Page Index Toggle Pages: 1 Send TopicPrint
Normal Topic V3 reanimacja (Read 2024 times)
Michu
YaBB Newbies
*
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 7
Joined: 11. Sep 2016
V3 reanimacja
10. Oct 2016 at 16:36
Print Post  
Hej,
Trochę z rozpędu kupiłem na Allegro drugiego V3 (z wyjściem TV). Cena była niska z zastrzeżeniem, że karta pewnie nie działa.
I owszem, nie działa:).
Na płytce brakuje elementów. W jednym miejscu uszkodzone ścieżki. Porównałem kartę z posiadanym już V3 2000 (bez wyjścia TV) i większość braków można uzupełnić na podstawie sprawnej karty. Pozostałe brakujące (w tym uszkodzone ścieżki) prawdopodobnie odpowiadają za obsługę TV. Tego już nie mogę odtworzyć bo na mojej V3 nie ma tych elementów.
Podpowiedzcie mi: reanimować czy złomować?
Czy można zrobić to połowicznie, bez części odpowiedzialnej za wyjście TV?

Pozdrawiam
  
Back to top
 
IP Logged
 
MarianX
VIP Member
*****
Offline



Posts: 6930
Location: Hrubieszow
Joined: 31. May 2012
Gender: Male
Re: V3 reanimacja
Reply #1 - 10. Oct 2016 at 18:45
Print Post  
Hmm, chyba nie próbowałbym reanimować tej karty, brakuje wielu elementów a po rozmiarze braków można przypuszczać że są uszkodzenia których nie widać zatem poświęcenie sprawnej karty by naprawić tą bez gwarancji powodzenia nie jest dobrym pomysłem. Co innego użycie do tego celu innej niesprawnej V3. Za to ta karta może z powodzeniem służyć jako dawca dla przyszłych kart
  
Back to top
 
IP Logged
 
Michu
YaBB Newbies
*
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 7
Joined: 11. Sep 2016
Re: V3 reanimacja
Reply #2 - 10. Oct 2016 at 22:23
Print Post  
I pewnie takim dawcą już była Smiley. Nie myślałem o skanibalizowaniu innej karty. Raczej o poszukaniu elementów w moich zapasach szrotu komputerowego, ew. zakupie.
  
Back to top
 
IP Logged
 
MarianX
VIP Member
*****
Offline



Posts: 6930
Location: Hrubieszow
Joined: 31. May 2012
Gender: Male
Re: V3 reanimacja
Reply #3 - 10. Oct 2016 at 23:04
Print Post  
Jeśli możesz skompletować brakujące elementy z kart które masz to jak najbardziej gra jest warta świeczki Smiley Oby każdy chciał naprawiać zamiast wyrzucać. Myślę że nawet bez sprawnego wyjścia TV karta jest warta trudu i tylko od Ciebie zależy ile chcesz wydać na naprawę. Życzę powodzenia Smiley
  
Back to top
 
IP Logged
 
adalbert
Full Member
***
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 280
Joined: 01. Aug 2015
Gender: Male
Re: V3 reanimacja
Reply #4 - 10. Oct 2016 at 23:24
Print Post  
No bez przesady, po co tutaj jakiś dawca jak tam są zwykłe części ze sklepu Wink

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)

Wszystko kosztuje bez wysyłki 10 złotych i jest tych rzeczy po 5 do 20 sztuk więc wystarczy wziąć po jednym komplecie, jest to od tego samego sprzedawcy.

Nie wymieniłem elementu RN4 - prawy górny róg, drabinka rezystorowa SMD 4.7k. Temu raczej się nic nie stało tylko wystarczy poprawić przylutowanie z użyciem topnika.

Nie ma na liście rzeczy od TV out. A brakuje dwóch/trzech:
kwarc SMD (o oznaczeniu R1350B.. niestety nie umiem znaleźć odpowiednika)
ewentualnie rezystor SMD 0R (w lewym dolnym roku) - ale zamiast tego wystarczy drucik przylutować
pamięć szeregowa (You need to Login or Register to view media files and links) - tylko właśnie taka pamięć raczej wymaga zaprogramowania, więc podejrzewam że z wyjściem TV może się nie udać, ponadto są tam zniszczone ścieżki więc na razie można to zostawić.

Minimalny koszt z wysyłką chyba 17,90 (ew. zaoszczędzić 2 zł i nie zamawiać elektrolitów, zamiast tego dać tam tantal Tongue) oczywiście nie ma żadnej gwarancji że się uda bo trudno powiedzieć na podstawie zdjęcia jaki jest stan niektórych ścieżek i punktów lutowniczych. Trzeba mieć pod ręką topnik i lutownicę z cienkim grotem.


A jeśli masz jakiś złom elektroniczny i chcesz poszukać części, to do samego uruchomienia powinno teoretycznie wystarczyć poprawienie zlutowania RN4 i wstawienie dwóch diod prostowniczych SMD (do znalezienia w prawie każdym sprzęcie), może się uruchomi ale będzie bardzo niestabilna, pozostałe elementy to kondensatory i są wymagane do poprawnej pracy. Na upartego można tantale też zastąpić elektronicznymi, ogólnie potrzebujesz 5 kondensatorów 10uF (16V lub więcej) i dwóch 22uF (16V lub więcej). Gdzieś w domu powinny się trafić.

I polaryzacji nie pomylić bo wybuchnie Tongue w tantalach pasek to plus a w elektrolitach pasek to minus
  
Back to top
 
IP Logged
 
Michu
YaBB Newbies
*
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 7
Joined: 11. Sep 2016
Re: V3 reanimacja
Reply #5 - 11. Oct 2016 at 19:36
Print Post  
@ adalbert

Ja się tylko pytałem czy warto robić, a Ty mi dałeś gotowy przepis i linki.
Dziękuję bardzo. Smiley
  
Back to top
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top