Polskie forum 3dfx
Retro Computers >> Ogólne >> Co to jest sprzęt Retro?
http://3dfx.pl/cgi-bin/yabb2/YaBB.pl?num=1517656958

Message started by Tomek on 03. Feb 2018 at 12:22

Title: Co to jest sprzęt Retro?
Post by Tomek on 03. Feb 2018 at 12:22
Co waszym zdaniem jest sprzętem typu "Retro"

Na Wikipedii opis jest bardzo oglny i oznacza oglnie "stary" z "przeszłości".

Zauważyłem, że każdy z nas ma inny pogląd na retro. Dla niektrych retro, to sprzęt 486, a dla innych Pentium 4.

Opiszcie co uważacie za retro, może uda się stworzyć jakąś definicję "retro" na potrzeby forum.

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by Batyra on 03. Feb 2018 at 12:31
O stary! Dotknąłeś wrażliwego tematu...
Wydaje mi się, że chyba każdy z nas ma swoją, inna definicję... np.

- retro się kończy wraz z obsługą 3dfx
- retro to to czego nie ma  juz w powszechyn użyciu
- retro to wszystko co starsze niż 10 lat
- retro to wszystko do P3 (P4 już nie jest retro  ;D ;))
.
.
.
Więc po stoczonych wielu bojach i dyskusjach nie doszliśmy do żadnego wniosku tylko się kilka osb pobiło :P

Dla mnie jest to pojęcie głwnie emocjonalne i "moje retro" kończy się wtedy, kiedy przestałem grać w gry bo dopadło mnie życie... czyli pamiętam jeszcze dobrze długie noce spędzone na P3... a od P4 już nic nie pamiętam ;)
Najfajniej pamiętam czasy podstawwki i DOS'a - dlatego taki wolf, doom, duke, mortal itp. to dla mnie prawdziwa nostalgia... No i rzeczywiście pierwsze voodoo kupione na giełdzie w warszawie... i ta zazdość jak kolega kupił za fortunę PII 266 i monstera2 8mb... quake wyglądał jak fotorealistyczny  :D

Z drugiej strony czuję, że koniec retro wypada wtedy kiedy wszystko zostało "ujednolicone"... nie było już tylu prb nowych rozwiązań i rżnych standardw... np. w kartach dźwiękowych - było wiele standardw i prawie każda karta brzmiała inaczej. W kartach graficznych było wiele sposobw wyścietlania tych wszystkich OplenGL, Glide, VR, itp. karty oparte na rżnych sposobach renderowania wypuszczali rżni producenci i oprcz wydajności sam mechanizm działania był inny.

Potem wszystko zostało zunifikowane. No i pamiętajmy, że nakłady produkcyjne zrobiły się inne. Niektre z kart, ktre mam mają 4-5 cyfrowe numery seryjne... a taki sound blaster live był wyprodukowany w gazylionie sztuk - więc ciężko mu będzie zostać "retro rarytasem"...

No i ostatnia rzecz, teraz mamy tak na prawdę kilku głwnych graczy Intel, AMD, Nvidia - reszta to raczej "resellerzy"... kiedyś to tych firm były dziesiątki ale większość z nich poupadała - i właśnie ten upadek sprawił, że rzeczy stały się "rare"... jak 3dfx, gravis, adlib itp itd.

To oczywiście tylko moje totalnie subiektywne zdanie.

true_001.gif ( 1176 KB | 0 Downloads )

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by Tomek on 03. Feb 2018 at 13:10
Czyli retro, to raczej emocje i powrt do przeszłości. Ja jestem emocjonalnie związany z erą 486 do Pentium III. Chciałbym cofnąć czas i wrcić do tego bumu na komputery. Jednak nie pamiętam czasw wcześniejszych, a przecież informatyka rozwijała się dużo wcześniej i była jeszcze w większych powijakach niż za 486.

Dlatego uważam, że są to głwnie emocje i chęć powrotu do starych czasw.

Dla ludzi ktry mają teraz 12 lat i zaczynają przygodę z komputerem, to za 30 lat dla nich retro będą czasy obecnie, a wcześniejsze będą dla nich "jakimś nieporozumieniem" i nic wartym uwagi. Tak jak dla mnie przed 486 nie było ciekawie, bo nie miałem z tym do czynienia jako nastolatek. Chociaż ciekawią mnie początki informatyki.

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by sajmon on 03. Feb 2018 at 13:19
dla mnie z kolei retro to dos z dźwiękiem ,czyli musi być isa ,wtedy jest 100% kompatybilności .Nie ważne czy to 386  albo PIII .Jednak koniec retro w moim przypadku kończy się na 98se oraz PIII .Dlatego że 99% tego co działało na XP oraz P4 jest uruchamialne na moim domowym PC .Zaczynałem od 286 i tam tylko DOS był , bodajze windows 3.1 już wymagał "386 strongly recomended  "

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by Neo on 03. Feb 2018 at 13:26
Według mnie komputer retro to taki, ktry nie jest już wstanie odpalić wspłczesnego softu. Obecnie jest to pułap Tualatina i Athlona XP/Semprona Socket A. Dlaczego nie P4? Bo już obsługuje SSE2 i spokojnie puścisz na tym najnowsze przeglądarki.

Jeśli chodzi o karty graficzne, ktre stawały się przestarzałe znacznie szybciej, to osobiście akceptuję wszystko poniżej Shader Model 3.0.

Toleruję karty CF w retro sprzętach, ale uważam to za oszukiwanie :P Terkotanie głowic jest obowiązkowym elementem moich buildw i CFa bym wsadził jedynie do laptopa - chodzi mi od dawna po głowie pomysł zbudowania czegoś z użyciem ekranu ze zdechłego tableta.

Co do dźwięku, to tak żeby pasował do epoki. Dla sprzętw do Pentium 2 i Super Socket 7 obowiązkowo dźwięk ISA, do P3 i Athlonw coś ze sprzętowym miksowaniem i obsługą ktregoś z wymarłych standardw jak A3D, EAX, DirectSound 3D itp.

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by Batyra on 03. Feb 2018 at 13:26
Czyli na razie wszyscy myślimy bardzo podobnie :) z naciskiem na sprzęt lub emocje - ale oglnie wniosek prowadzi nas do 386-PIII (choć wcześniej też jest retro... choć dla mnie to już prehistoria).

@Tomek
Co do drugiej części to wydaje mi się, że może być tak:

My marzyliśmy, żeby quake miał więcej niż 20 klatek i z kumplami robiliśmy benchmarki "kto ma więcej". Dla nas to była kluczowa rżnica jak miało się 9 lat gdy ja miałem SX33 a kumpel DX4-100... wiedzieliśmy o tym - sprzęt i jego charakterystyka miały znaczenie - także ze wzgledu na ograniczenia w jego dostępności (choćby cenowe). Teraz wszystko wszędzie działa pięknie: komputery, tablety, konsole - więc nie ma aż takiego ciśnienia na sprzęt. Teraz dzieciaki rozrżniają tylko kto ma play'a a kto xboxa. Czyli znowu wracamy tutaj do tematu "unifikacji" ktra zabrała rżnorodność i klimat. Ale mwię tutaj o obecnych 8-13 latkacha... Starsi już czują lepiej klimat "sprzętu" i ryzeny, core, geforce, radeon coś więcej znazczą... Ale cały czas jest to sprzęt bardzo popularny, produkowany w wielkich nakładach itp.

Wydaje mi się, że za te 15-20 lat, obecne dzieciaki będą bardziej jak kolekcjonerzy konsol... stary iPad2 czy PS4 bedą tym powrotem do retro-klimatu. Zdecydowanie mniej bedzie osb, ktre bedą chciały mieć "zabytkowy" core i9 z twoma tytanami X w SLI ;D

Z drigiej strony wydaje mi się, że pasja do tego "prawdziwego" (dla nas) retro dalej będzie istniała. Więcej jest osb, ktre teraz uwielbiają amerykańskie samochody z lat 50tych niż toyoty corolle z lat 80tych czy focusy z poczatu dwutysięcznych ;) choć mają po 20-30 lat i nie mieli nawet szans czuć tych czasw gdy muscle cary nie były retro (ale dotyczy to tak samo maluchw, dużych fiatw czy polonezw)... bo tam był ten klimat, i ta magia... Znam wiele osb, ktrych nie było jeszcze na świecie, gdy moi rodzice jeździli maluszkiem a teraz mają swoje "fury 126" i czują klimat...

Widzę po swoich dzieciakach, że gra w duke nukem :P raptora czy lotus 3 jest jakoś bardziej atrakcyjna niż Gran Turismo na PS3 - jak się ich pytam czy wolą pleja czy na "grzybku" pograć - odpowiedź jest oczywista... więc chyba ta "magia" działa..

hehehe... ale się rozpisałem (sorry za literwki)...

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by barwniak on 03. Feb 2018 at 13:33
Ja definiuję to tak jak w jednym punkcie ujął to Batyra

- retro to to czego nie ma  już w powszechnym użyciu

Statystycznie to jednak twoja teza
"Czyli retro, to raczej emocje i powrt do przeszłości.
jest najczęściej występującą przyczyną nazwania czegoś retro.

Z mojej oceny tego co widuję u klientw od małe firmy do osb prywatnych to najmłodsze retro to:

S478, S939
DDR
Win2000

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by Tomek on 03. Feb 2018 at 13:40
Dodam, że komputer przed erą multimediw był tylko narzędziem pracy. Dopiero gdy weszły pierwsze gry, karty dźwiękowe, komputer zaczął być lubiany przez dorosłych i dzieci jako centrum rozrywki. Od tego czasu wielu uważa komputer za retro.

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by barwniak on 03. Feb 2018 at 13:41

Batyra wrote on 03. Feb 2018 at 13:26:
Widzę po swoich dzieciakach, że gra w duke nukem  :P raptora czy lotus 3 jest jakoś bardziej atrakcyjna niż Gran Turismo na PS3 - jak się ich pytam czy wolą pleja czy na "grzybku" pograć - odpowiedź jest oczywista... więc chyba ta "magia" działa..


Raczej jest to wynikiem tego, że masz malutkie dzieci. Nastolatek to Ci powie (tak jak nawet mj syn 11lat), że to nic ciekawego, bo to same prostokąty, wygląda brzydko, po co to w grać.
Jak moje dzieciaczki miały 4-8lat, to nie zwracały uwagi na to czy bajka jest w jakości SD, czy HD, czy FHD, liczyło się jaka bajka. Teraz to jak nie taka jakość, to syn powie eee, szkoda oczu na taki zamazany ekran.
Szacuje, że dziecko 10+ zaczyna zauważać już jakość w takim stopniu, że jej brak mu przeszkadza.
Oczywiście dotyczy to sytuacji w ktrych ma porwnanie.

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by Batyra on 03. Feb 2018 at 13:41

barwniak wrote on 03. Feb 2018 at 13:33:
Ja definiuję to tak jak w jednym punkcie ujął to Batyra

O Tobie myślałem - z resztą nawet ostatnio o tym pisałeś...
BTW - ale miałbyś minę gdyby przyszedł do CIebie klient z 486 bo mu wolno działa :D

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by Tomek on 03. Feb 2018 at 13:56
Dodam ponownie, że u mnie retro pasja zaczęła przeradzać się w manię zbierania wszystkiego co popadnie i uważam, że jest to dla mnie niebezpieczne, dlatego będę powoli wysprzedawał się z wielu części retro: procesory, pamięć, płyty głwne, karty grafiki. Zostawię sobie niewielka część i to wszystko. Chcę myśleć racjonalnie o retro.

Po co mi na przykład dwa procesory Pentium III 1000/256/100 slot1 SL4KL, jak mam lepsze Tualatiny 1400? Mieć, żeby leżały, to bez sensu. Może komuś się przydadzą do pracy w retro sprzęcie.

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by Callahan on 03. Feb 2018 at 14:17
Wezmę te dwa 1GHz jakby co  ;)

Spjrzmy na temat bardziej uniwersalnie, a mianowicie z perspetywy wieku użytkownikw. Ja zbieram to co było poza moim zasięgiem i tylko mogłem pomarzyć o dual ppro czy p2 czy p3 albo xeonach. Teraz mogę sobie kupić dual e5... Tylko, że radochy z tego nie mam. A więc to retro nie będzie dla mnie nigdy...?


Punkt Barwniaka jest dla mnie zwyczajnie zwykły i nie widzę tu nostalgii-kluczowej.

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by Tomek on 03. Feb 2018 at 14:27

Batyra wrote on 03. Feb 2018 at 13:41:

barwniak wrote on 03. Feb 2018 at 13:33:
Ja definiuję to tak jak w jednym punkcie ujął to Batyra

O Tobie myślałem - z resztą nawet ostatnio o tym pisałeś...
BTW - ale miałbyś minę gdyby przyszedł do CIebie klient z 486 bo mu wolno działa :D


Nie ma się z czego śmiać, ja miałem podobna sytuacje niedawno.

Facet miał firmę i potrzebował pod DOSem uruchomić jakiś swj stary program księgowy i wyciągnąć z niego jakieś dane odnośnie kupna-sprzedaży.

Sprzedawałem wtedy kompa z Windowsem 98 i facet go kupił pod kątem tego swojego programu, dodatkowo potrzebował Norton Commander'a, by się sprawnie poruszać po plikach dosowych.

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by barwniak on 03. Feb 2018 at 14:38

Batyra wrote on 03. Feb 2018 at 13:41:
BTW - ale miałbyś minę gdyby przyszedł do CIebie klient z 486 bo mu wolno działa :D


Powiem tak, czasem starsi ludzie (60+), mają coś i za wszelką cenę chcą to mieć. Jeszcze 5 lat temu byłem u człowieka, ktry dosłownie używał P III 500 z 256MB RAM na XP.
Zawsze staram się uczciwie postępując uzmysłowić, że to nie ma sensu i zwykle mi się udaje.
Raptem wczoraj namwiłem człowieka na rezygnację ze starego PC s775 P4, 1GB RAM i kupno laptopa
HP elitebook 840 G1 za 900zł, roczna gwarancja. i5-4200U+4GBRAM+320GB HDD 7200rpm, Win 10 legalny. Stan wizualny i techniczny idealny.
Dużo czasu poświęciłem z kartką i kalkulatorem, żeby mu pokazać, że nawet jak włożę tam C2Q 8xxx (bo C2Q 9xxx drogie), RAM dam 4GB, kupię Win 10, dołożę GT 720, to będzie to nie lepsze od tego laptopa, a wyjdzie sumarycznie drożej.
Walczył jeszcze, że ekran mały. A miał tego PC podłączonego do TV 28" z HDMI i D-sub. Jak mu powiedziałem, że mu podłącze go do tego monitora i klawiatury i myszy, to się dał przekonać.
Jeszcze wieczorem dzwonił powiedzieć, że sprzęt burza, YT może na 1080p oglądać :) A w ogle, żona go jeszcze pochwaliła, bo powiedziała, że laptop cichutki i przyda się na wyjazdy do sanatorium :)
Jutro idę do stałego klienta, laptop C2D Win XP, ale ten to już się uparł :)

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by MarianX on 03. Feb 2018 at 15:16
Oglnie mozna powiedzieć że retro sprzęty to taki złom za ktry kolekcjonerzy płacą więcej niż wynosi jego realna wartość użytkowa. Myślę tu głwnie o sprzętach od 486 do ostatniego PIII, grafiki to okolice DX7 z kilkoma wyjątkami. A może s423 to też już retro? ::)

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by Tomek on 03. Feb 2018 at 15:28

MarianX wrote on 03. Feb 2018 at 15:16:
Oglnie mozna powiedzieć że retro sprzęty to taki złom za ktry kolekcjonerzy płacą więcej niż wynosi jego realna wartość użytkowa. Myślę tu głwnie o sprzętach od 486 do ostatniego PIII, grafiki to okolice DX7 z kilkoma wyjątkami. A może s423 to też już retro? ::)


Faktycznie - retro to po prostu złom bez wartości użytkowej, może z jednym wyjątkiem. Gdy chcesz odpalić grę, ktra chodzi tylko na retro sprzęcie.

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by MarianX on 03. Feb 2018 at 15:52
Jedyna wartość jaką retro sprzęty mają dla kolekcjonerw-użytkownikw to wartość sentymentalna. Wkładam voodoo i zaczyna się magia :)

W pierwszym kompie miałem Trio3D/2X i za bata gierki nie chciały śmigać z akceleracją, nie wiedziałem nawet że można aktualizować sterowniki ;D Dlatego z upodobaniem odpalam kolejne "stare trupy" a zabawa jest przednia ;D Na tej karcie odpaliłem nawet Quake 3

Z nastaniem Radeonw i geforcw wszystko zostało ujednolicone a dreszczyk emocji "pjdzie czy nie pjdzie" przepadł na cacy ;)

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by konku on 03. Feb 2018 at 15:54
Dla mnie to wszytko do roku 2000. A to oznacza, że Wiliamette się łapie.  :D

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by Callahan on 03. Feb 2018 at 16:27
423 jest retro  :D

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by barwniak on 03. Feb 2018 at 18:59

barwniak wrote on 03. Feb 2018 at 14:38:
Jutro idę do stałego klienta, laptop C2D Win XP, ale ten to już się uparł :-)


Byłem jednak dziś, laptop HP T5470 1GB DDR2 XP, człowiek chciał do Opery 12.18. Dołożyłem 2GB. Parę programw i kodekw i tyle.
Na drugim stacjonarnym miał E5400 4GB RAM Win7 32bit. Tyle ile było adware na tym stacjonarnym to jeszcze nie widziałem :)
Oczywiście starszy człowiek, Inżynier, projektuje mosty. Te kompy, to pewnie będę musiał upgradować do końca jego dni ;)
Stacjonarka lepiej rokuje :)

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by MarianX on 03. Feb 2018 at 19:05
Hehehe lepiej żeby Paweł tego nie czytał :P Ale zgadzam się s423 jest bardziej retro niż nie jest a s478 będzie musiało chwilkę poczekać ;)

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by Batyra on 03. Feb 2018 at 19:07

MarianX wrote on 03. Feb 2018 at 19:05:
hehe lepiej żeby Paweł

  (You need to Login or Register

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by Callahan on 03. Feb 2018 at 19:12
Dobra, nie ma się co bić. Wiadomo, że p4 to nie retro-ale w końcu będzie  :D i to najpierw 423  :D Zresztą na w98 Willamette zapiernicza w 100% zgodności  ;)

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by MarianX on 03. Feb 2018 at 19:19
Świetny gif ;D ale wiadomo że Willamette to nie P4 tylko taki balon prbny :P

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by Batyra on 03. Feb 2018 at 19:19
  (You need to Login or Register

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by barwniak on 03. Feb 2018 at 19:19
No to Willamate s478 widzę tu statystycznie nie retro w odniesieniu do Willamate 423.
A ile to dni między premierą ostatniego Willamate s423, a premierą pierwszego Willamate s478 :D

Macie może gdzieś jakąś stronkę, aby można było zobaczyć premierę każdego CPU x86. CPU World, czy strona Intela nie pokazuje daty premiery każdego CPU.

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by MarianX on 03. Feb 2018 at 19:30
Ale raczej nie liczymy po datach. Ostatni tual wyskoczył w 2002, ale dla mnie P4 z 2001 to nie musi być retro. Liczy się podstawka i architektura bo wiadomo że wg dat proce itp będą się pokrywać. RETRO NIE DA SIĘ UBRAĆ W SZTYWNE RAMY CZASOWE

Już to ustaliliśmy że retro to nie czas ale sentyment, nawet jeśli ostatni P3 wyskoczyby w 2010 na s370 do dla mnie dalej retro a że jednocześnie by powstało kilka generacji P4 to co z tego, zupełnie inna rzecz

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by Callahan on 03. Feb 2018 at 19:34
@ barwniak

Nie bij piany, bo bez sensu nakręcasz atmosferę. Masz z tego przyjemność?
Wkurzają mnie te empiryczne tezy, bo retro nie ma nic z empiryzmu. Czyste emocje.
478 to synonim szitu netbursta i podgrzewanego biurka. W składzie ma je pod nogami żeby sobie butw nie brudzić, poza pudełkowymi z 4szt, ktrych nie depczę.

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by barwniak on 03. Feb 2018 at 19:44
@ Callahan

Akademickich dyskusji bazujących na żarcie, przekomarzaniu się, zbijaniu argumentacji drugiej strony to chyba wiele nie przeszedłeś w swoim życiu.
Denerwuje Cię coś, co absolutnie nie mieści mi się w głowie jak może denerwować.
No, ale to nie mj problem.

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by Batyra on 03. Feb 2018 at 20:12

Batyra wrote on 03. Feb 2018 at 12:31:
Więc po stoczonych wielu bojach i dyskusjach nie doszliśmy do żadnego wniosku tylko się kilka osb pobiło


a nie mwiłem...  ;)  zaczyna się  :D

  (You need to Login or Register

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by Callahan on 03. Feb 2018 at 20:14
Co ma empiryczne podejście do retro, ktre z natury opiera się na nostalgii, a ta to czyste emocje? Od początku prbujesz wbić swoją-nie popartą żadnymi emocjami- definicję retro. Ktrej nota bene nikt jeszcze tu nie poparł, jeśli nie zauważyłeś. Ale na szczęście tylko ja mam mało pobłażania na to  ;D Reszta to skutecznie przemilcza  ;D
Gdzie zawarłeś to akademickie przekomarzanie?

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by Callahan on 03. Feb 2018 at 20:28
Ale dobra. Wsadź w to swoje retro 3Dfx i oddaję ukłon  :D

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by Batyra on 03. Feb 2018 at 20:34

Callahan wrote on 03. Feb 2018 at 20:14:
Reszta to skutecznie przemilcza

  (You need to Login or Register

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by Neo on 03. Feb 2018 at 20:34
Ooo, mamy nowe twierdzenie do przedyskutowania :D
Czy komp się staje retro, kiedy wsadzisz do niego Voodoo? ;D

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by Callahan on 03. Feb 2018 at 20:38
Dzięki temu tu jesteśmy.
Kto zapomniał ?  :-?

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by konku on 03. Feb 2018 at 20:59
  (You need to Login or Register

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by MarianX on 03. Feb 2018 at 21:04

Neo wrote on 03. Feb 2018 at 20:34:
Ooo, mamy nowe twierdzenie do przedyskutowania :D
Czy komp się staje retro, kiedy wsadzisz do niego Voodoo? ;D

Ale w takim wypadku tylko Voodoo PCI będzie retro bo AGP to w nic już nie wsadzimy. Chyba że przyjmiemy taką teorię że wystarczy aby 3dfx AGP leżał obok PC :)

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by konku on 03. Feb 2018 at 21:06
PCI jest "retro bardziej" niż AGP.  ;) Z drugiej strony ... AGP znikło z komputerw szybciej niż PCI...  :-?

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by MarianX on 03. Feb 2018 at 21:16
Hehehe jeśli byloby Voodoo na ISA to mielibysmy pewność co do retro ;) Czyli wychodzi tak jak pisalismy na początku ale ubiorę w swoje słowa "retro jest jak du*a, każdy siedzi na swoim" :)

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by Batyra on 03. Feb 2018 at 21:22
na czym skończyło się wsparcie dla 3dfx?

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by konku on 03. Feb 2018 at 21:32
Na Earth 2150 Lost Souls:
  (You need to Login or Register

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by sajmon on 03. Feb 2018 at 21:37
Może lepiej zluzujmy kalesony.Dla "każdego" retro ma inne pojęcie 8-)   

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by konku on 03. Feb 2018 at 21:37
Retro EXTREME:
megaretro.jpg ( 42 KB | 7 Downloads )

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by Neo on 03. Feb 2018 at 21:42

Callahan wrote on 03. Feb 2018 at 20:38:
Dzięki temu tu jesteśmy.
Kto zapomniał ? :-?

Nikt nie zapomniał, to pytanie w takim kontekście, czy kiedy wsadzę 3dfxa do PCI na płycie AM3, to mgłbym to nazwać retro zestawem :P

@ konku Uwielbiam serię Earth 2150 :) EFTBP i Moon Projecta przeszedłem wszystkie kampanie, a za Lost Souls się poważnie zabrałem na retro, ale SS7 z pojedyńczym V2 trochę nie daje rady na dużych mapach z wieloma jednostkami i wielkimi starciami. Zachowałem save'a na ostatniej misji kampanii ED i będę kontynuował na Athlonie.

A ten Ultra retro Rush, to powinien być jeszcze na VLB albo EISA ;D

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by kazeobi on 03. Feb 2018 at 21:44
Earth ftw. 2160 nie podszedł mi, niestety... :(

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by konku on 03. Feb 2018 at 21:53

Neo wrote on 03. Feb 2018 at 21:42:
A ten Ultra retro Rush, to powinien być jeszcze na VLB albo EISA ;D

;)
Eee to już by było zbyt wydajne.

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by Neo on 03. Feb 2018 at 21:54
Mi też nie. Przeszedłem kilka misji, ale to już zupełnie nie ten klimat, a mechanikę też popsuli.

A co do supportu 3dfx, to jeszcze wyszło chyba na silniku Eartha World War III: Black Gold. Pamiętam, że grałem w demo i było całkiem spoko.

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by MarianX on 03. Feb 2018 at 21:54

Batyra wrote on 03. Feb 2018 at 21:22:
na czym skończyło się wsparcie dla 3dfx?

merytorycznie na 3dfx.pl rzecz jasna ;) tak zażartuję trochę

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by konku on 03. Feb 2018 at 21:56

MarianX wrote on 03. Feb 2018 at 21:54:

Batyra wrote on 03. Feb 2018 at 21:22:
na czym skończyło się wsparcie dla 3dfx?

merytorycznie na 3dfx.pl rzecz jasna ;) tak zażartuję trochę

;D  [smiley=thumbsup.gif]

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by Batyra on 03. Feb 2018 at 21:57
ale mi chodzi o sprzęcie... czy jesteśmy w stanie zdefiniować? czy koniec pci to już koniec voodoo czy może sterowniki... tak się po prostu zastanawiam czy 3dfx ma jakąś "ostateczną" granicę sprzętowo softową?

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by MarianX on 03. Feb 2018 at 22:17
Myślę że trzeba zapytać Varusa jak wyglada sprawa sterownikw do V5-6000 oraz ręcznie sprawdzić datę wydania ostatnich nieoficialnych sterownikw do jakiegokolwiek 3dfx. Jeśli chodzi o gry ze wsparciem dla voodoo to tu uznaję ostatnią grę obsługującą glide. Szczerze nie mam pojęcia ktra to ale pewnie to okolice 2002 tak bez tykania google :)

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by Callahan on 03. Feb 2018 at 23:07

MarianX wrote on 03. Feb 2018 at 22:17:
sprawa sterownikw do V5-6000 oraz ręcznie sprawdzić datę wydania ostatnich nieoficialnych sterownikw do jakiegokolwiek 3dfx.


Robi się empirycznie  ;D
Ale oficjalnych czy nie ?   ;D

3Dfx PCI można wsadzić w AM3 tylko czy jakaś retro gra pjdzie? Aaaa zaraz zaraz, a jakie to gry retro?  :-?


(Racja jest jak du.a - każdy ma swoją)

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by Tomek on 03. Feb 2018 at 23:10

Callahan wrote on 03. Feb 2018 at 23:07:

MarianX wrote on 03. Feb 2018 at 22:17:
sprawa sterownikw do V5-6000 oraz ręcznie sprawdzić datę wydania ostatnich nieoficialnych sterownikw do jakiegokolwiek 3dfx.

a jakie to gry retro? :-?


(Racja jest jak du.a - każdy ma swoją)


Gry retro, to takie, ktre nie mają ładnej grafiki ;)

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by Batyra on 03. Feb 2018 at 23:13
Heheh... łomatko... ja.. nie.. no nnie....
  (You need to Login or Register

nie brnijmy w to dalej...

myślałem, że można powiedzieć... że na p4 z win2000 3dfx już nie pjdzie i byłoby po temacie... zaraz zaczniemy się zastanawiać nad ideałem kobiecego piękna ;)

  (You need to Login or Register

Nie jestem adminem ani moderatorem  :P
ale ZAMYKAM POST ;D

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by Neo on 03. Feb 2018 at 23:14
Ładna grafika jest pojęciem względnym :P

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by Batyra on 03. Feb 2018 at 23:17
nie mam guzika "skasuj post" ale kasuję Twj post.... nie ma go. nie istnieje... bo temat jest zamknięty :D

@Varus .... zrb mnie modem... będę kończył wszystkie dyskujsje.... hahahha

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by MarianX on 03. Feb 2018 at 23:19
Mi do dziś podobają się GTA2 i Fallout2 a nie jakieś wiedźminy ;)

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by Batyra on 03. Feb 2018 at 23:27
Twojego posta tez nie ma... został skasowany  ;)

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by WhitemanFX on 03. Feb 2018 at 23:46
Ja sie trzymam zasady p4 to nie retro. Nawet za 20 lat p4 to tylko Intel nie retro. 8-)

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by WhitemanFX on 04. Feb 2018 at 00:04
Ten motyw z jajkami.to.mj ulubiny film z liceum
Batyra wrote on 03. Feb 2018 at 23:13:
Heheh... łomatko... ja.. nie.. no nnie....
  (You need to Login or Register

nie brnijmy w to dalej...

myślałem, że można powiedzieć... że na p4 z win2000 3dfx już nie pjdzie i byłoby po temacie... zaraz zaczniemy się zastanawiać nad ideałem kobiecego piękna ;)

  (You need to Login or Register

Nie jestem adminem ani moderatorem :P
ale ZAMYKAM POST ;D


Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by kazeobi on 04. Feb 2018 at 03:09

MarianX wrote on 03. Feb 2018 at 23:19:
Mi do dziś podobają się GTA2 i Fallout2 a nie jakieś wiedźminy ;)

Niedawno dysputowałem ostatnio z znajomym na temat mechanik w grach; na przykład twierdził on, ze te w w1 sa przestarzale, ze generalnie dla gier retro styl łatwo można odczuć po właśnie mechanice użytej, taki w1 z gra rytmiczna yo przykład gier w retro stylu, a tymczasem retro city rampage - port mechanik z gta - ktre sa całkiem aktualne - trudno określić jako retro.
Przykład dla fps - apteczki, a nie regeneracja zdrowia na odczkanie czy qte jak w doomie nowym.

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by pawlak on 04. Feb 2018 at 08:29
Dla mnie P4 nie jest retro nie z racji wieku tylko dlatego że wszystko popsuł. Granica 1ghz została przebita i ludzie się rozeszli. Znikł już dreszczyk na widok wymagań gry w gazecie bo mając go nie trzeba było się już o to martwić. Nie mwiło się już jakiego ma się kompa tylko wystarczyło powiedzieć że P4. Co innego z AMD przez oznaczenia.Nie szło go podmienić komuś na własny słabszy xdd programiści zaczęli się opierdzielac z optymalizacja, win xp sam się naprawiał w porwnaniu do 98 i kojarzy mi się głwnie z Heroes IV czyli poprostu źle;p
A czy granie w RTS( gatunek praktycznie wymarły) na P4 jest retro?:o A co z AMD?

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by Neo on 04. Feb 2018 at 08:38
AMD jest bardziej retro, bo Intel długo nie odpuszczał monopolu na SSE2 ;D Praktycznie wszystko przed Athlonem64 ma jeszcze silny retro feel :)

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by MarianX on 04. Feb 2018 at 10:12
Mam podobne odczucia co do windowsw. XP był taki bezproblemowy a 98 do dziś nie mogę pokonać ;) P4 na s423 praktycznie poza wyższym zegarem i SSE2 nie był specjalnie lepszy od parę miesięcy starszego coppermine. Kiedyś trzeba będzie sprawdzić na jakiejś gierce wymagającej P4 ~1.4 jak będzie działać na mocnym P3 ale nie na tualu bo tu sprawa chyba jest jasna. @kva.pl czekam na testy :)

Athlony to inna bajka :) Jest duża rozpiętość prockw na socket A. Do retro kompa włożyłbym coś w okolicach najmocniejszego Tuala. No i nie zapominam o duronach :) Ale w obu przypadkach P4 oraz Athlonw AGP 2.0 to konieczność, wyżej jest zbyt "nowocześnie" ;)

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by VooDooMan on 04. Feb 2018 at 22:35
... K*rwa jaki temat... 2 dni człowieka nie ma a tu taka dyskusja... trochę mam do czytania ;0

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by pawlak on 05. Feb 2018 at 03:29
W UE debatowali czy marchew to warzywo czy owoc ;)

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by barwniak on 05. Feb 2018 at 08:00

pawlak wrote on 05. Feb 2018 at 03:29:
W UE debatowali czy marchew to warzywo czy owoc ;)

Po krzywiźnie banana, to już nic nie zdziwi  :(

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by MarianX on 05. Feb 2018 at 16:25

pawlak wrote on 05. Feb 2018 at 03:29:
W UE debatowali czy marchew to warzywo czy owoc ;-)

Ustalili też że ślimak to ryba słodkowodna ;D

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by forteller on 09. May 2018 at 00:24
Odkopuję! :D Przede wszystkim:

MarianX wrote on 04. Feb 2018 at 10:12:
Kiedyś trzeba będzie sprawdzić na jakiejś gierce wymagającej P4 ~1.4 jak będzie działać na mocnym P3 ale nie na tualu bo tu sprawa chyba jest jasna. @kva.pl czekam na testy :)

Grałem ostatnio w Need For Speed: Most Wanted na Coppermine 1GHz. Określiłbym to raczej "minimum do uruchomienia gry". Udało się przejechać jeden wyścig, jak wyłączyłem lusterko wsteczne (okazuje się, że konkretny "cpu-hog") nawet trzymało powyżej 30FPS przez większość czasu. Potem odpaliłem drugi wyścig z Lambo Murcielago i odpowiednio szybszymi wozami u przeciwnikw, były już spadki w okolice 15FPS.

Nie da się określić retro. Mam nieodparte przeczucie, że jestem młodszy od większości z Was więc pewnie mam "luźniejsze ramy". No i nie mam bzika na punkcie pudełek od Voodoo 5 ;) Także jeśli chodzi o sprzęt, to u mnie cel uświęca środki, dlatego też jest E5800 (na ktrego Callahan nie spojrzy choćby i miał 10GHz. A tak się staram! ;) ) na ktrym świetnie działają gry zarwno z epoki DX6 jak i wczesno-średniego DX9.

Bo co mi w sumie z Rolanda na biurku, skoro 20 lat temu gdy zagrywałem się jeszcze w DOSowe Jazzy Jackrabbity, Lotusy, czy też Krle Lwy, nie miałem pojęcia o ich istnieniu? Bardzo często wybieram głośniczek systemowy zamiast Sound Blastera, bo w ten sposb w te gry grałem i w ten sposb czuję klimat. Oczywiście Doom na głośniczku to masochizm, ale taki na przykład Lotus: The Ultimate Challenge to tylko z bipera ;)

Mam 17-letniego w obecnej chwili brata. Pierwszy jego komputer to było 2x Pentium PRO ktre pamięta jak przez mgłę, podobnie jak P4 478 ktre poskładałem mu pźniej. Dla niego wszystko zaczęło się od 775 i kręcą go płyty X38/X48 Q9650, czy też pierwsze GeForce'y z obsługą DX10.

Czy P4 jest retro? Moim zdaniem już od dłuższej chwili. Athlon XP szybko stał się opcją budżetową i w sumie wszyscy moi znajomi, łącznie ze mną mieli Athlony XP, ktre w sumie w praktycznie każdych zastosowaniach i wszystkich grach nie były żadną konkurencją dla szybko taktowanego Northwooda. Raczej nie skłamię jak powiem, że np taki Radeon 9700 jest kartą kultową, ale jeśli chce mu się sprawić odpowiednie towarzystwo "z epoki", musi to być P4.

...to tylko moje luźne, wieczorne przemyślenia. Nikt się z tym zgadzać nie musi ;) Napisane na E5800 po wieczornej sesji w Doom 3. Tak swoją drogą  8-)

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by Tomek on 09. May 2018 at 10:05
Zgadzam się z przedmwcą.

Dodam:

"Retro" to po prostu powrt do przeszłości i to do swojej własnej, czyli dla każdego retro co coś innego, jest to sprawa całkowicie subiektywna i indywidualna, więc nie podlegająca ocenie przez innych.

Dodatkowo:

Dla jednego retro to np. oprogramowanie i może mu wisieć na jakim sprzęcie to idzie. dla drugiego może to być sprzęt i jego wygląd, dla trzeciego jedno i drugie.

Ja osobiście lubię wygląd starych płyt głwnych, procesorw, grafik, dźwiękwek, ale nie jest to dla mnie mega ważne, z lat 1998 - 2005. Ważniejszy jest dla mnie MS-DOS, Windows 98, Windows XP.

Gdybym mgł kupić doskonały emulator sprzętowy na rok 2000 o wielkości Raspberry Pi, gdzie doskonale działał by MS-DOS z emulacją SB AWE 32, Windows 98, Windows XP, to wiecie co bym zrobił? Sprzedał bym te wszystkie stare graty, czyli: płyty głwne, karty graficzne, dźwiękowe, pamięci, procesory bez żalu :)

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by Callahan on 09. May 2018 at 10:32

Tomek wrote on 09. May 2018 at 10:05:
Sprzedał bym te wszystkie stare graty, czyli: płyty głwne, karty graficzne, dźwiękowe, pamięci, procesory bez żalu


Heretyk! :D :D :D Pozbył się Madonny Mony Lisy, bo zrobił fotokopię :D

Cały trik dla mnie,że na fizycznej maszynie wszystko trwa tyle samo co wtedy 20 lat temu i borykam się z tymi samymi problemami-dlatego taki ma to smak. Powrt do przeszłości. Dodatkowo mam sprzęty, o ktrych wtedy marzyłem, a były poza zasięgiem. Dzisiaj nie mam takich pragnień do dzisiejszych sprzętw.
A maszyny wirtualnej używam wyłącznie do testw czy to w ogle 'pjdzie'?

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by forteller on 09. May 2018 at 11:07

Callahan wrote on 09. May 2018 at 10:32:
Cały trik dla mnie,że na fizycznej maszynie wszystko trwa tyle samo co wtedy 20 lat temu i borykam się z tymi samymi problemami-dlatego taki ma to smak.

Za dużo już się ograłem w gry przy framerate rzędu 10FPS za dzieciaka, żeby teraz ponownie się męczyć z np Duke Nukem 3D na 486, albo Quake III na Rivie TNT2 M64. Co prawda mwisz o czymś innym, ale wiesz - sporo osb ma bzika na punkcie "period correctness", albo ufiksują się na danym roku / generacji sprzętu i nie uznają niczego nowszego (piję choćby do dyskusji o tym, że Tualatin to najnowsze co można uznać za retro).

Ja powiem inaczej - gdybym mgł zainstalować Windows 98 na osobnym dysku na swoim obecnym komputerze z zachowaniem kompatybilności z DX6 i odpowiednią wydajnością, zrobiłbym to bez zastanowienia, podpiął monitor CRT i bez opamiętania zagrywał się w stare gierki.

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by Callahan on 09. May 2018 at 11:24

forteller wrote on 09. May 2018 at 11:07:
sporo osb ma bzika na punkcie "period correctness",

Ano, ci ortodoksi  ;)
Wiesz...kiedyś "zrobiliśmy" dużego fiata z silnikiem 2,4 V6 od forda scorpio, fajnie to jeździło, była zabawa-dzisiaj uważam siebie (przez to) za profana i całą akcję za herezję  ;) Nie wkładam do pentium pro bezproblemowego gf5500 pci, kilkanaście dni spędziłem żeby uruchomić na tym V3  8-)

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by Neo on 09. May 2018 at 11:34
Dla mnie soft zawsze był drugorzędny. Najpierw składam, z wielką przyjemnością podziwiając z każdej strony i rozważając najoptymalniejszą konfigurację sprzęt, a pźniej się dopiero zastanawiam co będę na nim odpalał. Emulację traktuję jak oszukiwanie, przez co Transmetę w mojej skrzynce ledwo toleruję - jest to gablota do eksponowania pięknego Voodoo 2 i cieszę się, że płyty głwnej z zewnątrz prawie nie widać.

U mnie oprogramowanie dobieram do sprzętu, żeby było "the way it's meant to be played" ;)

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by MarianX on 09. May 2018 at 11:42

forteller wrote on 09. May 2018 at 11:07:
Za dużo już się ograłem w gry przy framerate rzędu 10FPS za dzieciaka

Mam zupełnie odwrotnie :D Znudziło mi się te 60 fps i tęsknię za 10 fps na S3 :)

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by win98user on 09. May 2018 at 16:45
Marian - coś dla Ciebie!
2018-05-09_16_42_38.jpg ( 1069 KB | 4 Downloads )

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by win98user on 09. May 2018 at 16:55
i jeszcze to ... akurat miałem pod ręką
2018-05-09_16_52_49.jpg ( 1124 KB | 4 Downloads )

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by win98user on 09. May 2018 at 17:01
a to już z szuflady ... eh Marian, chcesz poszaleć hehehe
2018-05-09_16_58_36.jpg ( 964 KB | 3 Downloads )

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by MarianX on 09. May 2018 at 19:07
Hehe piękne karty ;D Moim zdaniem esencja retro :)

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by win98user on 09. May 2018 at 19:36
na S3 to chyba 10 fps ciężko osiągnąć, no chyba że cpu będzie z 20 GHz ;)

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by MarianX on 09. May 2018 at 20:15
Hehehe sporo gierek wyciśnie 10fps, ale po obniżeniu detali będzie z 12 ;)

Title: Re: Pokaż swoje retro 😋
Post by VooDooMan on 19. Dec 2018 at 19:14

Batyra wrote on 19. Dec 2018 at 17:12:
A to nie jest bardziej temat do "retro buildów" czy do "pokaż swoje centrum dowodzenia" swoja droga bardzo klasyczny zestaw i piękna podkładka!


No też mi się zdaję, że to duplikat istniejących tematów... nie wiem czy bardziej pasuje do tego co mówisz, czy do zdjęcia antyków, czy do działu nasze buildy...

Title: Re: Pokaż swoje retro 😋
Post by sajmon on 19. Dec 2018 at 19:31
Dos może sie wieszać jak jest za szybki proc

Title: Re: Pokaż swoje retro 😋
Post by Batyra on 19. Dec 2018 at 20:28

DooM wrote on 19. Dec 2018 at 17:52:
Chyba macie rację 🙂 to co kończymy temat i wklejam swoje fotki w temacie co już był build🙂


Nie... voodooman po prostu przeniesie.

Title: Re: Pokaż swoje retro 😋
Post by kazeobi on 19. Dec 2018 at 21:06

Batyra wrote on 19. Dec 2018 at 20:28:

DooM wrote on 19. Dec 2018 at 17:52:
Chyba macie rację 🙂 to co kończymy temat i wklejam swoje fotki w temacie co już był build🙂


Nie... voodooman po prostu przeniesie.

PODMIENILI NAM BATYRE!

Dowod na moje twerdzenie - brak "p4 nie jest retro" :D :D :D

Title: Re: Pokaż swoje retro 😋
Post by Batyra on 19. Dec 2018 at 21:37

kazeobi wrote on 19. Dec 2018 at 21:06:
PODMIENILI NAM BATYRE!


w sensie, że powinienem bić w tarabany i kłaść się rejtanem  ;D

p4 nie retro... nie pomalujesz to amelinowe.... jeszcze wiele czesu musi minać zanim uznam to za retro...

Title: Re: Pokaż swoje retro 😋
Post by kazeobi on 19. Dec 2018 at 21:55
Tak to widzę.
bozfgb.jpg ( 360 KB | 17 Downloads )

Title: Re: Pokaż swoje retro 😋
Post by DooM on 19. Dec 2018 at 21:55
hahaha :) P4... wiem wiem...no co ja zrobie że lubie gry z różnych epok? na tym pogram w Monkey Island i Deus Exa, i Quake :P nie mam miejsca na pare kompów :) musi byc jeden od wszystkiego ( prawie )

Title: Re: Pokaż swoje retro 😋
Post by kazeobi on 19. Dec 2018 at 22:05
Z tym, że do gier DOS uruchomionych w W98 używasz wbudowanej w Windowsa emulacji Sound Blastera, gdzie bardziej purystycznie jest użyć jakieś dźwiękówki i "prawdziwego" trybu ms-dos.

Title: Re: Pokaż swoje retro 😋
Post by WhitemanFX on 19. Dec 2018 at 22:18
Masz u mnie 100% poparcia. P4 to nie retro. Heheh 8-)


Batyra wrote on 19. Dec 2018 at 21:37:

kazeobi wrote on 19. Dec 2018 at 21:06:
PODMIENILI NAM BATYRE!


w sensie, że powinienem bić w tarabany i kłaść się rejtanem  ;D

p4 nie retro... nie pomalujesz to amelinowe.... jeszcze wiele czesu musi minać zanim uznam to za retro...


Title: Re: Pokaż swoje retro 😋
Post by DooM on 19. Dec 2018 at 22:18
Znajdz mi płytę głowną pod P4 albo Athlona Xp ze slotem isa a będe szczesliwy :) i uzyje prawdziwego Sound Blastera a i jeszcze slot AGP i PCie. Wiem ze nie ma czegos takiego jak komp od wszystkiego. Ale nie będe się bawił w dwa czy trzy kompy w zależnosci od epok. I czy to znaczy ze ludzie ktorzy uzywaja dosboxa robią zle? ja czasem uzywam na laptopie i nie nazywam tego retro, to po prostu nostalgia :)

Title: Re: Pokaż swoje retro 😋
Post by kazeobi on 19. Dec 2018 at 22:32
Do P4 s478 nie jest to trudne:
  (You need to Login or Register

Ale imo lepiej zamiast szukać która z przemysłówek ma akurat chipset pozwalajacy na użycie agp, lepiej jest skonfigurować po prostu karte na PCI:
  (You need to Login or Register

Title: Re: Pokaż swoje retro 😋
Post by Batyra on 19. Dec 2018 at 22:49

kazeobi wrote on 19. Dec 2018 at 21:55:
Tak to widzę.

padłem! :D ;D

Title: Re: Pokaż swoje retro 😋
Post by DooM on 19. Dec 2018 at 22:54
ok ok :P kupie se kartę dźwiękowa :D

Title: Re: Pokaż swoje retro 😋
Post by HanJammer on 19. Dec 2018 at 23:08

Batyra wrote on 19. Dec 2018 at 21:37:

kazeobi wrote on 19. Dec 2018 at 21:06:
PODMIENILI NAM BATYRE!


w sensie, że powinienem bić w tarabany i kłaść się rejtanem  ;D

p4 nie retro... nie pomalujesz to amelinowe.... jeszcze wiele czesu musi minać zanim uznam to za retro...


Jak ja Cię rozumiem ;D
Mnie też pusty śmiech ogarnia jak ludzie na P4 nawet PIII czy Athlony XP mówią że to Retro ;D Na ten moment retro kończy się na (Super)Socket 7/Slot 1/Slot A.

Pamiętajcie, że ogólnie przyjęta definicja "retro" dotyczy przedmiotów INSPIROWANYCH przedmiotami starymi. Czyli np. te nowe konsole Nintendo mini czy jak im tam są "retro".
Natomiast oryginalne przedmioty mające co najmniej 20 lat ( wg niektórych definicji 25 lat czyli ćwierć wieku) to nie "retro" tylko "vintage". I jest tak we wszystkich aspektach w których to słowo jest używane - moda, komputery, motoryzacja). Więc generalnie używanie ich zamiennie jest błędem, ale jak już się upierać że to synonimy to nadal nie zmienia to faktu, że przedmioty tak określane powinny mieć co najmniej 20 lat. Nawet pierwszym P4 jeszcze trochę brakuje.

Title: Re: Pokaż swoje retro 😋
Post by sajmon on 19. Dec 2018 at 23:59
Te plyty p4  z isa w większości nie obsługują dma więc nici z sb

Title: Re: Pokaż swoje retro 😋
Post by kazeobi on 20. Dec 2018 at 06:22

sajmon wrote on 19. Dec 2018 at 23:59:
Te plyty p4  z isa w większości nie obsługują dma więc nici z sb
z agp taka sama historia co z superio: Chińczyk weźmie i przylutuje co ma akurat pod ręką.
  (You need to Login or Register

Title: Re: Pokaż swoje retro 😋
Post by sajmon on 20. Dec 2018 at 14:43
Dlatego jak ma być szybko z isa to tylko coopermine/tualatin bądź jakiś barton xp

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by VooDooMan on 20. Dec 2018 at 15:13
Przeniosłem dyskusję Tutaj, gdzie można swobodnie dyskutować czym jest Retro ;) Ale o tak wiadomo że P4 to nie jest retro :D a Pentium 3 to mi proszę zostawić w spokoju ;P tutaj nie ma dyskusji ;D

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by Jenot on 20. Dec 2018 at 15:31
Wczoraj dotarł do mnie Celeron 1200 (Tualatin) i TUSL2-C, rocznikowo pasuje do tego Live! i z grubsza jakiś Radeon 9xxx albo GeForce FX 5xxx. No i zapakowałem FX5700 Ultra, zainstalowałem XP no i... to już dla mnie nie retro. XP mnie po tylu latach siedzenia przy nim w robocie po prostu odrzuca. Chyba postawię na tym Me albo 98SE.
OSX 10.4.11 na PowerMacu G5 (a to 2005 rok) nie powoduje u mnie takich wymiotnych odruchów i jest na 100% retro ;)

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by VooDooMan on 20. Dec 2018 at 15:40
Podzielmy zatem retro na Epoki:
- Retro Prehistoryczne: 186-286
- Retro Antyczne: 386-486
- Retro Średniowieczne: P1, P2, P3, Athlon
- Retro Nowożytne: LOL :D - P4, Athlon XP

WSZYSCY ZADOWOLENI? ;D

i teraz najlepsze: Retro Współczesne: C2D / Athlon64  hahaha

jak to brzmi w ogóle...


EDIT:
Myślę, że Varus powinien wprowadzić taki filtr przy przyjmowaniu nowych użytkowników: Jedno zapytanie podczas rejestracji: "Czy P4 jest retro?"

I wiadomo, że z buta system by nie dopuszczał do aktywacji tych którzy odpowiadają TAK :D haha Taka prosta funkcja a ile spokoju na przyszłość :P

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by Jenot on 20. Dec 2018 at 15:56
W takim razie moje retro się nie kwalifikuje nawet do prehistorycznego ;)

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by Neo on 20. Dec 2018 at 16:48
Bardzo dobry podział. Osobiście najbardziej do mnie przemawia antyk i średniowiecze, ale przykręciłem ostatnio do biurka płytę nowożytną, bo Win10 już się nie lubi z Securomem. A też zawsze chciałem mieć dobrą kartę z epoki R300, to w sam raz. I w gry z tej epoki żona jest już skłonna ze mną po LANie pograć ;)

Tu moja uwaga, że do epoki nowożytnej bym zaliczył jednojajowe Athlony 64.

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by HanJammer on 20. Dec 2018 at 16:57

VooDooMan wrote on 20. Dec 2018 at 15:40:
Podzielmy zatem retro na Epoki:
- Retro Prehistoryczne: 186-286
- Retro Antyczne: 386-486
- Retro Średniowieczne: P1, P2, P3, Athlon
- Retro Nowożytne: LOL :D - P4, Athlon XP


No nieeee… nieeee….

Generalnie (zawężając do komputerów domowych z linii genetycznej PC-tów - pomijam zabawki od Atari, Commodore czy Apple) to będzie raczej tak:
Retro prehistoryczne: oparte o 4004, 8008 czy jeszcze IBM 5100, 5110, 5120, Datamaster… czyli 70's
Retro Antyczne: IBM PC, PC XT, PC AT - ze wskazaniem na oryginały IBMa 5150, 5160, 5170 ew 5140... Tandy 1000, Eagle II itp. Czyli 80's
Retro Średniowieczne: klony 286, 386, 486, pierwsze Pentiumy, pierwsze MMXy ale to już tak na granicy tej i kolejnej epoki... czyli 90's tak do 1998...
Retro Nowożytne:, K6-2 i inne SS7, Pentium II i III na Slot 1, Athlon na Slot 1... pierwsze ATXy ale AT nadal obecne. Czyli 90's ale ostatnie 2-3 lata.

Nie retro: Pentiumy, Athlony socketowe od S370 i SA wzwyż, format AT już tu nie występuje.
Swoją drogą - powiedzmy że jeśli na czymś da się uruchomić Windows 10 32-bit, to nie jest to retro. A teraz marsz testować Wasze platformy. Ja z ciekawości aż spróbuję zainstalować na K6-2  :D

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by kazeobi on 20. Dec 2018 at 17:50
Batyra ma płytę tak stara, ze jeszcze na lampach! :D

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by HanJammer on 20. Dec 2018 at 17:59

kazeobi wrote on 20. Dec 2018 at 17:50:
Batyra ma płytę tak stara, ze jeszcze na lampach! :D


A bym się nie zdziwił gdyby ktoś miał, tak samo jak np. pamięci rdzeniowe na Allegro widywałem swego czasu...

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by kazeobi on 20. Dec 2018 at 18:58

HanJammer wrote on 20. Dec 2018 at 17:59:

kazeobi wrote on 20. Dec 2018 at 17:50:
Batyra ma płytę tak stara, ze jeszcze na lampach! :D


A bym się nie zdziwił gdyby ktoś miał, tak samo jak np. pamięci rdzeniowe na Allegro widywałem swego czasu...

To nie jest co myślisz :D

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by DooM on 21. Dec 2018 at 00:04
Mam pytanie :P tzn w temacie co to jest retro :) idąc tokiem myślenia jak przy samochodach, minimum 25 lat i dobrze zachowany ale... no właśnie, od paru lat wszystko idzie troszkę wolniej jeżeli chodzi o kompy, czy tylko mi się wydaje czy procesory generalnie swoją w miejscu. Prawdziwa wojna od lat trwa na rynku GPU. Pierwsze i7 ma już 11 lat na karku, wiem ze to nie retro ale jeżeli według was P4 to nie retro to czegoś nie rozumiem. P4 ma 18 lat , jeżeli cofniecie sie w czasie do roku 2000, na rynku królowała Riva TNT2/Geforce 256, Voodoo3,4,5, S3 savage 2000 itd. Wiele z tych kart ma status kultowych więc czemu procesor z tego samego okresu już nie? i żeby nie było nie jestem jakims Fanboyem P4, po prostu dziwi mnie rozgraniczanie to retro, to za młode a to nie ,,bo nie''. Jasne procek był w produkcji do 2008 roku ale to samo można powiedziec o P3 które produkowano na równi z P4 przez ponad rok. No i jest to ostatni procesor na którym można bez problemów i modyfikacji, wyłaczania rdzeni itd zainstalować nawet windows 3.1

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by konku on 21. Dec 2018 at 00:20
Dla mnie to sentyment. Miałem komodorka 64 - mam znów, tylko w wersji wygodniejszej - 128D. Fajnie coś tam na nim pogrzebać, przetestować programy o których czytałem kiedyś a nie miałem.. Co do peceta - miałem PMMX z S3, potem Voodoo Rush, Celeron, PIII... itd itd... - w starciu w rzeczywistością obecnie ten sprzęt nie ma racji bytu (oprócz grafiki - mam kolekcję wszystkich swoich używanych przez lata kart). Wszystko co chciałbym na nim odpalić - instaluje się i działa lepiej na P4. Szybciej, wygodniej, i co równie istotne - taniej.

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by HanJammer on 21. Dec 2018 at 00:51
Dla mnie istotne jest przede wszystkim oryginalne doświadczenie. Dlatego żadnych półśrodków (no chyba, że są ograniczenia typu miejsce w mieszkaniu, żona która wyrzuca monitor CRT bo sobie ubzdurała że dokładnie w tym miejscu ma stać łóżeczko dzidziusia który rośnie już w piekarniku) itd.
Żadnych goteków sroteków itd. Chcesz grać jakby był 1991 rok? No to kurde najpierw złóż 286 z SoundBlasterem 2.0, zainstaluj DOSa 5.0, a potem porozmawiamy o retro :D
"To nie są tanie rzeczy Panie" powiesz?
No to Ci powiem - kup sobie klasyczny amerykański wóz, albo zrób sobie licencję pilota i ją utrzymaj przez kilka lat... a potem porozmawiamy co jest tanim hobby a co nim nie jest - w praktyce żadne hobby nie jest tanie, poza ew. waleniem gruchy :D
Retro to przede wszystkim cała otoczka, wszystkie te "czary" wokół sprzętu i oprogramowania, manipulowanie kartami, rozwiązywanie konfliktów IRQ i DMA...
Ja nadal się wściekam jak muszę LCD podłączać do 286, ale tutaj właśnie problem przestrzeni (czy raczej lenistwa bo pewnie gdybym zrobił przemeblowanie i władował kilka tys. w re-aranżację mojej pracowni to coś by dało się w niej jeszcze zmieścić).

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by konku on 21. Dec 2018 at 01:39
Pozwolę sobie się nie zgodzić. "Oryginalne doświadczenie" - spoko, przez pryzmat lat, doświadczeń, postępu? Nieosiągalne. Sentyment - owszem. Ale nie udawajmy, że czujemy się jakbyśmy mieli znowu po 12 lat i był rok 91. Ja tego już tak nie odbieram. Kiedyś tak myślałem, że zasiadając do tego czy innego starocia powrócą emocje. Niestety. Wkurza ślamazarność, toporność rozwiązań, brak rozwiązań, których pojawienie tak bardzo ułatwiło życie (np tak prozaiczny autostart z płyty CD). Owszem, lubię sobie pogrzebać w ustawieniach, konfiguracjach, ale musi to mieć wymierny efekt w wygodzie użytkowania, jakości grafiki itd... Taki Pentium MMX mi tego nie zapewnia. Chociażby tak powszechna czynność  jak rozpakowanie jakiegoś archiwum... trwa, trwa i trwa... Kiedyś czekało się na efekt bo to była jakaś gra, jakieś moduły, paczka demek... Teraz budzi to irytację. Dlatego stawiam jednak na P4. Z Universal AGP.
A kwestia wydawania pieniędzy - trzeba to robić rozsądnie, a nie "bo mam hobby i to musi kosztować".  ;)
Mogę sprowadzić sobie buty do koszykówki za 400$? Pewnie. Tylko po co, skoro Hyperdunki z 2017 r (używane na zmianę z Adidas Top Ten 2000) dają radę i kosztowały troszkę ponad 1/3 tego? Hobby nie może odbierać rozsądku. Wtedy to nałóg.

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by Jenot on 21. Dec 2018 at 07:22
@konku C128 wygodniejszą wersją C64? Odważna teza ;)
- w trybie C64 nie działa klawiatura numeryczna,
- wyjście RGB do trybów 80col to RGBi, wymaga albo amigowego monitora CRT, albo drogiego konwertera do SCART,
- nie ma możliwości (na razie) zrobienia lumafix, przez co na monitorach LCD widać lekką "szachownicę" po podłączeniu przez SVideo,
- Z80 jest taktowany dwa razy wolniej niż w innych sprzętach opartych o ten procesor, przez co taki np. CP/M się ślimaczy,
- wersja desktop i plastikowy C128D mają VDC z 16kB pamięci graficznej, przez co część oprogramowania nie działa (można zrobić moda),
- jeśli procesor 8502 pracuje w trybie 2MHz (czyli 2x szybciej niż c64) to VIC nie wyświetla obrazu, przez co pisanie programów na ten teoretycznie szybszy komputer nie miało sensu - trzeba było robić karkkłomne sztuczki, CPU pracował w trybie 1MHz, a gdy trzeba było zrobić jakieś obliczenia to ekran był wyłączany na chwilę.

Oczywiście to nie zmienia faktu, że w połączeniu z 1541 Ultimate, stacją 1571 i ROMem "Servant" to mój ulubiony retrokomputer.

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by Batyra on 21. Dec 2018 at 10:51

HanJammer wrote on 20. Dec 2018 at 17:59:

kazeobi wrote on 20. Dec 2018 at 17:50:
Batyra ma płytę tak stara, ze jeszcze na lampach! :D


A bym się nie zdziwił gdyby ktoś miał, tak samo jak np. pamięci rdzeniowe na Allegro widywałem swego czasu...


AOpen ze zintegrowaną kartą dżwiękową ze wzmacniaczem lampowym... więc jest lampa na płycie  :D

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by Neo on 21. Dec 2018 at 11:23

konku wrote on 21. Dec 2018 at 01:39:
Pozwolę sobie się nie zgodzić. "Oryginalne doświadczenie" - spoko, przez pryzmat lat, doświadczeń, postępu? Nieosiągalne. Sentyment - owszem. Ale nie udawajmy, że czujemy się jakbyśmy mieli znowu po 12 lat i był rok 91. Ja tego już tak nie odbieram. Kiedyś tak myślałem, że zasiadając do tego czy innego starocia powrócą emocje. Niestety. Wkurza ślamazarność, toporność rozwiązań, brak rozwiązań, których pojawienie tak bardzo ułatwiło życie (np tak prozaiczny autostart z płyty CD). Owszem, lubię sobie pogrzebać w ustawieniach, konfiguracjach, ale musi to mieć wymierny efekt w wygodzie użytkowania, jakości grafiki itd... Taki Pentium MMX mi tego nie zapewnia. Chociażby tak powszechna czynność  jak rozpakowanie jakiegoś archiwum... trwa, trwa i trwa... Kiedyś czekało się na efekt bo to była jakaś gra, jakieś moduły, paczka demek... Teraz budzi to irytację. Dlatego stawiam jednak na P4. Z Universal AGP.
A kwestia wydawania pieniędzy - trzeba to robić rozsądnie, a nie "bo mam hobby i to musi kosztować".  ;)
Mogę sprowadzić sobie buty do koszykówki za 400$? Pewnie. Tylko po co, skoro Hyperdunki z 2017 r (używane na zmianę z Adidas Top Ten 2000) dają radę i kosztowały troszkę ponad 1/3 tego? Hobby nie może odbierać rozsądku. Wtedy to nałóg.

Ja tą ślamazarność lubię. Żyłowanie pracy z każdego taktu zamiast świadomości, że procesor się nudzi 95% czasu. Już obserwowanie DOSa bootującego na 386 dobre pół minuty przy terkocie mechanicznego HDD to sama przyjemność. I zdecydowanie wolę instalować soft tak jak był wydany z kilku flopów zamiast kopiowania z CFa. Co z tego, że to trwa? Mogę w tym czasie siedzieć na forum na innej maszynie :P

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by HanJammer on 21. Dec 2018 at 11:32
Dokładnie tak jak pisze Neo. Chciałbym szybko i wygodnie to bym sobie odpalił DOSBoxa czy PC-ema na wykręconych ustawieniach, rozpakowując pliki bezpośrednio na HDD (SDD!) na współczesnej maszynie albo podpinając kolejne .img dyskietek.
No nie o to w tym biega jak dla mnie - dźwięku startującego komputera 'z epoki', warczenia flopa 1,2MB, za nim 1,44MB, klekotu starego HDD, beepów POSTu a za nimi dwutonowy beep startującego 4DOSa... tego nic nie zastąpi!

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by DooM on 21. Dec 2018 at 11:40
Dźwięk startującej stacji dyskietek mam też na swoim P4, win98se działa jak marzenie. I to jest też sztuka ustawić tak takiego kompa aby stare gry nie działały za szybko. Używam monitora crt, mam wolny dysk, itd itp wiem że nie jest to 386 ale powiedzcie mi szczerze ile zestawów by trzeba było mieć aby zostać true retro? Na moje oko z 5 czy 6. Sorry ale nie mam miejsca na to

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by Neo on 21. Dec 2018 at 11:51
@ DooM

Hehe, dobrze Cię rozumiem. Ale poczekaj trochę, nie będziesz mógł się oprzeć, żeby złożyć więcej ;) Kiedyś też zakładałem, że będę miał 1 zestaw do całego retro.  Kilka miesięcy po zamianie Socket 3 na Socket 7 zatęskniłem za tym starszym i po prostu musiałem poskładać na nowo :) Na miejsce jest kilka trików - wrzucę w weekend nową fotkę mojego centrum dowodzenia, w którym mam obecnie 3 komputery na przestrzeni jednego małego stanowiska. A upcham jeszcze czwarty jak zbuduję obudowę mini desktop dla 386.

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by kazeobi on 21. Dec 2018 at 11:53
Jakbym miał domek ze 100 m2, to zbierałbym tylko big towery :D A tak to:
  (You need to Login or Register

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by DooM on 21. Dec 2018 at 14:31
Swoją drogą marzy mi sie taka oto obudowa :D  tylko to by juz była profanacja nawet dla mnie wsadzac w to P4
Highscreen-486-DX2-66-MHz-Bigtower-PC-mit.jpg ( 16 KB | 12 Downloads )

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by konku on 21. Dec 2018 at 20:51

HanJammer wrote on 21. Dec 2018 at 11:32:
Chciałbym szybko i wygodnie to bym sobie odpalił DOSBoxa czy PC-ema na wykręconych ustawieniach, rozpakowując pliki bezpośrednio na HDD (SDD!) na współczesnej maszynie albo podpinając kolejne .img dyskietek.

Co ostatnio notorycznie czynię.  ;)  :D

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by HanJammer on 21. Dec 2018 at 22:46

konku wrote on 21. Dec 2018 at 20:51:

HanJammer wrote on 21. Dec 2018 at 11:32:
Chciałbym szybko i wygodnie to bym sobie odpalił DOSBoxa czy PC-ema na wykręconych ustawieniach, rozpakowując pliki bezpośrednio na HDD (SDD!) na współczesnej maszynie albo podpinając kolejne .img dyskietek.

Co ostatnio notorycznie czynię.  ;)  :D


Ja używam DOSBoxa  do przejrzenia szybko znacznej ilości starszych gier, PC-em do testowania innego oprogramowania (np. ostatnio przygotowałem sobie DOSa 3.30 z 4DOSem tak jak go pamiętam z mojego pierwszego PCta sprzed ćwierć wieku ;) - teraz czekam na graty z których poskładam klona tej maszyny). W każdym razie docelowa zabawa już na prawdziwym sprzęcie.

Title: Re: Zlot - lato
Post by sajmon on 11. Jun 2019 at 17:25
A p4 z trzema isami  8-)? Czy to już retro ?(ide po czipsy hahaha)  ;D

Title: Re: Zlot - lato
Post by kazeobi on 11. Jun 2019 at 17:42

sajmon wrote on 11. Jun 2019 at 17:25:
A p4 z trzema isami  8-)? Czy to już retro ?(ide po czipsy hahaha)  ;D

No Panie Sajmon, o rzez w dupę węża:
Pentium 4 nie jest retro!

Title: Re: Zlot - lato
Post by RaNGuN on 12. Jun 2019 at 12:35
Dobra - ja się piszę na te "zapasy w kisielu" ;-)

Jak dla mnie P4 na s423 jest już retro i ciekawy kolekcjonersko;-)

Pogadajcie z jakimś maniakiem C64 albo "małego Atari" i zapytajcie go co sądzi o tym, czy 486 albo Pentium/K5/K6 jest retro;-)

Ocena jest bardzo subiektywna i mocno emocjonalna;-)

Title: Re: Zlot - lato
Post by kazeobi on 12. Jun 2019 at 12:41

RaNGuN wrote on 12. Jun 2019 at 12:35:

Jak dla mnie P4 na s423 jest już retro i ciekawy kolekcjonersko;-)

  (You need to Login or Register

Title: Re: Zlot - lato
Post by HanJammer on 12. Jun 2019 at 12:42
Tak z ciekawości - czy formuła zlotu przewiduje prezentacje/wykłady? Czy jesteście zbyt pijani by czerpać/przekazywać wiedzę ;)

Mógłbym coś przygotować (nie wiem, np. o historii VR) jakby co... projektor też mogę wziąć... Samemu też chętnie bym posłuchał jakichś retro opowieści.

Dalej: czy rezerwować hotel i opłacać trzeba samemu (sorry, wiem, że pewnie jest to opisane wyżej w wątku, warto odświeżyć pamięć).

Dalej: Jakieś gry do LAN party są wybrane? UT'99? Nie? Dlaczego?

Edit: Nosz urwał mać. Raz na zawsze sobie wbijcie do głowy - nie ma czegoś takiego "według mnie jest retro". Po pierwsze - coś co jest retro jest produkowane dzisiaj na wzór jakichś vintage-owych staroci. Coś co jest vintage - musi mieć powyżej 20 lat. Nawet jak skrótowo (błędnie) określać vintage-graty określeniem retro (bo łatwiej wymówić, sam z resztą też tak czasem je nazywam) to nie zmienia to faktu, że muszą mieć powyżej 20 lat. Więc np. K5, K6-2, Pentium, Pentium MMX, Pentium II, III jest retro. Pierwsze Pentium 4 będą retro dopiero pod koniec przyszłego roku. Tak to takie proste, serio nie ma co o tym dyskutować bo to nie jest kwestia uznaniowa i tyle w temacie.

Title: Re: Zlot - lato
Post by forteller on 12. Jun 2019 at 12:55
Y so serious?

P4 nie jest retro i tyle :P

Title: Re: Zlot - lato
Post by Batyra on 12. Jun 2019 at 13:31

HanJammer wrote on 12. Jun 2019 at 12:42:
Raz na zawsze sobie wbijcie do głowy - nie ma czegoś takiego "według mnie jest retro"


  (You need to Login or Register

Title: Re: Zlot - lato
Post by kazeobi on 12. Jun 2019 at 13:55

HanJammer wrote on 12. Jun 2019 at 12:42:

Edit: Nosz urwał mać. Raz na zawsze sobie wbijcie do głowy - nie ma czegoś takiego "według mnie jest retro". Po pierwsze - coś co jest retro jest produkowane dzisiaj na wzór jakichś vintage-owych staroci. Coś co jest vintage - musi mieć powyżej 20 lat. Nawet jak skrótowo (błędnie) określać vintage-graty określeniem retro (bo łatwiej wymówić, sam z resztą też tak czasem je nazywam) to nie zmienia to faktu, że muszą mieć powyżej 20 lat. Więc np. K5, K6-2, Pentium, Pentium MMX, Pentium II, III jest retro. Pierwsze Pentium 4 będą retro dopiero pod koniec przyszłego roku. Tak to takie proste, serio nie ma co o tym dyskutować bo to nie jest kwestia uznaniowa i tyle w temacie.

Ja się zastanawiam jaki to ciężki dziś dzień miałeś/masz, że bierzesz running joke pt "p4 nie jest retro" na serio :)

Title: Re: Zlot - lato
Post by HanJammer on 12. Jun 2019 at 14:43

kazeobi wrote on 12. Jun 2019 at 13:55:

Ja się zastanawiam jaki to ciężki dziś dzień miałeś/masz, że bierzesz running joke pt "p4 nie jest retro" na serio :)


Mam ciężki ;]

Natomiast żartem byłoby gdyby to stwierdzenie zawierało nieprawdę :]

P4 NIE JEST retro.

Title: Re: Zlot - lato
Post by leosh on 12. Jun 2019 at 14:47
Wczesne P4 na Rambusach... Polemizowałbym, ale to nie ma sensu. Ostatecznie kwestią czasu jest, że wszystko w końcu będzie retro :)

Title: Re: Zlot - lato
Post by Callahan on 12. Jun 2019 at 14:47

HanJammer wrote on 12. Jun 2019 at 14:43:

kazeobi wrote on 12. Jun 2019 at 13:55:

Ja się zastanawiam jaki to ciężki dziś dzień miałeś/masz, że bierzesz running joke pt "p4 nie jest retro" na serio :)


Mam ciężki ;]

Natomiast żartem byłoby gdyby to stwierdzenie zawierało nieprawdę :]

P4 NIE JEST retro.

Ale xp to już jest?
;D
Czipsów mi zabrakło....  :D

Title: Re: Zlot - lato
Post by Callahan on 12. Jun 2019 at 14:48

leosh wrote on 12. Jun 2019 at 14:47:
Wczesne P4 na Rambusach... Polemizowałbym, ale to nie ma sensu. Ostatecznie kwestią czasu jest, że wszystko w końcu będzie retro :)

O to to to! ;D

Title: Re: Zlot - lato
Post by 314TeR on 12. Jun 2019 at 14:52
Jak dobrze, że każdy ma wolną wolę. To, że coś dla kogoś, albo wg kogoś jest albo nie jest takie czy owakie, to na szczęście TYLKO jego własna i prywatna opinia i wara mu od zmuszania innych do jej przyjmowania jeśli jest sprzeczna z jego własnymi poglądami.

Title: Re: Zlot - lato
Post by Batyra on 12. Jun 2019 at 15:01
Doleję oliwy do ognia!

Kto uważa że P4 jest retro ten wali czoskiem i kapie mu z nosa...

Title: Re: Zlot - lato
Post by kazeobi on 12. Jun 2019 at 15:07
... je żaby i nie umie powiedzieć 80, tylko "cztery razy dwadziescia"...

Title: Re: Zlot - lato
Post by HanJammer on 12. Jun 2019 at 15:19

Callahan wrote on 12. Jun 2019 at 14:47:

HanJammer wrote on 12. Jun 2019 at 14:43:

kazeobi wrote on 12. Jun 2019 at 13:55:

Ja się zastanawiam jaki to ciężki dziś dzień miałeś/masz, że bierzesz running joke pt "p4 nie jest retro" na serio :)


Mam ciężki ;]

Natomiast żartem byłoby gdyby to stwierdzenie zawierało nieprawdę :]

P4 NIE JEST retro.

Ale xp to już jest?
;D
Czipsów mi zabrakło....  :D


XP 2001 rok - NIE RETRO.
Win 2k, 98 - retro :]

Ale powiem więcej - w przypadku oprogramowania jest to sprawa jeszcze cięższa - możemy liczyć od momentu kiedy dany system został zastąpiony innym, lub wręcz przestał być wspierany (aktywnie rozwijany). W tym układzie XP będzie retro w 2034 roku.


314TeR wrote on 12. Jun 2019 at 14:52:
Jak dobrze, że każdy ma wolną wolę. To, że coś dla kogoś, albo wg kogoś jest albo nie jest takie czy owakie, to na szczęście TYLKO jego własna i prywatna opinia i wara mu od zmuszania innych do jej przyjmowania jeśli jest sprzeczna z jego własnymi poglądami.


To samo mówi każdy płaskoziemca i proepidemik :]

Ja natomiast uważam, że obiektywne fakty dyskusji nie podlegają.


kazeobi wrote on 12. Jun 2019 at 15:07:
... je żaby i nie umie powiedzieć 80, tylko "cztery razy dwadziescia"...


I ma pająki pod zębami jak młode boćki.

Title: Re: Zlot - lato
Post by 314TeR on 12. Jun 2019 at 15:57

HanJammer wrote on 12. Jun 2019 at 15:19:
Ja natomiast uważam, że obiektywne fakty dyskusji nie podlegają.Quote:
Fakt – zaistniały stan rzeczy, a w rozumieniu potocznym wydarzenie, które miało miejsce w określonym miejscu i czasie.


Faktem jest, że mylisz pojęcia subiektywnej opinii i faktu. I to faktycznie nie podlega dyskusji. Każdy ma prawo do głoszenia opinii jakie chce, to jego prawo, tych płaskoziemców i antyszczepionkowcó też, tak samo jak nikt nie zmusza Cię do zgadzania się z nimi. Sztuką jest umiejętność wysłuchania czyjejś opinii, z szacunkiem odnoszenie się do niej, nawet jak się z nią nie zgadzasz.

Title: Re: Zlot - lato
Post by Callahan on 12. Jun 2019 at 16:08
Nie no... zabrakło mi znowu czipsów  ;DCzekajcie - robię popcorn i zakładam okulary 3D  :D

A, to może wezmę Asusa P4T533-C z Northwoodem na zlot?  :D
Może HanJammer mnie krzyżem i wodą swięconą nie wygoni?... :D

Title: Re: Zlot - lato
Post by RaNGuN on 12. Jun 2019 at 16:39

HanJammer wrote on 12. Jun 2019 at 15:19:
XP 2001 rok - NIE RETRO.
Win 2k, 98 - retro :]


Chciałem tylko zauważyć, że "Po pierwsze - coś co jest retro jest produkowane dzisiaj na wzór jakichś vintage-owych staroci", a z tego co się orientuję ani Win2k ani 98 nie są dziś produkowane, więc nie są retro;-) Co najwyżej są "vintage"  ;D  ;D  ;D

@ 314TeR - dokładnie. Nie dyskutujemy tu raczej o definicji z wikipedii tylko subiektywnych odczuciach:-)

@Batyra - co racja to racja - jak robię zapiekanki z masłem czosnkowym to mi jedzie;-) A, że robię je przeważnie jak jestem chory - więc mi wtedy kapie z nosa:-) Inna sprawa, że właściwości czosnku jako naturalnego antybiotyku po pieczeniu w piekarniku są bliskie zeru, no ale nie bawmy się w wikipedię znów;-)

Title: Re: Zlot - lato
Post by Callahan on 12. Jun 2019 at 16:44
  (You need to Login or Register

Tutaj gość prawi co innego niż Hanjammer... komu wierzyć?  ;D

Title: Re: Zlot - lato
Post by RaNGuN on 12. Jun 2019 at 16:46
  (You need to Login or Register

warto przeczytać;-)

Nie wiem czy mi tak wali czosnkiem, czy tu coraz częściej smrodem z PPA zalatuje;-)

Title: Re: Zlot - lato
Post by Batyra on 12. Jun 2019 at 17:33
jakby co to wiecie że ja się zgrywam (też lubię czosnek)... hhahahhaha...

Nie mam nic do osób lubiących P4


  (You need to Login or Register

;D

Title: Re: Zlot - lato
Post by Callahan on 12. Jun 2019 at 18:14

Batyra wrote on 12. Jun 2019 at 17:33:
jakby co to wiecie że ja się zgrywam (też lubię czosnek)... hhahahhaha...

Nie mam nic do osób lubiących P4;D


Nie masz wyjścia  ;D wiemy gdzie mieszkasz  :D

Title: Re: Zlot - lato
Post by RaNGuN on 12. Jun 2019 at 18:22
Batyra - namówiłeś mnie - biorę P4, a potem sobie zrobimy zapiekanki z czosnkiem w kuchni zlotowej ;-) ;-) ;-) Wzruszymy się, popłaczemy to I może z nosa coś pocieknie;-)

Title: Re: Zlot - lato
Post by Callahan on 12. Jun 2019 at 18:23
Aż zatęskniłem za Barwniakiem.... ten klimat, stare czasy  ;D

Title: Re: Zlot - lato
Post by RaNGuN on 12. Jun 2019 at 18:25

Callahan wrote on 12. Jun 2019 at 18:23:
Aż zatęskniłem za Barwniakiem.... ten klimat, stare czasy  ;DEhhhh, młodzi byliśmy ;-) To były czasy ;-)

Title: Re: Zlot - lato
Post by Callahan on 12. Jun 2019 at 18:27

RaNGuN wrote on 12. Jun 2019 at 18:25:

Callahan wrote on 12. Jun 2019 at 18:23:
Aż zatęskniłem za Barwniakiem.... ten klimat, stare czasy  ;DEhhhh, młodzi byliśmy ;-) To były czasy ;-)

Ale zagląda chłop...  :D pamięta  8-)

E72A0535-BB6D-4A67-B160-B2EEFB528C56.png ( 110 KB | 12 Downloads )

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by sajmon on 13. Jun 2019 at 17:23
Jak tylkochcesz dotre na zlot to only p4, nic innego nie biore  8-)

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by HanJammer on 13. Jun 2019 at 18:26

sajmon wrote on 13. Jun 2019 at 17:23:
Jak tylkochcesz dotre na zlot to only p4, nic innego nie biore  8-)


Biorę Ryzena 1700X. Subiektywnie  ;D ;D ;D ;D ;D to retro, bo w końcu już 3gen Ryzen jest.

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by forteller on 13. Jun 2019 at 18:31
Ryzen 1700X to taki wannabe szybki procesor ::)

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by HanJammer on 13. Jun 2019 at 18:50

forteller wrote on 13. Jun 2019 at 18:31:
Ryzen 1700X to taki wannabe szybki procesor ::)


Wiesz, przy mocy obliczeniowej na jakiej zdarza mi się pracować, to każdy desktopowy procesor jest wannabe szybki, z Threadripperami włącznie.

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by forteller on 13. Jun 2019 at 18:59
  (You need to Login or Register

Też chodzę do pracy, ale nie o to chodzi ;)

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by Batyra on 13. Jun 2019 at 19:54
  (You need to Login or Register

Przyjmuję zakłady na PM kto wygra dyskusję

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by MarianX on 13. Jun 2019 at 20:03
Co to znaczy że "procesor jest wannabe"?  :)

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by Batyra on 13. Jun 2019 at 20:11
No że niby taki twardziel ale to tak na prawde taki "gumowy twardziel"... że chciałby być duży ale nie jest...

  (You need to Login or Register

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by kazeobi on 13. Jun 2019 at 20:14

MarianX wrote on 13. Jun 2019 at 20:03:
Co to znaczy że "procesor jest wannabe"?  :)

Wannabe, to taka pszczółka żyjąca w lazience.

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by Callahan on 13. Jun 2019 at 20:34

HanJammer wrote on 13. Jun 2019 at 18:26:

sajmon wrote on 13. Jun 2019 at 17:23:
Jak tylkochcesz dotre na zlot to only p4, nic innego nie biore  8-)


Biorę Ryzena 1700X. Subiektywnie  ;D ;D ;D ;D ;D to retro, bo w końcu już 3gen Ryzen jest.

I odpal na tym retro w98 z 3dfx-em  i gramy w glide. A, i śmiejemy się razem z retro p4  ;D

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by HanJammer on 14. Jun 2019 at 02:37

forteller wrote on 13. Jun 2019 at 18:59:
  (You need to Login or Register

Też chodzę do pracy, ale nie o to chodzi ;)


Nie napisałem że w pracy :]

A że złodupiec to wiadomo :)

Co do W98 z 3dfx-em i glide - żaden problem - o  PCem słyszał? :D

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by Callahan on 14. Jun 2019 at 08:33

HanJammer wrote on 14. Jun 2019 at 02:37:

forteller wrote on 13. Jun 2019 at 18:59:
  (You need to Login or Register

Też chodzę do pracy, ale nie o to chodzi ;)


Nie napisałem że w pracy :]

A że złodupiec to wiadomo :)

Co do W98 z 3dfx-em i glide - żaden problem - o  PCem słyszał? :D

Oooo, i nGlide! I emulatory... tylko... po Ci zatem te skrzynie z 8bitowymi kalkulatorami? Wszystko na retro ryzenie uruchomisz...

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by kazeobi on 14. Jun 2019 at 08:42
To kiedy "x86/amd64 to przeszłość i retro, risc-v to przyszłość" ? :)

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by m4us on 14. Jun 2019 at 08:46
risc-v to terazniejszosc :D
  (You need to Login or Register

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by kazeobi on 14. Jun 2019 at 08:59

m4us wrote on 14. Jun 2019 at 08:46:
risc-v to terazniejszosc :D
  (You need to Login or Register

To jeszcze "amiga forever, za dwa lata wszyscy beda uzywac amigaos na power10" :D

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by pawelemtica on 14. Jun 2019 at 22:33
Wg mnie retro to wszystko czego nie ma już na półkach sklepowych na wyciągnięcie ręki, a ekstra wiek, dostępność na zasadzie niemal przypadku + sentyment in plus. 5 do 10 lat c2d bedzie rozchwytywane.

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by Batyra on 14. Jun 2019 at 23:12
Retro dla mnie. To jest to co kojarzy mi się z "młodością" i już tego nie ma dostępnego. Np. kukuruku jest retro, ludki GI Joe są retro, pentium jest retro itp... A jak już byłem "duży" to nie było rzeczy retro. U mnie skończyło się to na P4.

A jak ktoś wyprowadza wzór matematyczny na retrowość to niech się puknie w czoło... to jak definicja "starszej pani"... dla jednego 40stka będzie starszą Panią, a dla innego 60tka  :P haha…

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by kazeobi on 14. Jun 2019 at 23:16

Batyra wrote on 14. Jun 2019 at 23:12:

wyprowadza wzór matematyczny na retrowość 

to może kawałek programu sprawdzającego, czy coś jest retro?
[code]if (p4 == true)
{
   print 'Pentium 4 nie jest retro'
}
[/code]

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by HanJammer on 14. Jun 2019 at 23:20

Batyra wrote on 14. Jun 2019 at 23:12:
Retro dla mnie. To jest to co kojarzy mi się z "młodością" i już tego nie ma dostępnego. Np. kukuruku jest retro,


Nie jest.
  (You need to Login or Register

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by pawelemtica on 14. Jun 2019 at 23:40

Batyra wrote on 14. Jun 2019 at 23:12:
Retro dla mnie. To jest to co kojarzy mi się z "młodością" i już tego nie ma dostępnego. Np. kukuruku jest retro, ludki GI Joe są retro, pentium jest retro itp... A jak już byłem "duży" to nie było rzeczy retro. U mnie skończyło się to na P4.

A jak ktoś wyprowadza wzór matematyczny na retrowość to niech się puknie w czoło... to jak definicja "starszej pani"... dla jednego 40stka będzie starszą Panią, a dla innego 60tka  :P haha…


Ważne, żeby była ryczaca :-)

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by Tomek on 11. Jan 2020 at 12:20
Nie chcę krakać, ale pamięci DDR zaczynają nazywać się retro na serwisach aukcyjnych i jakby wymiotło te lepsze DDR-ki, HyperX DDR1 i innych tej klasy jest jak na lekarstwo. Dwa lata temu jak się interesowałem tematem, to było ich zatrzęsienie zarówno na alle jak i na olx. Pewnie za rok, dwa ceny tych lepszych ddr1 poszybują do góry, więc jak ktoś jest zainteresowany tematem, to warto się zaopatrzyć puki czas.

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by KGB on 11. Jan 2020 at 16:57
sprzedawcy rupieci zawsze sa dwa kroki do przodu, wiec nie mozna sie nimi sugerowac,
zanim DDR osiagnie status retro, to jeszcze sporo wody w Wiśle przeplynie,
najpierw P4 musi stac sie retro  :P ,a razem z nim socketA,
a to najpierw na SDRAM - koniecznie,
na razie nie wyobrazam sobie sprzetu na DDR jako retro z bardzo prostego powodu : A64 nie tylko debiutowal, ale i calkiem konkretnie pomykal sobie na DDR1,
64-bitowy procesor z dwoma rdzeniami taktowanymi do 3GHz, to w zadnym miejscu nie brzmi jak retro  :-?

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by HanJammer on 11. Jan 2020 at 17:42
Ponownie - sprzęt retro to sprzęt produkowany współcześnie ::)

A retrogaming można z powodzeniem uprawiać i na nowym sprzęcie czy sprzęcie z DDRami...

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by Neo on 11. Jan 2020 at 20:07
I wracamy do semantyki ::)

W tym temacie wszystko zostało już powiedziane. Na spekulacje co będzie w cenie za niedługo można zrobić osobny (o kartach graficznych już jest)

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by Callahan on 11. Jan 2020 at 21:36
Idę po czipsy.
Właśnie, dlaczego czipsy, a nie czypsy albo cipsy?
I to jest właśnie wspomniana wyżej semantyka... retro - coś na wzór starego oryginału wyprodukowane współcześnie...
Język polski - stosowany potocznie.
A gdzie do gładzika czy dyskofonu...

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by KGB on 12. Jan 2020 at 00:26

HanJammer wrote on 11. Jan 2020 at 17:42:
Ponownie - sprzęt retro to sprzęt produkowany współcześnie

dobrze wiedziec - ostatnio mnie naszlo na kupno retro sprzetu i pewnie dlatego mam ochote kupic Ryzen'a  ;D

albo rozprawiamy o semantyce i wtedy trzeba zmienic nazwe calego dzialu na forum,
albo mozemy sie jednak zajac tematem wlasciwym watku  :P

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by Callahan on 12. Jan 2020 at 10:51
Spokojnie, to tylko jest nic nie znaczący wątek do bicia piany...
Każdy ma swoje antyki...

Title: Re: Co to jest sprzęt Retro?
Post by GL1zdA on 13. Jan 2020 at 08:45

Callahan wrote on 11. Jan 2020 at 21:36:
Idę po czipsy.
Właśnie, dlaczego czipsy, a nie czypsy albo cipsy?
I to jest właśnie wspomniana wyżej semantyka... retro - coś na wzór starego oryginału wyprodukowane współcześnie...
Język polski - stosowany potocznie.
A gdzie do gładzika czy dyskofonu...

Ja byłem tak ciekawy, co oznacza dyskowid i kamwid, że kupiłem:
  (You need to Login or Register

W ogóle, to jeśli ktoś się interesuje tą tematyką, to książeczki są zajebiste. Jak się je czyta, to widać jak wiele szkody wydawnictwom edukacyjnym wyrządziła Wikipadedia.

Polskie forum 3dfx » Powered by YaBB 2.6.1!
YaBB Forum Software © 2000-2021. All Rights Reserved.