Page Index Toggle Pages: 1 Send Topic
Normal Topic Jaki retro PC postawić / zostawić (Read 2036 times)
sajmon
Forum Administrator
******
Offline


Old games!

Posts: 3610
Location: Czeladź / Śląsk
Joined: 22. Mar 2016
Gender: Male
Jaki retro PC postawić / zostawić
05. Sep 2016 at 22:46
 
Czołem retro maniacy .

Ostatnio naszły mnie ciekawe przemyślenia .Otóż przeglądając często forum zauważam że spore grono użytkowników ma po parę sztuk PC .Ja również do nich należę . W domowej szafie jest wypasiona 486tka 133@160 z duża ilością ramu ( 64mb) oraz 2ma dyskami bodajże po 8,4Gb wraz z awe32 /gusami itp.

Następnie w zakątkach mieszkania ( szafy ,wersalki,piwnice )pochowane różne cukierki typu  złoty P60 również na "wypasie", oryginalny OPTIMUS P75 ,oryginalny OPTIMUS 486 dx2-66 , do tego różne "składaki P133,P200 ,P233.Dodakowo pewnie ze 3 sztuki 486 tki .Niezliczona ilość płyt głównych  z ISAmi . Przy biurku najpierw stał K6-3+ 400 na SS7 wraz  z AWE32 +DB50xg oraz Voodoo2 spięte z GF2 ultra oraz dyskiem 160 GB .

Aktualnie jest Hardware podobny tyle że zamiast K6 3+ 400 na SS7 jest Cyrix c3 via 733 na socket 370 .Dlaczego taka zmiana ? Dlatego że oby dwa procki mają odblokowany mnożnik ( c3 może pracować od 300 mhz do 800,ale ma tą zaletę że można wyłączyć mu połowe "keszu",obrazkowo działa jak 486 dx -50  /dx4-133 /P2 -450 ) . K6 3 z "plusem" również był fajny bo programowo mnożnik dało rade zmienić od 133-400 mhz , wyłączyć całkowicie L2 /L3 i również dało rade uzyskać prędkości 386 486 .

Przeszedłem na socket 370 bo: jest również wolno i jest o wiele szybciej niż k6 (AGP pracuje szybciej , 3dmark2000 wyrzuca 2x więcej punktów) . Na wszystkich PC zawsze mam winde 98 wraz z dosem w wersji  7 .

Przejdźmy do meritum sprawy : . Hobby hobbym ,ale po co mieć na biurku np jakąś 486 , a obok pentacza 200 mmx`a ,a na drugim biurku P3-500 .Skoro można mieć to wszystko w 1 PC i wachlować tylko prędkościami?   
Czy moje przejście na socket 370 było lepsze niż super socket 7? Czy platforma socket 370 jest mniej kompatybilna z "dosem"?

Oczywiście pomijam wersje dosa 7 bo zdarza się jakaś uparta gra że z tym dosem nie ruszy i koniec   .Pomijam chęć 10ciu komputerów na biurku bo żona by mnei zatrzasnęłą , ale czy np ss7 / socket 370 ma jakąś mniejszą kompatybilność niż  stare 486 na socket 3 ? .Czy SS7 ATX jest mniej kompatybilne niż S7 AT ? Próbuje znaleźć jak najlepszą platformę PC pod retro i wydaje mi się że jest ok , ale czy aby napewno?   Zawsze chciałem fajną 486 .W końcu jak wylądowała na biurku to zachciałem coś bardziej uniwersalnego, pojawił się K6 /C3 . Ale gdzieś w głowie siedzi dalej takie stare jare 486 /albo złociutki P60 .
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Jaki retro PC postawić / zostawić
Reply #1 - 05. Sep 2016 at 23:11
 
Cześć!

Takie trochę egzystencjalne pytanie retro-entuzjasty  Wink

Ja do swojej kolekcji  / zbierania podchodzę w ten sposób
(przepraszam za długi wpis ale na takie pytanie nie mógłbym odpowiedzieć "daj sobie spokój, zainstaluj DOSbox'a Wink ) :

To sprawa czysto sentymentalna. Najfajniej wspominam czasy kiedy na biurku królowały 486, niektórzy kumple mieli jakieś MMX'y, ja miałem Cyrixa... Voodoo 2 było marzeniem każdego - ja cieszyłem się swoją "jedynką" kupioną na giełdzie aż w samej Warszawie  :Smiley Jak zobaczyłem pierwszy raz Duke'a 3D to z nie mogłem zasnąć, a w Doom'a grałem całymi dniami szukając "sikretów"... No i prenumerowało się wtedy SecretService i Gamblera...

Wiem, że mam raczej nikłe szanse na zbudowanie tak poważnej kolekcji jak niektórzy tutaj na forum - ich zbiory to setki kart, niektóre to prawdziwe "białe kruki" a sama kolekcja (było to pośrednio poruszane jakiś czas temu na wątku o aukcjach) to w pewien sposób także inwestycja).

Postanowiłem zbierać to co się "kręci" właśnie wokół tego okresu do którego czuję się najbardziej przywiązany, który w skrócie można nazwać "socket 7"... Mam w 'zbiorach' jakiegoś P75 mam też na drugiej stronie skali K6-2+570... ale zestaw mam jeden na Pentium MMX 233... Tam jest DOS, jest Windows 95 i to mi wystarcza... Jak pojawi się coś co mnie wtedy interesowało to biorę (np. ostatnio kupiłem Duke'a 3D w Box'ie a wcześniej AWE64Gold - bez jakiegoś większego klucza)...

Podsumowując chodzi mi o to, że nie zbieram np. wszystkich płyt głównych pod Socket 7 względem chipsetów, rewizji i producentów, czy wszystkich procesorów pod socket 7, które wyszły... Nie podchodzę do sprawy "katalogowo" tylko zbieram te, które są - przynajmniej dla mnie - kluczowe czyli np. wspomniany P75, P233 i K6-2+570... Czy Voodoo 1, Voodoo 2, Voodoo 3 i może kiedyś V5. Ale nie wszystkie modele we wszystkich wydaniach boxy w folii itp. itd. Wydaje mi się, że tak jest po prostu łatwiej i mam "mniejsze ciśnienie" szczególnie gdy widzę zbiory tych Prawdziwych Kolekcjonerów (których tu na forum nie brakuje)... No i cały zbiór mieści się w jakimś sensownym "gabarycie" nie mam pokojów strychów i piwnic zarzuconych starymi podzespołami, obudowami, klawiaturami itp... To co mam to tylko to co chcę mieć a nie "co się trafi" i "kiedyś się przyda"...

To oczywiście tylko i wyłącznie moja "filozofia" zbierania. Może jak już zbiorę to co mi się podobało to będę się zastanawiał co dalej, która część mojej kolekcji jest najmocniejsza i czy może pójść w karty graficzne, płyty główne, procki, gry itp. itd...

Mam nadzieję, że jakoś "pomogłem"...
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Callahan
3dfx Friends
*****
Offline



Posts: 8104
Location: Świętokrzyskie
Joined: 29. Mar 2014
Gender: Male
Re: Jaki retro PC postawić / zostawić
Reply #2 - 08. Sep 2016 at 19:31
 
Nie całkowicie odpowiadając na pytanie Sajmona (jest w ogóle odpowiedź gdzie kończy się retro?) dla mnie retro kończy się na pentium II 450. Ale dla wyjątku mam z 10maszyn p3/p4/xeon na rambusach i też mi się zalicza do retro... No i co ?  Wink
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
HP XU 6/200 2x PII-ODP/512MB/VB/SCSI/NT 4.0
PR440FX 2x PII-ODP/1GB/V4/SCSI/NT 4.0 CS4237B+CT1920
Super S2DG2 2x550@2MB/1GB/V5/SCSI/YamahaXG/Win2000
VS440FX P2-ODP/128MB/ATA100/Riva128/SB16/W98SE
Back to top
 
IP Logged
 
sajmon
Forum Administrator
******
Offline


Old games!

Posts: 3610
Location: Czeladź / Śląsk
Joined: 22. Mar 2016
Gender: Male
Re: Jaki retro PC postawić / zostawić
Reply #3 - 08. Sep 2016 at 23:43
 
dzięki ,chyba jednak wyciagne z szafy 486 Smiley
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Jaki retro PC postawić / zostawić
Reply #4 - 09. Sep 2016 at 00:00
 
sajmon wrote on 08. Sep 2016 at 23:43:
dzięki ,chyba jednak wyciagne z szafy 486


Ha Grin! i dobrze!   Cool
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1
Send Topic