Polskie forum 3dfx
Retro Computers >> Nasze Buildy >> P II Overdrive/VS440FX/196MB/3Dfx, M3D,MIL1/AWE32
http://3dfx.pl/cgi-bin/yabb2/YaBB.pl?num=1532986600

Message started by udam_u on 30. Jul 2018 at 23:36

Title: Re: P II Overdrive/VS440FX/196MB/3Dfx, M3D,MIL1/AWE32
Post by udam_u on 02. Aug 2018 at 00:03

Callahan wrote on 01. Aug 2018 at 19:53:
Nic z tego panowie... Jest tylko PIO4 zwane czasami Multiple Word DMA, ale to nie DMA  ;D
Zaraz znajdę co się dzieje po podłączeniu dodatkowego urządzenia nak kanale slave  ;)


To nie tak, PIO (programmed I/O) to najprostszy tryb transferu,  zapewniający jednak najlepszą kompatybilność. Multiple Word DMA to DMA jak sama nazwa wskazuje. :D. To określenie multiple word sugerowało tylko, że ilość przesyłanych danych została zwiększona względem pierwszych wersji ATA single word DMA (oddanie kontroli CPU po przesłaniu kilku słów a nie po jednym). UDMA/33 i wszystkie późniejsze wersje były Multiple Word i z tego powodu ten prefix nie był później dopisywany. 
Zawsze było tak, że jak w trybie transferu DMA nie dało się odpalić dysku, to w trybie PIO zawsze działał. Można by tu zrobić analogię do kart graficznych - to tak jakbyś uruchomił system bez zainstalowanych driverów (PIO). Obraz będziesz miał ale scrolowanie i wszystko inne będzie działało bardzo wolno. Po zainstalowaniu driverów zyskasz natomiast akceleracje 2D (czyli włączenie DMA).

Tryby DMA nie pojaiwły się z UDMA/33 - były dostępne już wcześniej, miały jednak tzw. problemy wieku dziecięcego. Na jednym sprzęcie działały prawidłowo, na innym wywoływały niestabilność systemu. Dlatego tuż po instalacji Windowsa DMA było wyłączone i trzeba było wejść w ustawienia dysku i tam uruchomić DMA (załączony screen z mojej VS440FX). Aby to zadziałało sprzęt musiał wspierać tzw. pci bus mastering, co pozwalało urządzeniu przejąć kontrolę nad magistralą i skopiować dane do pamięci z pominięciem CPU.
Windows 95 OSR 2 i późniejsze pozwalają na aktywacje DMA na płytach z PIIX3.

Nie wiem dlaczego nie odczuwasz różnicy, ja zawsze po aktywacji tej opcji miałem kopa do wydajności. Odnośnie tego kanału slave - można popełnić taki błąd, że na tym samym kanale IDE (na jednym przewodzie) podłączysz urządzenie wspierające DMA oraz takie, które działa tylko w trybie PIO. Wtedy oba będą pracowały w prostszym, wolniejszym trybie PIO. Dlatego zawsze w kompach CD-ROM (starsze pracowały przeważnie w trybie PIO) był na osobnej taśmie niż HDD.
ide2.bmp ( 1406 KB | 3 Downloads )
ide.bmp ( 843 KB | 4 Downloads )

Polskie forum 3dfx » Powered by YaBB 2.6.1!
YaBB Forum Software © 2000-2024. All Rights Reserved.