Page Index Toggle Pages: [1] 2  Send TopicPrint
Hot Topic (More than 10 Replies) Amiga 1200 (Read 9171 times)
mitnick
Full Member
***
Offline


zbieracz

Posts: 481
Joined: 11. Jan 2017
Gender: Male
Amiga 1200
12. May 2017 at 12:48
Print Post  
Stałem się szczęśliwym posiadaczem Amigi 1200. Maszyna wygląda na sprawną, przynajmniej kickstart się zgłasza. W środku siedzi dysk, wciśnięta karta Elbox 1200/4. Nie mam żadnych dyskietek. Jako że swoją przygodę z komputerami rozpoczynałem od Commodore C64 a później wskoczyłem już na klasyczne pecety to z Amigą nie miałem kompletnie styczności. Szukam mentora i porad jak zacząć przygodę z tym sprzętem. Czeka mnie na pewno czyszczenie maszyny bo w środku pełno gruzu od remontów. Dokompletowanie potrzebnych gratów.
  

Athlon 1000, ASUS K7M, Gainward Gf3Ti200, SBLive!
Back to top
 
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Amiga 1200
Reply #1 - 12. May 2017 at 13:10
Print Post  
No to bierz już kredyt w Prowidencie Wink albo pożyczkę z mini-ratką  Cheesy

bo amigi to chyba droga zabawa - ale ja jestem totalnie zielony w tej materii...

Ze swojego dźwiękowego podwórka mogę tylko powiedzieć, że karty dźwiękowe do amigi Delfina to niezła gratka... i droga ;/

(You need to Login or Register to view media files and links)

  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
RaNGuN
Full Member
***
Offline



Posts: 846
Location: Wroclaw
Joined: 09. Dec 2014
Gender: Male
Re: Amiga 1200
Reply #2 - 12. May 2017 at 13:12
Print Post  
GratulujęSmiley

Chętnie pomogę, choć na pewno lepszym specjalistom od Amigi jest Jenot:-)

Skoro system nie wstaje to pewnie będziesz potrzebował na początek dyskietek, polecam AmigaOS/Workbench 3.1 (info na PM), pytanie czy stacja sprawna;-)

Do przeżucania danych z PC potrzebna będzie przelotka PCMCIA-CF, koszt znikomy.

Na pewno trzeba wymienić kondensatory na płycie (również PM), czy na wczoraj czy na spokojnie to można ocenić wstępnie oglądając płytę.

Możliwe, że zamiast dysku do normalnego użytkowania lepiej będzie zastosować kartę CF.

Setup masz taki, że praktycznie bez żadnych inwestycji możesz odpalić klasyczne gry, WHDLoad (o tym później) i bardzo podstawowe demka, skoro nie jesteś amigowym maniakiem to myślę, że to w zupełności wystarczy;-)
  

Fajne sÄ… te retro kompy, takie nie za szybkie, takie nie za stabilne;-)
Back to top
 
IP Logged
 
RaNGuN
Full Member
***
Offline



Posts: 846
Location: Wroclaw
Joined: 09. Dec 2014
Gender: Male
Re: Amiga 1200
Reply #3 - 12. May 2017 at 13:19
Print Post  
Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaa, sorrrry;-) Źle, wróć, kasuj mój pierwszy post;-) Odpiszę Ci w stylu PPA.pl (największy portal Amigowy w Polsce) - Batyra mnie zainspirowałWink.

Z tym co masz nic się nie da zrobić, żeby w ogóle zacząć przygodę z Amigą musisz dokupić:
-kartę turbo z PowerPC - jakieś 4000PLN
-obudowę tower ze slotami ZORRO lub PCI - jakieś 1000PLN
-jeśli ZORRO to do tego grafika (1000PLN), muzyka (1000+PLN), sieciówka (500PLN)
-jeśli PCI to Voodoo 3 PCI, SB128 i Realtek - to w ogóle wydatek tak mały, że szkoda wspominaćWink
-scandoubler - dla uproszczenia rachunków 500PLN
-FastATA w wersji ekonomicznej - 500, bo prawidłowo to moduł SCSI do karty turbo;-)

Zestaw w takiej podstawowej konfiguracji pozwoli Ci uruchomić system operacyjny, na więcej nie licz chyba, że wydasz jeszcze dodatkowo 10000PLN na inne usprawnienia;-)
  

Fajne sÄ… te retro kompy, takie nie za szybkie, takie nie za stabilne;-)
Back to top
 
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Amiga 1200
Reply #4 - 12. May 2017 at 13:25
Print Post  
Ha! no włąśnie! tak tak tak... zabawa w retro komputery to bez stu tysięcy nie ma co nawet zaczynać  Cheesy

Zobacz Jay-Z właśnie sprzedał swoją A500 - golasa bez dodatków...  Cheesy
(You need to Login or Register to view media files and links)
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
konku
Senior Member
****
Offline


All dimensions FX

Posts: 3056
Location: Podhale&Kresy
Joined: 08. May 2012
Gender: Male
Re: Amiga 1200
Reply #5 - 12. May 2017 at 15:21
Print Post  
No nooo... A1200 + dodatkowe 4MB RAM <3 Niezła zabawka dla retromaniaka.  Smiley

Jak znajdziesz jeszcze jedną to jestem chętny.  Wink

RaNGuN - niezłe podsumowanie tego co nas otacza...
  

---=== All those moments will be lost in time, like tears in rain.===---
---===Time has wings. You know, when you realize that you need to appreciate the time, it still goes by fast.===---
-=="Każdy z nas w głębi duszy pragnie być jak ten obcy... przerażająco silny, pozbawiony sumienia, obdarzony czarnym sercem kosmosu, które pozwala przeć naprzód i niszczyć." ==-
Back to top
 
IP Logged
 
mitnick
Full Member
***
Offline


zbieracz

Posts: 481
Joined: 11. Jan 2017
Gender: Male
Re: Amiga 1200
Reply #6 - 12. May 2017 at 19:36
Print Post  
Hehe dzięki za wsparcie Smiley Dopiero zgłębiam arkana tej platformy, ale dość dobrze zobrazowaliście to środowisko Smiley Ja bym chciał tylko to odpalić, trochę się pobawić i tyle. Udało mi się pożyczyć dyskietki z Workbench to będę próbował odpalić system. Przy okazji porządkowania wnętrza zerknę na kondensatory w jakim stanie.

Pisząc o gratach miałem na myśli mysz i monitor.
  

Athlon 1000, ASUS K7M, Gainward Gf3Ti200, SBLive!
Back to top
 
IP Logged
 
mitnick
Full Member
***
Offline


zbieracz

Posts: 481
Joined: 11. Jan 2017
Gender: Male
Re: Amiga 1200
Reply #7 - 14. May 2017 at 07:23
Print Post  
Zabaw z amigą ciąg dalszy, udało mi się pożyczyć na weekend dyskietki z workbench. Za pierwszym razem nawet nie zaczytało dyskietki, rozkręciłem obudowę, poruszałem kablami od stacji, dmuchnąłem powietrzem, bootowałem, i tak kilkanaście razy. W końcu zaskoczyło ale z odczytanym błędem dyskietki. Znów procedura ruszania kabelkami, odłączania, podłączania i dmuchania w stację dyskietek i za którymś razem o dziwo zaczytał bezbłędnie system z dyskietki. I na tym koniec. Zwykła myszka podłączona przez JERRY+ (pożyczyłem z dyskietkami) nie działa, klawiatura nie działa, żaden klawisz nie reaguje. Co poradzicie ? Chyba pierwsze co to muszę wyczyścić i odkurzyć sprzęt w środku i skompletować jakiś zestaw CF z systemem.
  

Athlon 1000, ASUS K7M, Gainward Gf3Ti200, SBLive!
Back to top
 
IP Logged
 
RaNGuN
Full Member
***
Offline



Posts: 846
Location: Wroclaw
Joined: 09. Dec 2014
Gender: Male
Re: Amiga 1200
Reply #8 - 14. May 2017 at 13:16
Print Post  
Hej, po weekendzie coś Ci na pewno pomogę i ogarniemy sprzęciora:-)
  

Fajne sÄ… te retro kompy, takie nie za szybkie, takie nie za stabilne;-)
Back to top
 
IP Logged
 
sajmon
Forum Administrator
******
Offline


Old games!

Posts: 3597
Location: Czeladź / Śląsk
Joined: 22. Mar 2016
Gender: Male
Re: Amiga 1200
Reply #9 - 15. May 2017 at 10:53
Print Post  
Jak nie dZiała myszka to może byc uwalony denise bądź jego sterowanie
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
Callahan
VIP Member
*****
Offline



Posts: 8089
Location: Świętokrzyskie
Joined: 29. Mar 2014
Gender: Male
Re: Amiga 1200
Reply #10 - 15. May 2017 at 11:25
Print Post  
Ze swoją a1200 czeka mnie ta sama przeprawa...ech.
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
HP XU 6/200 2x PII-ODP/512MB/VB/SCSI/NT 4.0
PR440FX 2x PII-ODP/1GB/V4/SCSI/NT 4.0 CS4237B+CT1920
Super S2DG2 2x550@2MB/1GB/V5/SCSI/YamahaXG/Win2000
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
RaNGuN
Full Member
***
Offline



Posts: 846
Location: Wroclaw
Joined: 09. Dec 2014
Gender: Male
Re: Amiga 1200
Reply #11 - 15. May 2017 at 13:38
Print Post  
Jeśli chodzi o stację dyskietek to niestety ale w większości sprzedawanych na "znanym portalu aukcyjnycm" "niesprawdzonych" Amig są padnięte flopy (to i tak wariant optymistyczny tego typu zakupów), można czyścić, próbować reanimować, ale raczej efekty są marne. Objaw padaczki cześto jest taki, że raz na kolka/kilkanaście razy stacja odczyta zawartość (czyli tak jak u Ciebie - nie musi to być związane z ruszaniem kablami), czasem czyta tylko po sobie;-) Na pewno trzeba zacząć od czyszczenia stacji ogólnie z kurzu i IPĄ głowice, jeśli to nie pomoże to generalnie pozamiatane i trzeba szukać innej stacji. Zdecydowanie odradzam zakup przerabianych stacji PC od Marka Cabana z Allegro, na 3 stacje od niego 2 padły praktycznie od razu, 3cia gdzieś po miesiącu, Jacques też od niego kupił stację i wytrzymała w porywach kilka miesięcy. Możesz napisać do Marcina z eFUNZINe, wydaje mi się, że on powinien mieć jeszcze oryginalne stacje amigowe.

Co do myszki to nie miałem nigdy przelotki USB, zawsze testuję Amigową myszką. W Amidze myszka jest obsługiwana sprzętowo więc najlepiej sprawdzić to wchodząc do Early Boot Menu (przy starcie komputera jednocześnie trzymasz lewy i prawy przycisk myszki), na ekranie powinna się pojawić tabelka i powienien być kursor myszki.

Na Twoim miejscu zaczął bym od porzyczenia sprawnej stacji i sprawnej myszki - mówisz, że pożyczyłeś od kogoś dyskietki więc pewnie masz kogoś na miejscu - ze sprzętem i wiedząWink Raczej wszelkiego rodzaju testy polegają na podmianie kolejnych podzespołów na sprawdzone i sprawne i wyeliminowanie w ten sposób uszkodzonych.

Ja mogę Ci pożyczyć komponenty do testów - myszkę, stację, kartę CF z przelotką z zainstalowanym systemem tylko pewnie trzeba to będzie wysyłać. Możliwa też jest opcja taka, że wyślesz mi całość do sprawdzenia, przy okazji można zrobić recap (wymiana kondensatorów) - tak jak pisałem MUSISZ to i tak zrobić, albo na już albo możliwie szybko. Uprzedzając pytanie - dla znajomych (a ludzi z 3dfx.pl tak traktuję) koszt to około 25PLN - cena niskoimpedancyjnych, japońskich kondensatorów Nichicon, ewentualnie dopłata 30PLN do bipolarnych kondensatorów w torze audio (to raczej fanaberia, ale swoje płyty tak recapuję, cena niestety wysoka bo kondensatory kupuję w anglii od gośca który robi pianina elektroniczne - kondensatroy również Nichicon w obudowie praktycznie takiej samej jak oryginał). Nie wymieniam na tantalowe, ceramiczne, audio/bipolarne w obudowie THT lutowanej w miejsce SMD ani jakiś inny tańszy badziew. Oczywiście koszty wysyłki po Twojej stronie, chyba, że masz możliwość podrzucić mi płytę osobiście.
  

Fajne sÄ… te retro kompy, takie nie za szybkie, takie nie za stabilne;-)
Back to top
 
IP Logged
 
mitnick
Full Member
***
Offline


zbieracz

Posts: 481
Joined: 11. Jan 2017
Gender: Male
Re: Amiga 1200
Reply #12 - 15. May 2017 at 16:38
Print Post  
Amigę dostałem od znajomego Smiley, robił porządki w piwnicy i wyżebrałem Tongue. Dziś dostałem jeszcze oryginał myszkę i ta działa Smiley. Elbox jest uwalony, akumulatorek jest do przelutowania i ścieżki do regeneracji, niestety wylał elektrolit i trochę parchu pojawiło sie na ścieżkach. Ze stacją pewnie jest tak jak piszesz, ,bo raz zadziała ale większość czasu nie działa. Klawiatura wygląda na działającą. Wszystkie klawisze działają ale nie świeci się caps lock, chociaż dzisiaj przy odpalaniu mignął mi raz.

Myślę ze się zdecyduje na recap Zamówiłem akumulatorek i przelotkę do CF, jak dojdzie to sie odezwę.
Znajomy ma Amigę - kiedyś napisał Eskadrę na Amigę Smiley ale sprzęt odłożył na kilkanaście lat i teraz się śmieje że uczy się na nowo.

  

Athlon 1000, ASUS K7M, Gainward Gf3Ti200, SBLive!
Back to top
 
IP Logged
 
RaNGuN
Full Member
***
Offline



Posts: 846
Location: Wroclaw
Joined: 09. Dec 2014
Gender: Male
Re: Amiga 1200
Reply #13 - 15. May 2017 at 16:54
Print Post  
Oki, fajnie, że sprzęt coraz bardziej ogarniasz:-)

Te Elbox'y 1200/4 (bo pewnie taki masz, była też wersja na SIMM ale pewnie miałbyś wtedy 8MB) to bardzo upierdliwe karty, wylew akumulatora to norma, ale jak masz tylko wylany akumulator to fart, często padają pojedyncze kostki pamięci - efekt jest taki, że Amiga z rozszerzeniem nie wstaje (nie jest to kwestia elektryczna/zwarcia, bo jak dasz zworką disabled to działa, DiagROM Chucky'ego nie pokazuje błędów, trzeba wszystkie kości wylutować i testować pojedynczo i padnięte wymienić - masa "pierdzielenia" się). Wylutuj co się da (tylko ostrożnie bo jakość PCB dość kiepska), oczyść i wlutuj z powrotem. Alumulatorka bym nie montował, bez aktualnego czasu na Ami można żyć, a po co ma wylać znów za jakiś czas;-)

Powodzenia, jakby co to pisz:-)

Ja po 20 latach przerwy z Amigą nie pamiętałem praktycznie nic, też musiałem (a właściwie to chciałem Wink ) się uczyć od nowa;-)

  

Fajne sÄ… te retro kompy, takie nie za szybkie, takie nie za stabilne;-)
Back to top
 
IP Logged
 
Jenot
Senior Member
****
Offline


Jenot

Posts: 1775
Location: Chełm
Joined: 15. Jan 2015
Gender: Male
Re: Amiga 1200
Reply #14 - 15. May 2017 at 19:11
Print Post  
Ktoś mnie wołał? Wink
Fajniusia ta tysiącdwusetka - trochę żółtaczka ją dopadła ale klawiatura przynajmniej niebarbarzyńska. Jak tanio ruszyć na początek nie bankrutując? Moje typy:
Tani (do 99% gierek przez whdload i większości dem "z epoki")
- przejściówka IDE-CF i do tego Sandisk 4GB lub adapter CF-SD,
- ACA 1221 - nie opłaca się kupować rozszerzeń pamięci z epoki bo są droższe od ACA.
- gotek HxC z taśmą wyciągniętą na zewnątrz albo flop wewnętrzny plus gotek w zewnętrznej obudowie.
- przejściówka PCMCIA-CF i/lub karta sieciowa lub WiFi na PCMCIA do wymiany danych

Średni (umożliwi komfortowe pogranie w dooma, glooma, breathless czy obejrzeć zdecydowanie więcej dem):
- ACA 1233n lub Blizzard 1230 IV, reszta jak w poprzednim zestawie

Na bogato (quake, nowe dema na Amigę, system 3.9):
- blizzard 1260 lub Apollo 1260 lub czekać na Vampire 1200
- reszta jak poprzednio.
  

ATC-5220, K6-III 400, 512MB RAM, Voodoo3 3000 AGP, GUS MAX 1MB, Terratec EWS64 XL, AWE32 CT2760, 3x40GB HDD, DVD TSSTcorp, FreeDOS, OS/2 Warp 4, Win95 OSR2
Back to top
GTalk  
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: [1] 2 
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top