Page Index Toggle Pages: 1 ... 16 17 [18] 19 20 21 Send TopicPrint
Very Hot Topic (More than 25 Replies) Ciekawostki (Read 58323 times)
Callahan
VIP Member
*****
Offline



Posts: 8092
Location: Świętokrzyskie
Joined: 29. Mar 2014
Gender: Male
Re: Ciekawostki
Reply #255 - 02. Oct 2018 at 08:30
Print Post  
(You need to Login or Register to view media files and links)
Ale żal wypływa....
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
HP XU 6/200 2x PII-ODP/512MB/VB/SCSI/NT 4.0
PR440FX 2x PII-ODP/1GB/V4/SCSI/NT 4.0 CS4237B+CT1920
Super S2DG2 2x550@2MB/1GB/V5/SCSI/YamahaXG/Win2000
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
VooDooMan
Forum Moderator
*****
Offline


Retro Martyr

Posts: 3061
Location: Wielkopolska
Joined: 30. May 2012
Gender: Male
Re: Ciekawostki
Reply #256 - 03. Oct 2018 at 08:40
Print Post  
Są tu jacyś fani MK3? Cheesy

(You need to Login or Register to view media files and links)
  

"...ale najpierw zrozumcie mój ból"
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
IP Logged
 
barwniak
Senior Member
****
Offline


Universe Entrophy

Posts: 2228
Joined: 18. Nov 2016
Gender: Male
Re: Ciekawostki
Reply #257 - 20. Oct 2018 at 18:51
Print Post  
No to mamy QLC nand flash  Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)

Dyski są dostępne w cenie Crucial P1 500GB za 109,99 USD i Crucial P1 1TB za 219,99 USD.
Nie wygląda to źle jeśli chodzi o wydajność/cena.
Ale jednak ADATA - XPG SX8200 960GB jest lepsza i nieco tańsza.
  
Back to top
 
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Ciekawostki
Reply #258 - 20. Oct 2018 at 19:33
Print Post  
Coś jest nie tak z tymi recenzjami. Ta którą podlinkowałeś przedstawia test cache'u SLC w tym dysku, a nie pamięci QLC. I nawet nie chcę próbować analizować takiego wykresu:
(You need to Login or Register to view media files and links)
Dysk przetestował również techpowerup i jest jeden wykres który przedstawia bolączkę QLC:
(You need to Login or Register to view media files and links)
I niby wszystko jest w porządku i zgodnie z przewidywaniami. Zapis zwalnia znacznie po około 9 minutach z pełną prędkością. Rzecz w tym, że autor recenzji broni dysku, pisząc że wątpliwe jest wypełnienie całego bufora za jednym razem i małe jest prawdopodobieństwo że kogoś ten problem dotknie. Teoretycznie tak, ale co będzie po zapełnieniu 80% dysku?

No i tak patrzę się w ten wykres i nagle do mnie dotarło, że coś jest z nim nie tak - coś mało tych danych zapisali po tak długim czasie. Kalkulator w dłoń i po 9 minutach pisania z prędkością 1600MB/s powinni zapisać 864GB a nie około 140GB. Coś z tymi testami jest nie tak, z jakiegoś powodu używają archaicznego Photoshopa CS6 i wychodzi im że ADATA SX8200 jest szybsza od Samsunga 970 Pro...

Czekam na recenzję od anandtech albo purepc. Oni wiedzą jak się testuje SSD.
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
barwniak
Senior Member
****
Offline


Universe Entrophy

Posts: 2228
Joined: 18. Nov 2016
Gender: Male
Re: Ciekawostki
Reply #259 - 20. Oct 2018 at 19:59
Print Post  
forteller wrote on 20. Oct 2018 at 19:33:
Czekam na recenzję od anandtech albo purepc. Oni wiedzą jak się testuje SSD.
                   


PurePC Smiley
Daj spokój. Tam każdy dysk taki sam Smiley
Odnośnie wykresu z TechPowerUp to wykres pokazuje bardzo przyzwoity cache. Aktualnie "SLC cache" to najzwyczajniej 1 bit zapisywany w komórce TLC czy QLC , a to oznacza, że jest dynamiczny. To znaczy, że nie licząc sytuacji kiedy zapisujesz cały dysk, będziesz miał szybkość tzw. SLC cache, aż do momentu, gdy wielkość zapisywanych plików nie przekroczy pojemności pozostałego miejsca wykorzystywanego na 1 bitowy zapis. Czyli w rzeczywistych zastosowaniach praktycznie cały czas szybkość "SLC cache"
Teraz taki "SLC cache" jest w każdym porządnym TLC.   
  
Back to top
 
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Ciekawostki
Reply #260 - 21. Oct 2018 at 01:29
Print Post  
Cóż, procedurę mają słabszą niż anandtech, ale mam duży szacunek dla Sebastiana który pisze tam recenzje SSD. Nie powiedziałbym, że każdy dysk jest taki sam.

Jeśli chodzi o wykres z techpowerup, to jest wyssany z palca, bo jak można mieć po 9 minutach pisania z prędkością 1600MB/s zapisane jedynie 120GB. Tyle powinno być zapisane po około 75 sekundach.

Wiem jak działa SLC cache. Rzecz w tym, że to nie jest magiczna przestrzeń brana z kosmosu, więc jego objętość spada wraz z zapełnieniem dysku. Podejrzewam, że QLC będą miały spory problem zapelnione w ponad 80%, tak samo z resztą jak obecnie jest w przypadku TLC. Tylko bardziej.
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
barwniak
Senior Member
****
Offline


Universe Entrophy

Posts: 2228
Joined: 18. Nov 2016
Gender: Male
Re: Ciekawostki
Reply #261 - 21. Oct 2018 at 13:02
Print Post  
Tu nie chodzi o to ile % dysku jest zapełnione, bo SLC cache jest dynamiczny, czyli kontroler przepisuje dane z zapełnionego SLC na TLC/QLC. Problem zatem pojawia się przy zapisie pliku przekraczającego pozostałą wolną przestrzeń dysku gdy cała już jest SLC. W takim przypadku musi stać się TLC/QLC i nie ma już prędkości i przepisywania danych przez kontroler w tle.
Aby sprawdzić kiedy taki problem zaistnieje, wystarczy zrobić test HD tune write całego dysku.
Dla 2d TLC często SLC cache dają ~15GB, to jest problem, bo jak będę zapisywał obrazy BR, to zawsze mam wolny dysk bez wykorzystania SLC. Ale jak SLC cache jest taki jak w tym Crucial P1 czyli 140GB, to nie ma problemu, bo żadne obrazy gier, czy obrazy Ultra BR nie mają takich rozmiarów. W praktyce do końca dysku w realnym wykorzystaniu mam SLC cache.
Problemem w przypadku QLC jest parametr Average Block-Erase Count. Jako magazyn bym może go kupił (nie w tej ceni, ale to cena za nowość), na pewno nie jako dysk systemowy.
  
Back to top
 
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Ciekawostki
Reply #262 - 23. Oct 2018 at 13:04
Print Post  
SLC nie bierze się z kosmosu - część dysku jest niewidoczna dla użytkownika i przeznaczona pod funkcje takie jak wear-leveling, czy właśnie SLC Cache. Nie zmienia to faktu, że SLC Cache w dużej mierze siedzi właśnie w wolnej przestrzeni dysku, więc jeśli ta maleje, to maleje również objętość SLC cache. Przy pustym dysku zapiszesz za jednym przysiadem 140GB (choć tak naprawdę nie wiadomo ile, bo ten test na techpowerup jest wyssany z palca co udowodniłem), tak przy dysku zapełnionym w 80% może to być np około 30GB.

W każdym razie, mówiłem że warto poczekać na testy na purepc:
(You need to Login or Register to view media files and links)
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
barwniak
Senior Member
****
Offline


Universe Entrophy

Posts: 2228
Joined: 18. Nov 2016
Gender: Male
Re: Ciekawostki
Reply #263 - 23. Oct 2018 at 17:59
Print Post  
Jak widać po teście HD tune write jest 140GB SLC cache.
Kopiowanie dwóch plików po 25GB na samego siebie, to zabije każdy SSD.
W testach praktycznych, również przy 80% zapełnienia dysk zachowuje się bardzo ładnie. Tylko cena za wysoka.
Cena na poziomie 800zł była by akceptowalna.
  
Back to top
 
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Ciekawostki
Reply #264 - 23. Oct 2018 at 23:04
Print Post  
barwniak, przecież ja tłukę jak młotkiem, że jest 140GB, ale powinno być ponad 800GB według danych techpowerup. Czego nie rozumiesz z tego co napisałem?

140GB SLC cache jest na pustym dysku, wraz z dopisywaniem kolejnych danych bufor będzie się kurczył, co widać po wynikach przy 80% zapełnienia.

W załączniku jak zachowuje się normalny SSD przy 90% zapełnienia (obniżający swoją wydajność, przez wielominutowe obciążenie i temperaturę 100*C).
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
barwniak
Senior Member
****
Offline


Universe Entrophy

Posts: 2228
Joined: 18. Nov 2016
Gender: Male
Re: Ciekawostki
Reply #265 - 24. Oct 2018 at 12:30
Print Post  
forteller wrote on 23. Oct 2018 at 23:04:
barwniak, przecież ja tłukę jak młotkiem, że jest 140GB, ale powinno być ponad 800GB według danych techpowerup.


Popatrz jeszcze raz na wykres techpowerup i na wartości na Osi odciętych Wink

  
Back to top
 
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Ciekawostki
Reply #266 - 24. Oct 2018 at 12:34
Print Post  
Policz sobie około 66% z 900s i przemnóż przez 1600MB/s Wink
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
barwniak
Senior Member
****
Offline


Universe Entrophy

Posts: 2228
Joined: 18. Nov 2016
Gender: Male
Re: Ciekawostki
Reply #267 - 24. Oct 2018 at 12:40
Print Post  
Dobrze napiszę Smiley
Wzięli dysk 1TB, postanowili zapisywać na nim przez 900s. W tym czasie zapisali ze średnią prędkością 249MB/s 224 100KB, co widać na osi odciętych. Rozkład szybkości SSD w czasie 900s prezentuje wykres Wink
  
Back to top
 
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Ciekawostki
Reply #268 - 24. Oct 2018 at 12:51
Print Post  
60% z 900s to 9 minut. Przez około taki czas pisali po dysku rzekomo z prędkością 1600MB/s. Po 9 minutach pisania z prędkością 1600MB/s powinni zapisać 864GB.

Srednia prędkość przy 1600MB/s przez 9 minut i 100MB/s przez 6 minut (duże uproszczenie na podstawie wykresu) to (1600*9*60+100*6*60)/900 = 1GB/s
(suma zapisanych danych / czas)
Prawdopodobnie nie pisali z prędkością 1600MB/s tylko niższą - tak jak na purepc. Tam wszystko się zgadza.
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
barwniak
Senior Member
****
Offline


Universe Entrophy

Posts: 2228
Joined: 18. Nov 2016
Gender: Male
Re: Ciekawostki
Reply #269 - 24. Oct 2018 at 13:25
Print Post  
Wykres to jest tylko poglądowa wartość. Napisali średnią 249MB/s (to jest liczba) i zgadza się ona z wartością końcową na osi odciętych osiągnięta w czasie 900s.
Na wykresie nie ma 66% ze średnią 1600MB/s. Wykres pokazuje tylko próbkowanie, widać, że nawet z tych próbek rzadko jest osiągana wartość 1600MB/s. Kto wie, jak wyglądał by wykres próbkowany o rząd wielkości gęściej.
Z wykresu wyciągam jedynie informację, że jest 140GB SLC cache.
  
Back to top
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1 ... 16 17 [18] 19 20 21
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top