Page Index Toggle Pages: 1 Send TopicPrint
Normal Topic Czy możliwa jest naprawa tego Voodoo? (Read 3446 times)
MarianX
VIP Member
*****
Offline



Posts: 6930
Location: Hrubieszow
Joined: 31. May 2012
Gender: Male
Czy możliwa jest naprawa tego Voodoo?
16. Dec 2015 at 21:47
Print Post  
Witam, mata taką oto kartę Voodoo1 niestety nóżki przy obu chipach są wyglęte lub oderwane. Czego potrzeba do naprawy jeżeli jest możliwa?

(You need to Login or Register to view media files and links)
  
Back to top
 
IP Logged
 
adalbert
Full Member
***
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 280
Joined: 01. Aug 2015
Gender: Male
Re: Czy możliwa jest naprawa tego Voodoo?
Reply #1 - 16. Dec 2015 at 22:11
Print Post  
Ja bym w miarę możliwości wyprostował te nóżki i to co się da przylutował (a prostować je można bardzo delikatnie wsuwając między nie końcówkę żyletki lub czegoś podobnego); część z nich pewnie się wyłamie, ale górna część wystająca z chipa powinna pozostać, więc przylutowałbym w te miejsca cienki przewód kynar 0.24mm i poprowadził go do miejsca, do którego dochodzi dana ścieżka. Teoretycznie można by też było po prostu odciąć dolne części tych powyginanych nóżek i między padem lutowniczym a pozostałą częścią nóżki wlutować cienkie druty. Trzeba do tego pensety i prawdopodobnie lupy.

Tak wygląda taki cieniutki przewód (kynar): (You need to Login or Register to view media files and links)

Poza tym potrzebna będzie prawdopodobnie kalafonia w płynie albo jakiś inny topnik, bo łatwo zlutować przypadkiem dwie nóżki ze sobą, a jeśli polejemy takie miejsce kalafonią to cyna powinna się trzymać tam gdzie powinna.
  
Back to top
 
IP Logged
 
MarianX
VIP Member
*****
Offline



Posts: 6930
Location: Hrubieszow
Joined: 31. May 2012
Gender: Male
Re: Czy możliwa jest naprawa tego Voodoo?
Reply #2 - 20. Dec 2015 at 14:09
Print Post  
O kurcze, to chyba wyższa szkoła lutowania Wink Chyba brak mi skilsów ale przed świętami postaram się coś podziałać.

Największym problemem będzie tak jak mówisz lutowanie osadzonych blisko siebie nóżek. Kalafonii w płynie nie mam, tylko standardowe narzędzia Undecided Myślałem aby włożyć coś cienkiego pomiędzy nóżki i lutować każdą z osobna.

Podrzucisz może jakąś radę?
  
Back to top
 
IP Logged
 
Varus
Forum Administrator
******
Offline


3dfx Collector

Posts: 3779
Location: Opole
Joined: 08. May 2012
Gender: Male
Re: Czy możliwa jest naprawa tego Voodoo?
Reply #3 - 20. Dec 2015 at 18:51
Print Post  
Bez topnika nawet nie podchodź. Lutować oddzielając czymś nóżki chyba też nie wyjdzie.
  

The Administrator.
Back to top
WWW  
IP Logged
 
MarianX
VIP Member
*****
Offline



Posts: 6930
Location: Hrubieszow
Joined: 31. May 2012
Gender: Male
Re: Czy możliwa jest naprawa tego Voodoo?
Reply #4 - 20. Dec 2015 at 19:34
Print Post  
Jaka jest procedura używania topnika? Nigdy wcześniej nie miałem tego w ręku.

adalbert wrote on 16. Dec 2015 at 22:11:
jeśli polejemy takie miejsce kalafonią to cyna powinna się trzymać tam gdzie powinna

Dokładnie o to mi chodzi, które miejsca mam polać topnikiem? Nóżki? PCB?
  
Back to top
 
IP Logged
 
adalbert
Full Member
***
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 280
Joined: 01. Aug 2015
Gender: Male
Re: Czy możliwa jest naprawa tego Voodoo?
Reply #5 - 20. Dec 2015 at 21:14
Print Post  
Żeby nie było drogo możesz kupić w sklepie elektronicznym zwykłą kalafonię za 3 złote i rozpuścić małą drobinkę w naczyniu z paroma mililitrami alkoholu izopropylowego (jeśli już masz). Albo kupić topnik TK83 lub coś w tym stylu. Kilka kropel dajesz na nóżki układu i na pady lutownicze - generalnie i tak topnik się rozleje po całym PCB bo w najtańszej wersji nie jest zbyt gęsty. Będzie się trochę lepić, ale można wymyć to później alkoholem i wacikami. W trakcie lutowania topnik będzie odparowywał, jednocześnie zapewniając odpowiednie właściwości cyny. Jeśli nie zdążysz skończyć lutowania przed odparowaniem, albo nóżki zaczną się łączyć ze sobą, dodaj świeży topnik.

Nóżki możesz prostować tak jak na załączonym obrazku. Być może uda się załatwić sprawę bez lutowania kabli. Wyjmij ostrze z noża do papieru i ostrą krawędź bardzo delikatnie wsuń między nóżki. Najpierw doprowadź do porządku górne części nóżek, lekko obracając nożem lub popychając go opuszkiem palca od boku. Pamiętaj, że obracając nóż, możesz przypadkiem odpychać od siebie dwie sąsiednie nóżki w przeciwnych kierunkach, trzeba tego unikać. Nóżki prostuj tylko w takim stopniu, jaki jest konieczny do tego, by nie było zwarć. Później delikatnie wyprostuj dolne części, tak, aby nachodziły na pady lutownicze. Problem jest w momencie, gdy górna część jest odchylona w jedną stronę, a dolna w przeciwną. Wtedy chyba akurat najpierw trzeba prostować dolną. Gdy już wszystko będzie mniej więcej na miejscu (i tak będzie krzywo, ale gdy już zobaczysz, że nóżki siedzą na padach, to nic nie ruszaj, bo łatwo 'przegiąć' i materiał się rozkruszy) daj kilka kropli topnika i zacznij lutować. Ja bym nabrał troszeczkę cyny na grot i dotykał podstaw nóżek, przy samych padach. Teoretycznie cynę powinno się nakładać bezpośrednio na nóżki, nie na grot lutownicy, ale jednak łatwo wtedy nałożyć za dużo i uwalić wszystko, a gdy mamy tam topnik, cyna dłużej pozostanie zdatna do lutowania. Dodatkowo topnik spowoduje, że nadmiar cyny będzie przyklejał się do grota lutownicy. No i jeśli dojdzie do sytuacji, że nie będziesz w stanie rozłączyć zlutowanych ze sobą nóżek, a świeży topnik nie będzie pomagał, możesz dodać tam nawet jeszcze więcej cyny i paradoksalnie powinno to pomóc, bo powinna się wtedy zrobić na końcu grota duża cynowa kulka która będzie zbierała nadmiar.

//edit: na drugim obrazku jeszcze pokazałem, jak można ułożyć sobie ostrze w 'zawias', do prostowania górnej części nóżek - trzymasz krawędź między kciukiem a palcem wskazującym, a palcem drugiej ręki popychasz, dzięki temu łatwiej uniknąć odpychania sąsiednich nóżek Wink
  
Back to top
 
IP Logged
 
Callahan
VIP Member
*****
Offline



Posts: 8092
Location: Świętokrzyskie
Joined: 29. Mar 2014
Gender: Male
Re: Czy możliwa jest naprawa tego Voodoo?
Reply #6 - 21. Dec 2015 at 18:24
Print Post  
Drucik cynowy mozesz wcześniej zgnieść np kombinerkami. Mozna potem to przeciąć i masz połowę dawki 😉
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
HP XU 6/200 2x PII-ODP/512MB/VB/SCSI/NT 4.0
PR440FX 2x PII-ODP/1GB/V4/SCSI/NT 4.0 CS4237B+CT1920
Super S2DG2 2x550@2MB/1GB/V5/SCSI/YamahaXG/Win2000
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
MarianX
VIP Member
*****
Offline



Posts: 6930
Location: Hrubieszow
Joined: 31. May 2012
Gender: Male
Re: Czy możliwa jest naprawa tego Voodoo?
Reply #7 - 21. Dec 2015 at 21:24
Print Post  
Dzięki wielkie za rady, teraz będzie dużo łatwiej Smiley
  
Back to top
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top