Page Index Toggle Pages: 1 [2]  Send TopicPrint
Hot Topic (More than 10 Replies) Licencje M$ a nalepki, klucze? O co chodzi...? (Read 5069 times)
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Licencje M$ a nalepki, klucze? O co chodzi...?
Reply #15 - 12. Nov 2018 at 20:31
Print Post  
Callahan wrote on 12. Nov 2018 at 19:14:
Przecież  nie mówię o kradzieży bo to oczywiste. Piszę o ustawie o prawach autorskich(oprogramowanie) i co z niej wynika.
Microsoft nie ma swojej policji i ich umowy nie mogą stać ponad prawem krajowym. Prawo pozwala na to co pozwala i nie zabrania czego nie zabrania.
Audyt jak ktoś sobie zażyczy to jego sprawa komu za to zapłaci. Prawo nie wymaga audytów legalności oprogramowania. A używanych programów można używać czy to oem czy box. W chwili sprzedaży prawo do odsprzedaży przypada posiadaczowi licencji. A prawo unijne nas obowiązuje, bo stosowne traktaty podpisaliśmy.
Nie wiem o czym tu więcej pisać.
Ja kontroli Microsfotu nie widziałem, ani nikt w firmie gdzie pracowałem, a klientami były banki, firmy ubezpieczeniowe, hurtownie a nawet drobne sklepy.  Nierzadko po kilkaset stacji roboczych.
A nalepki i hologramy? A licencje zbiorcze VOL widzieli? Jakie nalepki i hologramy? Lapek miał cos przyklejone a system inny i klucz jeden dla setki kompów.
Ale licencje były. Potem te lapki kupowali pracownicy i używali licencji z nalepki. Czy to  nielegalne? Uwaga: wg ms tak, ale wg prawa legalne. I co z tym? Popatrzcie po serwisach aukcyjnych na świecie, normalnym jest zakup nalepki z kluczem oem. Nikt tego nie kasuje,  o to jest legalne. Zbycie raz nabytej licencji jest legalne. Z netflixem alle robi porządki, ale z nalepkami ms nie może. Widzicie paradoks? MS moze sie wypchać.


Oczywiście licencje OLP też były i z tymi był najmniejszy problem... ALE:
pamiętaj, że coś takiego jak Windows OLP w naturze nie występuje.
I tak jak pisałem - MS interesuje podczas takiego audytu czy masz COA. Jak nie masz, to wtedy proszą o skan faktury potwierdzającej nabycie.
Prawo to prawo, a obostrzenia umowy licencyjnej to co innego.
Prawo może nie wymagać audytów legalności, ale też nie zabrania prowadzenia ich firmie, która udziela Ci prawa do korzystania z jej własności (istotna uwaga: kupując np. Windowsa nie kupujesz programu, nie kupujesz jakiejś mitycznej licencji - nabywasz prawo do korzystania z tego programu na określonych warunkach).

Prawo może dopuszczać jazdę autem w terenie, ale jeśli weźmiesz auto z wypożyczalni to po pierwsze - w umowie możesz mieć zapisane, że właściciel auta ma prawo do sprawdzenia jak auto jest używane, a po drugie - umowa może zabraniać Ci jazdy w terenie pod groźbą kary. I skoro się na to godzisz - to musisz być świadom, że jeśli pojedziesz w teren tym wozem to możesz ponieść konsekwencje.
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
Callahan
VIP Member
*****
Offline



Posts: 8092
Location: Świętokrzyskie
Joined: 29. Mar 2014
Gender: Male
Re: Licencje M$ a nalepki, klucze? O co chodzi...?
Reply #16 - 12. Nov 2018 at 22:06
Print Post  
Tak, ale konsekwencje wynikną na drodze cywilnej, a nie karnej. Jeśli jakieś.
A jak tak od kilku miesięcy czytałem przeróżne stanowiska to zauważyłem, ze MS ma własny pogląd na słowo „legalny system”  Wink Choć teraz już mówią tylko o braku pewności nabywcy używki co do faktycznej legalności klucza: czy pochodzi od ms czy z generatora. Ale już sam zakup używki nie jest nielegalny  Cheesy Cóż za zmiana! Pojawia sie tez kwestia cyfrowej kopii bez nośnika i zarzut, ze w PL nie sprzedawano w takiej wersji np win7. I tez wpadka, bo można było kupić np na ebay i to nie jest żadnym prawem zabronione, heh, ani nawet ich EULĄ  Grin wtopa za wtopą.
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
HP XU 6/200 2x PII-ODP/512MB/VB/SCSI/NT 4.0
PR440FX 2x PII-ODP/1GB/V4/SCSI/NT 4.0 CS4237B+CT1920
Super S2DG2 2x550@2MB/1GB/V5/SCSI/YamahaXG/Win2000
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Licencje M$ a nalepki, klucze? O co chodzi...?
Reply #17 - 13. Nov 2018 at 08:15
Print Post  
Tak w ogóle to nie do końca wiem do czego ma prowadzić ta dyskusja ;]
Że Microsoft zły? Że korporacja sobie, a przepisy sobie? Tylko, że akurat MS dość mocno pilnuje się w kwestiach przepisów unijnych (masz jakąś wiążącą interpretację tych przepisów w kontekście EULA MS? np. orzeczenie Komisji Europejskiej?) co widać chociażby po tym jak się "pieszczą" z Azure, żeby spełniało wszystkie wymogi GPRD itd...

Ja rozumiem, retrogrupa, ale serio? Psioczenie na Microsoft? To aż za bardzo 90s-owe dla mnie Grin

Co teraz, jeszcze memy z Billem Gatesem i Windows 95 będziemy wstawiać? Grin
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
Callahan
VIP Member
*****
Offline



Posts: 8092
Location: Świętokrzyskie
Joined: 29. Mar 2014
Gender: Male
Re: Licencje M$ a nalepki, klucze? O co chodzi...?
Reply #18 - 13. Nov 2018 at 08:27
Print Post  
Nieeee tam. Mam na myśli świadomość co sie kupuje i do czego ma sie prawo.
A przecież na retro kompach instaluje systemy z drugiej ręki , nie nalepiam nalepek-żeby sie nie zniszczyły, a licencje mam zafoliowane, używam kopii cd do tego zaktualizowanej niewspieranymi łatkami... no nielegal jak nic  Grin i jak tu publicznie kompa pokazać? (sarkazm)  Cheesy
Na szczęście NT4 i w95/98 miały liencje książeczkowe, bo jak w2k i wyżej to nalepka albo box.
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
HP XU 6/200 2x PII-ODP/512MB/VB/SCSI/NT 4.0
PR440FX 2x PII-ODP/1GB/V4/SCSI/NT 4.0 CS4237B+CT1920
Super S2DG2 2x550@2MB/1GB/V5/SCSI/YamahaXG/Win2000
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
barwniak
Senior Member
****
Offline


Universe Entrophy

Posts: 2228
Joined: 18. Nov 2016
Gender: Male
Re: Licencje M$ a nalepki, klucze? O co chodzi...?
Reply #19 - 13. Nov 2018 at 14:36
Print Post  
Oprogramowanie zostało wyłączone z ustawy o prawie autorskim, a włączone do art 278 kodeksu karnego Smiley
W prawie autorskim zostały książka, muzyka, malarstwo, zdjęcia, film, itp.
Swojego czasu, gdy wnosili oprogramowanie komputerowe do kodeksu karnego, artyści bardzo naciskali, aby dołączyć tam też wymienione wyżej.
  
Back to top
 
IP Logged
 
Callahan
VIP Member
*****
Offline



Posts: 8092
Location: Świętokrzyskie
Joined: 29. Mar 2014
Gender: Male
Re: Licencje M$ a nalepki, klucze? O co chodzi...?
Reply #20 - 13. Nov 2018 at 14:56
Print Post  
Yyyyyy jak to? Czytałem pare tygodni temu ustawę o prawach autorskich, rozdział 7 ciagle mówi o oprogramowaniu... Shocked
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
HP XU 6/200 2x PII-ODP/512MB/VB/SCSI/NT 4.0
PR440FX 2x PII-ODP/1GB/V4/SCSI/NT 4.0 CS4237B+CT1920
Super S2DG2 2x550@2MB/1GB/V5/SCSI/YamahaXG/Win2000
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1 [2] 
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top