Polskie forum 3dfx
3dfx >> Offtopic >> Router do 1Gbit?
http://3dfx.pl/cgi-bin/yabb2/YaBB.pl?num=1552166206

Message started by Callahan on 09. Mar 2019 at 22:16

Title: Re: Router do 1Gbit?
Post by 314TeR on 03. Apr 2019 at 21:27
Osobiście mogę potwierdzić przepustowość LAN/WAN na urządzeniach mikrotika.

Największa pojedyncza instalacją jaką robiłem na MT jest RB4011 (ARM) i obsługuje cały budynek z cooworkingiem. Na WANie jest podpięty Hitron z UPC z ich najszybszym pakietem ze stałym IP, czyli 600/60 i faktycznie down daje radę 600, upload w UPC nigdy nie widziałem wyższego jak 53-54Mb/s i tyle też było. Router ma odpalonego CAPSa i zarządza 4-rema fizycznymi AP - model wAP ac jest to 2,4 i 5GHz w jednej puszcze z standardami 2 pasma dla 2,4 i 3 pasma dla 5GHz w standardach A/B/G/N/AC. Do tego 2 switche, vlany i kilkanaście wirtualnych sieci z separacją i przełączaniem między AP.

W domu używam wersję "mini" czyli Hitron od UPC z 300/30 na RB2011 (dość stary model) + 1 szt wAP ac ustawiona w salonie gdzie potrzebne (router siedzi w "szafie"). Na tym zestawie spokojnie też testowałem przez ponad tydzień 600/60 od UPC i spokojnie daje radę. Wifi na 5GHz na AC i na Macbooku który potrafi ogarnąć pozwoli wycisnąć realne 480Mb/s transferu np NAS <-> Macbook. Genialna sprawa bo w domu Time Machine używam wyłącznie na NASie i po wifi, dzięki temu nawet nie wiem kiedy mam robiony backup, a wiem, że jest robiony co godzinę.

Natomiast ogromną wadą Mikrotików jest ich skomplikowaność. Aby przegryźć się w podstawie podstaw konfiguracji trzeba naprawdę mieć pojęcie o protokołach i ustawieniach sieci.  Nawet ja siedząc w nich ~15 lat wykorzystuję zapewne 5-10% możliwości. To też ich największa zaleta, bo jak wiesz jak, to jesteś praktycznie zrobić wszystko, a jedynym ograniczeniem praktycznie jest jedynie wyobraźnia.

Jak ktoś szuka routera wyłącznie przewodowego, to HEX S model RB760iGS mogę z czystym sumieniem polecić, jest szybki i tani. Ma miejsce na wkładkę SFP, więc w przyszłości można go będzie wpiąć bezpośrednio w światłowód, ma miejsce na kartę SD (przydaje się do monitoringu jak odpalisz DUDE), czy port USB np aby użyć modem LTE na USB jako łącze backupowe. Nie mniej ostatnio coraz bardziej łypię na urządzenia UBNT, ponieważ Mikrotik zaczyna mnie męczyć konfiguracją. To co robisz na UBNT w 15 minut na mikrotiku musisz dziergać pół dnia, ale mimo wszystko jako stabilny i wydajny sprzęt do domu dla pasjonata dłubka mogę polecić.

POE pasywne w Mikrotiku akurat ja wykorzystuje do zasilenia wAP ac:   (You need to Login or Register
Dzięki temu nie muszę martwić się o dodatkowe zasilanie do niego, wszystko leci jednym przewodem ethernetowym. UPS podtrzymujący router od razu też podtrzymuje AP.

Polskie forum 3dfx » Powered by YaBB 2.6.1!
YaBB Forum Software © 2000-2024. All Rights Reserved.