Page Index Toggle Pages: [1] 2 3 ... 15 Send TopicPrint
Very Hot Topic (More than 25 Replies) Składam RetroPC :D (Read 52368 times)
MarianX
VIP Member
*****
Offline



Posts: 6930
Location: Hrubieszow
Joined: 31. May 2012
Gender: Male
Składam RetroPC :D
22. Aug 2013 at 12:31
Print Post  
Witam, wczoraj dotarła do mnie zamówiona obudowa i zasilacz zatem dziś zabrałem sie za składanie kompa Cheesy Po wyczyszczeniu obudowy i zasilacza podłączyłem do płyty zasilanie kabelki reset/power, pod procek nałożyłem paste i wrzucilem karte na AGP. Komputer uruchomił się i po kilku sekundach ciągle słyszę powtarzający się dzwięk z głośniczka na płycie a na ekranie nie pojawia się nic. Wydaje mi się że jest to długi sygnał, przynajmniej jest dłuższy od tego przy uruchamianiu kompa, powtarza się kilkanaście razy, po czym wyłączam kompa.

Sprawdzałem na dwóch kościach ram w dwóch bankach pamięci, sprawdzilem też dwie karty grafiki i to samo. Komputer uruchamiałem bez podłączonych dysków, CD-ROMu, klawiatury i myszy. Na płycie jest jeden lekko spuchnięty kondensator który zaznaczam na obrazku (zdjęcie poglądowe).

Mój konfig:
ECS P6VXAT z biosem Phoenix
Celeron 850/100.128/1.75 (SL5WX)
Zasilacz Chieftec HPC-300-202
ramy 64/128 MB
grafiki MatroxG100/GF2MX-400

Zastanawiam się czy płyta powinna być przykręcona do obudowy żeby mieć z niej mase czy coś tam. Może chodzić o bateię BIOS? Wątpię żeby była to wina nie podłączenia klawiatury.
  
Back to top
 
IP Logged
 
Varus
Forum Administrator
******
Offline


3dfx Collector

Posts: 3779
Location: Opole
Joined: 08. May 2012
Gender: Male
Re: Składam RetroPC :D
Reply #1 - 22. Aug 2013 at 14:15
Print Post  
Witam,
klawiatura i inne peryferia nie mają wpływu na odpalenie płyty. Bateria także nie. Proponuje spróbować na VGA pod PCI. To na początek. Potem reset Bios-u. A kondensator też przydało by się wymienić.

Pozdrawiam
Zworki na płycie ustawione mam tak jak na 15 stronie instrukcji: (You need to Login or Register to view media files and links)

Czekam na waszą pomoc
  

The Administrator.
Back to top
WWW  
IP Logged
 
MarianX
VIP Member
*****
Offline



Posts: 6930
Location: Hrubieszow
Joined: 31. May 2012
Gender: Male
Re: Składam RetroPC :D
Reply #2 - 22. Aug 2013 at 15:23
Print Post  
OK i jeszcze pare pytań:
1.Bios resetować przez wyciągnięcie baterii na pare sekund?
2.Czy przy wymianie kondensatora, poza jego parametrami, ważna jest też wielkość kondensatora czy może być rozmiarowo podobny do oryginału?
  
Back to top
 
IP Logged
 
Varus
Forum Administrator
******
Offline


3dfx Collector

Posts: 3779
Location: Opole
Joined: 08. May 2012
Gender: Male
Re: Składam RetroPC :D
Reply #3 - 22. Aug 2013 at 21:11
Print Post  
1. wystarczy wyciągnąć baterię na kilka minut
2. kondensator musi być identyczny parametrami, wielkość bez znaczenia. Ważne żeby był tzw LOW ESR, a nie zwykły !

Pozdrawiam
  

The Administrator.
Back to top
WWW  
IP Logged
 
MarianX
VIP Member
*****
Offline



Posts: 6930
Location: Hrubieszow
Joined: 31. May 2012
Gender: Male
Re: Składam RetroPC :D
Reply #4 - 23. Aug 2013 at 21:35
Print Post  
Winnymi okazały się kości ram  Cool Na 7 kości które posiadam 4 powodowały wyżej opisane akcje, pp przeczyszczeniu tanią wodą po goleniu 3 ożyły. W poniedziałek postaram się dostać trochę śrubek bo mi się skonczyły i kilka dystansów do płyty głównej (w obecnej obudowie mam 6) i będę mół podłączać dyski itp.

Pytanie, czy mogę do tej płyty podłączyć bezprzewodową mysz i klawiaturę na mikro nadajnik USB?
  
Back to top
 
IP Logged
 
MarianX
VIP Member
*****
Offline



Posts: 6930
Location: Hrubieszow
Joined: 31. May 2012
Gender: Male
Re: Składam RetroPC :D
Reply #5 - 26. Aug 2013 at 22:05
Print Post  
Śrubki już są, wszystko zmontowane i czeka na instalacje systemu, mam nadzieje że nie bedzie problemów z bezprzewodową klawiaturą. Poza tym myszę kupić kilka detali oraz zrobić sobie podobne naklejki jakie ma w swoim kompie "rafal893dfx" i będę mógł zaprezentować swoją maszynkę. Pozdro
  
Back to top
 
IP Logged
 
MarianX
VIP Member
*****
Offline



Posts: 6930
Location: Hrubieszow
Joined: 31. May 2012
Gender: Male
Re: Składam RetroPC :D
Reply #6 - 31. Aug 2013 at 22:49
Print Post  
Dziś sprawdzalem moje karty 3dfx, myślałem że dwie Voodoo2 są martwe bo system ich nie wykrywał albo go wieszczały. Jak zwykle do pomocy wziąłem tanią wodę po goleniu i po 10 minutach grałem w UT. Okazało się przy okazji że jedna z trzech Voodoo2 pracuje z zegarem 93 MHz. Nie doszło do sprawdzenia Voodoo1 a to chyba dlatego że chciały korzystać ze sterów od V2. Jutro postaram się wyczyścić pozostałe stery i sprawdzić V1 a jak nie to format  Smiley
  
Back to top
 
IP Logged
 
Varus
Forum Administrator
******
Offline


3dfx Collector

Posts: 3779
Location: Opole
Joined: 08. May 2012
Gender: Male
Re: Składam RetroPC :D
Reply #7 - 01. Sep 2013 at 10:47
Print Post  
Co do klawiatury, o którą pytałeś to będzie na pewno działać w systemie. Ale zdarzyło mi się niejednokrotnie, że taka klawiatura nie działała przy starcie komputera. Np nie dało się wejść do BIOS-U, czy uruchomić trybu awaryjnego. Klawiatura ożywała dopiero w Windowsie. Wszystko zależy od płyty głównej i tego na jakim złączu masz klawiaturę. Pod PS/2 wszystko powinno działać bez problemu. Takie dziwne akcje miałem na USB.
  

The Administrator.
Back to top
WWW  
IP Logged
 
MarianX
VIP Member
*****
Offline



Posts: 6930
Location: Hrubieszow
Joined: 31. May 2012
Gender: Male
Re: Składam RetroPC :D
Reply #8 - 01. Sep 2013 at 14:33
Print Post  
Klawiatura zadzialała dopiero po zainstalowaniu sterowinika USB HID czy jakoś tak, mimo to w trybie awaryjnym mysz nie działa, klawiatura tak.

Czy można zintegrować z instalką Win98 właśnie ten sterownik żebym nie musiał po każdym formacie żąglować klawiaturami?

Widziałem kiedyś jak w kafejce wysypał się komp, właściciel włożył plytkę i po 20 minutach miał system skonfigurowany do sieci ze wszystkimi sterownikami. Nie wiem czy był to zmodowany windows czy obraz dysku. Pamiętam że instalował to z poziomu DOS wpisując jakieś komendy typu \a \g i coś jeszcze
  
Back to top
 
IP Logged
 
swiety_1982_
YaBB Newbies
*
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 46
Joined: 05. Jul 2012
Gender: Male
Re: Składam RetroPC :D
Reply #9 - 01. Sep 2013 at 20:49
Print Post  
Polecam lustro i DMDE najlepsze rozwiązanie jak dla mnie na takie i inne sytuacje .
Pozdrawiam
  
Back to top
 
IP Logged
 
MarianX
VIP Member
*****
Offline



Posts: 6930
Location: Hrubieszow
Joined: 31. May 2012
Gender: Male
Re: Składam RetroPC :D
Reply #10 - 01. Sep 2013 at 21:30
Print Post  
Lustra nie kojarzę, byłbym zobowiązany jeśli napisałbyś coś więcej. Widzę że DMDE może tworzyć obrazy dysko a mi chodzi o to żeby instalować z płyty więc mam dwie opcje
1. Zmodyfikować płyte Win98 (nie wiem czy sie da)
2. Obraz dysku nagrać na botowalną płytę z możliwością instalki lub kopiowania

A w temacie składania kompa, dziś sprawdzilem Voodoo1, zrobiłem kabelek SLI i nawet działa, może zaraz zrobie format żeby na jutro zrobić parę fotek
  
Back to top
 
IP Logged
 
swiety_1982_
YaBB Newbies
*
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 46
Joined: 05. Jul 2012
Gender: Male
Re: Składam RetroPC :D
Reply #11 - 01. Sep 2013 at 22:03
Print Post  
Jedno pytanie w DOSIE możesz pracować na tej swojej klawiaturze? Nie doczytałem całego wątku. Jeśli nie to spróbuj Nero boot pliku do tworzenia botowanych CD. Ta opcja posiada obsługę pamięci USB w dosie, NTFS, i możę klawiatur USB- ale to musisz sprawdzić , bo nawet nie posiadam takiej klawiatury abym mógł przetestować.

A dalej przywracanie lustra --->

Lustro obraz to samo, tylko do kompa na którym jest wykonane.
Ponieważ Command.com zawsze działa, a lustro mam na HD to nie mam problemów z przywróceniem (może być zgrane później na botowane CD z DMDE też dobra opcja).  No chyba że wykasuje sobie command.com i całą resztę do tego, ale to rzadkość, w razie czego  płyta botowalna z DMDE.

Ponieważ miałem z moim retro małe przejścia z doborem sterowników i dx dla voodoo, a kolejna instalacja od nowa po zabiciu windy to masakra. Zrobiłem tak.
- Partycja dla win 2,5G więcej nie widzę potrzeby wszystko instaluje na innej partycji dysku - Program Files, Gry itp.
- zainstalowałem wszystkie sterowniki prócz karty graficznej Vi dx, + programy z grami itp.
- lustro partycji C zgrałem na drugą dostępną partycję.
- po każdorazowym zabiciu windy z jakiś powodów dysk startowy DMDE i  mam wszystko wciągu 30-40 min coś koło tego  (bez sterów ww., teraz mam już dopasowane więc kolejne lustro z windom i sterownikami.)

Ponieważ programy wszystkie instalowane są na drugiej partycji z lustrem po wgraniu z lustra na HD nie muszę czegokolwiek doinstalowywać nawet gier które były w czasie tworzenia lustra - inne trzeba przeinstalować.

Bardzo mi to ułatwiło sprawę i zaoszczędziło czas przy jakiejkolwiek awarii, nie mam na tyle czasu aby siedzieć i instalować wszytko po kolei, a komputerki z "-2000" do demonów szybkości nie nalezą.
  
Back to top
 
IP Logged
 
Varus
Forum Administrator
******
Offline


3dfx Collector

Posts: 3779
Location: Opole
Joined: 08. May 2012
Gender: Male
Re: Składam RetroPC :D
Reply #12 - 01. Sep 2013 at 22:18
Print Post  
Witam,
ja kiedyś bawiłem się takim programem: Paragon Software. Bardzo fajny, robiłem obraz na Pendrivie botowalnym, potem wkładałem tego pendrivea do jakiegokolwiek kompa i z niego botowało się wgrywanie lustra na dysk. Szybko, bezboleśnie i zawsze idealnie działało.

Pozdrawiam
  

The Administrator.
Back to top
WWW  
IP Logged
 
MarianX
VIP Member
*****
Offline



Posts: 6930
Location: Hrubieszow
Joined: 31. May 2012
Gender: Male
Re: Składam RetroPC :D
Reply #13 - 18. Sep 2013 at 00:40
Print Post  
Witam, retro PC juz złożony Grin Obecnie prezentuje się następująco:
ECS P6VXAT
Celeron 850 MHz (100/128/1.75)
640 MB RAM
Voodoo 3 1000
HDD 10 GB + 40 GB
Windows 98 + SP
Zasilacz Chieftec HPC-300-202

Troche testowałem w UT Voodoo2,SLI i V3 1000. Jak narazie V2 SLI chyba wypada najlepiej, chociaż w OpenGL jest strasznie wolne natomiast w Direct3D gra koniecznie chce korzystać z karty 2D ale tym zajmę się później a wyniki testów przedstawię na forum  Smiley

Ku mojemu zdziwieniu Win98 odpalił bez problemu przy 640MB Ram, bez wgrywania poprawek. Bezprzewodowa klawiatura działa bezproblemowo, jednak nie trzeba wgrywać żadnych sterowników do niej chociaż podczas instalacji systemu nie działa mysz. Podczas próby odpalenia kompa z dyskietki startowej win 98 nie działa klawiatura ale okazało się że dyskietka była uszkodzona i 2 pliki były nieczytelne więc może sprawę rozwiąże sprawna dyskietka.

Do zrobienia pozostało mi zamontowanie Tualatina 1266 ale to dopiero gdy skończę testy na celeronie, załatwienie dyskietek i wyciszenie kompa, jest dość głośny mimo iż dwa przednie wentyle nie są podłączone. Na koniec zostawię sobie założenie oświetlenia i wstawienie okna plexi  Cheesy

Jutro postaram sie wrzucić nowe fotki
  
Back to top
 
IP Logged
 
MarianX
VIP Member
*****
Offline



Posts: 6930
Location: Hrubieszow
Joined: 31. May 2012
Gender: Male
Re: Składam RetroPC :D
Reply #14 - 18. Sep 2013 at 23:42
Print Post  
Cześć, dziś podłączyłem dwa wentyle na przodzie obudowy i zobaczyłem jak... mój komp rozkłada skrzydła i startuje  Tongue Niezły hałas, temperatury proca i mobo spadły tylko nieznacznie więc wiatraki idą do pudełka.

Zrobiłem update BIOSu pod tualatina po czym włożyłem Voodoo3 3000 i zawiodłem się ponieważ niemal każda gierka zacina. Niby UT w 640x480 wyciska maksymalnie 130 klatek ale jednocześnie gubi klatki, dość często czuć wyraźne szarpnięcia. Przy V2, V2 SLI i V3 1000 takich problemów nie miałem, dodam że do V3 1000 i 3000 użyłem tych samych sterowników w wersji 1.07.00 (nie beta). Jeśli dobrze pamiętam po złożeniu kompa testowałem na szybkości wszystkie karty i wtedy te problemy nie występowały zatem mam nadzieję że to wina ustawień w BIOSie.

Jutro założę nowego procka i zajrzę do BIOSu, choć nie znam się za dobrze. Postaram się wkrótce wrzucić fotki moich ustawień i liczę że pomożecie  Cool
  
Back to top
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: [1] 2 3 ... 15
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top