Page Index Toggle Pages: [1] 2  Send TopicPrint
Very Hot Topic (More than 25 Replies) Wasz pierwszy komputer? Amiga?C64?Atari?Spectrum? (Read 12330 times)
konku
Senior Member
****
Offline


All dimensions FX

Posts: 3056
Location: Podhale&Kresy
Joined: 08. May 2012
Gender: Male
Wasz pierwszy komputer? Amiga?C64?Atari?Spectrum?
08. Jul 2015 at 18:53
Print Post  
Hej? Zahaczyliście o ere 8 albo 16 bitowców?
Mój pierwszy komputer to koniec 80 / początek lat 90-tych. Był to C64. POczatkowo bez cardridge'a. Najpierw wgrywałem turbo z początku kasety, potem dopiero program/gre. Potem zakupiłem Black Boxa 4 z pamiętnym demkiem na początku. Muzyczkę z niego do tej pory mam w głowie.
(You need to Login or Register to view media files and links)
Potem za uskładane pieniądze dokupiłem sobie Action Replay 7 (kosztował mnie 750 000 zł!) i cardridge expandera. Nigdy nie miałem stacji do tego kompa. Pierwsz gra jaka odpaliłem na tym sprzecie to był Licence to Kill
(You need to Login or Register to view media files and links)
  

---=== All those moments will be lost in time, like tears in rain.===---
---===Time has wings. You know, when you realize that you need to appreciate the time, it still goes by fast.===---
-=="Każdy z nas w głębi duszy pragnie być jak ten obcy... przerażająco silny, pozbawiony sumienia, obdarzony czarnym sercem kosmosu, ktĆ³re pozwala przeć naprzĆ³d i niszczyć." ==-
Back to top
 
IP Logged
 
RaNGuN
Full Member
***
Offline



Posts: 846
Location: Wroclaw
Joined: 09. Dec 2014
Gender: Male
Re: Wasz pierwszy komputer? Amiga?C64?Atari?Spectrum?
Reply #1 - 10. Jul 2015 at 11:37
Print Post  
Ja zaczynałem od 8 bitowców.

Najpierw był czasem pożyczany od Taty z pracy Amstrad 6128 - bardzo fajny komp z FDD i kolorowym monitorem, z tego co pamiętam nawet pisałem na nim jakieś programy, choć największą popularnością cieszyła się gra "Fruity Frank", oraz jakieś wyścigi (nie pamiętam nazwy) i gierka w której się uciekało z więzienia. To był koniec lat 80.

Na przełomie lat 80/90 udało się zakupić cud techniki jak na polskie warunki C64E z magnetofonem. Również tak jak Konku turbo wgrywane z kasety, choć dość szybko dokupiłem BlackBox`a - nie pamiętam intra, ale pamiętam, że miał fajne rozszerzenia do BASIC`a - można było łatwo pisać całkiem fajne programy;-)

Później chyba w 1991 pojawiła się Amiga 500 którą udało się po ciążkach bojach z rodzicami rozszerzyć do 1MB, a w 1993 wymienić na Amigę 1200 z dyskiem o zawrotnej pojemności 210MB. Niestety w tym przypadku negocjacje z rodzicami nie zaowocowały sukcesem i nie udało się Amigi rozszerzyć o wymarzoną kartę Elbox1200/4 nie mówiąc nawet o jakiejś dopałce.

W 1995 z racji pójścia do ogólniaka do klasy o profilu informatycznym "potrzebny był prawdziwy komputer do nauki", Amiga 1200 została wymieniona na Pentium 60 ze zdolnością do dzielenia przez 0 (w końcu jak nauka to nauka;-) ), 4MB RAM i czarno biały monitor. "Nauka" co prawda poszła w las, ale Commanche, Descent i chyba przede wszystkim DOOM robiły wrażenie;-)
  

Fajne są te retro kompy, takie nie za szybkie, takie nie za stabilne;-)
Back to top
 
IP Logged
 
nukleon
YaBB Newbies
*
Offline


Retro Nukleon

Posts: 39
Location: Stargard
Joined: 01. Mar 2015
Gender: Male
Re: Wasz pierwszy komputer? Amiga?C64?Atari?Spectrum?
Reply #2 - 15. Jul 2015 at 23:52
Print Post  
Timex 2048 - portugalski klon zx48, x monitorem neptum. potem c=64 i monitorem philpsa bursztynowym, potem amiga 500 z wiadomo jakim monitorem. , potem już PC 286 z ega. Troszkę później 486dx33 i pierwsze podkręcanie proca - zmiana kwarca na płycie z 16 na 20. Potem to już czasy nowożytne ale pamiętam, ze miałem p100 jako jeden z pierwszych. To była szalona epoka piractwa i nie jestem dumny z tego. Dzisiaj bardziej mnie kręcą oryginalne gry z tej epoki niż nowe na xboxa czy PlayStation.
Zbieram gry na straganach przeważnie bo tam są co jakiś czas ratytasy.
  
Back to top
 
IP Logged
 
JC
YaBB Newbies
*
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 6
Joined: 02. Dec 2015
Re: Wasz pierwszy komputer? Amiga?C64?Atari?Spectrum?
Reply #3 - 05. Dec 2015 at 09:31
Print Post  
Pierwszy to Amstrad u kolegi z klasy dalej  to Commodore 64 a drugi to Atari 65 XE - dalej to już u kolegi z podwórka  Amiga 500 i u drugiego kolegi Atari 1040 ST.Sam w między czasie dorobiłem się Atari i C 64 mam do dziś i wszystko działa.Dalej to już era pierwszych PC.Znalazłem dysk WD z 1995 roku z przeogromną pojemnością 1,5 GB - 20 lat temu a tak niedawno .... a dziś TB nikogo nie dziwią Smiley
  
Back to top
 
IP Logged
 
konku
Senior Member
****
Offline


All dimensions FX

Posts: 3056
Location: Podhale&Kresy
Joined: 08. May 2012
Gender: Male
Re: Wasz pierwszy komputer? Amiga?C64?Atari?Spectrum?
Reply #4 - 06. Dec 2015 at 14:35
Print Post  
Mój dysk w pierwszym "blaszaku" to był Seagate 1,2GB. Pamiętam jak później przywoził kolega z Lublina nagrywarkę CD x2. To był szał! Teraz w telefonie mam 64GB... Jest fajnie.
  

---=== All those moments will be lost in time, like tears in rain.===---
---===Time has wings. You know, when you realize that you need to appreciate the time, it still goes by fast.===---
-=="Każdy z nas w głębi duszy pragnie być jak ten obcy... przerażająco silny, pozbawiony sumienia, obdarzony czarnym sercem kosmosu, ktĆ³re pozwala przeć naprzĆ³d i niszczyć." ==-
Back to top
 
IP Logged
 
Callahan
VIP Member
*****
Offline



Posts: 8089
Location: Świętokrzyskie
Joined: 29. Mar 2014
Gender: Male
Re: Wasz pierwszy komputer? Amiga?C64?Atari?Spectrum?
Reply #5 - 06. Dec 2015 at 20:01
Print Post  
Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
HP XU 6/200 2x PII-ODP/512MB/VB/SCSI/NT 4.0
PR440FX 2x PII-ODP/1GB/V4/SCSI/NT 4.0 CS4237B+CT1920
Super S2DG2 2x550@2MB/1GB/V5/SCSI/YamahaXG/Win2000
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
konku
Senior Member
****
Offline


All dimensions FX

Posts: 3056
Location: Podhale&Kresy
Joined: 08. May 2012
Gender: Male
Re: Wasz pierwszy komputer? Amiga?C64?Atari?Spectrum?
Reply #6 - 07. Dec 2015 at 01:14
Print Post  
Dokładnie to.  Smiley
  

---=== All those moments will be lost in time, like tears in rain.===---
---===Time has wings. You know, when you realize that you need to appreciate the time, it still goes by fast.===---
-=="Każdy z nas w głębi duszy pragnie być jak ten obcy... przerażająco silny, pozbawiony sumienia, obdarzony czarnym sercem kosmosu, ktĆ³re pozwala przeć naprzĆ³d i niszczyć." ==-
Back to top
 
IP Logged
 
Campaniero
Junior Member
**
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 116
Joined: 27. Apr 2013
Gender: Male
Re: Wasz pierwszy komputer? Amiga?C64?Atari?Spectrum?
Reply #7 - 02. Aug 2016 at 16:08
Print Post  
Hej,

mój pierwszy komp to standardowo C64C kupiony na początku lat 90 od znajomych rodziny. Nawet cenę pamiętam 160zł /czy tam na stare zł 1600000. Dostałem 2 joye QS turbo te czerwone, około 20 kaset i kartridż BB3. Komp spał pod grubą przyciemnianą pokrywą z plastiku. Wstawałem w dni wolne wcześnie rano by pograć, czasem w nocy hehe  Wink Oczywiście na początku, później już się C64 zsynchrnonizował z normalnym życiem dzieciaka ...podwórko koledzy a komp wieczorami albo jak pogoda nie dopisywała. Nie było tak jak dzisiaj młodzież (i nie tylko) siedzi całe dnie przy kompach  Smiley

Często też chodziliśmy do sklepu po składanki dziś pewnie nazwano by je piratami. Później u kumpla który miał piękny kolorowy monitor cały dzień obczajaliśmy wszystkie gry po kolei - fajne czasy.
  
Back to top
 
IP Logged
 
sajmon
Forum Administrator
******
Offline


Old games!

Posts: 3597
Location: Czeladź / Śląsk
Joined: 22. Mar 2016
Gender: Male
Re: Wasz pierwszy komputer? Amiga?C64?Atari?Spectrum?
Reply #8 - 10. Nov 2016 at 22:30
Print Post  
Ja pierwszy miałem też C64 ,w miedzy czasie NES poźniej ibm ps/1  z 286 na pokładzie i następne były 486 i wyzej
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
Rav85
Full Member
***
Offline



Posts: 327
Location: Warszawa
Joined: 23. Oct 2016
Gender: Male
Re: Wasz pierwszy komputer? Amiga?C64?Atari?Spectrum?
Reply #9 - 11. Nov 2016 at 09:36
Print Post  
Atari 65 XE z magnetofonem turbo 2 dzojsmi, mam do dzisiaj z kartonie z instrukcjami i lata jak nowe
  

Intel Pentium II 350 MHz | Asus P2B Rev 1.10 | 256MB PC 100 | S3 Trio 3D/2X 8MB AGP + Diamond Moster 3D II 8 MB | HDD 3GB + 10,2GB Seagate | DVD-ROM LG | SB 16 VIBRA |
Back to top
 
IP Logged
 
Jaghoose
YaBB Newbies
*
Offline


www.proretropc.com

Posts: 24
Location: Częstochowa
Joined: 09. Jul 2016
Gender: Male
Re: Wasz pierwszy komputer? Amiga?C64?Atari?Spectrum?
Reply #10 - 13. Nov 2016 at 08:35
Print Post  
Ja również zacząłem od C64 wersja B tak zwana "mydelniczka" z grubą klawiaturą... Ahh wypalone mam na siatkówce "ABC Turbo + paski" i ustawianie głowicy śrubokrętem.. Potem Black Box i oryginalne kardridże które Mama kupowała na jakieś wielkie okazje typu urodziny Smiley Niestety sprzedałem za całe 100 PLN bo zbierałem na pierwszego PC`ta. Z perspektywy czasu żałuje bo to jest najbardziej wartościowy model teraz a jego ceny poszybowały w górę ( miałem pełny set z kartonami i styropianami ) ale wtedy to była jedyna droga by mieć pierwszy komputer. Koniec końców dobry krok, bo zajawka na PC`ty nie minęła mi do dziś a to już ponad 17 lat Smiley
  

current set - Aorus Z270X-Gaming 7, i7-7700K, Corsair Dominator DDR4 2000MHz 16GB, Aorus 1080Ti XE, Samsung 960 PRO M.2 512GB, Samsung 850 PRO 1TB, 2 x WD10EZEX 1TB
Back to top
WWW  
IP Logged
 
WhitemanFX
Senior Member
****
Offline


3DFX maniac

Posts: 1839
Location: Toruń
Joined: 14. Dec 2013
Gender: Male
Re: Wasz pierwszy komputer? Amiga?C64?Atari?Spectrum?
Reply #11 - 14. Nov 2016 at 08:30
Print Post  
Commodore C64 (ten biały) , Kasety i śrubokręt Smiley - PitStop 2

Szukałem swego czasu (jak go miałem) stację dyskietek ale nie było wtedy allegro i się nie udało.

Zestaw poszedł na poczet głośników do Pentium 100. - szkoda mi go teraz;)
  

Whiteman
(You need to Login or Register to view media files and links)

AMD K6 III 450 MHZ Socket7 Voodoo 2 creative 8MB
Back to top
IP Logged
 
konku
Senior Member
****
Offline


All dimensions FX

Posts: 3056
Location: Podhale&Kresy
Joined: 08. May 2012
Gender: Male
Re: Wasz pierwszy komputer? Amiga?C64?Atari?Spectrum?
Reply #12 - 14. Nov 2016 at 17:26
Print Post  
Ooo człowieku... PitStop 2 .. 2 joye... te przekleństwa gdy coś nie zaskakiwało przy zmianie kół...
  

---=== All those moments will be lost in time, like tears in rain.===---
---===Time has wings. You know, when you realize that you need to appreciate the time, it still goes by fast.===---
-=="Każdy z nas w głębi duszy pragnie być jak ten obcy... przerażająco silny, pozbawiony sumienia, obdarzony czarnym sercem kosmosu, ktĆ³re pozwala przeć naprzĆ³d i niszczyć." ==-
Back to top
 
IP Logged
 
WhitemanFX
Senior Member
****
Offline


3DFX maniac

Posts: 1839
Location: Toruń
Joined: 14. Dec 2013
Gender: Male
Re: Wasz pierwszy komputer? Amiga?C64?Atari?Spectrum?
Reply #13 - 15. Nov 2016 at 07:52
Print Post  
PitStop 2 to byla najlepsza zabawa z kumplami Cheesy uwielbiałem ten myk ze spychaniem zaraz na początku. Kto pierwszy spychał miał szanse wygrać he he i te pękające opony.
  

Whiteman
(You need to Login or Register to view media files and links)

AMD K6 III 450 MHZ Socket7 Voodoo 2 creative 8MB
Back to top
IP Logged
 
barwniak
Senior Member
****
Offline


Universe Entrophy

Posts: 2228
Joined: 18. Nov 2016
Gender: Male
Re: Wasz pierwszy komputer? Amiga?C64?Atari?Spectrum?
Reply #14 - 21. Nov 2016 at 20:30
Print Post  
Tu widzę opowiada się historię, a więc
Pierwszy komp Atari 800XL, wyprawa w 84 roku z ojcem na giełdę Grzybowską w Warszawie Smiley
Zaowocowała Atari 800 XL ze stacją dysków. Oczywiście podłączenie do TV. Szybko zorientowałem się, że gry wchodzą długo i nie zawsze się to udaje. Co spowodowało konieczność podłączenia wierzy audio, tak aby w całym domu było słychać, czy nie ma zaburzeń w dźwięku ładowania. Trzeba było się spieszyć, aby kaseta się nie zatrzymała, bo robiły się załamania taśmy. Dom był nie mały, nabiegałem się sporo Smiley
Po jakimś czasie matka miała już dość wiecznego zgrzytania i piskania na całą chałupę. Zrobiła wywiad, dostałem Monitor (co bym nie zajmował TV, gdy leciało Opole) i stacje California Access. Wieże można było odłączyć Smiley W TV znów pojawiły się dźwięki Alibabek Smiley

Pierwszy blaszak to dużo później po Amidze. K5 PR166, Płyta Soyo, jak wtedy mawiali w sklepach, są płyty główne i Soyo Smiley Choć ja na nią nie narzekałem. Początkowo 8MB RAM, S3 Trio 3D, CD ROM x8, HDD/FDD. Warcraft II w akademiku działał jak trzeba, również w sieci  Smiley Za taki komp wtedy dałem 4200zł Smiley Gdybym te pieniądze dziś przeliczył na masło, to bym miał kompa z 4xTitan X Pascal Smiley
  
Back to top
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: [1] 2 
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top