Page Index Toggle Pages: [1] 2  Send TopicPrint
Very Hot Topic (More than 25 Replies) Sprzęt na serwer (Read 6135 times)
Varus
Forum Administrator
******
Offline


3dfx Collector

Posts: 3779
Location: Opole
Joined: 08. May 2012
Gender: Male
Sprzęt na serwer
03. Dec 2017 at 22:24
Print Post  
Witam,
chciałbym się Was poradzić jaki sprzęt polecicie mi na serwer. Planuje odpalić noda do kryptowalut, czyli klienta działającego 24h i obsługującego sieć p2p i transakcje wykonywane przez użytkowników tej kryptowaluty. Dodatkowo będę chciał na tym postawić kopalnię do wydobywania monet i jakiś serwer FTP. Wszystko będzie działać na Ubuntu. Planuje włożyć do tego 2 dyski ssd 1TB w RAID dla bezpieczeństwa. Pytanie tylko jaki polecacie do tego sprzęt. Płyta? Proc ? reszta chyba mniej ważna. Ramu na maxa i go ahead Smiley

Jakieś inne sugestie ?
  

The Administrator.
Back to top
WWW  
IP Logged
 
barwniak
Senior Member
****
Offline


Universe Entrophy

Posts: 2228
Joined: 18. Nov 2016
Gender: Male
Re: Sprzęt na serwer
Reply #1 - 04. Dec 2017 at 11:04
Print Post  
To ma być rack serwer, czy obudowa workstation?
Nie bardzo widzę sens w robieniu z serwera koparki.
Nie lepiej na takich płytach 12xPCI-e x1 jakie masz stawiać Celerona i 12xRX580, a serwer postawić spokojnie, GPU na płycie + 2xXeon E5? O ile planowane obciążenie dadzą radę 2 Xeon-y obsłużyć.
A masz net odpowiednio szybki?
  
Back to top
 
IP Logged
 
Varus
Forum Administrator
******
Offline


3dfx Collector

Posts: 3779
Location: Opole
Joined: 08. May 2012
Gender: Male
Re: Sprzęt na serwer
Reply #2 - 04. Dec 2017 at 19:23
Print Post  
Workstation.
Nie chodzi mi o koparke, tylko kopalnie. Czyli obsługę kopiących.
Net to nie problem. Grafika mi obojętna w serwerze. Właśnie nie wiem jaki procesor mam dobrać, żeby nie zamulał jak ruch się zrobi na serwerze.
  

The Administrator.
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Sprzęt na serwer
Reply #3 - 04. Dec 2017 at 20:36
Print Post  
jakby co mam wolną płytę na s2011-v3... tak tylko piszę, może akurat.
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
barwniak
Senior Member
****
Offline


Universe Entrophy

Posts: 2228
Joined: 18. Nov 2016
Gender: Male
Re: Sprzęt na serwer
Reply #4 - 05. Dec 2017 at 07:32
Print Post  
No właśnie chodzi o ten ruch. Jaki planowany, czy będzie limit userów.

Może
(You need to Login or Register to view media files and links)

I do tego 2x Xeon E5, oczywiście nie te topowe ze względy na cenę.
Jak będzie limit userów (sensowna liczba userów), to 1C

(You need to Login or Register to view media files and links)

Bardzo dobra płyta, cała platforma i tak wyjdzie taniej jak 2C Intela. Oczywiście do tego TR 16C.
Ale jak planujesz dynamikę przyrostu liczby klientów, to od razu bym szedł w rack. Zawsze można kupić jedną półkę z płytą 10gb eth i dokładać w ramach potrzeb.
A zastanawiałeś się nad serwerem w sieci, chmura, albo dedyk?
  
Back to top
 
IP Logged
 
barwniak
Senior Member
****
Offline


Universe Entrophy

Posts: 2228
Joined: 18. Nov 2016
Gender: Male
Re: Sprzęt na serwer
Reply #5 - 05. Dec 2017 at 09:12
Print Post  
Varus wrote on 03. Dec 2017 at 22:24:
Planuje włożyć do tego 2 dyski ssd 1TB w RAID dla bezpieczeństwa.


Jak planujesz duży ruch to bierzesz SSD MLC. Przy naprawdę dużym ruchu, nawet TBW dla MLC może nie starczyć. Wtedy albo HDD, albo Intel Optane 900p. Tego nie zajedziesz, ale do tego potrzeba płyty Intel x299 Smiley
A RAM MAX to znaczy ile? Jeden na serwer uzna, że 64GB to dużo, drugi, że 512GB to starczy, a inny, że trzeba jeszcze więcej.
Wszystko zależy od ruchu i planowanej liczby zalogowanych użytkowników w jednej chwili.
Coś musisz założyć, bo bez tego to jako serwer może starczyć tani PC, albo takie coś na czym stoi allegro.pl Smiley
  
Back to top
 
IP Logged
 
Varus
Forum Administrator
******
Offline


3dfx Collector

Posts: 3779
Location: Opole
Joined: 08. May 2012
Gender: Male
Re: Sprzęt na serwer
Reply #6 - 05. Dec 2017 at 23:30
Print Post  
Niestety nie znam się na niestandardowych rozwiązaniach. Racki w ogóle nie wiem o co chodzi, a sam chce to ogarniać. Więc zwykły wypasiony workstation. Powielacie Xeon, xeon.... preferuję AMD, Opterony już skreśliliście ? Co do ruchu. Myślę, zakładam, że nie będzie więcej jak 200 użytkowników podłączonych w jednym momencie. O Ramie myślałem 128GB z możliwością rozbudowy. Serwery dedykowane nie wchodzą w grę.
  

The Administrator.
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Neo
Senior Member
****
Offline


OC freak

Posts: 4209
Location: Birkenhead
Joined: 04. Jan 2016
Gender: Male
Re: Sprzęt na serwer
Reply #7 - 06. Dec 2017 at 00:18
Print Post  
Jak AMD to wrzuć Threadrippera jak barwniak pisał. Platforma świeża, szybko się nie zestarzeje.
  

DIY woodbox: AMD 386DX40, 8MB RAM, Trident TVGA9000C 512kB, Aztech Pro16 ABI (AZT2316), Primax SoundStorm Wave M16B 1MB (GUS Classic clone), ST3491A
Socket 7: AOpen AP59s, Cyrix M II-300GP (225 MHz), 64MB SDRAM, SiS 6326 8MB SGRAM, SB32 CT3670 8MB, 9.1 GB IBM SCSI HDD, Win98FE
Socket A: WinFast K7S741, Sempron 2400+ @1960MHz water cooled, 1 GB DDR400, WinFast Geforce 6600 128MB, Audigy SB0090, PCI SATA card (SIL3114), 80GB IDE HDD 3.5", 160GB SATA HDD 2.5",
Back to top
IP Logged
 
Callahan
VIP Member
*****
Offline



Posts: 8092
Location: Świętokrzyskie
Joined: 29. Mar 2014
Gender: Male
Re: Sprzęt na serwer
Reply #8 - 06. Dec 2017 at 07:54
Print Post  
A co te 200 użytkowników robiłoby na tej maszynie? Przechowuje rekordy czy jest podłączona nonstop i jest ciągły ruch danych?
Ile danych online przesyła jeden użytkownik-to jedna koparka,prawda? Czy to można porównać do serwera strimującego np filmy online?
Bo mi się wydaje, że taki węzeł(kopalnia) to nie działa aż tak jak serwery filmów i nie jest to aż tak obciążające.
Twoja koparka ile danych przesyła dziennie?
Najpierw sprawdź to, bo wydaje mi się, że każdy Ci tu swoje pragnienia przedstawia, a nie potrzebne dane.
Cały ten nod mam wrażenie działa trochę jak seti@home, a tam bloki danych są liczone na kliencie, a wysyłane wyniki i pobierane bloki danych to relatywnke małe paczki i to super serwera nie wymaga...
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
HP XU 6/200 2x PII-ODP/512MB/VB/SCSI/NT 4.0
PR440FX 2x PII-ODP/1GB/V4/SCSI/NT 4.0 CS4237B+CT1920
Super S2DG2 2x550@2MB/1GB/V5/SCSI/YamahaXG/Win2000
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
barwniak
Senior Member
****
Offline


Universe Entrophy

Posts: 2228
Joined: 18. Nov 2016
Gender: Male
Re: Sprzęt na serwer
Reply #9 - 06. Dec 2017 at 08:09
Print Post  
128GB z możliwością rozbudowy, to tanio nie będzie.
AMD X399 do Threadrippera to bardzo dobry wybór, tylko płyty dla ludu nawet te najdroższe mają MAX 128GB, więc tego już nie rozbudujesz.
Trzeba zatem kupić płytę serwerową i AMD EPYC
Coś takiego (You need to Login or Register to view media files and links)
Tanie to nie będzie, ale kolosalne możliwości rozbudowy na lata.
Od 1x16 Core z 128GB RAM, do 2x32 Core z 2TB RAM Smiley
No, ale na płytę i RAM ECC będzie trzeba wydać swoje.

Threadripper będzie taniej, ale kupujesz max platformę, którą jak nie wydoli, możesz tylko wymienić, szarpiąc się z oprogramowaniem.
Piszę tylko o AMD, bo o Intelach nie chcesz słyszeć, to rozwiązanie dużo bardziej popularne, ale jak chcesz.
Jeśli chodzi o Opterony, to to już historia motoryzacji, Opterona to bym kupował ewentualnie tylko dual socket używanego. Nowego w życiu.
  
Back to top
 
IP Logged
 
barwniak
Senior Member
****
Offline


Universe Entrophy

Posts: 2228
Joined: 18. Nov 2016
Gender: Male
Re: Sprzęt na serwer
Reply #10 - 06. Dec 2017 at 10:25
Print Post  
Callahan wrote on 06. Dec 2017 at 07:54:
Najpierw sprawdź to, bo wydaje mi się, że każdy Ci tu swoje pragnienia przedstawia, a nie potrzebne dane.


A co tu innego napisałem.

barwniak wrote on 05. Dec 2017 at 09:12:
Coś musisz założyć, bo bez tego to jako serwer może starczyć tani PC, albo takie coś na czym stoi allegro.pl Smiley


Poza tym streamowanie video to nie jest obciążające zadanie dla CPU, czy RAM, tu trzeba mieć jedynie szybką infrastrukturę sieciową. Dekodowanie i tak idzie u klienta.
Obciążające dla CPU to jest wyszukiwanie w bazach danych czy serwer www.

Varus pisałeś, że planujesz też serwer FTP. To chyba jakieś dyski oprócz tego RAID SSD planujesz? Czy to ma być może serwer FTP dla małej liczby użytkowników z mała bazą plików i zmieści się na sensownej wielkości SSD?
  
Back to top
 
IP Logged
 
Varus
Forum Administrator
******
Offline


3dfx Collector

Posts: 3779
Location: Opole
Joined: 08. May 2012
Gender: Male
Re: Sprzęt na serwer
Reply #11 - 06. Dec 2017 at 16:06
Print Post  
Jeśli chodzi o FTP to bardziej na własne potrzeby. Dysk dołożę osobno jaki będzie trzeba.
Co do kopalni i ruchu. Jeśli założyć max zuzycie, to 200 userow może mieć np po 10 koparek. Ruch jest non stop, ale małe paczki. Mnie powiedzmy 10 koparek nie zżera więcej niż 10GB na miesiąc, wliczając że czasem jakieś pliki ściągnę do aktualizacji.

Nod przechowuje transakcje użytkowników, które nie zdążyły wejść do łańcucha bloków. Dodatkowo przechowuje historię transakcji wszystkich użytkowników globalnej sieci. Z czasem sie to rozrośnie. Obecnie dla przykładu pliki Bitcoina zajmują coś około 240GB. Na nodzie ruch jest taki z jaką częstotliwością bloki z transajcjami wpadają. Zakładane co 90 sekund. Sprawdzę co na to procesor na lapku...

EDIT:
Moje laptopowego i3 pożera max 20%
  

The Administrator.
Back to top
WWW  
IP Logged
 
barwniak
Senior Member
****
Offline


Universe Entrophy

Posts: 2228
Joined: 18. Nov 2016
Gender: Male
Re: Sprzęt na serwer
Reply #12 - 06. Dec 2017 at 16:18
Print Post  
No właśnie, fajnie by było gdybyś jakiś wirtualny ruch zapodał na jakiś sprzęt i poobserwował ile RAM, jakie obciążenie CPU i nośnika danych. Potem to można ekstrapolować na zakładaną liczbę użytkowników i dobrać sprzęt.
Ale generalnie o Opteronach zapomnij.
Masz wybór AMD Threadripperd (RAM do 128GB), Intel X299 (RAM do 128GB), Xeon E5 (RAM 1,5 TB na socket), AMD EPYC (RAM-i tak tyle nie kupisz Smiley)
  
Back to top
 
IP Logged
 
Callahan
VIP Member
*****
Offline



Posts: 8092
Location: Świętokrzyskie
Joined: 29. Mar 2014
Gender: Male
Re: Sprzęt na serwer
Reply #13 - 06. Dec 2017 at 18:54
Print Post  
Wystarczy  Ci poleasingowy sprzęt za 2k zł z fvat, używany. W stylu hp proliant gen. 7. Tower lub rack min. 2U. Tania pamięć ddr3, sata, sas. Włożysz wszystko czego potrzebujesz i są wersje na opteronach. Mnóstwo slotów PCIe i ram.
Chyba, że chcesz kosztów na 20k zł to bierz propo Barwniaka. Po co 128GB ram, chcesz skeszować wszystko w ram? To po co w ogóle SSD?
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
HP XU 6/200 2x PII-ODP/512MB/VB/SCSI/NT 4.0
PR440FX 2x PII-ODP/1GB/V4/SCSI/NT 4.0 CS4237B+CT1920
Super S2DG2 2x550@2MB/1GB/V5/SCSI/YamahaXG/Win2000
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
barwniak
Senior Member
****
Offline


Universe Entrophy

Posts: 2228
Joined: 18. Nov 2016
Gender: Male
Re: Sprzęt na serwer
Reply #14 - 06. Dec 2017 at 19:17
Print Post  
Varus wrote on 06. Dec 2017 at 16:06:
Moje laptopowego i3 pożera max 20%
                   


Ale max 20% i3 to dla 1 użytkownika, a zakładasz dla 200-stu?
Czy symulacja 200-stu te 20% i3?
  
Back to top
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: [1] 2 
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top