Page Index Toggle Pages: 1 Send Topic
Normal Topic Windows XP na CF (Read 1269 times)
RaNGuN
Full Member
***
Offline



Posts: 846
Location: Wroclaw
Joined: 09. Dec 2014
Gender: Male
Windows XP na CF
02. Aug 2015 at 16:59
 
Czy instalowaliście może Win XP na karcie CF? Próbowałem to wczoraj zrobić i na P3B-F miałem komunikat "unmountable boot device" a na BE6 w ogóle WinXP nie był w stanie zakończyć instalacji na tyle by próbować wystartować. Po zamianie CF na HDD wszystko w obu przypadkach ok. Karta CF to 8GB Kingston 133x, formatuje się w 100% ok, z W98 również działa w 100% ok - jako dysk systemowy. Partycje pod XP próbowałem formatować jako FAT i NTFS, w obu przypadkach ten sam efekt. Czy to kwestia, że ta karta CF nie będzie działać z XP, czy generalnie XP nie są jednak w 100% zgodne z HDD?
  

Fajne sÄ… te retro kompy, takie nie za szybkie, takie nie za stabilne;-)
Back to top
 
IP Logged
 
adalbert
Full Member
***
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 280
Joined: 01. Aug 2015
Gender: Male
Re: Windows XP na CF
Reply #1 - 02. Aug 2015 at 17:38
 
Problem z kartami CF jest taki, że czasami wyświetlają dziwną geometrię, np że mają 256 głowic, albo ta liczba się ciągle zmienia (no a jak wiadomo w rzeczywistości żadnych nie mają) i niektóre płyty od tego wariują. W nowszych płytach głównych nie ma problemu, ale np. w moich starych laptopach z 486 były problemy z użyciem, jednak da się je rozwiązać. Trzeba użyć programu typu Dynamic Drive Overlay, który instaluje sterownik w MBR dysku i pomija bios przy transferowaniu danych. W załączniku daję bootowalny obraz dyskietki z takim programem, zdaje się że były one załączane jako dodatki do kupowanych dysków twardych w czasach, gdy niektóre płyty miały jeszcze ograniczenia wielkości (ja dawno tego nie używałem i mam nadzieję, że to dobra wersja). Po uruchomieniu skonfiguruje on odpowiednio kartę CF i nie powinno być żadnych problemów, z tym że nie będzie można chyba już używać tej karty w czytniku kart, dane będą dostępne tylko po załadowaniu systemu. No i jeśli chcemy instalować system, to najpierw trzeba czekać, aż pojawi się mały niebieski ekran informujący o wczytywaniu tego programu, wtedy należy wcisnąć C aby bootować komputer z CD-ROMu i dopiero włożyć CD-ROM (albo wyłączyć w BIOSie bootowanie z CD-Romu i dyskietki - trzeba to robić z wykorzystaniem tego programu).
  

diskman_boot.zip ( 831 KB | 4 Downloads )
Back to top
 
IP Logged
 
RaNGuN
Full Member
***
Offline



Posts: 846
Location: Wroclaw
Joined: 09. Dec 2014
Gender: Male
Re: Windows XP na CF
Reply #2 - 06. Aug 2015 at 13:36
 
Ok, dzięki za soft, potwierdzam, że czasem jest problem z geometrią CF na starych płytach, ale tym razem chyba problem jest inny, a rozwiązanie jest tu:
(You need to Login or Register to view media files and links)

Generalnie (prawdopodobnie) problem tkwi w tym, że loader Windows XP nie pozwala zaboot`ować z removable device.
  

Fajne sÄ… te retro kompy, takie nie za szybkie, takie nie za stabilne;-)
Back to top
 
IP Logged
 
Callahan
3dfx Friends
*****
Offline



Posts: 8107
Location: Świętokrzyskie
Joined: 29. Mar 2014
Gender: Male
Re: Windows XP na CF
Reply #3 - 16. Aug 2015 at 19:38
 
Dokładnie chodzi o removable device.
Ale.
Primo: niektóre karty cf są typu industrial identyfikowane jako fixed hd.
Secundo: xp bez sp lub z sp1 szło i na zwykłej karcie. Problem był jedynie z plikiem wymiany, którego nie chcial utworzyć, ale po co...
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
HP XU 6/200 2x PII-ODP/512MB/VB/SCSI/NT 4.0
PR440FX 2x PII-ODP/1GB/V4/SCSI/NT 4.0 CS4237B+CT1920
Super S2DG2 2x550@2MB/1GB/V5/SCSI/YamahaXG/Win2000
VS440FX P2-ODP/128MB/ATA100/Riva128/SB16/W98SE
Back to top
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1
Send Topic