Page Index Toggle Pages: 1 [2]  Send TopicPrint
Very Hot Topic (More than 25 Replies) Wymiana kondensatorów Warszawa (Read 8924 times)
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Wymiana kondensator�w Warszawa
Reply #15 - 03. Apr 2019 at 18:02
Print Post  
zyga64 wrote on 03. Apr 2019 at 17:14:
HanJammer wrote on 03. Apr 2019 at 15:41:
Jak dostarczysz płytę i kondensatory, to Ci wymienię za jakieś piwko (niedługo będę miał rozlutownicę więc ogólnie nie będzie problemu). No chyba że to elektrolity smd a nie przewlekane, to wtedy już trochę mniej chętnie ;]


Przy kondkach SMD takie coś może być pomocne:
(You need to Login or Register to view media files and links)


Owszem, ale trochę gardzę smd, jak tez w moich sprzętach to nie występuje (no poza chipsetami i CPU). ;]
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1705
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: Wymiana kondensator�w Warszawa
Reply #16 - 03. Apr 2019 at 19:58
Print Post  
zyga64 wrote on 03. Apr 2019 at 17:14:
Przy kondkach SMD takie coś może być pomocne:
(You need to Login or Register to view media files and links)


Ciekawa koncepcja... ostatnio jak naprawiałem w domu sterownik od zmywarki to i zwykłą też dałem radę:
(You need to Login or Register to view media files and links)
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
pawelemtica
Senior Member
****
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 1118
Joined: 30. Jan 2018
Gender: Male
Re: Wymiana kondensator�w Warszawa
Reply #17 - 04. Jun 2019 at 14:21
Print Post  
Ja jeszcze nie wymieniałem kondensatorów, choć mam 4 płyty, których nie używam, ale z czasem warto by było przysiąść do nich.

Ale zastanawia mnie inna rzecz. Ostatnio na olx w treści ogłoszenia wyczytałem, że płyta uszkodzona, nie nadaje się do użytku bo po wymianie kondensatorów pracowała jeszcze 2 lata, a teraz ugrzewa się i nie daje się uruchomić.

Czy jedno z drugim po takim okresie czasu ma coś wspólnego? Tzn. płyty nie chcę kupować tylko bardziej mnie interesuje czy wymiana kondensatorów to tylko taki czasowy zabieg jak w przypadku ps3/xbox gdzie rebaling na ogół dawał jeszcze 6 miesięcy zabawy.
  

Jeśli są błędy w moich postach to znaczy, że piszę z tel Smiley
Back to top
 
IP Logged
 
zyga64
Full Member
***
Online



Posts: 457
Location: Sulęcin, lubuskie
Joined: 29. Dec 2017
Gender: Male
Re: Wymiana kondensator�w Warszawa
Reply #18 - 04. Jun 2019 at 22:58
Print Post  
pawelemtica wrote on 04. Jun 2019 at 14:21:
Czy jedno z drugim po takim okresie czasu ma coś wspólnego? Tzn. płyty nie chcę kupować tylko bardziej mnie interesuje czy wymiana kondensatorów to tylko taki czasowy zabieg jak w przypadku ps3/xbox gdzie rebaling na ogół dawał jeszcze 6 miesięcy zabawy.


Jak kondensatory były słabej jakości mogły wyschnąć. Dobre japońskie kondensatory powinny wytrzymać lata. Poza tym warto trzymać się zasady, że jeżeli wylany jest choćby jeden kondensator w szeregu - wymieniam wszystkiego danego typu, kwestia czasu gdy kolejne będą wylewać jak purchawki.

Mogło też paść coś zupełnie innego. Nic nie jest wieczne...
  


- C64 /1541 II /Pi1541 /SD2IEC /EasyFlash3 /WiC64
- SCAMP /286@20 /4MB /CL-GD5422 /CMI8330
- i420EX /486DX33 /16MB /TGUI9440 /GUS+ALS100+MT32Pi
- i430FX /K6-2@400 /64MB /Rage Pro PCI /ES1370+YMF718
- i440BX /P!!!750 /256MB /MX440 /SBLive!+Vibra16s
- iB75 / i5 3470s /4GB /HD7750 /ALC662
Back to top
 
IP Logged
 
RaNGuN
Full Member
***
Offline



Posts: 846
Location: Wroclaw
Joined: 09. Dec 2014
Gender: Male
Re: Wymiana kondensator�w Warszawa
Reply #19 - 05. Jun 2019 at 11:31
Print Post  
Niestety rozlutownica nie rozwiązuje wszystkich problemów, sprzęt za 300-400 zeta (z takim mam doświadczenia) nie daje rady z lutami/przelotkami na masie - a takie są przeważnie przy elektrolitach. Trzeba delikatnie wyciągać i kilka razy odsysać. Zabawa z pojedynczą płytą zajmuje nie 20 minut a przeważnie cały wieczór (oczywiście wymieniając wszystkie kondziory i robiąc to porządnie). Przeważnie dochodzi jeszcze jakieś czyszczenie płyty, testowanie itp. Więc nie ma się co dziwić, że jak ktoś tego nie robi hobbistycznie to za 10 zeta się roboty nie podejmie.

Do tego koszt kondensatorów (spokojnie pod 50 zeta podejdzie)...

Nie czepiajcie się "retro serwisantów", dziś gównoburza na PPA, wchodzę tu i to samo;-)
  

Fajne są te retro kompy, takie nie za szybkie, takie nie za stabilne;-)
Back to top
 
IP Logged
 
pawelemtica
Senior Member
****
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 1118
Joined: 30. Jan 2018
Gender: Male
Re: Wymiana kondensator�w Warszawa
Reply #20 - 05. Jun 2019 at 21:47
Print Post  
A czy jest jakikolwiek sens, aby przelutować kondensatory z płyty na płytę jeśli posiada się kilka trupów, a wyglądają dobrze?
  

Jeśli są błędy w moich postach to znaczy, że piszę z tel Smiley
Back to top
 
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Wymiana kondensator�w Warszawa
Reply #21 - 05. Jun 2019 at 21:59
Print Post  
pawelemtica wrote on 05. Jun 2019 at 21:47:
A czy jest jakikolwiek sens, aby przelutować kondensatory z płyty na płytę jeśli posiada się kilka trupów, a wyglądają dobrze?


Ze starymi kondensatorami jak z laskami - niektóre wyglądają dobrze, ale w środku są zepsute.
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Wymiana kondensator�w Warszawa
Reply #22 - 05. Jun 2019 at 23:31
Print Post  
Ja mam inne trochę porównanie, lol. Kondensatory mają swoją żywotność określoną przez producenta. Po tym czasie, pracując w warunkach 'maksymalnych' padną. To tak jak zakładać używane amortyzatory, albo tarcze hamulcowe w samochodzie.
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
win98user
Full Member
***
Offline


Zawsze coś kręcę!

Posts: 370
Location: Wielkopolska
Joined: 15. Mar 2018
Gender: Male
Re: Wymiana kondensator�w Warszawa
Reply #23 - 06. Jun 2019 at 13:28
Print Post  
Jak chcecie poznać moje zdanie to powiem tak:
- Stary kondensator markowy czy nie może być nawet o lepszych parametrach niż obecne chińczyki. W narzędziowni pokazałem przyrząd dość dokładnie mierzący parametry i tym przyrządem eliminuję "zbuki"  Cheesy Ja jestem "za" wymianą z wykorzystaniem "używek", tych dobrych używek.

To dotyczy sprzętu w którym sam wymieniam dla siebie elementy zepsute. Dla klienta polecam zakup nowych. Dotyczy ta sama zasada w motoryzacji. Czasem markowy z pierwszej linii jest 100 razy lepszym elementem (częścią) niż nowy zamiennik chiński, choć Chińczycy też potrafią robić dobre elementy ale to ma też swoją cenę. Czemu Bosch z niemiec działa dłużej niż zakupiony w polskiej dystrybucji? Odpowiedź prosta: użyto trochę tańszych np. przełączników robionych w tej samej fabryce chińskiej.
  

Hyundai Super286 E + i287, HerculesGC + Hyundai HMM 1401 bursztynowy
MSI BX-Master, Celeron300a(@450), 256Mb SDRam ECC, Matrox G550 + Voodoo2 8Mb, AVE64 CT-4500
M575 S7@SS7, AMD k6-2-500(6*83), 128Mb, Voodoo Rush 6Mb, CT2960
Back to top
 
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Wymiana kondensator�w Warszawa
Reply #24 - 06. Jun 2019 at 13:46
Print Post  
A jak stwierdzisz czy używka jest dobra? Widziałem mnóstwo wylanych Nihiconów, Panasów, czy innych Rubyconów. To jest element który po prostu się zużywa z czasem i niezależnie jak dobrej jakości był pierwotnie, w końcu się zużyje. Kondensatory nie są aż tak przesadnie drogie, więc nie widze uzasadnienia dla używania użwek.
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Wymiana kondensator�w Warszawa
Reply #25 - 06. Jun 2019 at 13:56
Print Post  
forteller wrote on 06. Jun 2019 at 13:46:
A jak stwierdzisz czy używka jest dobra? Widziałem mnóstwo wylanych Nihiconów, Panasów, czy innych Rubyconów. To jest element który po prostu się zużywa z czasem i niezależnie jak dobrej jakości był pierwotnie, w końcu się zużyje. Kondensatory nie są aż tak przesadnie drogie, więc nie widze uzasadnienia dla używania użwek.


Zgadzam się z powyższym.
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
win98user
Full Member
***
Offline


Zawsze coś kręcę!

Posts: 370
Location: Wielkopolska
Joined: 15. Mar 2018
Gender: Male
Re: Wymiana kondensatorów Warszawa
Reply #26 - 06. Jun 2019 at 14:05
Print Post  
Wszystko w granicach rozsądku oczywiście. Przykład: prawie nowa płyta z poważniejszym uszkodzeniem powiedzmy mechanicznym, to czy z takiej płyty nie warto użyć owych kondensatorów?

"stary" = używany, a nie zabytek  Wink
  

Hyundai Super286 E + i287, HerculesGC + Hyundai HMM 1401 bursztynowy
MSI BX-Master, Celeron300a(@450), 256Mb SDRam ECC, Matrox G550 + Voodoo2 8Mb, AVE64 CT-4500
M575 S7@SS7, AMD k6-2-500(6*83), 128Mb, Voodoo Rush 6Mb, CT2960
Back to top
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1 [2] 
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top