Page Index Toggle Pages: [1] 2  Send TopicPrint
Hot Topic (More than 10 Replies) Zabezpieczenie przed rdzą (Read 3779 times)
GL1zdA
Senior Member
****
Offline


Alpha Powered

Posts: 1049
Location: Warszawa
Joined: 14. Apr 2017
Gender: Female
Zabezpieczenie przed rdzą
13. Jul 2017 at 12:04
Print Post  
Panowie, może wiecie jak zabezpieczyć blachę obudowy przed rdzewieniem? Jakiś czas temu kupiłem SGI Personal Iris - tam w obudowie jest taki duży kawałek blachy. Na brzegu była pokryta rdzą. Kupiłem papier ścierny, wypolerowałem wszystko na błysk i zadowolony złożyłem. Wczoraj, po trzech latach, otwieram obudowę a tam znów piękna rdza. Wiecie jak się tego skutecznie pozbyć?
  
Back to top
IP Logged
 
mitnick
Full Member
***
Offline


zbieracz

Posts: 481
Joined: 11. Jan 2017
Gender: Male
Re: Zabezpieczenie przed rdzą
Reply #1 - 13. Jul 2017 at 12:18
Print Post  
Przykryć farbą, a jak ma wyglądać jak gola blacha to lakierem bezbarwnym, można dać do cynkowania, można też zabezpieczyć kompa przed wilgocią ale to może być dość trudne
  

Athlon 1000, ASUS K7M, Gainward Gf3Ti200, SBLive!
Back to top
 
IP Logged
 
GL1zdA
Senior Member
****
Offline


Alpha Powered

Posts: 1049
Location: Warszawa
Joined: 14. Apr 2017
Gender: Female
Re: Zabezpieczenie przed rdzą
Reply #2 - 13. Jul 2017 at 12:45
Print Post  
mitnick wrote on 13. Jul 2017 at 12:18:
Przykryć farbą, a jak ma wyglądać jak gola blacha to lakierem bezbarwnym, można dać do cynkowania, można też zabezpieczyć kompa przed wilgocią ale to może być dość trudne

No właśnie z tą wilgocią, to jest dziwne, bo ten komputer stoi w normalnym pokoju cały czas - wilgotność standardowa. Inne rzeczy tam nie rdzewieją, jedynie te, które już z rdzą przyjechały.
  
Back to top
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Zabezpieczenie przed rdzą
Reply #3 - 13. Jul 2017 at 14:10
Print Post  
Ja na wszelki wypadek w swoim kąciku-grzyba mam pochłaniacz wilgoci i w każdym pudełku ze sprzętami kilka torebe silica-gel... póki co rdza nie występuje...

Może w środek obudowy wrzucić takich woreczków kilka?
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Neo
Senior Member
****
Offline


OC freak

Posts: 4209
Location: Birkenhead
Joined: 04. Jan 2016
Gender: Male
Re: Zabezpieczenie przed rdzą
Reply #4 - 13. Jul 2017 at 14:18
Print Post  
Obudowa hermetyczna nie jest, więc trzeba by je często wymieniać. Farba/lakier/powlekanie nie korodującym metalem jak mitnick pisał.
  

DIY woodbox: AMD 386DX40, 8MB RAM, Trident TVGA9000C 512kB, Aztech Pro16 ABI (AZT2316), Primax SoundStorm Wave M16B 1MB (GUS Classic clone), ST3491A
Socket 7: AOpen AP59s, Cyrix M II-300GP (225 MHz), 64MB SDRAM, SiS 6326 8MB SGRAM, SB32 CT3670 8MB, 9.1 GB IBM SCSI HDD, Win98FE
Socket A: WinFast K7S741, Sempron 2400+ @1960MHz water cooled, 1 GB DDR400, WinFast Geforce 6600 128MB, Audigy SB0090, PCI SATA card (SIL3114), 80GB IDE HDD 3.5", 160GB SATA HDD 2.5",
Back to top
IP Logged
 
barwniak
Senior Member
****
Offline


Universe Entrophy

Posts: 2228
Joined: 18. Nov 2016
Gender: Male
Re: Zabezpieczenie przed rdzą
Reply #5 - 13. Jul 2017 at 14:20
Print Post  
GL1zdA wrote on 13. Jul 2017 at 12:45:
Inne rzeczy tam nie rdzewieją, jedynie te, które już z rdzą przyjechały.
                   


Bo tlenek żelaza penetruje materiał nie tylko w warstwie wierzchniej. Jak coś już zaczęło rdzewieć, to nic się nie da zrobić. No chyba, że jest to bardzo masywny materiał, gdzie można zdjąć makroskopową warstwę.
Dziwne natomiast, że proces ten zaczął Ci się w mieszkaniu, no chyba, że mieszkasz w domu w lesie lub nad jeziorem Smiley
Aktualnie pozostaje zrobić to co napisał mitnick i Batyra. Bardzo dobrymi pochłaniaczami wilgoci są też ziarna fasoli Smiley
  
Back to top
 
IP Logged
 
GL1zdA
Senior Member
****
Offline


Alpha Powered

Posts: 1049
Location: Warszawa
Joined: 14. Apr 2017
Gender: Female
Re: Zabezpieczenie przed rdzą
Reply #6 - 13. Jul 2017 at 15:26
Print Post  
Chyba w takim razie będę musiał rozłożyć sprzęt i skorodowane elementy dać gdzieś do zabezpieczenia bo strasznie szkoda mi tego sprzętu.
  
Back to top
IP Logged
 
MarianX
VIP Member
*****
Offline



Posts: 6930
Location: Hrubieszow
Joined: 31. May 2012
Gender: Male
Re: Zabezpieczenie przed rdzą
Reply #7 - 13. Jul 2017 at 20:01
Print Post  
Na rdzę używałem brunox epoxy chociaż nie w kompie a w aucie Smiley Wg mnie najlepszy środek na rudą panią, można stosować bezpośrednio na nią. Jeżeli rdza jest w mało widocznym miejscu osobiście bym ją zjechał do gołej blachy + lakier lub użyłbym brunoxa na rdzę i poddałbym obserwacji Smiley
  
Back to top
 
IP Logged
 
barwniak
Senior Member
****
Offline


Universe Entrophy

Posts: 2228
Joined: 18. Nov 2016
Gender: Male
Re: Zabezpieczenie przed rdzą
Reply #8 - 13. Jul 2017 at 20:30
Print Post  
MarianX wrote on 13. Jul 2017 at 20:01:
Na rdzę używałem brunox epoxy chociaż nie w kompie a w aucie Smiley Wg mnie najlepszy środek na rudą panią, można stosować bezpośrednio na nią. Jeżeli rdza jest w mało widocznym miejscu osobiście bym ją zjechał do gołej blachy + lakier lub użyłbym brunoxa na rdzę i poddałbym obserwacji Smiley

Brunox Smiley Jeszcze prosto na rdzę? Wink
No to jeśli tak robiłeś podłogę, progi, to weź młotek i postukaj, tylko załóż okulary bo opiłki rdzy powpadają Ci w oczy Wink
Na Brunox ludzie narzekają. Długo schnie i wymaga kilu warstw. W dodatku pokrywa grubą warstwą, bo jest dość gęsty.
Jak rdza już weszła to nic nie pomoże. Najrozsądniej to piłować ile się da, tak aby można się przejrzeć jak w czystym lustrze. Podkład epoksydowy, szpachlówka poliestrowa i tyle
Rdza i tak wylezie, kwestia czasu, tlenki penetrują materię głęboko.
  
Back to top
 
IP Logged
 
MarianX
VIP Member
*****
Offline



Posts: 6930
Location: Hrubieszow
Joined: 31. May 2012
Gender: Male
Re: Zabezpieczenie przed rdzą
Reply #9 - 13. Jul 2017 at 20:47
Print Post  
Tak, prosto na rdzę bo wiąże się z nią. Nic nie odpada i długo nie schnie. Roboty na dzień nie zrobi się w godzinę a narzekać mogą debiutanci którzy pierwszy raz pędzel trzymali w dłoni. Jedna warstwa wystarcza, druga rzadko jest potrzebna nie mówiąc o kolejnych. To dobrze że jest gęsty, rzadkie albo się rozleją albo będą kapać, wystarczy nabierać małe ilości pędzlem i umiejętnie "wcierać".

Najlepszy środek jaki miałem
  
Back to top
 
IP Logged
 
barwniak
Senior Member
****
Offline


Universe Entrophy

Posts: 2228
Joined: 18. Nov 2016
Gender: Male
Re: Zabezpieczenie przed rdzą
Reply #10 - 13. Jul 2017 at 23:53
Print Post  
W przypadku samochodu, najlepsze na rdze, to są szlifierka kątowa i spawarka Wink
  
Back to top
 
IP Logged
 
MarianX
VIP Member
*****
Offline



Posts: 6930
Location: Hrubieszow
Joined: 31. May 2012
Gender: Male
Re: Zabezpieczenie przed rdzą
Reply #11 - 14. Jul 2017 at 09:51
Print Post  
Najlepiej sprzedac i mieć z głowy Grin
  
Back to top
 
IP Logged
 
barwniak
Senior Member
****
Offline


Universe Entrophy

Posts: 2228
Joined: 18. Nov 2016
Gender: Male
Re: Zabezpieczenie przed rdzą
Reply #12 - 19. Jul 2017 at 17:03
Print Post  
To jest prawdziwe wyzwanie:D

(You need to Login or Register to view media files and links)
5e68.jpeg

Sądzę, że jedna osoba musiała by poświęcić życie w założeniu oczyszczenia z dokładnością do 1mm2 Smiley
  
Back to top
 
IP Logged
 
konku
Senior Member
****
Offline


All dimensions FX

Posts: 3057
Location: Podhale&Kresy
Joined: 08. May 2012
Gender: Male
Re: Zabezpieczenie przed rdzą
Reply #13 - 20. Jul 2017 at 23:22
Print Post  
Hydropiaskarka i jedziesz:

(You need to Login or Register to view media files and links)
  

---=== All those moments will be lost in time, like tears in rain.===---
---===Time has wings. You know, when you realize that you need to appreciate the time, it still goes by fast.===---
-=="Każdy z nas w głębi duszy pragnie być jak ten obcy... przerażająco silny, pozbawiony sumienia, obdarzony czarnym sercem kosmosu, które pozwala przeć naprzód i niszczyć." ==-
Back to top
 
IP Logged
 
barwniak
Senior Member
****
Offline


Universe Entrophy

Posts: 2228
Joined: 18. Nov 2016
Gender: Male
Re: Zabezpieczenie przed rdzą
Reply #14 - 21. Jul 2017 at 08:30
Print Post  
konku wrote on 20. Jul 2017 at 23:22:
Hydropiaskarka i jedziesz:

(You need to Login or Register to view media files and links)

Ciekawe jak tym by się tym jeździło w środku Smiley Miejsca tam nie dużo, no i w głębokich kaloszach trzeba by to robić Smiley
Jest tam pewnie wiele miejsc, których nie można rozebrać i wyczyścić taką piaskarką.

Są pewnie na to techniki, ale trwa to pewnie miesiącami na jednym czołgu i nie zajmuje się tym 1 osoba.
  
Back to top
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: [1] 2 
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top