Page Index Toggle Pages: 1 2 3 [4] 5 6 ... 64 Send TopicPrint
Very Hot Topic (More than 25 Replies) Fotografie kart dźwiękowych (Read 177459 times)
Varus
Forum Administrator
******
Offline


3dfx Collector

Posts: 3779
Location: Opole
Joined: 08. May 2012
Gender: Male
Re: Fotografie kart dźwiękowych
Reply #45 - 11. Dec 2016 at 12:38
Print Post  
MarianX wrote on 11. Dec 2016 at 12:31:
O jakie standardy CD-ROM chodzi i do czego służą wejścia jakby na taśmę IDE?


To musi Ci chyba wytłumaczyć ktoś inny, ja sam tego nie ogarniam. Wiem tylko tyle, że są gniazdka co wyglądają jak IDE, ale do jednego można podłączyć np CD Panasonic, do Innego Mitsumi, do następnego zwykły CDROM IDE.
  

The Administrator.
Back to top
WWW  
IP Logged
 
MarianX
VIP Member
*****
Offline



Posts: 6930
Location: Hrubieszow
Joined: 31. May 2012
Gender: Male
Re: Fotografie kart dźwiękowych
Reply #46 - 11. Dec 2016 at 13:08
Print Post  
Trzeba poczekać na Batyrę. Dziś pewnie jest na wykładach
  
Back to top
 
IP Logged
 
konku
Senior Member
****
Offline


All dimensions FX

Posts: 3056
Location: Podhale&Kresy
Joined: 08. May 2012
Gender: Male
Re: Fotografie kart dźwiękowych
Reply #47 - 11. Dec 2016 at 13:12
Print Post  
A do mnie wędruje ...
(You need to Login or Register to view media files and links)
Kiedyś miałem zwykłego AWE64. Zobaczymy co to za sprzęt ten "Gold".
  

---=== All those moments will be lost in time, like tears in rain.===---
---===Time has wings. You know, when you realize that you need to appreciate the time, it still goes by fast.===---
-=="Każdy z nas w głębi duszy pragnie być jak ten obcy... przerażająco silny, pozbawiony sumienia, obdarzony czarnym sercem kosmosu, które pozwala przeć naprzód i niszczyć." ==-
Back to top
 
IP Logged
 
barwniak
Senior Member
****
Offline


Universe Entrophy

Posts: 2228
Joined: 18. Nov 2016
Gender: Male
Re: Fotografie kart dźwiękowych
Reply #48 - 11. Dec 2016 at 13:26
Print Post  
MarianX wrote on 11. Dec 2016 at 13:08:
Dziś pewnie jest na wykładach
                   



Słuchacz czy wykładowca?
  
Back to top
 
IP Logged
 
Varus
Forum Administrator
******
Offline


3dfx Collector

Posts: 3779
Location: Opole
Joined: 08. May 2012
Gender: Male
Re: Fotografie kart dźwiękowych
Reply #49 - 11. Dec 2016 at 13:58
Print Post  
Wykładowca.
  

The Administrator.
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Fotografie kart dźwiękowych
Reply #50 - 13. Dec 2016 at 20:48
Print Post  
MarianX wrote on 11. Dec 2016 at 13:08:
Trzeba poczekać na Batyrę. Dziś pewnie jest na wykładach


Tym razem nie na wykładach, w innej pracy (trezba pilnowąć rodzinnego interesu)... na uczelnie będę w ten weekend...

Odpowiadając na pitanie:
Idea kart dźwiękowych była taka, że miało to być rozszerzenie   zamieniające zwykły biurowy komputer na, na którym "pikał" speaker w centra multimedialne jakimi na przełomie lat 80/90tych były Amigi, Atari, Comodore itp. itd.

Po wpięciu tej cudownej karty do komputera oprócz dźwięku mogłeś podłączyć joystick!! Albo nawet skorzystać z technologii przyszłości jaką był Compact-Disk  Cheesy Cheesy czasem nawet mikrofon można było wpiąć... Komputer stawał się multimedialny Smiley

Niektóre karty pozwalały na wpięcie CD-Romu tak jak do kontrolera, można powiedzieć, że miały integrowany kontroler. We wczesnych cd-romach też były pokrętla głośności itp. Można było odtwarzać muzykę! podobnie jak w wierzy... Teraz brzmi to śmiesznie ale wtedy to było coś...

Jeśli chodzi o złącza, to nie było wtedy jednego standardu CD-Romów... różni producenci ścigali się o palmę pierwszeństwa na rynku, wśród nich byli Sony, Panasonics, Mitsumi (niektóre karty miały także złącze SCSCI jak MediaVision PAS 8bit)... Dopiero później wprowadzono jeden standard IDE... złącza i taśmy do Panasonics, Mitsumi i IDE wyglądają identycznie są 40 pinowe (tylko Sony było krótsze i miało 36pin) ale sposób przesyłania danych był inny, dlatego podłączenie napędu IDE pod Mitsumi powodowało, że ten nie działał... tak samo Panasonics do Mitsumi itd. itd... W późniejszych kartach z okresu 95-96 zostało już tylko IDE bo inni producenci przyjęli ten standard, a później wystarczył już taki 4 lub 5 (nie pamiętam) drucik... i tyle.

Panasonics produkował napędy CD pod swoją marką ale w pewnym momencie podpisał umowę z Creative'm i produkował napędy dla nich. Dlatego wczesne SoundBlastery i ich klony współpracowały tylko z Creativem lub Panasonics. Były nawet sprzedawane całe zestawy: Karta dźwiękowa, mikrofon, CD-ROM...

Nie pytajcie mnie jak to wygląda od strony "wewnątrz" tzn. czy ten kontroler pozwalał na podpięcie 5go urządzenia oprócz 2 masterów i slaveów w normalnym kontrolerze - tutaj nie do końca jestem pewien (muszę doczytać i potestować). To bardziej pytanie do tych z Was, którzy bawią się w starsze 386 / 486 może oni będę wiedzieć lepiej jak to z kontrolerami jest...
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Fotografie kart dźwiękowych
Reply #51 - 13. Dec 2016 at 20:52
Print Post  
konku wrote on 11. Dec 2016 at 13:12:
A do mnie wędruje ...
(You need to Login or Register to view media files and links)
Kiedyś miałem zwykłego AWE64. Zobaczymy co to za sprzęt ten "Gold".


Piękna karta... Gold ma domyślnie 4 mega własnej pamięci - więc lepsze próbki ma "złocone"  Cheesy Wink gniazda na czincze... to ostatnia karta od creative'a na ISA i przyjmuje się, że jest to "zwięczenie" kart dźwiękowych na ISA... gra bardzo ładnie, choć nie wiem czy różnica jest uderzająca względem zwykłych "zielonych" awe64...
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Fotografie kart dźwiękowych
Reply #52 - 13. Dec 2016 at 20:54
Print Post  
Po miesiącu oczekiwania mój "czeski" kontakt dostarczył yamahę... Karta córka DB50XG to w sumie odpowiednik samodzielnej SW60GX na ISA... Jedna z kilku większych kart córek - podobne rozmiary do rolanda scd-15 czy Wave Blastera...
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Neo
Senior Member
****
Offline


OC freak

Posts: 4208
Location: Birkenhead
Joined: 04. Jan 2016
Gender: Male
Re: Fotografie kart dźwiękowych
Reply #53 - 13. Dec 2016 at 23:20
Print Post  
Miodzio!
  

DIY woodbox: AMD 386DX40, 8MB RAM, Trident TVGA9000C 512kB, Aztech Pro16 ABI (AZT2316), Primax SoundStorm Wave M16B 1MB (GUS Classic clone), ST3491A
Socket 7: AOpen AP59s, Cyrix M II-300GP (225 MHz), 64MB SDRAM, SiS 6326 8MB SGRAM, SB32 CT3670 8MB, 9.1 GB IBM SCSI HDD, Win98FE
Socket A: WinFast K7S741, Sempron 2400+ @1960MHz water cooled, 1 GB DDR400, WinFast Geforce 6600 128MB, Audigy SB0090, PCI SATA card (SIL3114), 80GB IDE HDD 3.5", 160GB SATA HDD 2.5",
Back to top
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Fotografie kart dźwiękowych
Reply #54 - 13. Dec 2016 at 23:25
Print Post  
A tak w ogóle to jest w śród nas (oprócz mnie) o ilę dobrze liczę 4 posiadaczy tej karty córki... może nawet więcej  Roll Eyes
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Fotografie kart dźwiękowych
Reply #55 - 13. Dec 2016 at 23:27
Print Post  
Batyra wrote on 13. Dec 2016 at 20:54:
Po miesiącu oczekiwania mój "czeski" kontakt dostarczył yamahę... Karta córka DB50XG to w sumie odpowiednik samodzielnej SW60GX na ISA... Jedna z kilku większych kart córek - podobne rozmiary do rolanda scd-15 czy Wave Blastera...


Jakby ktoś chciał sobie poczytać o Yamahah i DB50XG... chyba największa w Polsce strona poświęcona zabytkowym kartom dźwiękowym... bo moja jeszcze jest w budowie hehehehe

(You need to Login or Register to view media files and links)
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Nem84
Junior Member
**
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 191
Joined: 17. Apr 2016
Gender: Male
Re: Fotografie kart dźwiękowych
Reply #56 - 13. Dec 2016 at 23:52
Print Post  
Jako ciekawostka. Właśnie zaczynam oglądać:

(You need to Login or Register to view media files and links)
  
Back to top
 
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Fotografie kart dźwiękowych
Reply #57 - 14. Dec 2016 at 00:03
Print Post  
@Nem84 Ekstra!  Cheesy Nie znałem tego.

Wrzuć to prosze też do tematu "Porównania i muzyka" jakby ktoś szukał to tam łatwiej znajdzie. Smiley

  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Fotografie kart dźwiękowych
Reply #58 - 14. Dec 2016 at 08:52
Print Post  
Batyra wrote on 02. Dec 2016 at 00:21:
Heheh... tak na prawdę... to jest taki "czip" który robi takie "coś".., (You need to Login or Register to view media files and links)

Tego i tak ani żaden użytkownik ani żaden soft nie korzysta... (You need to Login or Register to view media files and links) ale... wersja box... kropka. (You need to Login or Register to view media files and links)


Muszę się sprostować... Ten chip to 512kB, które zapewnia kompatybilność GUS'a PnP z Classiciem...
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Fotografie kart dźwiękowych
Reply #59 - 15. Dec 2016 at 21:45
Print Post  
Dorzucę coś od siebie...
dopiero dziś przyszło z dlaekich Czech... Smiley

Turtle Beach Tropez Plus

Postaram się niedługo napisać o niej coś więcej...
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1 2 3 [4] 5 6 ... 64
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top