Polskie forum 3dfx
Retro Computers >> OgĆ³lne >> Jakie karty graficzne warto posiadać?
http://3dfx.pl/cgi-bin/yabb2/YaBB.pl?num=1527643368

Message started by Tomek on 30. May 2018 at 03:22

Title: Re: Jakie karty graficzne warto posiadać?
Post by Tux on 01. Jul 2018 at 03:26

forteller wrote on 22. Jun 2018 at 11:26:
NAJS! Wykonujesz kawał fantastycznej roboty, moim zdaniem powinieneś gdzieś bardziej do ludzi z tym wyjść :-) Właściwie jednoosobowo spowodowałeś jakiś czas temu, że chcę poskładać kolejny komputer :-)

Ogólnie ciekawe jak wydajność SGX535 ma się do wcześniejszych układów desktopowych. Dzieli je ładnych parę lat i przepaść technologiczna w kwestii procesu wykonania układu, ale mimo to SGX535 jest chyba prostszym chipem o niższym taktowaniu względem Kyro II.

Czy odkąd Apple zaczęło samo projektować GPU dla swoich urządzeń na ARM, PowerVR gdziekolwiek jeszcze funkcjonuje?


O dziękuję za miłe słowa, mam nadzieję że chodzi o build z Kyro. :) Bardzo fajny układ i w dodatku nie tak trudno dostępny (Kyro II).

Co do wydajności SGX535 w Intel Atomie, no cóż, jest kiepsko. :D Coprawda nikt nie robił dokładnych porównań, w końcu to świat UMPC ale są filmiki z Half-Life 2 oraz FlatOut (gra która daje szansę praktycznie każdemu GPU zabłysnąć) i nie jest dobrze. Z tego co pamiętam to w dużej mierze kwestia sterowników, Intel miał dwie opcje i wybrał tą tańszą (a SGX jest dość mocno "ucode driven"). W dodatku była masa problemów ze stabilnością, słabe wsparcie pod GNU/Linux. Ostatecznie istnieje alternatywa w postaci IEMGD, ale obawiam się że wcześniej wspominane gry były uruchomione właśnie na tych sterownikach. Tak czy siak, kiedyś jak trafię jakieś urządzonko na tym układzie (pewnie to będzie jakieś Vaio) to zrobię z ciekawości demko pod SGL4 żeby nie było zbyt dużego narzutu API w celu porównania tych dwóch układów (na Kyro oczywiście SGL2). :)

Moim zdaniem, PowerVR wbrew pozorom nadal ma się dobrze, mimo że ImgTec stracił dość znaczącego klienta. Aczkolwiek nie jestem w stanie wskazać konkretnych klientów, domyślam się że jakies info wisi w sieci oprócz informacji o tym że chcą się sprzedać po zerwaniu umowy. :P W sumie ImgTec to nie tylko PowerVR, oni cały czas siedzą w rynku embedded, dodatkowo idą nieco w stronę automotive, AI (z naciskiem na Deep Learning), no i należy pamiętać że mają też swoje układy o architekturze MIPS.

Polskie forum 3dfx » Powered by YaBB 2.6.1!
YaBB Forum Software © 2000-2019. All Rights Reserved.