Polskie forum 3dfx
Retro Computers >> Hardware PC >> Fotografowanie retro sprzętu
http://3dfx.pl/cgi-bin/yabb2/YaBB.pl?num=1554230114;post=9

Message started by Batyra on 02. Apr 2019 at 18:17

Title: Re: Fotografowanie retro sprzętu
Post by 314TeR on 02. Apr 2019 at 23:47
Tylko nie wiem czy w tym układzie nie będziesz robił sobie poczwórnych cieni - coś jak efekt cieni piłkarzy biegających po stadionie gdzie były 4-ry wielkie wierze oświetleniowe w rogach. Tak samo boczne ścianki będą Ci przeszkadzały w dostępnie do sprzętu a nic nie wnoszą zupełnie, ich widać nie będzie.

EOS 40D, nie ma też odchylanego ekranu, więc jego obsługa będzie bardzo uciążliwa, no chyba, że uda Ci się połączyć aparat po USB i np sterować nim z komputera. Od razu mi się nasuwają nasypujące przemyślenia:

- ustawienie ostrości - Musisz mimo wszystko ustawiać ostrość za każdym razie przy każdym fotografowanym obiekcie osobno, ponieważ będą się różnić wysokością, przez wizjer będzie ciężko, autofocus jest tam dość stary, a ten aparat nie wiem czym ma Live View. Tu paradoksalnie najtańsza nowa puszka w postaci np Canona 200D - która ma odchylany ekran i rewelacyjny tryb live view z Dula Pixel, pozwoliła by Ci robić zdjęcie po prostu klikając w ekran, po prostu wskazujesz punkt w którym ma aparat ustawić ostrość i strzelasz fotę dotykając ekranu. Dual Pixel w 200D to ten sam co w praktycznie najdroższych lustrzankach Cananona, więc ustawienie ostrości będzie wygodne, szybkie i celne.
- Musiałbyś zblokować go w ręcznym ustawieniu balansu bieli, tylko, że z czasem lampy będą miały drift, oświetlenie w pomieszczeniu też delikatnie się zmieni i kolorystyka zdjęć będzie czy chcesz czy nie różnić, aby to zminimalizować musisz mieć jakiś wzornik szarości do ustawienia balansu bieli.
- Opcjonalnie polecam X-Rite ColorChecker Passport Photo (obecnie w promocji, dorzucają program graficzny Affinity Photo). Tym ustrojstwem możesz "skalibrować" sesję fotograficzną. Pierwsze zdjęcie strzelasz wzorcowi bieli - ustawiasz na niego aparat. Resztę nastaw blokujesz w manualu, powiedzmy poza ostrością jeśli trzeba coś skompensować. Następnie robisz zdjęcie wzornikowi kolorów, który posłuży do skompensowania różnic kolorystycznych aparatu, oświetlenia itp itd - efekt - perfekcyjnie idealnie odwzorowane zdjęcie. Nie dość, że te sama kolorystyka, to każde zdjęcie będzie idealne.

Natomiast do zdjęć zastanów się nad komorą (namiotem) bezcieniowym, poszukaj w google jak wygląda. Firma którą obsługuję, a rabi zdjęcia produktów np na opakowania znanych marek, jakieś marchewki, groszki czy inne tego typu, właśnie używają takiego namiotu bezcieniowego.

Polskie forum 3dfx » Powered by YaBB 2.7.00!
YaBB Forum Software © 2000-2024. All Rights Reserved.