Page Index Toggle Pages: 1 [2] 3 4 ... 15 Send TopicPrint
Very Hot Topic (More than 25 Replies) Składam RetroPC :D (Read 52365 times)
MarianX
VIP Member
*****
Offline



Posts: 6930
Location: Hrubieszow
Joined: 31. May 2012
Gender: Male
Re: Składam RetroPC :D
Reply #15 - 25. Sep 2013 at 23:46
Print Post  
Strzałeczka, nowy tualatin założony i śmiga jak ta lala, próby OC również zakończyły się powodzeniem. Podkręciłem go z bazowych 1266 do 1425 (150x10.5), stabilność jest bez zarzutu, natomiast nasuwa mi się mała uwaga: tualatin jest bardzo chłodny. Celeron 850 w stresie maksymalnie osiągał 43 stopnie, natomiast tualatin po podkręceniu wyciągał tylko 36 stopni. Sprawdziłem nawet dotykając radiator który jest lekko ciepły.

Zauważyłem że mam jedną kość ram typu ECC. Czy warto zainwestować w zakup 1,5GB pamięci tego typu? Wiem że te pamięci są delikatnie mniej wydajne ale bardziej zależy mi na stabilności systemu. Czy te pamięci będą podkręcać się podobnie jak non-ECC?

Poza tym problem z gubieniem klatek na Voodoo3 sam się rozwiązał, nie wiem jak ale grunt że działa  Smiley

Zrobiłem zdjęcia BIOSu, niektóre fotku muszę połączyć aby było to bardziej czytelne i wrzucam na forum. Pozdro  Cool
  
Back to top
 
IP Logged
 
MarianX
VIP Member
*****
Offline



Posts: 6930
Location: Hrubieszow
Joined: 31. May 2012
Gender: Male
Re: Składam RetroPC :D
Reply #16 - 28. Sep 2013 at 00:21
Print Post  
wrzucam fotki ustawień biosu, pomóżcie panowie ustawić wszystko. Moja wiedza w tym zakresie jest uboga jak somalia  Tongue

(You need to Login or Register to view media files and links)
  
Back to top
 
IP Logged
 
Campaniero
Junior Member
**
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 116
Joined: 27. Apr 2013
Gender: Male
Re: Składam RetroPC :D
Reply #17 - 29. Sep 2013 at 12:47
Print Post  
Zostaw sobie ustawienia defaultowe/fabryczne jak tylko korzystasz do grania. Ustaw sobie tylko procka na stabilnej częstotliwości, przetestuj 3Dmarkiem jak się nie wiesza i śmiga to jest OK. Z pamiecią ECC daj sobie spokój żadnej przydatności w zwykłym domowym kompie do grania, pozatym chyba ten model płyty nie ma wsparcia dla ECC.
Pozdrawiam
  
Back to top
 
IP Logged
 
MarianX
VIP Member
*****
Offline



Posts: 6930
Location: Hrubieszow
Joined: 31. May 2012
Gender: Male
Re: Składam RetroPC :D
Reply #18 - 29. Sep 2013 at 13:55
Print Post  
OK, wszysko jest na default, właśnie studiuje manual do płyty głównej. Po podkręceniu proca testowałem go grając w UT, Serious Sam, Quake 3 i jest stabilnie Cheesy. Co do ramów ECC instrukcja do płyty nie wspommina o nich nawet słowem ale je obsługuje. Mam jedną kość którą everest opisuje jako 72bit szerokość modułu i korekcja błędów ECC, wszystkie pozostałe są 64bi i non-ECC. Jak wychaczę zwykłe pamięci w okazyjnej cenie to zakupie, ECC odpuszczam sobie.

Zaciekawiłe mnie jeszce jedna rzecz a dokładnie mam w zasilaczu wtyczkę taką jak na załączonym obrazku. Jeśli dobrze kojarzę wtyczka zapewnia odczyt prędkości wiatraka w zasilaczu. Czy mogę ją podpiąć do płyty głównej do złącza CASFAN1?

W biosie w zakładce Frequency voltage control, CPU clock ratio mam nastawione na auto, chciałem sprawdzić czy moge zmienić mnożnik w dół niestety bez efektu. Czy jest możliwość żeby to zmienić?
  
Back to top
 
IP Logged
 
Campaniero
Junior Member
**
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 116
Joined: 27. Apr 2013
Gender: Male
Re: Składam RetroPC :D
Reply #19 - 29. Sep 2013 at 16:29
Print Post  
Z tego co pamietam to chyba wiekszość inteli ma zablokowany mnożnik tak że nic z tym nie zrobisz bo to nie zależy od płyty tylko od procka.

PS. tak mi sie przypomniało że na kompie z Tualatinem gralem poraz pierwszy w GTA San Andreas Smiley
  
Back to top
 
IP Logged
 
MarianX
VIP Member
*****
Offline



Posts: 6930
Location: Hrubieszow
Joined: 31. May 2012
Gender: Male
Re: Składam RetroPC :D
Reply #20 - 29. Sep 2013 at 22:38
Print Post  
kiedyś miałem płyte Asusa TUSL-2C z prockiem Pentium 3 750 i spokojnie dawało rade obniżać częstotliwość w dół, nie wiem tylko czy za pomocą mnożnika czy szyną

Poradzicie jak jest z tą wtyczką?
  
Back to top
 
IP Logged
 
Varus
Forum Administrator
******
Offline


3dfx Collector

Posts: 3779
Location: Opole
Joined: 08. May 2012
Gender: Male
Re: Składam RetroPC :D
Reply #21 - 29. Sep 2013 at 22:51
Print Post  
Witam,
nie wiem jak to wygląda w zasilaczach. Ale ogólnie środkowy pin w złączach "wiatrakowych" to zasilanie (żółty kolor nawet sugeruje 12V), i masz dodatkowo masę. Mnie to wygląda na standardowe zasilanie wiatraka, a nie sterowanie jego obrotami.

Pozdrawiam
  

The Administrator.
Back to top
WWW  
IP Logged
 
MarianX
VIP Member
*****
Offline



Posts: 6930
Location: Hrubieszow
Joined: 31. May 2012
Gender: Male
Re: Składam RetroPC :D
Reply #22 - 29. Sep 2013 at 23:23
Print Post  
kabel jest 3pin, jest tylko kabel zółty i czarny, środkowy pin jest wolny. Wyczytałem że ten kabel służy tylko do odczytu prędkości wiatraka w zasiłce. To jak można bezpiecznie podłączać do mobo pod złącze o którym pisałem  wcześniej?
  
Back to top
 
IP Logged
 
Varus
Forum Administrator
******
Offline


3dfx Collector

Posts: 3779
Location: Opole
Joined: 08. May 2012
Gender: Male
Re: Składam RetroPC :D
Reply #23 - 29. Sep 2013 at 23:28
Print Post  
Witam, jeśli tak wyczytałeś to OK, ale na zdjęciu zaznaczyłeś, że ten kabel tacho jest na drugim pinie, a teraz piszesz, że jest na trzecim, więc już sam nie wiem :-P
Na płycie głównej na drugim pinie masz na 100% zasilanie, sprawdź sobie dobrze wtyczkę i tyle.

Pozdrawiam
  

The Administrator.
Back to top
WWW  
IP Logged
 
MarianX
VIP Member
*****
Offline



Posts: 6930
Location: Hrubieszow
Joined: 31. May 2012
Gender: Male
Re: Składam RetroPC :D
Reply #24 - 30. Sep 2013 at 00:01
Print Post  
Sorki za wprowadzenie w błąd, fotke skopiowałem ze stronki bo nigdzie nie znalazłem takiej a mój aparat chyba dożył swych lat i robi tylko jedno zdjęcie dziennie. Jutro postaram się wrzucic real foto
  
Back to top
 
IP Logged
 
Forsaken
Full Member
***
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 225
Joined: 06. Jul 2013
Gender: Male
Re: Składam RetroPC :D
Reply #25 - 30. Sep 2013 at 11:35
Print Post  
Ja mam taką wtyczkę w starym zasilaczu Enlighta. Po podłączeniu do płyty jest monitorowanie pracy wentylatora w zasilaczu np. w biosie i innych programach testujących oraz zasilacz steruje pracą wentylatora np. gdy jest zimny (zasilacz) wentylator nie włącza się z tym że nie wiem czy to sterowanie nie odbywa się bez udziału płyty czy też z nią.
  
Back to top
 
IP Logged
 
MarianX
VIP Member
*****
Offline



Posts: 6930
Location: Hrubieszow
Joined: 31. May 2012
Gender: Male
Re: Składam RetroPC :D
Reply #26 - 03. Oct 2013 at 00:07
Print Post  
Oto ta wtyczka, dziś tylko podłączyłem do mobo ale z braku czasu nie sprawdzalem jej. W najbliższym czasie sprawdze co i jak Cheesy

Mam jeszcze jedno pytanie. Oba moje kompy stoją obok siebie, jeśli chce podłączyć retro kompa wysiągam kabel od grafiki i od zasilania z tego nowoczesnego i podłączam starocia. Moj monitor ma dwa złącza, D-SUB i DVI i wymyśliłem że będzie podłączony jednocześnie do obu kombuterów aby ciągle nie zmieniać kabli. Nowy pod DVI, retro pod D-DUBa, zastanawia mnie tylko czy monitor nie bedzie robił problemów, nie wiem czy ma czujnik ile kabli jest podłączonych, posiadam Benq FP93G. Może ktoś sprawdzał takie rozwiązanie?
  
Back to top
 
IP Logged
 
konku
Senior Member
****
Offline


All dimensions FX

Posts: 3056
Location: Podhale&Kresy
Joined: 08. May 2012
Gender: Male
Re: Składam RetroPC :D
Reply #27 - 03. Oct 2013 at 01:22
Print Post  
Quote:
Nowy pod DVI, retro pod D-DUBa, zastanawia mnie tylko czy monitor nie bedzie robił problemów, nie wiem czy ma czujnik ile kabli jest podłączonych, posiadam Benq FP93G. Może ktoś sprawdzał takie rozwiązanie?


Powinno zadziałać. W OSD monitora masz opcje źródła sygnału do wyboru. Strona 32 instrukcji.
(You need to Login or Register to view media files and links)
  

---=== All those moments will be lost in time, like tears in rain.===---
---===Time has wings. You know, when you realize that you need to appreciate the time, it still goes by fast.===---
-=="Każdy z nas w głębi duszy pragnie być jak ten obcy... przerażająco silny, pozbawiony sumienia, obdarzony czarnym sercem kosmosu, które pozwala przeć naprzód i niszczyć." ==-
Back to top
 
IP Logged
 
MarianX
VIP Member
*****
Offline



Posts: 6930
Location: Hrubieszow
Joined: 31. May 2012
Gender: Male
Re: Składam RetroPC :D
Reply #28 - 08. Oct 2013 at 23:51
Print Post  
Odnosnie kabelka od zasilacza, faktycznie monitoruje prędkość wiatraka, pokazuje w biosie i w programach, jesli dobrze pamiętam jest 1300. Sprawdze czy prędkość się zmienia w zależności do obciążenia.

Co do monitora, kabel zamówiony, liczę że bede miał go jutro lub w czwartek. Od razu będę mógł sprawdzić mojego Savage4 Cheesy

Dzięki Konku za manual, nie wpadłem nawet na to go przeczytać  Tongue
  
Back to top
 
IP Logged
 
MarianX
VIP Member
*****
Offline



Posts: 6930
Location: Hrubieszow
Joined: 31. May 2012
Gender: Male
Re: Składam RetroPC :D
Reply #29 - 09. Dec 2013 at 23:29
Print Post  
Witam, mam kolejny problem. Otóż płyta ma problem z obsługą kości 512MB tych ze zdjęcią. Próbowałem pojedynczo, po dwie i tzy i bez efektu. Na jednej nawet nie zgłasza się do posyu, na drugiej kości na poście pokazuje tylko procka ale nie pokazuje pamięci, trzecią wykrywa jako 256MB i nie leci dalej na czwartej przechodzi przez post ale zawiesza się lub resetuje przy ładowaniu windowsa.

Trzy kości po 256 łyka bez problemu.

Jakieś rady, może w biosie trzeba coś zmienić?
  
Back to top
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1 [2] 3 4 ... 15
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top