Page Index Toggle Pages: [1] 2  Send Topic
Hot Topic (More than 10 Replies) RetroPC Vs Internet (Read 3788 times)
MarianX
VIP Member
*****
Offline



Posts: 6930
Location: Hrubieszow
Joined: 31. May 2012
Gender: Male
RetroPC Vs Internet
10. Jun 2017 at 12:40
 
Strzałka, od dłuższego czasu noszę się z zamiarem odpalenia internetu na moim dziaduniu. Do dyspozycji mam PIIIS-1.4, GF4200 (najnowocześniejsza jaką posiadam) oraz 4 płyty główne na chipsetach Via694T, Intel 815EP, Sis 635T. Ramu zapakuję maximum obsługiwane przez płytę. Wystartuję oczywiście z płytą Via jako że dobrze je poznałem a pozostałe czekają na wymianę kondensatorów (i się nie doczekają) Tongue

W związku z powyższym mam kilka pytań:
1. Jaka karta sieciowa? Mam neta od lokalnego dostawcy, światłowód do routera a z niego zwykły kabel do PC. Miałem jakąś sieciówkę ale zaginęła i zapewne odnajdzie się gdy kupię nową Smiley Czy wystarczy jakaś zwykła 10/100Mbps?

2. Jaką wersję XP'ka wybrać? SP3 będzie odpowiedni czy zdecydować się na coś wcześniejszego? Mam też modyfikację WinDT która jest o wiele szybsza i lżejsza dla kompa niż zwykły SP3

3. Jaka przeglądarka i oprogramowanie? Najbardziej do gustu przypadł mi firefox i zapewne wypadałoby zainstalować coś by odchudzić wyświetlane strony z flasha itp. Jakieś konkretne kodeki by youtube mógł hulać?
  
Back to top
 
IP Logged
 
barwniak
Senior Member
****
Offline


Universe Entrophy

Posts: 2228
Joined: 18. Nov 2016
Gender: Male
Re: RetroPC Vs Internet
Reply #1 - 10. Jun 2017 at 13:36
 
Jeśli chodzi o płytę to tą która pozwala włożyć najwięcej RAM i tą która ma najwyższy UDMA. Następnie adapter IDE do SD lub Compact flash i szybka karta, alternatywnie kontroler SATA na PCI i SSD.
Jeśli chodzi o Firefox to polecam dodatek adguard.
Jeśli chodzi o XP, to niestety ze względu na brak wsparcia DXVA 2, grafika tu nic nie da. Dopiero Vista ma DXVA 2.
Nie wiem jakie masz płyty, ale jak można tam włożyć 2GB RAM. Ja bym się spróbował z Win 7 32bit lub Win 7 starter edition.
Tam jest DXVA 2, można wtedy wsadzić najnowszą grafikę jaka pójdzie. Nie mniej jak Radeon HD4xxx lub Geforce 9300.
Tu masz info jakie GF wspierają dekodowanie video
potrzeba minimum czegoś z PureVideo VP3 i VDPAU feature set B.

(You need to Login or Register to view media files and links)


a tu Radeony

(You need to Login or Register to view media files and links)
Grafika musi być "nowoczesna", bo P III nie ma SSE2, na czym dziś leżą wszystkie przeglądarki.
  
Back to top
 
IP Logged
 
MarianX
VIP Member
*****
Offline



Posts: 6930
Location: Hrubieszow
Joined: 31. May 2012
Gender: Male
Re: RetroPC Vs Internet
Reply #2 - 10. Jun 2017 at 13:54
 
Moje płyty z chipem Via to QDI Advance 10T oraz MSI 694T Pro, one obsłużą do 1,5GB ram, na intelu mam ASUS Tusl2-C, obsłuży tylko 512MB ram oraz płyta ECS P6S5AT z chipsetem sis, obsłuży do 1Gb ram. Jeśli dobrze pamiętam to wszystkie obsługują UDMA-100.

Nie musi być firefox o ile jest inna przeglądarka bardziej przyjazna PIII Smiley

Ogólnie nie chodzi mi o to by osiągnąć zawrotną prędkość ale by spokojnie dało się odpalić forum i przeglądać mniej wymagające strony "do czytania"
  
Back to top
 
IP Logged
 
barwniak
Senior Member
****
Offline


Universe Entrophy

Posts: 2228
Joined: 18. Nov 2016
Gender: Male
Re: RetroPC Vs Internet
Reply #3 - 10. Jun 2017 at 13:59
 
Zdecydowanie 1,5GB RAM + Win 7 starter + Firefox z Adguard + Radeon 4650 + pamięć flash która wysyca UDMA 100 lub kontroler SATA na PCI i SSD(nie musi być rakieta i tak go będzie limitował CPU) . Jedyna konfiguracja nie prowadząca do nerwicy Smiley
Takie coś pozwoli odpalić YT w 480p, a może i 720p, pod warunkiem wyłączna w FF VP9.

Chodzi o to aby złożyć taki zestaw, gdzie wszystko czeka na CPU.
Ten będzie najszybszy Smiley
  
Back to top
 
IP Logged
 
Callahan
3dfx Friends
*****
Offline



Posts: 8117
Location: Świętokrzyskie
Joined: 29. Mar 2014
Gender: Male
Re: RetroPC Vs Internet
Reply #4 - 10. Jun 2017 at 14:04
 
Musisz zapakować 1GB ramu, to pewne. Dysk UDMA 100 spokojnie da radę. Sieciówka to i 10Mbit wystarczy do samego netu. Co do Yt to w html5 wszystko na tę platformę się ugnie. Ale najlepiej zapomnij o yt. XP sp3 to nawet bez modyfikacji da radę.
Jakbyś FF wrzucił to ublock origin jest najlżejszym dodatkiem do blokowania.

Naturalnie dodam, że forum to daje radę z NT4, 2x PPro, 256MB i V3 z ie5.5  Grin Grin Grin
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
HP XU 6/200 2x PII-ODP/512MB/VB/SCSI/NT 4.0
PR440FX 2x PII-ODP/1GB/V4/SCSI/NT 4.0 CS4237B+CT1920
Super S2DG2 2x550@2MB/1GB/V5/SCSI/YamahaXG/Win2000
VS440FX P2-ODP/128MB/ATA100/Riva128/SB16/W98SE
Back to top
 
IP Logged
 
barwniak
Senior Member
****
Offline


Universe Entrophy

Posts: 2228
Joined: 18. Nov 2016
Gender: Male
Re: RetroPC Vs Internet
Reply #5 - 10. Jun 2017 at 14:14
 
Co do YT HTML5 z ustawieniem firefox media.mediasource.webm.enabled;false
dodatkiem blokującym reklamy, systemem z DXVA2 i grafiką wspierającą h264, to śmiem wątpić, że nie da rady.
W zasadzie cały strumień wideo jest dekodowany wtedy przez GPU.
Sprawdzałem to na PIV (nie pamiętam jakim, ale nie było to P4 3.4EE) z takim Radeonem HD4650 na win 7 i szło bez problemu 720p.
  
Back to top
 
IP Logged
 
MarianX
VIP Member
*****
Offline



Posts: 6930
Location: Hrubieszow
Joined: 31. May 2012
Gender: Male
Re: RetroPC Vs Internet
Reply #6 - 10. Jun 2017 at 15:52
 
Kurczę, pominąłem ważną rzecz myśląc że jest nieważna. Chcę odpalić maszynkę na dwóch dyskach, pierwszy do różnych windowsów a drugi tylko do XP więc grafika musi współpracować z przynajmniej z win98 bym mógł zmieniać systemy bez zmieniania sprzętu.

Zresztą youtube to tylko dodatek, głównie zależy mi na odpaleniu forum i trochę internetów Smiley
  
Back to top
 
IP Logged
 
barwniak
Senior Member
****
Offline


Universe Entrophy

Posts: 2228
Joined: 18. Nov 2016
Gender: Male
Re: RetroPC Vs Internet
Reply #7 - 10. Jun 2017 at 16:03
 
No to pozostaje Geforce 6xxx. Będzie też do gier w UT itp. , którym czasem na forum ktoś odpali serwer Wink

Są strony, które są znacznie cięższe od YT. Więc "trochę internetów" może nawet lepiej zamulać jak YT Wink

W sieci zobaczysz, że ludzie win7 odpalali na P III, oczywiście max RAM PC-133, no i szybki nośnik danych, którego zadaniem jest wyręczanie braku RAM w pliku wymiany.
  
Back to top
 
IP Logged
 
kazeobi
3dfx Friends
*****
Offline



Posts: 3333
Location: Warszawa
Joined: 14. Jan 2017
Gender: Male
Re: RetroPC Vs Internet
Reply #8 - 10. Jun 2017 at 16:09
 
A może jedną grafikę na pci drugą na agp/pcie, i przełączać główną w bios?
  
Back to top
 
IP Logged
 
MarianX
VIP Member
*****
Offline



Posts: 6930
Location: Hrubieszow
Joined: 31. May 2012
Gender: Male
Re: RetroPC Vs Internet
Reply #9 - 10. Jun 2017 at 17:58
 
Nic mocnego na PCI nie mam Undecided tylko Voodoo3 i savage4 ale one nawet nie podskoczą do Ti4200, zobaczymy jak to wyjdzie ostatecznie gdy tylko dopadnę jakąś sieciówkę Grin

Myślałem też by bezprzewodowo puścić internet. Z XP nie będzie problemu ale co z 98? Ciężko jest takie coś skonfigurować?
  
Back to top
 
IP Logged
 
kazeobi
3dfx Friends
*****
Offline



Posts: 3333
Location: Warszawa
Joined: 14. Jan 2017
Gender: Male
Re: RetroPC Vs Internet
Reply #10 - 10. Jun 2017 at 19:12
 
Z WPA2 pod W98 jest problem, albo trzeba mieć odyssey, albo mieć sczęście co do sterowników, np. jak tu: (You need to Login or Register to view media files and links)


Myślę, że gry, które chodzą na W98, a nie działają na XP, nic silniejszego niż to V3 albo nawet GF 2/4 MX nie chcą... ale mogę się mylić.
  
Back to top
 
IP Logged
 
MarianX
VIP Member
*****
Offline



Posts: 6930
Location: Hrubieszow
Joined: 31. May 2012
Gender: Male
Re: RetroPC Vs Internet
Reply #11 - 10. Jun 2017 at 20:03
 
Łuuu, to chyba lepiej zrobić po kablu tego neta i nie kombinować Smiley

Na XP nie planuję grać, może tylko w ramach eksperymentów Wink Zgadza się, większość moich demek wymaksuje się na V3, mam parę bardziej wymagających tytułów ale to już bardziej z ciekawości jak karty pokroju TNT2/V3/S4 itd dadzą sobie z nimi radę Smiley
  
Back to top
 
IP Logged
 
kazeobi
3dfx Friends
*****
Offline



Posts: 3333
Location: Warszawa
Joined: 14. Jan 2017
Gender: Male
Re: RetroPC Vs Internet
Reply #12 - 10. Jun 2017 at 21:00
 
Ew. jakiś taniu router w trybie ap-client podłączony do zwykłej kart ethernetowej.

I jak to jest P3, to myślę, że procesor nie wymaksuje tutaj GF 4 Ti, więc bez problemu możesz na jednej jechać...
  
Back to top
 
IP Logged
 
MarianX
VIP Member
*****
Offline



Posts: 6930
Location: Hrubieszow
Joined: 31. May 2012
Gender: Male
Re: RetroPC Vs Internet
Reply #13 - 10. Jun 2017 at 21:14
 
Jeden router już mam, to można do niego jeszcze drugi podpiąć? Zarzucam pomysł z siecią bezprzewodową bo trzeba kombinować z sieciówką, sterownikami i ustawianiem tego pod win98 i pewnie skończy się na płaczu, pięciu stronach tematu typu "Wifi Vs win98" a ostatecznie powrotem do sprawdzonego kabelka Smiley
  
Back to top
 
IP Logged
 
kazeobi
3dfx Friends
*****
Offline



Posts: 3333
Location: Warszawa
Joined: 14. Jan 2017
Gender: Male
Re: RetroPC Vs Internet
Reply #14 - 10. Jun 2017 at 21:26
 
Tak, tylko musi wspierać tyb klienta (ap client, client - nazwa zależy od producenta).
  
Back to top
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: [1] 2 
Send Topic