Polskie forum 3dfx
Retro Computers >> Sound Cards >> Moduły MIDI
http://3dfx.pl/cgi-bin/yabb2/YaBB.pl?num=1500819465

Message started by Batyra on 23. Jul 2017 at 16:17

Title: Moduły MIDI
Post by Batyra on 23. Jul 2017 at 16:17
Postanowiłem zrobić nowy wątek specjalnie dla modułów MIDI.

Jak zaczynałem zbierać, na allegro był jeden "nie wiadomo czy sprawny" moduł Roland SC55-mkII za jakieś 200zł. Widziałem takie "pudełko" na vogons i na YouTube, poza tym "Roland" mówi dużo. Kupiłem tą skrzyneczkę aby zobaczyć do czego to służy... Dość długo leżała niepodłączona ale w końcu ją uruchomiłem i odebrało mi mowę. To jak brzmią gry na tym to kosmos. Do tego SC55mk-II ma w miarę działającą emulację MT-32 więc od Doom'a po Monkey Island.

Generalnie czym są moduły midi?
To urządzenia zdecydowanie bardziej ze świata muzyki niż komputerów. Keyboardy w wielu przypadkach to tylko "klawisze" - nie chodzi mi o takie keyboardy z wbudowanymi modułami ale zasada jest ta sama. Uderzasz w klawisz a moduł midi generuje dźwięk. Jaki? Taki jak sobie ustawimy więc może to być kilka rodzaj pianin, saksofony, trąbki, gitary itp. itd. No i właśnie do tego służą moduły MIDI. To one odpowiadają za brzmienie. Więc mogę mieć super keyboard podłączony pod niego moduł, ale z jak mam ochotę to mogę podłączyć inny i mieć inne brzmienia.

Bardzo często przy tworzeniu muzyki do gier siadał sobie muzyk, ustawiał perkusje, itp. i nagrywał ścieżkę dźwiękową. Tak było w przypadku Doom'a czy Monkey Island gdzie obie ścieżki dźwiękowe zostały o ile mi wiadomo nagrane właśnie na keyboardzie do którego podpięty był Roland. Więc tylko na takim urządzeniu można odsłuchać ścieżki tak jak była wymyślona przez autora. Z reguły to najlepsze możliwe brzmienie. Reszta wariantów to "transkrypcje" pod inne karty czy systemy...

Teraz kwestia podłączenia.
Generalnie moduły jak już pisałem podłączało się pod keyboardy. Aby podłączyć je do PC potrzebne jest urządzenie obsługujące standard wysyłaniu instrukcji midi tzw.  MPU-401 (MIDI Processing Unit). Większość kart dźwiękowych z wyjściem joystick'a pozwalało na podłączenie takiego modułu. Choć w wielu przypadkach jest to jedynie kompatybilność czy emulacja MPU w tak zwanym trybie "nie inteligentnym"... Dlatego korzystamy kart MPU-401 od Rolanda lub ich klonów typu MidiMan, MusicQuest (które teraz są z dużym sukcesem klonowane np. przez użytkownika Vogons i AmiBay o nicku Keropi). Niektóre karty miały tez tzw. "semi-inteligent mode" UART - np. karty od Ensoniq. Ogólnie chodzi tutaj o to, że jak włączam Monkey Island przez "monkey r" to gra szuka urządzenia z MPU i wysyła mu sygnały... to urządzenie przekazuje je dalej. I w wielu przypadkach innych kart tego intercafe'u, który jest "kompatybilny" lub "emulowany" po prostu nie widać.

Kila modułów które mam. Oczywiście z nich też będą próbki. A fotki niedługo podmienię na swoje.
Roland_SC-7.jpg ( 105 KB | 6 Downloads )
Roland_SC-55mkII.jpg ( 63 KB | 7 Downloads )
Roland_SC-88.JPG ( 28 KB | 6 Downloads )
Korg_NX5R.jpg ( 34 KB | 4 Downloads )

Polskie forum 3dfx » Powered by YaBB 2.6.1!
YaBB Forum Software © 2000-2023. All Rights Reserved.