Polskie forum 3dfx
Retro Computers >> Elektronika >> Willem Programmer 5.0 - recenzja
http://3dfx.pl/cgi-bin/yabb2/YaBB.pl?num=1514552711

Message started by Neo on 29. Dec 2017 at 14:05

Title: Willem Programmer 5.0 - recenzja
Post by Neo on 29. Dec 2017 at 14:05
Zażyczyłem sobie na święta taki niedrogi uniwersalny programator z Chin:   (You need to Login or Register
Softu mailem nie przysłali, ale płytka przyszła nie ta ze zdjęcia, a lepsza z dodatkowymi gniazdami PLCC :) A takie chodzą po 3 funty drożej. Programator podłącza się do retro PC przez LPT w trybie EPP. Zasilanie może czerpać przez dołączony kabel USB dla nowszych chipów nie wymagających napięć wyższych niż 5V, lub z zasilacza DC 9-12V. Jak się przyjrzycie mojemu zdjęciu, to zobaczycie, że wszystkie tranzystory są wlutowane na odwrót. Trochę mnie to zaniepokoiło, ale widocznie użyli innych tranzystorów, lub oznaczenia w projekcie były błędne, bo sprzęt działa. Oprogramowanie znalazłem w necie dość szybko (wersja 0.98d12 dla PCB 5.0).

Program podaje ustawienia DIP-switcha i kilku zworek po wybraniu układu, który chcesz zaprogramować. Wrzuciłem kość FLASH 2Mbit (256kB), odpalam, programuje się. Za chwilę mały zgrzyt - zatrzymuje się przy 24%... Godzinę przeglądania forów i lakonicznych dokumentacji później rozwiązałem problem, pół-eksperymentalnie. Okazało się, że zworka J10 była w złej pozycji. Doszedłem do tego porównując manuale i zdjęcia płytek w różnych rewizjach. Na wszystkich jakie widziałem w sieci były one oznaczone nieco inaczej, ale pełnią tą samą funkcję i w rewizji 3.5 zworki J9 i J10 są w pozycji 1-2, a w nowszych 2-3. Przy okazji dowiedziałem się, że zworką J8 mogę ustawiać VCC na 5V, 5.6V i 6.4V.

W końcu kość zaprogramowała się i zweryfikowała poprawnie. Może przy okazji programowania EPROMu 8Mb nakręcę jakieś wideo ::)

Na chwilę obecną:

+retro friendly
+łączność przez port równoległy
+gniazda ZIF, PLCC32, DIP
+header ICSP (In-Circuit Serial Programming)
+ilość obsługiwanych chipów
+cena

-dokumentacja
-mnogość wersji
-możesz zjarać kość jak źle ustawisz nie opisane na PCB zworki
Willem.jpg ( 647 KB | 6 Downloads )

Title: Re: Willem Programmer 5.0 - recenzja
Post by barwniak on 29. Dec 2017 at 14:23
Fajnie, że udało Ci się znaleźć coś co Cię Cieszy.
Mój podziw za organizację czasu przy stałej pracy i dwóch dzieciach :) Wiem ile trzeba się czasem naszukać, nagłowić nad nieopisaną elektroniką :)
Swoją drogą, to dziwne, że nie przysłali Ci instrukcji.

Title: Re: Willem Programmer 5.0 - recenzja
Post by Jenot on 29. Dec 2017 at 17:26
Do tego sprzętu co wersja to instrukcja, uniwersalnych brak. ;)
Najlepiej patrzeć co wyświetla program - zazwyczaj po wybraniu czipa wyświetla się rysunek, jak mają być ustawione zworki i w którą podstawkę włożyć programowany układ, nie zaszkodzi też przejrzeć datasheet programowanego układu. Porządny zasilacz też się przyda bo 5V wystarczy do zaprogramowania/skasowania niewielu układów.
Ja mam zgodny z Willemem Universal Flash Programmer od Eliptora, z kilkoma adapterami (EPROM 16bit, EPROM 8bit i flash). Taka ciekawostka - oprogramowanie działa nie tylko na retrosprzętach, ale nawet na Windows 10, trudno jednak teraz znaleźć komputer posiadający gniazdo LPT. Z adapterami USB-Parallel Willem nie działa, działa natomiast z kartami PCI/PCIe opartych na układzie MosChip, po pewnych modyfikacjach oprogramowania programatora - trzeba doinstalować bibliotekę, która emuluje LPT1.
Tak czy inaczej to porządny kawałek sprzętu, dopracowywany przez wiele lat, a dla retromaniaków nieoceniony (BIOS w blaszakach, kernale w C64, C128, kickstarty w Amidze, TOS w Atari ST, ROMy do różnych peryferiów).

Title: Re: Willem Programmer 5.0 - recenzja
Post by kazeobi on 29. Dec 2017 at 17:43
Bez przesady, płyty z lpt cały czas wychodzą, bez problemu cz płacenia kupy pln za "przemyslowosc" da się taka kupić choćby pod ryzena...

Title: Re: Willem Programmer 5.0 - recenzja
Post by Neo on 29. Dec 2017 at 19:41

Jenot wrote on 29. Dec 2017 at 17:26:
Najlepiej patrzeć co wyświetla program - zazwyczaj po wybraniu czipa wyświetla się rysunek, jak mają być ustawione zworki i w którą podstawkę włożyć programowany układ, nie zaszkodzi też przejrzeć datasheet programowanego układu.

Na rysunek trzeba spojrzeć koniecznie i ustawić co pokazuje, ale to nie zawsze są wszystkie informacje, których potrzebujesz ;) Te zworki, które miałem źle ustawione to było coś od adresów (oznaczone A<--->B na płytce), a rysunek też nie wspomina nic o ustawieniach napięcia. Nie patrzyłem jeszcze jakie są rysunki dla innych układów, ale np jak bym miał ustawione Vpp na 20V dla jakiegoś starożytnego EPROMa i zapomniał zmienić, to bym tego flasha usmażył ;)

Tutaj screen przy flashowaniu kostki 4Mb (512KB) w gnieździe PLCC.
Willem_software.jpg ( 104 KB | 13 Downloads )

Title: Re: Willem Programmer 5.0 - recenzja
Post by Neo on 01. Nov 2018 at 19:50
A tu filmik jak dĹ‚ugo programuje siÄ™ najwiÄ™kszy EPROM 8Mbit (1MB):   (You need to Login or Register

Polskie forum 3dfx » Powered by YaBB 2.6.1!
YaBB Forum Software © 2000-2024. All Rights Reserved.