Page Index Toggle Pages: [1] 2  Send TopicPrint
Very Hot Topic (More than 25 Replies) Czyszczenie retro-sprzętów... (Read 6450 times)
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Czyszczenie retro-sprzętów...
20. Sep 2016 at 21:37
Print Post  
Cześć,
jak w temacie. Pytanie chyba do tych najbardziej doświadczonych z forumowiczów / elektroników itd.

Postaram się tutaj w miarę "systematycznie" to opisać aby ew. w tym poście pojawiały się inne problemy i rady co do dbania o "higienę" różnych staroci...

PRZYPADEK PIERWSZY:

OPIS: Mam kilka kart które wizualnie zdecydowanie dotknął już ząb czasu. Były mocno zakurzone, PCB jest matowe i w plamkach... w porównaniu z niektórymi kartami, które były przechowywane w "godnych" warunkach różnica jest duża.
PYTANIE: Czym czyścić takie płyty / karty by wyglądały lepiej, aby były możliwie zabezpieczone, no i co najważniejsze aby ich nie uszkodzić? Czy "wacik" i alkohol izopropylowy to dobry pomysł. (oczywiście sprężone powietrze, ostatecznie pędzelek itp. to wcześniej aby odkurzyć)...

PRZYPADEK DRUGI:

OPIS: mam kilka procesorów wyciapanych w podobnej do gumy do żucia różowej paście... za pomocą nici dentystycznej udało mi się odczepić od jednego radiator, który był na ową substancję "przylepiony"... Pasta jest plastyczna - można ją np. trochę zdrapać paznokciem, ale nie ma możliwości idelanego doczyszczenia procesora aby wyglądał jak nówka. Na radiatorze, na którym było sporo tego czegoś próbowałem różnych sposobów. Alkohol izopropylowy - nie. Aceton - nie... wysoka temperatura (odgotowałem radiator Undecided ) pasta stałą się dużo bardziej plastyczna ale dalej nie było mowy o odczyszczeniu - tylko o rozmazaniu...
PYTANIE: Co robić? jak "sprawić" aby procek wyglądał jak nówka sztuka...?

Pewnie nie tylko ja mam ten problem - więc takie patenty na czyszczenie na pewno się przydadzą. Dzięki!
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Varus
Forum Administrator
******
Offline


3dfx Collector

Posts: 3779
Location: Opole
Joined: 08. May 2012
Gender: Male
Re: Czyszczenie retro-sprzętów...
Reply #1 - 20. Sep 2016 at 21:54
Print Post  
Co do pierwszego przypadku...
to tylko Izopropanol. Ja kąpię sprzęty w myjce ultradźwiękowej. Jak jest coś uporczywego to siedzi w izopropanolu 50 stopni Celciusza w myjce przez 20 minut. Czasem trzeba dopomóc szczoteczką ESD. Na sam koniec (izopropanol z zabrudzeniami potrafi zostawiać zacieki) opłukanie w wodzie destylowanej osuszenie chłonną szmatką ESD, i odparowuje wodę opalarką (temperatura 120-130 stopni). Sprawdzone na niejednym sprzęcie retro i współczesnym.

Drugi przypadek...
może ktoś inny coś podpowie, miałem kiedyś podobny przypadek, ale pasta nie była różowa, ale też gumowate. Procesor włożyłem do zamrażarki i po godzinie wykruszyłem co mi przeszkadzało. Ale to raczej na własne ryzyko. Mnie pomogło.

Pozdrawiam
  

The Administrator.
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Czyszczenie retro-sprzętów...
Reply #2 - 20. Sep 2016 at 22:14
Print Post  
@Varus Dzięki!

ten patent to taka trochę alchemia  Wink będę musiał to przetestować na czymś mało cennym - tak żeby się wprawić.

Pisząc o opalarce - to chodzi Ci o taką "opalarkę - opalarkę"   Huh jak do zdejmowania farby... taka "mega-szuszarka"...? Czy to jakiś inny "sprzęt"... ?
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Varus
Forum Administrator
******
Offline


3dfx Collector

Posts: 3779
Location: Opole
Joined: 08. May 2012
Gender: Male
Re: Czyszczenie retro-sprzętów...
Reply #3 - 20. Sep 2016 at 22:46
Print Post  
Batyra wrote on 20. Sep 2016 at 22:14:
@Varus Dzięki!

ten patent to taka trochę alchemia  Wink będę musiał to przetestować na czymś mało cennym - tak żeby się wprawić.

Pisząc o opalarce - to chodzi Ci o taką "opalarkę - opalarkę"   Huh jak do zdejmowania farby... taka "mega-szuszarka"...? Czy to jakiś inny "sprzęt"... ?

Tak, dokładnie o taką opalarke mi chodzi. Tylko, nie najtańsza z Castoramy. Mam model z regulowaną temperaturą. 50-650 stopni, skoki co 10 stopni.

Ja produkuję też różne pcb w dużych ilościach. I suszenie mam tym sprawdzone.
  

The Administrator.
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Czyszczenie retro-sprzętów...
Reply #4 - 20. Sep 2016 at 22:49
Print Post  
To będę musiał czegoś takiego poszukać... ew coś innego wykombinować... np. do piekarnika 120st na trzy "zdrowaśki" Smiley

Bardzo zależy mi aby sprzęty odpicować najlepiej jak się da - więc na pewno tego spróbuję...
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Varus
Forum Administrator
******
Offline


3dfx Collector

Posts: 3779
Location: Opole
Joined: 08. May 2012
Gender: Male
Re: Czyszczenie retro-sprzętów...
Reply #5 - 20. Sep 2016 at 22:55
Print Post  
Takie suszenie nie jest konieczne. Ja to robię ze względu na czas. Wystarczy po opłukaniu osuszyć płytkę np ręcznikiem jednorazowym i odstawić na dobę w ciepłe miejsce żeby woda wyparowała. Ja suszyłem jak zaczynałem różnymi sposobami. Kaloryfer - doba, wystawiałem na słońce w lato - kilka godzin, jakiś piecyk co wieje gorącym powietrzem - ok godziny, opalarka 120 stopni - 2-3 minuty. U mnie niestety czas był głównym czynnikiem.

PS.
Do takich zabiegów sprzęt musi być pozbawiony wszelkiego zasilania typu baterie, akumulatorki itp. Ale to chyba oczywiste. Bo nie wiem co chcesz czyścić.
  

The Administrator.
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Czyszczenie retro-sprzętów...
Reply #6 - 20. Sep 2016 at 22:57
Print Post  
Dobrze wiedzieć... z opalarką byłby problem ale kaloryferów Ci u nas dostatek Smiley
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Czyszczenie retro-sprzętów...
Reply #7 - 25. Nov 2016 at 23:18
Print Post  
(You need to Login or Register to view media files and links)

kilka razy spotkałem się z czymś takim - czy ktoś z Was korzystał z tego?

---
Jeśli chodzi o czyszczenie procesorów z paskudnej, gumowatej, twardej, różowej, cholernej pasto-gumy, która nie chciała za nic zejść udało się... szorowanie patyczkiem do uszu nasączonym IPA... i tak przez pół godziny i w końcu zaczęło puszczać... efekt na foto
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Neo
Senior Member
****
Offline


OC freak

Posts: 4203
Location: Birkenhead
Joined: 04. Jan 2016
Gender: Male
Re: Czyszczenie retro-sprzętów...
Reply #8 - 25. Nov 2016 at 23:19
Print Post  
Śliczny Smiley
  

DIY woodbox: AMD 386DX40, 8MB RAM, Trident TVGA9000C 512kB, Aztech Pro16 ABI (AZT2316), Primax SoundStorm Wave M16B 1MB (GUS Classic clone), ST3491A
Socket 7: AOpen AP59s, Cyrix M II-300GP (225 MHz), 64MB SDRAM, SiS 6326 8MB SGRAM, SB32 CT3670 8MB, 9.1 GB IBM SCSI HDD, Win98FE
Socket A: WinFast K7S741, Sempron 2400+ @1960MHz water cooled, 1 GB DDR400, WinFast Geforce 6600 128MB, Audigy SB0090, PCI SATA card (SIL3114), 80GB IDE HDD 3.5", 160GB SATA HDD 2.5",
Back to top
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Czyszczenie retro-sprzętów...
Reply #9 - 25. Nov 2016 at 23:28
Print Post  
hehe... śliczny to jest ten bo (wygląda) jak totalnie nigdy nie używany Smiley...

a tego "Spray Kontakt PCC do czyszczenia PCB" znasz?
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Neo
Senior Member
****
Offline


OC freak

Posts: 4203
Location: Birkenhead
Joined: 04. Jan 2016
Gender: Male
Re: Czyszczenie retro-sprzętów...
Reply #10 - 26. Nov 2016 at 08:07
Print Post  
Nie, ja też jadę na IPA
  

DIY woodbox: AMD 386DX40, 8MB RAM, Trident TVGA9000C 512kB, Aztech Pro16 ABI (AZT2316), Primax SoundStorm Wave M16B 1MB (GUS Classic clone), ST3491A
Socket 7: AOpen AP59s, Cyrix M II-300GP (225 MHz), 64MB SDRAM, SiS 6326 8MB SGRAM, SB32 CT3670 8MB, 9.1 GB IBM SCSI HDD, Win98FE
Socket A: WinFast K7S741, Sempron 2400+ @1960MHz water cooled, 1 GB DDR400, WinFast Geforce 6600 128MB, Audigy SB0090, PCI SATA card (SIL3114), 80GB IDE HDD 3.5", 160GB SATA HDD 2.5",
Back to top
IP Logged
 
kazeobi
Senior Member
****
Offline



Posts: 3328
Location: Warszawa
Joined: 14. Jan 2017
Gender: Male
Re: Czyszczenie retro-sprzętów...
Reply #11 - 05. Jun 2017 at 07:32
Print Post  
Czy ktoś ma pomysł jak pozbyć się tego żółtego czegoś? Odmoczyć w acetonie?
  

]
Back to top
 
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Czyszczenie retro-sprzętów...
Reply #12 - 05. Jun 2017 at 09:07
Print Post  
Ja "szorowalem" ipa... możesz spróbować jeszcze radiato ugotować we wrzątku - te kleje / pasty miękną wtedy.
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
MarianX
VIP Member
*****
Offline



Posts: 6930
Location: Hrubieszow
Joined: 31. May 2012
Gender: Male
Re: Czyszczenie retro-sprzętów...
Reply #13 - 05. Jun 2017 at 12:08
Print Post  
Z radiatorów usuwam takie rzeczy nożykiem, te twarde i miękkie schodzą bez bólu
  
Back to top
 
IP Logged
 
kazeobi
Senior Member
****
Offline



Posts: 3328
Location: Warszawa
Joined: 14. Jan 2017
Gender: Male
Re: Czyszczenie retro-sprzętów...
Reply #14 - 05. Jun 2017 at 12:21
Print Post  
Właśnie nie chce skrobać Smiley Zawine w torebke i zamroze, ciekawe, czy odpadnie...
  

]
Back to top
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: [1] 2 
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top