Page Index Toggle Pages: [1] 2 3 ... 12 Send TopicPrint
Very Hot Topic (More than 25 Replies) Co to jest sprzęt Retro? (Read 43199 times)
Tomek
Full Member
***
Offline



Posts: 466
Location: Warszawa
Joined: 23. Dec 2017
Co to jest sprzęt Retro?
03. Feb 2018 at 12:22
Print Post  
Co waszym zdaniem jest sprzętem typu "Retro"

Na Wikipedii opis jest bardzo ogólny i oznacza ogólnie "stary" z "przeszłości".

Zauważyłem, że każdy z nas ma inny pogląd na retro. Dla niektórych retro, to sprzęt 486, a dla innych Pentium 4.

Opiszcie co uważacie za retro, może uda się stworzyć jakąś definicję "retro" na potrzeby forum.
  
Back to top
 
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Co to jest sprzęt Retro?
Reply #1 - 03. Feb 2018 at 12:31
Print Post  
O stary! Dotknąłeś wrażliwego tematu...
Wydaje mi się, że chyba każdy z nas ma swoją, inna definicję... np.

- retro się kończy wraz z obsługą 3dfx
- retro to to czego nie ma  juz w powszechyn użyciu
- retro to wszystko co starsze niż 10 lat
- retro to wszystko do P3 (P4 już nie jest retro  Grin Wink)
.
.
.
Więc po stoczonych wielu bojach i dyskusjach nie doszliśmy do żadnego wniosku tylko się kilka osób pobiło Tongue

Dla mnie jest to pojęcie głównie emocjonalne i "moje retro" kończy się wtedy, kiedy przestałem grać w gry bo dopadło mnie życie... czyli pamiętam jeszcze dobrze długie noce spędzone na P3... a od P4 już nic nie pamiętam Wink
Najfajniej pamiętam czasy podstawówki i DOS'a - dlatego taki wolf, doom, duke, mortal itp. to dla mnie prawdziwa nostalgia... No i rzeczywiście pierwsze voodoo kupione na giełdzie w warszawie... i ta zazdość jak kolega kupił za fortunę PII 266 i monstera2 8mb... quake wyglądał jak fotorealistyczny  Cheesy

Z drugiej strony czuję, że koniec retro wypada wtedy kiedy wszystko zostało "ujednolicone"... nie było już tylu prób nowych rozwiązań i różnych standardów... np. w kartach dźwiękowych - było wiele standardów i prawie każda karta brzmiała inaczej. W kartach graficznych było wiele sposobów wyścietlania tych wszystkich OplenGL, Glide, VR, itp. karty oparte na różnych sposobach renderowania wypuszczali różni producenci i oprócz wydajności sam mechanizm działania był inny.

Potem wszystko zostało zunifikowane. No i pamiętajmy, że nakłady produkcyjne zrobiły się inne. Niektóre z kart, które mam mają 4-5 cyfrowe numery seryjne... a taki sound blaster live był wyprodukowany w gazylionie sztuk - więc ciężko mu będzie zostać "retro rarytasem"...

No i ostatnia rzecz, teraz mamy tak na prawdę kilku głównych graczy Intel, AMD, Nvidia - reszta to raczej "resellerzy"... kiedyś to tych firm były dziesiątki ale większość z nich poupadała - i właśnie ten upadek sprawił, że rzeczy stały się "rare"... jak 3dfx, gravis, adlib itp itd.

To oczywiście tylko moje totalnie subiektywne zdanie.
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Tomek
Full Member
***
Offline



Posts: 466
Location: Warszawa
Joined: 23. Dec 2017
Re: Co to jest sprzęt Retro?
Reply #2 - 03. Feb 2018 at 13:10
Print Post  
Czyli retro, to raczej emocje i powrót do przeszłości. Ja jestem emocjonalnie związany z erą 486 do Pentium III. Chciałbym cofnąć czas i wrócić do tego bumu na komputery. Jednak nie pamiętam czasów wcześniejszych, a przecież informatyka rozwijała się dużo wcześniej i była jeszcze w większych powijakach niż za 486.

Dlatego uważam, że są to głównie emocje i chęć powrotu do starych czasów.

Dla ludzi który mają teraz 12 lat i zaczynają przygodę z komputerem, to za 30 lat dla nich retro będą czasy obecnie, a wcześniejsze będą dla nich "jakimś nieporozumieniem" i nic wartym uwagi. Tak jak dla mnie przed 486 nie było ciekawie, bo nie miałem z tym do czynienia jako nastolatek. Chociaż ciekawią mnie początki informatyki.
  
Back to top
 
IP Logged
 
sajmon
Forum Administrator
******
Offline


Old games!

Posts: 3597
Location: Czeladź / Śląsk
Joined: 22. Mar 2016
Gender: Male
Re: Co to jest sprzęt Retro?
Reply #3 - 03. Feb 2018 at 13:19
Print Post  
dla mnie z kolei retro to dos z dźwiękiem ,czyli musi być isa ,wtedy jest 100% kompatybilności .Nie ważne czy to 386  albo PIII .Jednak koniec retro w moim przypadku kończy się na 98se oraz PIII .Dlatego że 99% tego co działało na XP oraz P4 jest uruchamialne na moim domowym PC .Zaczynałem od 286 i tam tylko DOS był , bodajze windows 3.1 już wymagał "386 strongly recomended  "
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
Neo
Senior Member
****
Offline


OC freak

Posts: 4203
Location: Birkenhead
Joined: 04. Jan 2016
Gender: Male
Re: Co to jest sprzęt Retro?
Reply #4 - 03. Feb 2018 at 13:26
Print Post  
Według mnie komputer retro to taki, który nie jest już wstanie odpalić współczesnego softu. Obecnie jest to pułap Tualatina i Athlona XP/Semprona Socket A. Dlaczego nie P4? Bo już obsługuje SSE2 i spokojnie puścisz na tym najnowsze przeglądarki.

Jeśli chodzi o karty graficzne, które stawały się przestarzałe znacznie szybciej, to osobiście akceptuję wszystko poniżej Shader Model 3.0.

Toleruję karty CF w retro sprzętach, ale uważam to za oszukiwanie Tongue Terkotanie głowic jest obowiązkowym elementem moich buildów i CFa bym wsadził jedynie do laptopa - chodzi mi od dawna po głowie pomysł zbudowania czegoś z użyciem ekranu ze zdechłego tableta.

Co do dźwięku, to tak żeby pasował do epoki. Dla sprzętów do Pentium 2 i Super Socket 7 obowiązkowo dźwięk ISA, do P3 i Athlonów coś ze sprzętowym miksowaniem i obsługą któregoś z wymarłych standardów jak A3D, EAX, DirectSound 3D itp.
  

DIY woodbox: AMD 386DX40, 8MB RAM, Trident TVGA9000C 512kB, Aztech Pro16 ABI (AZT2316), Primax SoundStorm Wave M16B 1MB (GUS Classic clone), ST3491A
Socket 7: AOpen AP59s, Cyrix M II-300GP (225 MHz), 64MB SDRAM, SiS 6326 8MB SGRAM, SB32 CT3670 8MB, 9.1 GB IBM SCSI HDD, Win98FE
Socket A: WinFast K7S741, Sempron 2400+ @1960MHz water cooled, 1 GB DDR400, WinFast Geforce 6600 128MB, Audigy SB0090, PCI SATA card (SIL3114), 80GB IDE HDD 3.5", 160GB SATA HDD 2.5",
Back to top
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Co to jest sprzęt Retro?
Reply #5 - 03. Feb 2018 at 13:26
Print Post  
Czyli na razie wszyscy myślimy bardzo podobnie  Smiley z naciskiem na sprzęt lub emocje - ale ogólnie wniosek prowadzi nas do 386-PIII (choć wcześniej też jest retro... choć dla mnie to już prehistoria).

@Tomek
Co do drugiej części to wydaje mi się, że może być tak:

My marzyliśmy, żeby quake miał więcej niż 20 klatek i z kumplami robiliśmy benchmarki "kto ma więcej". Dla nas to była kluczowa różnica jak miało się 9 lat gdy ja miałem SX33 a kumpel DX4-100... wiedzieliśmy o tym - sprzęt i jego charakterystyka miały znaczenie - także ze wzgledu na ograniczenia w jego dostępności (choćby cenowe). Teraz wszystko wszędzie działa pięknie: komputery, tablety, konsole - więc nie ma aż takiego ciśnienia na sprzęt. Teraz dzieciaki rozróżniają tylko kto ma play'a a kto xboxa. Czyli znowu wracamy tutaj do tematu "unifikacji" która zabrała różnorodność i klimat. Ale mówię tutaj o obecnych 8-13 latkacha... Starsi już czują lepiej klimat "sprzętu" i ryzeny, core, geforce, radeon coś więcej znazczą... Ale cały czas jest to sprzęt bardzo popularny, produkowany w wielkich nakładach itp.

Wydaje mi się, że za te 15-20 lat, obecne dzieciaki będą bardziej jak kolekcjonerzy konsol... stary iPad2 czy PS4 bedą tym powrotem do retro-klimatu. Zdecydowanie mniej bedzie osób, które bedą chciały mieć "zabytkowy" core i9 z twoma tytanami X w SLI  Grin

Z drigiej strony wydaje mi się, że pasja do tego "prawdziwego" (dla nas) retro dalej będzie istniała. Więcej jest osób, które teraz uwielbiają amerykańskie samochody z lat 50tych niż toyoty corolle z lat 80tych czy focusy z poczatu dwutysięcznych  Wink choć mają po 20-30 lat i nie mieli nawet szans czuć tych czasów gdy muscle cary nie były retro (ale dotyczy to tak samo maluchów, dużych fiatów czy polonezów)... bo tam był ten klimat, i ta magia... Znam wiele osób, których nie było jeszcze na świecie, gdy moi rodzice jeździli maluszkiem a teraz mają swoje "fury 126" i czują klimat...

Widzę po swoich dzieciakach, że gra w duke nukem  Tongue raptora czy lotus 3 jest jakoś bardziej atrakcyjna niż Gran Turismo na PS3 - jak się ich pytam czy wolą pleja czy na "grzybku" pograć - odpowiedź jest oczywista... więc chyba ta "magia" działa..

hehehe... ale się rozpisałem (sorry za literówki)...
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
barwniak
Senior Member
****
Offline


Universe Entrophy

Posts: 2228
Joined: 18. Nov 2016
Gender: Male
Re: Co to jest sprzęt Retro?
Reply #6 - 03. Feb 2018 at 13:33
Print Post  
Ja definiuję to tak jak w jednym punkcie ujął to Batyra

- retro to to czego nie ma  już w powszechnym użyciu

Statystycznie to jednak twoja teza
"Czyli retro, to raczej emocje i powrót do przeszłości.
jest najczęściej występującą przyczyną nazwania czegoś retro.

Z mojej oceny tego co widuję u klientów od małe firmy do osób prywatnych to najmłodsze retro to:

S478, S939
DDR
Win2000
  
Back to top
 
IP Logged
 
Tomek
Full Member
***
Offline



Posts: 466
Location: Warszawa
Joined: 23. Dec 2017
Re: Co to jest sprzęt Retro?
Reply #7 - 03. Feb 2018 at 13:40
Print Post  
Dodam, że komputer przed erą multimediów był tylko narzędziem pracy. Dopiero gdy weszły pierwsze gry, karty dźwiękowe, komputer zaczął być lubiany przez dorosłych i dzieci jako centrum rozrywki. Od tego czasu wielu uważa komputer za retro.
  
Back to top
 
IP Logged
 
barwniak
Senior Member
****
Offline


Universe Entrophy

Posts: 2228
Joined: 18. Nov 2016
Gender: Male
Re: Co to jest sprzęt Retro?
Reply #8 - 03. Feb 2018 at 13:41
Print Post  
Batyra wrote on 03. Feb 2018 at 13:26:
Widzę po swoich dzieciakach, że gra w duke nukem  Tongue raptora czy lotus 3 jest jakoś bardziej atrakcyjna niż Gran Turismo na PS3 - jak się ich pytam czy wolą pleja czy na "grzybku" pograć - odpowiedź jest oczywista... więc chyba ta "magia" działa..


Raczej jest to wynikiem tego, że masz malutkie dzieci. Nastolatek to Ci powie (tak jak nawet mój syn 11lat), że to nic ciekawego, bo to same prostokąty, wygląda brzydko, po co to w grać.
Jak moje dzieciaczki miały 4-8lat, to nie zwracały uwagi na to czy bajka jest w jakości SD, czy HD, czy FHD, liczyło się jaka bajka. Teraz to jak nie taka jakość, to syn powie eee, szkoda oczu na taki zamazany ekran.
Szacuje, że dziecko 10+ zaczyna zauważać już jakość w takim stopniu, że jej brak mu przeszkadza.
Oczywiście dotyczy to sytuacji w których ma porównanie.
  
Back to top
 
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Co to jest sprzęt Retro?
Reply #9 - 03. Feb 2018 at 13:41
Print Post  
barwniak wrote on 03. Feb 2018 at 13:33:
Ja definiuję to tak jak w jednym punkcie ujął to Batyra

O Tobie myślałem - z resztą nawet ostatnio o tym pisałeś...
BTW - ale miałbyś minę gdyby przyszedł do CIebie klient z 486 bo mu wolno działa Cheesy
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Tomek
Full Member
***
Offline



Posts: 466
Location: Warszawa
Joined: 23. Dec 2017
Re: Co to jest sprzęt Retro?
Reply #10 - 03. Feb 2018 at 13:56
Print Post  
Dodam ponownie, że u mnie retro pasja zaczęła przeradzać się w manię zbierania wszystkiego co popadnie i uważam, że jest to dla mnie niebezpieczne, dlatego będę powoli wysprzedawał się z wielu części retro: procesory, pamięć, płyty główne, karty grafiki. Zostawię sobie niewielka część i to wszystko. Chcę myśleć racjonalnie o retro.

Po co mi na przykład dwa procesory Pentium III 1000/256/100 slot1 SL4KL, jak mam lepsze Tualatiny 1400? Mieć, żeby leżały, to bez sensu. Może komuś się przydadzą do pracy w retro sprzęcie.
  
Back to top
 
IP Logged
 
Callahan
VIP Member
*****
Offline



Posts: 8089
Location: Świętokrzyskie
Joined: 29. Mar 2014
Gender: Male
Re: Co to jest sprzęt Retro?
Reply #11 - 03. Feb 2018 at 14:17
Print Post  
Wezmę te dwa 1GHz jakby co  Wink

Spójrzmy na temat bardziej uniwersalnie, a mianowicie z perspetywy wieku użytkowników. Ja zbieram to co było poza moim zasięgiem i tylko mogłem pomarzyć o dual ppro czy p2 czy p3 albo xeonach. Teraz mogę sobie kupić dual e5... Tylko, że radochy z tego nie mam. A więc to retro nie będzie dla mnie nigdy...?


Punkt Barwniaka jest dla mnie zwyczajnie zwykły i nie widzę tu nostalgii-kluczowej.
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
HP XU 6/200 2x PII-ODP/512MB/VB/SCSI/NT 4.0
PR440FX 2x PII-ODP/1GB/V4/SCSI/NT 4.0 CS4237B+CT1920
Super S2DG2 2x550@2MB/1GB/V5/SCSI/YamahaXG/Win2000
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
Tomek
Full Member
***
Offline



Posts: 466
Location: Warszawa
Joined: 23. Dec 2017
Re: Co to jest sprzęt Retro?
Reply #12 - 03. Feb 2018 at 14:27
Print Post  
Batyra wrote on 03. Feb 2018 at 13:41:
barwniak wrote on 03. Feb 2018 at 13:33:
Ja definiuję to tak jak w jednym punkcie ujął to Batyra

O Tobie myślałem - z resztą nawet ostatnio o tym pisałeś...
BTW - ale miałbyś minę gdyby przyszedł do CIebie klient z 486 bo mu wolno działa Cheesy


Nie ma się z czego śmiać, ja miałem podobna sytuacje niedawno.

Facet miał firmę i potrzebował pod DOSem uruchomić jakiś swój stary program księgowy i wyciągnąć z niego jakieś dane odnośnie kupna-sprzedaży.

Sprzedawałem wtedy kompa z Windowsem 98 i facet go kupił pod kątem tego swojego programu, dodatkowo potrzebował Norton Commander'a, by się sprawnie poruszać po plikach dosowych.
  
Back to top
 
IP Logged
 
barwniak
Senior Member
****
Offline


Universe Entrophy

Posts: 2228
Joined: 18. Nov 2016
Gender: Male
Re: Co to jest sprzęt Retro?
Reply #13 - 03. Feb 2018 at 14:38
Print Post  
Batyra wrote on 03. Feb 2018 at 13:41:
BTW - ale miałbyś minę gdyby przyszedł do CIebie klient z 486 bo mu wolno działa Cheesy


Powiem tak, czasem starsi ludzie (60+), mają coś i za wszelką cenę chcą to mieć. Jeszcze 5 lat temu byłem u człowieka, który dosłownie używał P III 500 z 256MB RAM na XP.
Zawsze staram się uczciwie postępując uzmysłowić, że to nie ma sensu i zwykle mi się udaje.
Raptem wczoraj namówiłem człowieka na rezygnację ze starego PC s775 P4, 1GB RAM i kupno laptopa
HP elitebook 840 G1 za 900zł, roczna gwarancja. i5-4200U+4GBRAM+320GB HDD 7200rpm, Win 10 legalny. Stan wizualny i techniczny idealny.
Dużo czasu poświęciłem z kartką i kalkulatorem, żeby mu pokazać, że nawet jak włożę tam C2Q 8xxx (bo C2Q 9xxx drogie), RAM dam 4GB, kupię Win 10, dołożę GT 720, to będzie to nie lepsze od tego laptopa, a wyjdzie sumarycznie drożej.
Walczył jeszcze, że ekran mały. A miał tego PC podłączonego do TV 28" z HDMI i D-sub. Jak mu powiedziałem, że mu podłącze go do tego monitora i klawiatury i myszy, to się dał przekonać.
Jeszcze wieczorem dzwonił powiedzieć, że sprzęt burza, YT może na 1080p oglądać Smiley A w ogóle, żona go jeszcze pochwaliła, bo powiedziała, że laptop cichutki i przyda się na wyjazdy do sanatorium Smiley
Jutro idę do stałego klienta, laptop C2D Win XP, ale ten to już się uparł Smiley
  
Back to top
 
IP Logged
 
MarianX
VIP Member
*****
Offline



Posts: 6930
Location: Hrubieszow
Joined: 31. May 2012
Gender: Male
Re: Co to jest sprzęt Retro?
Reply #14 - 03. Feb 2018 at 15:16
Print Post  
Ogólnie mozna powiedzieć że retro sprzęty to taki złom za który kolekcjonerzy płacą więcej niż wynosi jego realna wartość użytkowa. Myślę tu głównie o sprzętach od 486 do ostatniego PIII, grafiki to okolice DX7 z kilkoma wyjątkami. A może s423 to też już retro? Roll Eyes
  
Back to top
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: [1] 2 3 ... 12
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top