Polskie forum 3dfx
Retro Computers >> Hardware PC >> Tillamook
http://3dfx.pl/cgi-bin/yabb2/YaBB.pl?num=1534342179

Message started by GL1zdA on 15. Aug 2018 at 16:09

Title: Re: Tillamook
Post by 314TeR on 06. Nov 2020 at 10:52
No to jestem po nocce bezsennej ale owocnej. Przekopałem się przez dokumentację intela, oraz empirycznie wykonałem wiele testów w ostatnich dniach z Tillamookami na różnych płytach. Pomocny też był wątek na vogons z którego zaczerpnąłem rozpiskę połączeń CPU aby nie musieć tego robić samemu.

Do rzeczy.

Drut mody - w załączniku aktualna - najświeższa rozpiska drut modów - polecam ją obejrzeć, ponieważ będę się odnosił do niej czemu z tymi prockami płyty raz chcą startować a raz nie.

Zacznę od retorycznego pytania - czemu trzeba je lutować? Otóż dlatego, że intel jak to ma w zwyczaju celowo pozmieniał to i owo aby nie dało się prosto odpalić tych CPU chyba przede wszystkim w maszynach wieloprocesorowych. Celowo uwalił linie sygnałowe od dual CPU i przy okazji oberwało się też liniom od cache L2. Dla ciekawskich załączam PDF, na stronie 14 w rozdziale "3.1 Differences from Desktop Processors" jest wszystko ładnie opisane.

Problemy są 3 a właściwie 3 i pół.

1. Mnożnik x4 - Wszystkie dotychczasowe procesory intela miały mnożnik realizowany za pomocą 2 stanów BF0 i BF1. Niestety przy ich pomocy można uzyskać co najwyżej 4 różne stany, więc intel i inni producenci musieli wprowadzić dodatkowy sygnał BF2 aby móc uzyskać nowe mnożniki, teoretycznie łącznie 8-siem stanów. Tillamook też ma BF2, ale jest on w innym miejscu niż BF2 w np K6. Na szczęście intelowski BF2 jest pin obok BF2 z np K6 i wystarczy po prostu zlutować je, podając intelowski BF2 do oczekiwanego przez płytę miejsca. To załatwia mnożnik x4. Z tego co sprawdziłem, jeśli BF2 jest zwarty do masy (przez BF2 od K6), to nie ma znaczenia co się ustawi na BF0 i BF1 - bo i tak będzie cały czas x4. Na obrazku konieczność połączenia niebieskich pinów.

2. Detekcja napięcia rdzenia - VCC2DET - temat najnowszy, ale bardzo ważny jak się okazało. Z niewiadomych przyczyn VCC2DET "wisi w powietrzu" - a powinien być zwarty do masy aby dać sygnał płycie, że ma do czynienia z procesorem 2-napięciowym i ma ustawić mu odrębne VCC3 i VCC2 (odpowiednio IO i Core). Jeśli się nie zmasuje tego pinu, to płyta głupieje - np mój ASUS TX97-XE podaje durne napięcia na VCC3 - np 2,6V zamiast 3,3 - 3,5 dla IO oraz co najdziwniejsze tyle samo dla VCC2 (VCore). Uzyskiwałem najróżniejsze napięcia, najniżej udało mi się zejść do 2,4 jednocześnie na VCC3 i VCC2. Generalnie płyta zachowuje się mocno niestabilnie i nie dziwię się, że wiele płyt może w ogóle może nie mieć ochoty odpalić. To może być pierwszy z dwóch powodów, czemu Tillamook nie odpala. Dopiero zmasowanie VCC2DET powoduje, że logika płyty zaczyna podawać odrębne napięcia VCore i IO. W tym celu należy złączyć zielone piny. Polecam potraktować ten punkt poważnie, ponieważ o ile ma się np 2,4V na obu szynach VCC to może jakoś to ujdzie, ale puszczenie np 3,5 na IO i VCore może błyskawicznie sfajczyć CPU. A każda płyta może mieć te ustawienia realizowane zupełnie inaczej.

3. Cache L2 - To chyba pierwszy problem jaki się pojawił w temacie odpalania Tillamooka na desktopie. Intel pogmerał i ubił (odłączył) 2 nóżki z sygnałami ADSC# i BRDYC# - Obie to są kopie (stąd w nazwie na końcu C od Copy zapewne) sygnałów ADS# i BRDY#. Aby Cache L2 działał trzeba zawsze połączyć ADS# z ADSC# - żółte piny na rysunku.

3 i pół - jest też druga linia sygnałowa której brakuje - BRDYC# i w teorii jest to kopia linii BRDY# - Czerwone kropki na rysunku. I tu największa zagwozdka dla mnie bo jak połączę te linie to mój ASUS TX97-XE NIE chce w ogóle nawet zacząć postować - na testerze diagnostycznym mam - - - - i stoi... Być może znów coś jest nie tak z dokumentacją lub sposobem w jaki jest obsługiwane BRDYC# przez płytę, bo część płyt w ogóle olewa czy jest BRDYC# połączone z BRDY# a część w ogóle nie działa z tym połączeniem.

Uwagi końcowe - mi się udało odpalić Tillamooka na TX97-XE nawet na 83MHz x 4 - dało to ładne 333MHz - tylko jest jeden ból i na razie nie wiem jak go ugryźć. O ile do VCore rozkminiłem jumperologię od 1.8V do 3,2V co 0,1V to IO dostaje cały czas 3,5V... a to nie wróży dobrze - bo Tillamook wg dokumentacji intela powinien dostawać 2,5V.  :-/

Pod ręką miałem tylko zdjęcie z Shuttle HOT-596 - 83MHz * 4 - tyle samo też udało mi się uzyskać na ASUSie. Postaram się później wrzucić później screeny z ASUSa TX97-XE Rev 3.01.
http://3dfx.pl/cgi-bin/yabb2/YaBB.pl?action=downloadfile;file=Pentium_MMX_Tillamook.pdf ( 1125 KB | 4 Downloads )
http://3dfx.pl/cgi-bin/yabb2/YaBB.pl?action=downloadfile;file=Pentium_MMX.PDF ( 479 KB | 3 Downloads )
Blue_-_BF2__4x_multi.png ( 691 KB | 14 Downloads )
IMG_6430.jpg ( 232 KB | 10 Downloads )
C9AC38CC-DEB5-4252-923F-458BA2A9E3B1.JPG ( 465 KB | 11 Downloads )

Polskie forum 3dfx » Powered by YaBB 2.6.1!
YaBB Forum Software © 2000-2024. All Rights Reserved.