Polskie forum 3dfx
Retro Computers >> Nasze Buildy >> PIII-S 1,4G / 6VIA5T / 512M / 6800GT
http://3dfx.pl/cgi-bin/yabb2/YaBB.pl?num=1563623657

Message started by forteller on 20. Jul 2019 at 13:54

Title: PIII-S 1,4G / 6VIA5T / 512M / 6800GT
Post by forteller on 20. Jul 2019 at 13:54
W związku z kolejną przebudową mojego zestawu na MicroATX, postanowiłem założyć temat by kolejne jego konfiguracje nie zginęły.

Komputer trafił w moje ręce około rok temu w następującej konfiguracji:
Pentium III 500 Katmai
128MB RAM
MSI MS-6156 (440ZX)
Riva TNT2 M64 16MB z radiatorem przyklejonym sylikonem (Jenot mówił, że to typowe dla Optimusa w tym czasie)
Enlight 145W

Zestaw bardzo mi się spodobał. Obudowa jest wysokiej jakości i w dobrym stanie. Panel czołowy montowany na sześciu śrubach. Tacka na płytę główną i karty rozszerzeń jest jednym elementem, który demontuje się po wykręceniu trzech śrub. Zasilacz Enlight po wyczyszczeniu okazał się być oparty o japońskie kondensatory i pomimo bardzo niskiej mocy, był w idealnym stanie i podawał idealne napięcia. Płyta główna posiadała pożądany zestaw AGP+PCI+ISA w formacie mATX.

Postanowiłem rozbudować ten komputer. Fabrycznie montowany zasilacz miał 2/3 długości normalnego, lecz był za słaby do jakiejkolwiek mocniejszej konfiguracji, a w planach był od początku montaż najmocniejszego Tualatina wraz z szybką kartą graficzną. Jednakże po wymianie napędu CD-ROM, na króciutki napęd Lite-Ona DVD-RW, okazało się, że przy odrobinie rzeźby wszystko mieści się idealnie na styk.

Płyta przyjęła Tualatina, lecz niestety nie pozwalała ustawić szyny 133MHz. Realną alternatywą był Tualeron 1,4GHz, lecz zależało mi aby uruchomić PIII-S. W związku z powyższym, kupiłem płytę główną Gigabyte GA-6ZMA która okazała się produktem zaskakująco wysokiej jakości. Znów - japońskie kodzioły i bardzo fajna jakość wykonania, a także wysoka wydajność. Niestety ze względu na bug w BIOSie, płyta zawieszała się podczas ekranu POST z Tualatinem wyświetlając jakąś absurdalną częstotliwość taktowania. Jakiekolwiek próby dodania mikrokodów do BIOSu również zakończyły się fiaskiem - płyta odmawiała POSTu ze zmodyfikowanym BIOSem.

Gdy wszystko wydawało się stracone (heh), zdecydowałem się na wgranie zmodyfikowanego pod Tualatina BIOSu od GA-BX2000+ i... płyta wstała! Co prawda w Win98 raportowała nieistniejące porty COM oraz LPT, ale poza tym działała z Tualatinem 1,4GHz poprawnie... a przynajmniej dopóki nie próbowałem odpalić 3DMarka2001. Okazało się wówczas, że zestaw jest niestabilny, jednak pozytywnie reagował na podnoszenie napięcia. Gdy w końcu przy 1,75V udało się ukończyć test (przy 1,475V zwiecha następowała po sekundzie od pokazania się 3D) i dostałem bardzo wysoki wynik w 3DM2001SE (rzędu 9600pkt przy GF4200 taktowanym pomiędzy 4400/4600), spłonęły tranzystory na sekcji zasilania którym zmierzyłem około 155*C.

Tak docieramy do konfiguracji z którą pojechałem na zlot. Udało mi się dorwać prawdopodobnie jedyną płytę główną oficjalnie obsługującą Tualatiny w formacie mATX ze slotem ISA, czyli Chaintech 6VIA5T opartą na chipsecie Apollo 133T. Wydajność trochę spadła, ale przynajmniej zestaw działa względnie bezproblemowo. Marian pisał coś, że PCChips również zrobił taką płytę, ale ani widu ani słychu takiego mobasa :P

W czasie zlotu zestaw spisywał się bez zarzutu pod WinXP, lecz pod Win98 zdarzały się niestety zwiechy. Jako że to Via z mostkiem 686B, to prawdopodobnie chodzi o sieciówkę na PCI, albo po prostu złą wersję VIA 4in1. Z resztą swego czasu mocno rzeźbiłem na tej instalacji Win98 gdy goniłem się z VoodooManem na wydajność w 3DM2001SE, więc pewnie przydałaby się reinstalka :)

W każdym razie, oto konfiguracja na zlot:
Pentium III-S 1,4GHz SL6BY
2x 256MB RAM CL2 133MHz Infineon
Chaintech 6VIA5T
Gainward GeForce 3 Ti PP/450 @ 250/500MHz
3com 3C905B TX
Fortron FSP350-60MDN
Matrox 40GB

Od początku problemem jest zasilacz, który okazało się, że ma dziwną konfigurację kabli z 4xSATA i 2x Molex, gdzie pierwsza wtyczka molex jest dosłownie parę cm od zasilacza! Rozwiązałem to podpinając dysk przez przelotkę zasilania SATA->Molex i na zlocie rozwiązanie sprawdziło się bez zarzutu. Jednak w związku z planowanym upgrade grafiki do odpalania nowszych demek, musiałem jakoś rozwiązać kwestię chłodzenia i okablowania.

Ostateczne rozwiązanie widoczne jest na poniższych zdjęciach:
  (You need to Login or Register   (You need to Login or Register   (You need to Login or Register   (You need to Login or Register

Dysk został zamontowany za pomocą adaptera 3,5" -> 5,25", będąc jednocześnie obrócony do góry nogami aby ten ultra-krótki Molex do niego dosięgnął. Przy upchnięciu wszystkiego dosłownie na milimetry (dysk musiałem dopasować na adapterze tak, aby minął się z kablami zasilacza po jednej stronie i nie wypchnął zaślepki 5,25" po drugiej) oraz dłuższej zabawie z ułożeniem i podpięciem wszystkiego, udało się wszystko zmieścić w bardzo małej przestrzeni. Minus rozwiązania jest taki, że dysk jest podpięty taśmą 40-żyłową, ale prawie pewnym było, że jak zacznę w ten sam sposób wyginać taśmą 80-żyłową, to przestanie ona działać. Na dystansie paru cm jest ona obrócona o 180* (złącze napędu względem złącza dysku). Drugim problemem jest "kiszenie" dysku, ale jak będzie robił jakieś problemy to wymieni się go na inny. Plusem jest to, że mogłem wywalić sanki na dysk i w ich miejscu zamontowany został wentylator 12cm.

Parę detali później - oto efekt końcowy:
  (You need to Login or Register   (You need to Login or Register   (You need to Login or Register

Finalna konfiguracja różni się tym, że jest BFG GeForce 6800GT z chłodzeniem AC Accelero X1. Dzięki dwóm śmigłom 12cm w tej malutkiej obudowie 6800 mimo wszystko jakoś się nie smaży, choć temperatury potrafią oscylować w granicach 70*C przy katowaniu testami. W grach zazwyczaj problemu nie ma, ponieważ ograniczeniem jest P3 i 6800 się nudzi. Grafika zasilana jest przez przejściówkę SATA -> Molex, więc trochę niefortunnie. Z drugiej strony, dmucha na to wszystko wentylator, a sama przejściówka jest wysokiej jakości, z fajnymi konektorami i grubymi kablami. W mojej ocenie sprawdza się lepiej niż wtyk molex prosto z zasilacza, który ma jeden przewód masowy :o

Czas rozbudować RAM do 1GB i sprawdzić czy pójdzie na tym Crysis :D Dajcie znać co Wy myślicie o tym zestawie. Jego głównym zadaniem jest odpalenie gier oraz demek na zlot, stąd bardzo specyficzna konfiguracja.

EDIT 9.08.2019
Wymiana karty graficznej na Leadtek GeForce FX 5900XT 128MB z chłodzeniem Pentagram Freezone XC-70 Al+
  (You need to Login or Register

Polskie forum 3dfx » Powered by YaBB 2.6.1!
YaBB Forum Software © 2000-2024. All Rights Reserved.