Page Index Toggle Pages: [1] 2  Send Topic
Hot Topic (More than 10 Replies) Awaria RAM (Read 7312 times)
Varus
Forum Administrator
******
Offline


3dfx Collector

Posts: 3785
Location: Opole
Joined: 08. May 2012
Gender: Male
Awaria RAM
02. Jan 2014 at 20:34
 
Zdarzyło się Wam, że awarii uległa pamięć RAM ?

Miałem ostatnio bardzo nieprzyjemną przygodę z retro sprzętem. Miałem złożony zestaw na ABIT VH6T + Tualatin 1.4Ghz i do tego 768MB SD RAM. Wszystko hulało, aż miło. Potem zestaw wylądował w pudełku na kilka tygodni. Kilka dni temu chciałem go użyć do testów jednego z Voodoo i niespodzianka. System się nie ładuje, ciągłe restarty, potem informację, że brakuje plików itp. Pierwsze podejrzenie padło na dysk. Standardowo poszedł format c: i instalacja Windy. I kolejna niespodzianka podczas instalacji dziwne błędy i crashe. Kolejny dysk i próby i tutaj wykluczyłem winę HDD. Zacząłem szukać gdzieś  indziej. Po zmianę częstotliwości pracy MB i Procka z 133Mhz na 66Mhz i defaultowe ustawienia BIOSU, zaczęło wszystko działać. Postawiłem system, sterowniki i ciąg dalszy batalii.

Zmiana i kombinacje z częstotliwością magistrali na płycie i podmiana RAMu i tutaj zdziwienie. Na całkiem innych kościach, nagle wszystko zaczęło śmigać na 133Mhz.
Czyżby czas działał niekorzystnie na kości, czy zbieg okoliczności ??

Ehh znalezienie przyczyny i stawianie nowego systemu zajęło mi 3dni...

Pozdrawiam
  

The Administrator.
Back to top
WWW  
IP Logged
 
VooDooMan
Forum Moderator
*****
Offline


Retro Martyr

Posts: 3061
Location: Wielkopolska
Joined: 30. May 2012
Gender: Male
Re: Awaria RAM
Reply #1 - 02. Jan 2014 at 20:45
 
Ja miewałem problemy z pamięcią ale na EDO RAMach zazwyczaj. Cóż, wychodzi na to że z czasem wszystko może się popsuć Wink Najważniejsze że w końcu udało Ci się zidentyfikować problem i go rozwiązać, retro sprzęt nigdy nie przestanie zaskakiwać Wink
  

"...ale najpierw zrozumcie mĂłj bĂłl"
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
IP Logged
 
konku
Senior Member
****
Offline


All dimensions FX

Posts: 3057
Location: Podhale&Kresy
Joined: 08. May 2012
Gender: Male
Re: Awaria RAM
Reply #2 - 02. Jan 2014 at 22:57
 
U mnie własnie raczej odwrotnie - EDO były zwykle stabilne, natomiast SDRAM'y i DDRy kaprysiły. SDR 100 MHz - raz przygoda na INTELU ZX z Celeronem 300 A - przy podkręcaniu po prostu padły i koniec. DDR'y umarły mi na płycie Asrock PE Pro. Potem samych pamięci na innej MB nie dało się już uruchomić, natomiast płyta Asrocka działała.
  

---=== All those moments will be lost in time, like tears in rain.===---
---===Time has wings. You know, when you realize that you need to appreciate the time, it still goes by fast.===---
-=="Każdy z nas w głębi duszy pragnie być jak ten obcy... przerażająco silny, pozbawiony sumienia, obdarzony czarnym sercem kosmosu, które pozwala przeć naprzód i niszczyć." ==-
Back to top
 
IP Logged
 
WhitemanFX
Senior Member
****
Offline


3DFX maniac

Posts: 1839
Location: Toruń
Joined: 14. Dec 2013
Gender: Male
Re: Awaria RAM
Reply #3 - 03. Jan 2014 at 12:48
 
Tak czasem sie dzieje z Pamiatkami. Ja raz miałem DDR 400 mhz TwinMos_a i tak bez żadnego ostrzezenia padły. Niby system sie ładuje niby ok, ale po kilku sekundach reset i tak cały czas. Wymiana pamieci i po problemie.
  

Whiteman
(You need to Login or Register to view media files and links)

AMD K6 III 450 MHZ Socket7 Voodoo 2 creative 8MB
Back to top
IP Logged
 
VooDooMan
Forum Moderator
*****
Offline


Retro Martyr

Posts: 3061
Location: Wielkopolska
Joined: 30. May 2012
Gender: Male
Re: Awaria RAM
Reply #4 - 03. Jan 2014 at 20:06
 
a próbowaliście instalować pamięci ECC w swoich zabawkach? Wiem że nie na wszystkich płytach głównych to chodziło. Swoje czasu trafiło mi się tak jednorazowo z 50 kości właśnie takich ECC SDR po 256 MB z tego co pamiętam no i tak próbowałem na różnych płytach. Pamiętam że nie było można tego łączyć z pamięciami NON-ECC, działało mi to może na 2 płytach które sprawdziłem z czego na 1 zainstalowałem je na "stałe" no ale po czasie po prostu wysiadły - komp nie chciał ruszyć aż do zmiany na zwykłe Wink
  

"...ale najpierw zrozumcie mĂłj bĂłl"
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
IP Logged
 
MarianX
VIP Member
*****
Offline



Posts: 6930
Location: Hrubieszow
Joined: 31. May 2012
Gender: Male
Re: Awaria RAM
Reply #5 - 04. Jan 2014 at 00:10
 
Mój sposób: przeczyścić najtańszą wodą kolońską styki. Pomogło mi przy ramach i kilku grafikach
  
Back to top
 
IP Logged
 
Varus
Forum Administrator
******
Offline


3dfx Collector

Posts: 3785
Location: Opole
Joined: 08. May 2012
Gender: Male
Re: Awaria RAM
Reply #6 - 17. Jan 2014 at 23:39
 
Witam,
no niestety mój problem nie tkwi w RAM-ie. To jest chyba coś poważniejszego. Znowu po "chwili" leżakowania system nie wstał. W DOS-ie przy próbie wejścia na dysk C, błąd odczytu dysku, FDISK widzi dysk jako 512MB, a BIOS normalnie widzi 16GB. Sprawdziłem podłączając dysk pod inną płytę, jest OK, widzi normalnie pliki. No to podłączam znowu pod ABITA i jazda. Próba formata w DOS-ie. Niby OK ale zaznaczył BAD SECTORY, no i setup Windy. Wywala błąd, że dysk jest źle sformatowany - obłed. Po kilkunastu próbach, system zainstalowany, ale po instalacji sprzętu i kilku restartach wkońcu zaczęło wywalać błędy plików msgrv i ole.

Podłączyłem dysk pod laptopa, pełny skan powierzchni i sprawdzanie błędów. Brak jakichkolwiek usterek czy BADów.

Moja cierpliwość się skończyła. Płyta wylądowała w koszu na śmieci, a dla swojego Tualatina 1400 szukam nowego domu. Obecnie mam na oku ASUS TUSL2-C, wersja z dźwiękiem. Co Wy na to ?

Pozdrawiam
  

The Administrator.
Back to top
WWW  
IP Logged
 
PK
Ex Member


Re: Awaria RAM
Reply #7 - 18. Jan 2014 at 12:24
 
Porządna płyta pod Tualatina.
  
Back to top
 
IP Logged
 
rafal893dfx
Full Member
***
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 734
Joined: 12. Oct 2012
Gender: Male
Re: Awaria RAM
Reply #8 - 19. Jan 2014 at 00:23
 
ta płyta i sb 5.1 i do tego panel i voodoo 5500 wypas komp
  

(You need to Login or Register to view media files and links)

(You need to Login or Register to view media files and links)

(You need to Login or Register to view media files and links)

(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
IP Logged
 
MarianX
VIP Member
*****
Offline



Posts: 6930
Location: Hrubieszow
Joined: 31. May 2012
Gender: Male
Re: Awaria RAM
Reply #9 - 19. Jan 2014 at 16:15
 
Kiedyś miałem kompa z tą płytą, nie bawiłem się nią za bardzo, ale była bardzo stabilna i nie robiła problemów. Minusem dla mnie jest obsługa max 512MB Ram. Jeśli dobrze pamiętam przy podkręcaniu AGPx4 przeskakuje na AGPx2
  
Back to top
 
IP Logged
 
rafal893dfx
Full Member
***
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 734
Joined: 12. Oct 2012
Gender: Male
Re: Awaria RAM
Reply #10 - 19. Jan 2014 at 17:14
 
jak max 512 niemożliwe
to jak włożę jej trzy 512 to co nie przeczyta
  

(You need to Login or Register to view media files and links)

(You need to Login or Register to view media files and links)

(You need to Login or Register to view media files and links)

(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
IP Logged
 
MarianX
VIP Member
*****
Offline



Posts: 6930
Location: Hrubieszow
Joined: 31. May 2012
Gender: Male
Re: Awaria RAM
Reply #11 - 19. Jan 2014 at 18:47
 
Zobaczy tylko 512, chipset jest ograniczony do takiej pojemnosci. Nie wiem co bedzie przy większej ilości, może windows zobaczy 512 a moze nawet sie nie załaduje
  
Back to top
 
IP Logged
 
PK
Ex Member


Re: Awaria RAM
Reply #12 - 19. Jan 2014 at 19:23
 
Chipset Intel815EP, który jest zainstalowany na płycie ASUS TUSL2-C obsłuży max. 512 MB RAM. Był to bardzo udany, stabilny chipset z małą wadą - ograniczeniem pamięci do 512 MB. Pozdrawiam.
  
Back to top
 
IP Logged
 
rafal893dfx
Full Member
***
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 734
Joined: 12. Oct 2012
Gender: Male
Re: Awaria RAM
Reply #13 - 19. Jan 2014 at 21:57
 
ok a inne płyty na tualina ;p
  

(You need to Login or Register to view media files and links)

(You need to Login or Register to view media files and links)

(You need to Login or Register to view media files and links)

(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
IP Logged
 
MarianX
VIP Member
*****
Offline



Posts: 6930
Location: Hrubieszow
Joined: 31. May 2012
Gender: Male
Re: Awaria RAM
Reply #14 - 20. Jan 2014 at 23:42
 
CoolOdnosnie płyty TUSL2-C, przypomniałem sobie o kilku rzeczach. Czytalem kiedyś że chipset ma niekiedy jakies problemy z USB, nie pamietam tylko o co dokładnie chodzi. Druga sprawą jest możliwość zmiany napiecia procesora z wyjatkiem tualatinów. Rzeczy warte sprawdzenia choć mogę sie mylić. Nie zmienia to jednak faktu ze TUSL2-C jest najlepsza płytą pod tualatina na chipsecie intela.

Inne płyty pod tualatina?  Wszystkie z chipsetem VIA 694T I chyba SIS630T będą go obsługiwać. Były jeszcze intel 820 i 840, obslugiwały rdram ale te sa dość rzadkie. Widziałem taka niedawno na allegro, jak znajde to podam linka.

Sam śmigam na płycie ECS P6VXAT z chipsetem VIA i nie mam z nią wiekszych problemow. Mankamentem dla mnie sa max fsb tylko 150 MHz i wybiórcza obsluga pamieci 512MB
  
Back to top
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: [1] 2 
Send Topic