Page Index Toggle Pages: [1] 2 3 4 Send TopicPrint
Very Hot Topic (More than 25 Replies) Głośniki do retro (i nie tylko)... (Read 19029 times)
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Głośniki do retro (i nie tylko)...
29. Dec 2016 at 23:58
Print Post  
Szukam dla siebie dobrego zestawu, który nie będzie stanowił "wąskiego gardła" do testowania moich kart dźwiękowych.

Mam teraz zestaw "z epoki" Cambridge PcWorks FourPointSurround 4.1 z kolumnami na statywach kupiny na OLX i odrestaurowany.

(foto nie moje / z internetu)
(You need to Login or Register to view media files and links)

Ogónie wysoka półka zestawów z tamtych czasów. Ale jak się domyślaccie nie jest to uniwersalny zestaw do testowania starych kart dźwiękowych... z dużym naciskiem na te starsze. Więc chcę zestaw 2.0, współczesny. tak aby móc lepiej porównywać różne kombinacje kart.

Zestaw 2.0 Modecom MC-HF10

(foto nie moje)
(You need to Login or Register to view media files and links)

Zdecydowanie nie jest to hi-end... ale wpadły do testów w moje ręce i postanowiłem je przetestować na Duke Nukem 3D, Doom II, Tyrian i Raptor w standardach Sound Blaster, Sound Blaster AWE32, Yamaha DB50XG, Gravis Ultrasound (ACE) - korzystając, że mam taki zestaw gotowy i złożony.

Wydaje mi się, że umieszczanie nagrań z dyktafonu, czy telefonu itp. nie ma najmniejszego sensu. Akustyka pokoju, umieszczenie głośników, jakość nagrania... To prawie tak samo jakbym nagrywał Wam jak smakuje dane piwo... Więc po prostu napiszę zupełnie subiektywnie i zwięźle o swoich odczuciach. Zaznaczam, że nie jestem audiofilem, nie mam słuch absolutnego (mam za to taki wzrok - coś za coś  Wink ) nie znam prawidłowej metodologii i nomenklatury, której powinno się używać przy tego typu mini-testach. Zaznaczę nawet, że jestem przygłuchy... dlatego moją "miłość do dźwięku" muszę skończyć na midi  Grin ... więc możecie to potraktować jakby daltonista opowiadał Wam o czarno-białych zdjęciach... powiedzmy, ze jest to coś na wzór "prywatnego zdania Batyry"  Wink

1. Głośniki w przedziale cenowym 100-150zł
2. BARDZO ładnie wykonane... naprawdę byłem zdziwiony. Nie spodziewałem się tego po zestawie tego producenta - bardzo zapunktowali.
3. Wg. informacji z różnych forum w sieci, duży wpływ na jakość głośników ma wymiana kabli. Zestaw mogłem przetestować więc taka wymiana nie wchodzi w grę.
4. Maluteńkie... patrząc po zdjęciach zupełnie czego innego się spodziewałem. Myślałam, że pudełko zawiera jeden głośnik, a były tam dwa i całkiem nie mała wkładka styropianowa. Więc "kompaktowe" to doskonałe określenie - jednak przy wadze i i jakości wykonania - robią świetne wrażenie.
5. Przeszkadza mi umiejscowienie potencjometrów na głównym głośniku z prawej strony (patrząc na niego en face). Komputer mam po lewej stronie komputera i "prawy" głośnik musiał być lewym. Oczywiście zamiana wtyczek podłączonych do gniazd zmienia prawy na lewy, ale potencjometry są zwrócone do monitora wiec zmiana głośności, basów czy wysokich tonów jest niewygodna. Na dole od strony frontu tak jak w niektórych głośnikach Sven byłoby o wiele wygodniej. Ten sam zarzut można zarzucić np. o wiele droższym Edifier.
6. Jakość dźwięku. Bardzo dobra ALE... ewidentnie za mały gabaryt... po prostu jakby się dusiły... W pierwszym kawałku z Dooma II "Running from Evil" Bas z subbufera w Cambride PCWorks "daje kopa" - czuć to walnięcie - choć jest ustawiony na 50% - to samo w "The Healer Stalks"... w Modecon jest ok ale nawet na pełnej mocy jest jakby grany przez "waciki" i całość jest lekko "przydżumiona / bucząca"... fajna czystość trebli tego nie zmienia... więc powiem tak - Brak basu zastąpiony ogólnym delikatnym buczeniem - lepiej już pogodzić się z tym i bas po prostu wyciszych do 1/3 jego mocy... ale czego byście się spodziewali po głośnikach wielkości litrowej puszki piwa Faxe Smiley. Do wysokich tonów aż tak się nie przyczepiam. Choć tutaj znowu Cambridge grany sa subbuforze i dwóch satelitach przez większy zakres tonalny miał zauważalną przewagę.
7. Podsumowując - bardzo fajny, ładny i dobrze wyceniony zestaw do... notebooka! Jeśli chcecie poważniej posłuchać muzyki... szukajcie czegoś większego...

Mam nadzieję że uda mi się w następnej kolejności wziąć na warsztat zestaw Microlab (4c /5c lub 6c) albo Modecom - bo na prawdę przekonał mnie do siebie ale w wersji MC-HF60.

Zestaw do testów udostępniła mi firma Krak Electronics z Nałęczowa - nie mam z nimi żadnej umowy sponsorskiej i nawet nie wiedzą, że o tym piszę itp.  Tongue ale są ultra-życzliwi i zawsze! mogę na nich liczyc! Jeśli jakimś cudem wyguglują ten mini-teścik to ich serdecznie pozdrawiam Smiley
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
barwniak
Senior Member
****
Offline


Universe Entrophy

Posts: 2228
Joined: 18. Nov 2016
Gender: Male
Re: Głośniki do retro (i nie tylko)...
Reply #1 - 30. Dec 2016 at 08:38
Print Post  
Dzięki za info.
Co do Audio to głośniki to jedno, ale bez dobrego wzmacniacza się nie obędzie. A jak dobry wzmacniacz (nie na dyskotekę/wesele na hali strażackiej) to lampowy, lub chociaż przedwzmacniacz lampowy.
A takie coś to może Neo nam zbuduje w wolnej chwili Smiley
  
Back to top
 
IP Logged
 
sajmon
Forum Administrator
******
Offline


Old games!

Posts: 3610
Location: Czeladź / Śląsk
Joined: 22. Mar 2016
Gender: Male
Re: Głośniki do retro (i nie tylko)...
Reply #2 - 30. Dec 2016 at 10:05
Print Post  
Ja dzialam na wzmaku yamahy rx620 a na szafie leży sub mivoc1100 .Do tego 2 kolumny z tonsila Samba250 . Także jakieś małe popierdziawki to szkoda zachodu i pieniędzy na to
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
barwniak
Senior Member
****
Offline


Universe Entrophy

Posts: 2228
Joined: 18. Nov 2016
Gender: Male
Re: Głośniki do retro (i nie tylko)...
Reply #3 - 30. Dec 2016 at 10:19
Print Post  
Ta yamaha rx v620, to chyba raczej do kina domowego/gier, jak do muzyki stereo.
Sub na szafie?
  
Back to top
 
IP Logged
 
MarianX
VIP Member
*****
Offline



Posts: 6930
Location: Hrubieszow
Joined: 31. May 2012
Gender: Male
Re: Głośniki do retro (i nie tylko)...
Reply #4 - 30. Dec 2016 at 10:34
Print Post  
Dorzucę coś od siebie, mam bardzo podobne głośniki modecom 2150, nie wiem czy różnią się czymś poza dodatkowym osprzętem ale jestem z nich bardzo zadowolony. Co ciekawe mimo iż są to modecomy to były robione na podzespołach microlaba Smiley
  
Back to top
 
IP Logged
 
Neo
Senior Member
****
Offline


OC freak

Posts: 4208
Location: Birkenhead
Joined: 04. Jan 2016
Gender: Male
Re: Głośniki do retro (i nie tylko)...
Reply #5 - 30. Dec 2016 at 12:05
Print Post  
barwniak wrote on 30. Dec 2016 at 08:38:
A takie coś to może Neo nam zbuduje w wolnej chwili

Może na emeryturze za jakieś 40 lat Tongue Jeszcze nie wydrukowałem nawet gałek do mojego...

Ja do sporadycznego słuchania muzyki w domu mam Denony USC-C35:
(You need to Login or Register to view media files and links)
Wolał bym większe, 3-drożne, ale po przemeblowaniu na nowym miejscu kompa miejsce jest bardzo ograniczone:
(You need to Login or Register to view media files and links)

Mają przegięte najwyższe częstotliwości i słabo przenoszą głębokie basy, ale X-fi wyciąga z nich przyzwoite brzmienie po odpowiedniej regulacji. Do widocznych poniżej ustawień jeszcze Crystalizer na 25% i jest OK. Trzeba też pamiętać o odpowiednim ustawieniu kątów i odległości w konsoli THX - w przypadku mojego biurka 0.8 metra i po 10 stopni dla dobrego brzmienia

Edit:Naprawiłem odnośnik do zdjęcia całego stanowiska i dodałem co nieco na końcu
  

DIY woodbox: AMD 386DX40, 8MB RAM, Trident TVGA9000C 512kB, Aztech Pro16 ABI (AZT2316), Primax SoundStorm Wave M16B 1MB (GUS Classic clone), ST3491A
Socket 7: AOpen AP59s, Cyrix M II-300GP (225 MHz), 64MB SDRAM, SiS 6326 8MB SGRAM, SB32 CT3670 8MB, 9.1 GB IBM SCSI HDD, Win98FE
Socket A: WinFast K7S741, Sempron 2400+ @1960MHz water cooled, 1 GB DDR400, WinFast Geforce 6600 128MB, Audigy SB0090, PCI SATA card (SIL3114), 80GB IDE HDD 3.5", 160GB SATA HDD 2.5",
Back to top
IP Logged
 
sajmon
Forum Administrator
******
Offline


Old games!

Posts: 3610
Location: Czeladź / Śląsk
Joined: 22. Mar 2016
Gender: Male
Re: Głośniki do retro (i nie tylko)...
Reply #6 - 30. Dec 2016 at 12:20
Print Post  
No na szafie ,zdziwił byś sie jak potrafi napędzić pokój w drgania Smiley
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
Nem84
Junior Member
**
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 191
Joined: 17. Apr 2016
Gender: Male
Re: Głośniki do retro (i nie tylko)...
Reply #7 - 30. Dec 2016 at 13:48
Print Post  
Mnie, prawdę mówiąc, typowa estetyka "zestawu multimedialnego" z połowy lat 90-tych nie do końca przekonuje Smiley

Do poważniejszej zabawy, mój sprzęt podłączam obecnie do małego stereo, które specjalnie po to kupiłem (głośniczki Q-Acoustics + wzmacniacz PS AUDIO). Ale mam też coś bardziej kompaktowego, co wszystkim polecam - soundbar dopinany do monitorów Dell'a z serii Ultrasharp (mój to U2410). Mają po 10w (stereo) i na prawdę dają radę, przy tym czerpią zasilanie z monitora, co pozwala uniknąć plątaniny kabli.
  
Back to top
 
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Głośniki do retro (i nie tylko)...
Reply #8 - 30. Dec 2016 at 15:30
Print Post  
O rany... nie wiedziałem, że post wzbudzi takie zainteresowanie Smiley Zaznaczę, że pisałem w kontekście odsłuchów na moim retro-zestawie... Bez dodatkowych wzmiacniaczy itp... tym bardziej, że w tamtych grach / czasach mało kto - jeśli wogóle stosował tak zaawansowane rozwiązania do PC... Nie chcę żeby zestaw był "wąskim gardłem" ale nie chcę też aby klasą i ceną wielokrotnie przewyższał moje potrzeby w tym przypadku... Tak żeby Duke3D dawał kopa - choć w tym przypadku jest to chyba za "grzeczne" okreslenie...

@Neo - ten wzmacniacz w biurku to Twoja robota?!?
@Sajmon - widać na jednym z Twoich filmików - tym z DB AW32
@Nem84 - cudne te Q-Acoustics... Roll Eyes

Ja na co dzień, "na współczesnym zestawie" słucham z
głośników M-Audio Classic (2+3) do tego Subwoofer Onkyo SKW-204, całość wpięta w Onkyo HT-R508 no i przes S/PDIF do Xonara D2X...

Przesiadłem sie z Creative'a GigaWorks G500 i różnica była bardzo zauważalna nawet dla tak kulawego słuchu jak mój...
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Nem84
Junior Member
**
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 191
Joined: 17. Apr 2016
Gender: Male
Re: Głośniki do retro (i nie tylko)...
Reply #9 - 30. Dec 2016 at 16:16
Print Post  
Kupiłem te Q-Acoustics w zasadzie dlatego, że mam w domu dwulatkę i ona wjeżdża we wszystko drewnianym 'jeździkiem', dlatego tymczasowo spakowałem do pudeł moje dotychczasowe (IMO świetne) kolumienki, tj. Audio Physics Yara II Superior. Nie mam potem ochoty bawić się w szpachlowanie Wink

Do tego nadal używam DAC'a i wzmacniacza PS Audio z serii Trio. Całkiem niezłe, mało prądu zjada (to jednak wzmacniacz klasy "D").
  
Back to top
 
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Głośniki do retro (i nie tylko)...
Reply #10 - 30. Dec 2016 at 16:22
Print Post  
Mam trzy i siedmio latków... obaj łobuziaki...  Cheesy

Już to słyszałem..
"tato-o... wgiołem kulećke w głośniku... ciesys sie?"  Shocked

Dlatego do mojego "kącika grzyba" (pokoju wygospodarowanego na hobby w piwnicy)... wstęp mam TYLKO JA!  Cheesy
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Neo
Senior Member
****
Offline


OC freak

Posts: 4208
Location: Birkenhead
Joined: 04. Jan 2016
Gender: Male
Re: Głośniki do retro (i nie tylko)...
Reply #11 - 30. Dec 2016 at 17:34
Print Post  
Batyra wrote on 30. Dec 2016 at 15:30:
@Neo - ten wzmacniacz w biurku to Twoja robota?!?

Tak, to ten, którym się chwaliłem w dziale elektronika - ale to chyba było jeszcze zanim zawitałeś na forum? I właśnie ten, do którego muszę jeszcze gałki zrobić Roll Eyes

Batyra wrote on 30. Dec 2016 at 16:22:
"tato-o... wgiołem kulećke w głośniku... ciesys sie?"

W taki sposób musiałem się rozstać z 3-drożnymi Aiwami Cry Któreśdziesiątego wgniecenia już tweeter nie przeżył...
  

DIY woodbox: AMD 386DX40, 8MB RAM, Trident TVGA9000C 512kB, Aztech Pro16 ABI (AZT2316), Primax SoundStorm Wave M16B 1MB (GUS Classic clone), ST3491A
Socket 7: AOpen AP59s, Cyrix M II-300GP (225 MHz), 64MB SDRAM, SiS 6326 8MB SGRAM, SB32 CT3670 8MB, 9.1 GB IBM SCSI HDD, Win98FE
Socket A: WinFast K7S741, Sempron 2400+ @1960MHz water cooled, 1 GB DDR400, WinFast Geforce 6600 128MB, Audigy SB0090, PCI SATA card (SIL3114), 80GB IDE HDD 3.5", 160GB SATA HDD 2.5",
Back to top
IP Logged
 
konku
Senior Member
****
Offline


All dimensions FX

Posts: 3056
Location: Podhale&Kresy
Joined: 08. May 2012
Gender: Male
Re: Głośniki do retro (i nie tylko)...
Reply #12 - 31. Dec 2016 at 18:02
Print Post  
Ja jadę na dwóch zestawach. Jeden to fajny czarno-szary zestaw Technics SU-Z25 plus Technics SB-LX10, drugi, retro - srebrno-aluminiowy Akai AM-U11 + kolumny LG DV55VE z pięknymi białymi membranami.


Gdzieś pałętają się jakieś M-audio ze wzmacniaczem od Scythe (KAMA Bay AMP 2000) oraz trzy zestawy typowo komputerowe: jeden stereo z BARDZO typowym wyglądem z lat 90-tych (Sunnyline MS420S), i dwa z subwooferami (Creative i Yamada). Jest w czym wybierać.  Wink
  

---=== All those moments will be lost in time, like tears in rain.===---
---===Time has wings. You know, when you realize that you need to appreciate the time, it still goes by fast.===---
-=="Każdy z nas w głębi duszy pragnie być jak ten obcy... przerażająco silny, pozbawiony sumienia, obdarzony czarnym sercem kosmosu, ktĆ³re pozwala przeć naprzĆ³d i niszczyć." ==-
Back to top
 
IP Logged
 
Callahan
VIP Member
*****
Offline



Posts: 8091
Location: Świętokrzyskie
Joined: 29. Mar 2014
Gender: Male
Re: Głośniki do retro (i nie tylko)...
Reply #13 - 15. Jan 2017 at 19:34
Print Post  
Ja mam samsungi sms-5100 z 1998r  Cool Trochę obudowę wygłuszyłem i skręciłem, i nie ma pierdzenia  Grin
(You need to Login or Register to view media files and links)
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
HP XU 6/200 2x PII-ODP/512MB/VB/SCSI/NT 4.0
PR440FX 2x PII-ODP/1GB/V4/SCSI/NT 4.0 CS4237B+CT1920
Super S2DG2 2x550@2MB/1GB/V5/SCSI/YamahaXG/Win2000
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Głośniki do retro (i nie tylko)...
Reply #14 - 13. Feb 2017 at 19:19
Print Post  
Po zestawie 2.0 Modecom MC-HF10 czas na wyższą półkę... biorę na warsztat Microlab SOLO 6C (nowy model).

Różnica w wadze i wielkośći... gigantyczna... Modecomy - malutkie i zgrabne, Microlaby przy nich to prawdziwe olbrzymy - również waga robi duże wrażenie... DUŻE Smiley - wiedziałem jakie mają wymiary ale w rzeczywistości to wygląda inaczej - nie spodziewałem się.

Niedługo do testów dostanę jeszcze Solo 7C - jednak po pierwszym odsłuchu wiem, że zostaję przy 6tkach... To zdecydowanie więcej niż potrzebuję aby słuchać sobie moich ulubionych retro-brzdęków... Na pewno nie będzie to "wąskie gardło" zestawu i pomoże wychwycić każdą różnicę w brzmieniu (o ile moje uszy nie będą taki wąskim gardłem)...

Tak czy inaczej - jestem po pierwszych kilkunastu minutach z głośnikami i jestem całkowicie oszołomiony. Głębokość basu, który nie buczy tylko jest czysty i pełny... tony średnie też pełne i czyste. Pierwsze wrażenia bardziej niż na plus!

Niedługo opiszę je dokładniej.
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: [1] 2 3 4
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top