Page Index Toggle Pages: [1] 2  Send TopicPrint
Hot Topic (More than 10 Replies) Amiga 500 renowacja (Read 13134 times)
RaNGuN
Full Member
***
Offline



Posts: 846
Location: Wroclaw
Joined: 09. Dec 2014
Gender: Male
Amiga 500 renowacja
10. May 2015 at 19:20
Print Post  
Jako ciekawostkę postaram się pokazać kolejne etapy przywracania Amigi do stanu w miarę możliwości jak najbardziej przyzwoitego;-)

Jako przykład posłuży A500 którą kupiłem niedawno na szybko na Allegro. Ogólnie aktualnie mam "faze" na uzupełnienie kolekcji Amig i może trochę Commodore, a jak wiadomo takie stany trzeba natychmiast wykorzystywać ("Teraz prędko, zanim dotrze do nas, że to bez sensu" Wink ), więc nie jest to szczególnie wyszukany egzemplarz, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że miał być niesprawny i ma mega żółtaczkęWink Ogólnie Amiga okazała się być w 100% sprawna (nawet stacja działa bez zająknięcia), była w komplecie z zewnętrzną stacją która również okazała się w pełni sprawna więc zakup uważam za udany.

W ciągu tygodnia planuję zacząć pierwsze zabiegi "renowacyjne", chociaż może na razie się nią pobawięWink
  

Fajne sÄ… te retro kompy, takie nie za szybkie, takie nie za stabilne;-)
Back to top
 
IP Logged
 
konku
Senior Member
****
Offline


All dimensions FX

Posts: 3056
Location: Podhale&Kresy
Joined: 08. May 2012
Gender: Male
Re: Amiga 500 renowacja
Reply #1 - 11. May 2015 at 21:18
Print Post  
Super. Opisz proces wybielania. Standardowy: woda utleniona + słońce, czy też masz swoje udoskonalenia procesu?
  

---=== All those moments will be lost in time, like tears in rain.===---
---===Time has wings. You know, when you realize that you need to appreciate the time, it still goes by fast.===---
-=="Każdy z nas w głębi duszy pragnie być jak ten obcy... przerażająco silny, pozbawiony sumienia, obdarzony czarnym sercem kosmosu, które pozwala przeć naprzód i niszczyć." ==-
Back to top
 
IP Logged
 
RaNGuN
Full Member
***
Offline



Posts: 846
Location: Wroclaw
Joined: 09. Dec 2014
Gender: Male
Re: Amiga 500 renowacja
Reply #2 - 19. May 2015 at 10:55
Print Post  
Oczywiście za mało czasu i za dużo zajęć - jak zawsze;-) Ale udało się Amigę rozebrać, odkurzyć i umyć (oczywiście części plastikowe;-) ).

Była też pierwsza faza wybielania, ale na razie efekt nie jest satysfakcjonujący;-)

Konku - ze słońcem trzeba uważać, choć na tak gigantyczną żółtaczkę jak w tym przypadku to jedyna opcja. Jedyną modyfikacją którą ostatnio mi kolega Jacques podpowiedział to by po nałożeniu "zupki" obciągnąć Amigę (czy innego "pacjenta"Wink ) przezroczystą folią do żywności - dzięki temu warstwa perhydrolu jest równiejsza i nie zasycha tak szybko, wstępne testy pokazują, że się to sprawdza;-)

Ja cały czas myślę nad dużą wanienką i moczeniu obudów w płynnym perhydrolu, w przypadku wybielania klawiszy i drobnych elementów działa to super, więc czemu by nie spróbować na większą skalęWink Znacznie bezpieczniejsze i lepszy efekt niż po "białej ciapie"Wink
  

Fajne sÄ… te retro kompy, takie nie za szybkie, takie nie za stabilne;-)
Back to top
 
IP Logged
 
RaNGuN
Full Member
***
Offline



Posts: 846
Location: Wroclaw
Joined: 09. Dec 2014
Gender: Male
Re: Amiga 500 renowacja
Reply #3 - 31. May 2015 at 17:48
Print Post  
Dawno nic tu nie wrzucałem, ale prace trwają, no i jest już chyba bliżej niż dalej;-)
  

Fajne sÄ… te retro kompy, takie nie za szybkie, takie nie za stabilne;-)
Back to top
 
IP Logged
 
Dominiq
Ex Member
*


I Love YaBB 2.5

Re: Amiga 500 renowacja
Reply #4 - 31. May 2015 at 20:06
Print Post  
RaNGuN wrote on 31. May 2015 at 17:48:
Dawno nic tu nie wrzucałem, ale prace trwają, no i jest już chyba bliżej niż dalej;-)


1. Nie będziesz miał plam po wybielaniu obudowy pod folią? Chodzi mi o sytuację w której folia styka się bezpośrednio z plastikiem bez warstwy wybielacza.

2. Co do wybielania klawiszy to też stosuję taką metodę, jednak nie wystawiam na działanie promieni słonecznych ani w szklanym naczyniu. Perhydrol reaguje ze szkłem, klawisze po takim zabiegu są plamiaste.
  
Back to top
 
IP Logged
 
RaNGuN
Full Member
***
Offline



Posts: 846
Location: Wroclaw
Joined: 09. Dec 2014
Gender: Male
Re: Amiga 500 renowacja
Reply #5 - 31. May 2015 at 21:24
Print Post  
Nie jestem specjalistą od wybielania więc chętnie przyjmę wszelkie podpowiedzi;-)

Jeśli chodzi o folię to stosuję to rozwiązanie od niedawna, jak dasz dość grubą warstwę kremu to wszystko wybiela się równo, dzięki folii można dodatkowo rozprowadzić krem jeśli coś zaczyna zasychać. Ja wybielam bardzo mało, tylko na własny użytek, więc całą procedura może trwać I miesiąc, powtarzam wybielanie każdej części po 5-8 razy, wychodzi bardzo ładnie I ponowne żółknięcie występuje w minimalnym stopniu.

Na bezpośrednie słońce nie wystawiam, przez okno albo tak jak dziś przez szklaną barierkę balkonu.

A w czym wybielasz klawisze? Klawisze które do tej pory wybielałem wyszły bardzo dobrze, nie żółkną ponownie wcale, nie zauważyłem by wychodziły plamiste. Największy problem ze słoikiem jest taki, że trzeba ciągle mieszać klawisze.

Jakie naczynie polecasz do perhydrolu? Ja bym chciał jakąś wanienkę by ułożyć klawisze napisami do góry a później zalać płynem - tak by wybielały się równomiernie, ale nie wiem z jakiego tworzywa powinna być ta wanienka;-)

Aha, oczywiście folia powinna być tak rozłożona żeby nie było bąbli powietrza pod nią, ale teoria teorią a praktyka praktykąWink
  

Fajne sÄ… te retro kompy, takie nie za szybkie, takie nie za stabilne;-)
Back to top
 
IP Logged
 
Callahan
VIP Member
*****
Offline



Posts: 8089
Location: Świętokrzyskie
Joined: 29. Mar 2014
Gender: Male
Re: Amiga 500 renowacja
Reply #6 - 01. Jun 2015 at 08:20
Print Post  
Perhydrol reaguje ze szklem.
Najlepiej uzywac aluminium lub polietylenu.
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
HP XU 6/200 2x PII-ODP/512MB/VB/SCSI/NT 4.0
PR440FX 2x PII-ODP/1GB/V4/SCSI/NT 4.0 CS4237B+CT1920
Super S2DG2 2x550@2MB/1GB/V5/SCSI/YamahaXG/Win2000
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
Dominiq
Ex Member
*


I Love YaBB 2.5

Re: Amiga 500 renowacja
Reply #7 - 01. Jun 2015 at 09:04
Print Post  
RaNGuN wrote on 31. May 2015 at 21:24:
Nie jestem specjalistą od wybielania więc chętnie przyjmę wszelkie podpowiedzi;-)


Krótki tutorial wybielania... Smiley

Wybielanie obudów (dużych powierzchni):

1. Dokładnie myjemy element, który chcemy wybielać. Preparatem, który ja stosuję do mycia jest płyn do mycia naczyń "Ludwik".
Wycieramy do sucha i odkładamy (ja odkładam na balkon i czekam, aż słońce wygrzeje) do wyschnięcia na około 30 minut - 1 godz.
(You need to Login or Register to view media files and links)

2. Nakładamy wybielacz.
Po wielu bojach, próbach i zniszczonym wybielaniem plastiku stosuję produkt Scandic Line Oxydant 12%
Butelka 1-litrowa, przy wprawie w stosowaniu, starczy na wybielenie nawet 4-5 kompletnych obudów do Amigi 500 (bez klawiatury)
Kupuję go u Pana - (You need to Login or Register to view media files and links) , który zaskoczony był zastosowaniem oferowanego przez niego preparatu Wink
12%, gęsty preparat doskonale nadaje się do interesującego nas zadania. Polecam też wybielacz "Joanna" jednak cena jest trochę zaporowa.
Co ważne - nie stosuję żadnych domieszek/receptur składających się z Vanish`a i/lub gliceryny - wychodzą plamy i możemy nie osiągnąć zamierzonego efektu.

Do nakładania używam silikonowej łopatki do ciasta - (You need to Login or Register to view media files and links)
a) nakładając wybielacz pędzlem czy to z włosem syntetycznym czy naturalnym powstają smugi i nierównomierne nałożenie, które doprowadzą do takiego efektu - (You need to Login or Register to view media files and links) (plamy, smugi)
b) używając silikonowej łopatki do ciasta wybielacz można równomiernie rozprowadzić po powierzchni, przy tym silikon jest elastyczny i nie wchodzi w reakcję z wybielaczem (np. nie rozpuści się, nie przebarwi plastiku)

Wystawiam na działanie promieni słonecznych na około 45minut - 1,5 godz. w zależności od natężenia ciepła oferowanego przez naszą życiodajną Gwiazdę.
(You need to Login or Register to view media files and links)
(Pilnujemy, żeby wybielacz nie wyschnął - jeśli zauważymy wyschnięte miejsca dokładamy wybielacza w to miejsce, jeśli jednak nie dopilnujemy tego, będziemy mieć taki efekt - (You need to Login or Register to view media files and links))

Po około 45minut - 1,5 godz. zmywam wybielacz z plastiku pod prysznicem ciepłą wodą.

3. Wynik wybielania - jedno podejście przy założeniu, że słońce nie jest za chmurką i ciągle "patrzy" na wybielany element.
(You need to Login or Register to view media files and links)

4. Powtórzę jeszcze raz - Trzeba uważać na to, żeby obudowa była posmarowana wybielaczem dokładnie i równomiernie, w przeciwnym wypadku możemy spodziewać się niestety efektu jak tutaj (jaśniejsze plamy): (You need to Login or Register to view media files and links)

P.S. Zdarza się, że wybielany element po jakimś czasie zaczyna znowu żółknąć. Znalazłem na to sposób - powtarzam w/w operację jeszcze raz po około tygodniu od pierwszego wybielania.



Wybielanie klawiszy (dużej ilości małych elementów)

1. Podobnie jak w przypadku obudowy dokładnie myjemy elementy, który chcemy wybielać w ciepłej/gorącej wodzie. Preparatem, który ja stosuję do mycia jest płyn do mycia naczyń "Ludwik".
Wycieramy do sucha i odkładamy (ja odkładam na balkon i czekam, aż słońce wygrzeje) do wyschnięcia na około 30 minut - 1 godz.
(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)

2. Do plastikowego naczynia/pojemnika wlewamy perhydrol 30% (do nabycia w sklepach myśliwskich - służy do wybielania kości trofeów myśliwskich). Jest to ten sam związek chemiczny co w przypadku wybielacza do obudów (12%) jednak o wyższym stężeniu (30%)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Od tego momentu radzę stosować środki ostrożności w postaci gumowych lub fryzjerskich (najczęściej jednorazowych) rękawic ponieważ w przypadku kontaktu perhydrolu 30% ze skórą ten ją podrażnia/uszkadza (parzy) - (You need to Login or Register to view media files and links)

3. Wsypujemy umyte i suche klawisze do naczynia z perhydrolem 30% i odstawiamy na 3-4 dni w np. łazience.
WAŻNE - używamy tylko plastikowych pojemników (ja używam pojemnika z polietylenu) ponieważ perhydrol/utleniacz wchodzi w reakcję ze szkłem.
WAŻNE 2 - w odróżnieniu od wybielania obudowy, proponuję mało nasłonecznione miejsce - nadmierne nasłonecznienie powoduje powstawanie plam na klawiszach - 3-4 dni wystarczą do wybielenia klawiszy w perhydrolu 30% bez użycia słońca.

4. Po 3-4 dniach wyjmujemy klawisze z perhydrolu np. łopatką do ciasta używaną również do nakładania pasty na obudowę. Myjemy w ciepłej wodzie, suszymy i...

4. Efekt wybielania:
a) (You need to Login or Register to view media files and links) - u góry przed, na dole po procesie wybielania
b) (You need to Login or Register to view media files and links)
  
Back to top
 
IP Logged
 
RaNGuN
Full Member
***
Offline



Posts: 846
Location: Wroclaw
Joined: 09. Dec 2014
Gender: Male
Re: Amiga 500 renowacja
Reply #8 - 01. Jun 2015 at 12:39
Print Post  
Ok, super, dzięki za info, myślę, że nie tylko mnie się przyda;-)

Co do wybielania kremem to generalnie nie mam pytań, wszystko jasne i ze wszystkim się zgadzam;-)

Na pewno skorzystam z podpowiedzi by po tygodniu powtórzyć zabieg w celu utrwalenia efektu;-)

Mam dodatkowe pytania co do wybielania w płynnym perhydrolu:
-czy roztwór 30% nie jest za mocny? Kolega który mnie "wdrażał" w wybielanie mówił, że trzeba rozcieńczyć roztwór by uzyskać roztwór ok. 18%.

Jedynie co to mam dokładnie odwrotnie odnośnie słońca - wybielania kremem nie robię w słońcu, a słoik z perhydrolem daję na słońce;-)

Słoik szklany oczywiście wymienię na naczynie plastikowe! Dzięki za info! Będzie praktyczniej. Nie wiem tylko jak z parowanie później?
  

Fajne sÄ… te retro kompy, takie nie za szybkie, takie nie za stabilne;-)
Back to top
 
IP Logged
 
RaNGuN
Full Member
***
Offline



Posts: 846
Location: Wroclaw
Joined: 09. Dec 2014
Gender: Male
Re: Amiga 500 renowacja
Reply #9 - 18. Oct 2015 at 15:45
Print Post  
Mineło jakieś pół roku od renowacji;-) Efekt końcowy jak w załączniku;-)
  

Fajne sÄ… te retro kompy, takie nie za szybkie, takie nie za stabilne;-)
Back to top
 
IP Logged
 
Varus
Forum Administrator
******
Offline


3dfx Collector

Posts: 3779
Location: Opole
Joined: 08. May 2012
Gender: Male
Re: Amiga 500 renowacja
Reply #10 - 18. Oct 2015 at 20:26
Print Post  
Wygląda jak nówka !

PS.
Teraz przeczytałem cały TOPIC, ogólnie Panowie kawał dobrej roboty. A w szególności poradnik z wybielaniem, odnawianiem sprzętu. Brawo. Myślę, że to niejednemu się przyda.
  

The Administrator.
Back to top
WWW  
IP Logged
 
kazeobi
Senior Member
****
Offline



Posts: 3328
Location: Warszawa
Joined: 14. Jan 2017
Gender: Male
Re: Amiga 500 renowacja
Reply #11 - 26. Mar 2017 at 12:37
Print Post  
Powoli swoją robię na "cudo", zastanawiam się, tylko, czy wybielanie ma sens. Gdzieś wyczytałem, że była jakaś seria A500 z beżowymi obudowami i chyba mam taką - klawisze widocznie pożółkły, a obudowa po wyczyszczeniu (nie szorowałem, spryskałem kilka razy Froschem sodowym, przetarłem szmatką i spłukałem wodą) jest prawie jednolita. Jak pewnie zacznę kombinować z tymi trzema żółtymi plamami, to będę miał jasnobeżowe plamy zamiast nich  Cool
  

]
Back to top
 
IP Logged
 
Jenot
Senior Member
****
Offline


Jenot

Posts: 1775
Location: Chełm
Joined: 15. Jan 2015
Gender: Male
Re: Amiga 500 renowacja
Reply #12 - 26. Mar 2017 at 13:02
Print Post  
Nie wybielaj obudowy. Pamiętaj - żółć zawsze wraca, po wybielaniu bardzo szybko. Żeby tego uniknąć, trzeba albo trzymać ją w ciemnym miejscu, albo przykrywać osłoną, albo polakierować jakimś bezbarwnym lakierem nie przepuszczającym UV. Na Twoim miejscu spróbowałbym wybielić klawisze. To łatwa operacja, i nie ma problemu z powtarzaniem co jakiś czas.
  

ATC-5220, K6-III 400, 512MB RAM, Voodoo3 3000 AGP, GUS MAX 1MB, Terratec EWS64 XL, AWE32 CT2760, 3x40GB HDD, DVD TSSTcorp, FreeDOS, OS/2 Warp 4, Win95 OSR2
Back to top
GTalk  
IP Logged
 
kazeobi
Senior Member
****
Offline



Posts: 3328
Location: Warszawa
Joined: 14. Jan 2017
Gender: Male
Re: Amiga 500 renowacja
Reply #13 - 06. Apr 2017 at 21:58
Print Post  
To kwestia światła, ale klawisze są koloru strzałek. Jeszcze tylko znajdę kogoś kto dolutuje mi pamięć na płycie do 1 mb i składam do kupy, chwalę się fotkami...
  

]
Back to top
 
IP Logged
 
RaNGuN
Full Member
***
Offline



Posts: 846
Location: Wroclaw
Joined: 09. Dec 2014
Gender: Male
Re: Amiga 500 renowacja
Reply #14 - 07. Apr 2017 at 09:05
Print Post  
W 100% się zgadzam z Jenotem. Jedynie warto jeśli obudowa jest jakoś nierówno poźółknięta - boki, albo plany, po wybieleniu pożółknie równo, więc jest lepiej;-) Ewentualnie jakieś przypadki mega żółtaczki (mam taką jedną A1200) - była dosłownie żółto/pomarańczowa, wybielona kilka lat temu, owszem pożółkła, ale tragedii nie ma. Natomiast jeśli się nastawiasz na to, że wybielisz i efekt się utrzyma przez lata to niestety się rozczarujesz... Wybielanie klawiszy jest łatwiejsze bo "kąpiesz" je w płynnym perhydrolu (nie pamiętam jak się to fachowo nazywa, ale wiadomo o co chodzi), nie trzeba nic smarować itp, jedynie czasem zamieszać klawisze, no i później dokładnie umyć. Czyszczenie klawiatury jeszcze jest o tyle istotne, że np. mnie nie bardzo pasuje świadomość, że pod klawiszami mam czyjeś śniadanie sprzed 25 lat;-) Czyszczenie wykałaczkami, pędzelkami itp to mrzonki, bez wyjęcia klawiszy nie da się tego syfu wyczyścićWink
  

Fajne sÄ… te retro kompy, takie nie za szybkie, takie nie za stabilne;-)
Back to top
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: [1] 2 
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top