: Re: Amiga 500 renowacja
Post by RaNGuN on 18. Oct 2015 at 15:45
Mineło jakieś pół roku od renowacji;-) Efekt końcowy jak w załączniku;-)
DSC_0405.JPG ( 3237 KB | 31 Downloads )

Title: Re: Amiga 500 renowacja
Post by Varus on 18. Oct 2015 at 20:26
Wygląda jak nówka !

PS.
Teraz przeczytałem cały TOPIC, ogólnie Panowie kawał dobrej roboty. A w szególności poradnik z wybielaniem, odnawianiem sprzętu. Brawo. Myślę, że to niejednemu się przyda.

Title: Re: Amiga 500 renowacja
Post by kazeobi on 26. Mar 2017 at 12:37
Powoli swoją robię na "cudo", zastanawiam się, tylko, czy wybielanie ma sens. Gdzieś wyczytałem, że była jakaś seria A500 z beżowymi obudowami i chyba mam taką - klawisze widocznie pożółkły, a obudowa po wyczyszczeniu (nie szorowałem, spryskałem kilka razy Froschem sodowym, przetarłem szmatką i spłukałem wodą) jest prawie jednolita. Jak pewnie zacznę kombinować z tymi trzema żółtymi plamami, to będę miał jasnobeżowe plamy zamiast nich  8-)
WP_20170326_12_26_30_Pro.jpg ( 364 KB | 9 Downloads )
WP_20170326_12_26_37_Pro.jpg ( 477 KB | 6 Downloads )

Title: Re: Amiga 500 renowacja
Post by Jenot on 26. Mar 2017 at 13:02
Nie wybielaj obudowy. Pamiętaj - żółć zawsze wraca, po wybielaniu bardzo szybko. Żeby tego uniknąć, trzeba albo trzymać ją w ciemnym miejscu, albo przykrywać osłoną, albo polakierować jakimś bezbarwnym lakierem nie przepuszczającym UV. Na Twoim miejscu spróbowałbym wybielić klawisze. To łatwa operacja, i nie ma problemu z powtarzaniem co jakiś czas.

Title: Re: Amiga 500 renowacja
Post by kazeobi on 06. Apr 2017 at 21:58
To kwestia światła, ale klawisze są koloru strzałek. Jeszcze tylko znajdę kogoś kto dolutuje mi pamięć na płycie do 1 mb i składam do kupy, chwalę się fotkami...
WP_20170406_21_21_39_Pro.jpg ( 210 KB | 7 Downloads )

Title: Re: Amiga 500 renowacja
Post by RaNGuN on 07. Apr 2017 at 09:05
W 100% się zgadzam z Jenotem. Jedynie warto jeśli obudowa jest jakoś nierówno poźółknięta - boki, albo plany, po wybieleniu pożółknie równo, więc jest lepiej;-) Ewentualnie jakieś przypadki mega żółtaczki (mam taką jedną A1200) - była dosłownie żółto/pomarańczowa, wybielona kilka lat temu, owszem pożółkła, ale tragedii nie ma. Natomiast jeśli się nastawiasz na to, że wybielisz i efekt się utrzyma przez lata to niestety się rozczarujesz... Wybielanie klawiszy jest łatwiejsze bo "kąpiesz" je w płynnym perhydrolu (nie pamiętam jak się to fachowo nazywa, ale wiadomo o co chodzi), nie trzeba nic smarować itp, jedynie czasem zamieszać klawisze, no i później dokładnie umyć. Czyszczenie klawiatury jeszcze jest o tyle istotne, że np. mnie nie bardzo pasuje świadomość, że pod klawiszami mam czyjeś śniadanie sprzed 25 lat;-) Czyszczenie wykałaczkami, pędzelkami itp to mrzonki, bez wyjęcia klawiszy nie da się tego syfu wyczyścić;-)

Title: Re: Amiga 500 renowacja
Post by Batyra on 07. Apr 2017 at 09:07
Podobno jest coś takiego jak jakiś spray anty UV... chodzi o reflektory samochodowe. Ponoć utrzymuje efekt wybielenia - ale ja tego nie próbowałem.

Title: Re: Amiga 500 renowacja
Post by zijacek on 07. Apr 2017 at 13:53
Ja tam bym z lakierem nie ryzykował. Może i zabezpiecza, ale na ile skutecznie i czy aby na pewno? Jeśli okaże się, że nie, to lakierowaniem zamkniemy sobie drogę do ew. kolejnego wybielenia.

Osobiście wybieliłem całkiem sporo rozmaitych obudów, i muszę powiedzieć, że na początku, jak nie próbowałem kombinować, to wszystko wychodziło ładnie. Jak zacząłem wymyślać z foliami, mocniejszymi kremami, a to za szybą, a to w pochmurne dni, to zawsze coś tam wychodziło nie za bardzo. Najlepiej szło w najprostszy sposób: dokładne mycie (wodą z mydłem), dokładne spłukanie, osuszenie (30 min na słońcu), posmarowanie 12% kremem, 2 godziny na słońce (latem), zazwyczaj efekt był połowiczny, więc powtórka całego cyklu i było elegancko.
Tą metodą udało mi się jednak wykonać jedno z najgorszych wybieleń, gdzie zmasakrowałem klawisze funkcyjne ATARI 64XE. W sumie nie pamiętam czy, i ew. co zrobiłem nie tak.

NIESTETY!!!
Żółtaczka powraca, i od mniej więcej 2 lat nie wybielam już nic.

Title: Re: Amiga 500 renowacja
Post by kazeobi on 07. Apr 2017 at 14:15
Zoltaczka, jak jest rowno, to nie jest problem, problematyczne sa np. takie rzeczy ( screen z kanalu youtube 8bit keys):
  (You need to Login or Register
Strasznie mnie to kuje w oczy...

Title: Re: Amiga 500 renowacja
Post by Joohan on 07. Apr 2017 at 15:58
Można spróbować tak jak Batyra pisał, do reflektorów samochodowych stosuje się też zamiast lakierowania woskowanie, woskiem z filtrem UV i to jest zmywalne więc nie będzie problemu jak z lakierem. Tylko czy wtedy powierzchnia nie będzie tłusta/śliska ?

Title: Re: Amiga 500 renowacja
Post by Batyra on 07. Apr 2017 at 16:42
Hehe... krem z filtrem :) dobrze się wchłania i nie pozostawia uczucia tłustych rąk ;D :D

a tak na poważnie ciekawe jakie środki bo tutaj bardziej się nie interesowałem... Ja swoje klamoty trzymam w lochu bez dostępu światła  ;)

Title: Re: Amiga 500 renowacja
Post by kazeobi on 17. Sep 2017 at 20:03
  (You need to Login or Register

ozon + uv, ciekawe...

Title: Re: Amiga 500 renowacja
Post by Callahan on 17. Sep 2017 at 20:29
I z tym podgrzewaniem H2O2 to duży postęp czasowy. Za nadtlenek 30%-35% w płynie 5L wołają ok 30zł. A więc temat na zimowe wieczory  ;D

Title: Re: Amiga 500 renowacja
Post by pawelemtica on 30. Jan 2018 at 22:32

konku wrote on 11. May 2015 at 21:18:
woda utleniona + słońce


Błąd woda utleniona 12% w kremie + CIEPŁO, słońce nie ma nic do tego.

Title: Re: Amiga 500 renowacja
Post by Batyra on 30. Jan 2018 at 22:35

pawelemtica wrote on 30. Jan 2018 at 22:32:

konku wrote on 11. May 2015 at 21:18:
woda utleniona + słońce


Błąd woda utleniona 12% w kremie + CIEPŁO, słońce nie ma nic do tego.


Cześć,
zanim zaczniesz pisać posty, proszę przywitaj się z nami, napisz coś o sobie :)

Tutaj:
  (You need to Login or Register

Polskie forum 3dfx » Powered by YaBB 2.6.1!
YaBB Forum Software © 2000-2024. All Rights Reserved.