Page Index Toggle Pages: [1] 2 3  Send TopicPrint
Very Hot Topic (More than 25 Replies) P II Overdrive/VS440FX/196MB/3Dfx, M3D,MIL1/AWE32 (Read 10810 times)
udam_u
Full Member
***
Offline


“Here Be Dragons”

Posts: 397
Location: Wrocław
Joined: 17. Jul 2018
Gender: Male
P II Overdrive/VS440FX/196MB/3Dfx, M3D,MIL1/AWE32
30. Jul 2018 at 23:36
Print Post  
Cześć,

chciałbym się pochwalić moim sztandarowym retro kompem. Jest to Adax Omega BTX 200 Pro (tak JTT Computer), ktrego "lekko" zmodyfikowałem.

Aktualna specyfikacja jest następująca:
CPU: Pentium II Overdrive 333MHz (socket 8)
Płyta Głwna: Intel VS440FX (wersja z USB!)
RAM: 196MB (2x64MB + 2*32MB)
VGA: Matrox Millenium 1 8MB (4MB + rozszerzenie 4MB)
Akcelerator 1: 3Dfx Diamond Monster Voodoo 1 4MB (rev. A)
Akcelerator 2: Matrox M3D Pover VR PCX2 4MB
Muzyka: SB AWE32 CT3980 + 2* SIMM 16MB + moduł MIDI NEC XR385
Karta sieciowa: Intel 8/16 ISA 10Mbps
Kontroler SCSI: Adaptec AHA-2940UW
Dyski: 2x SCSI DNES-309170W (Win95 OSR2, WIN NT 4.0), 1x IDE IBM-DTTA-350840 w kieszeni 5,25 (GRUB4DOS, sterowniki, obrazy systemw z dyskw SCSI)
Dodatkowe urządzenia pamięci masowej: CD-ROM NEC SCSI, IOMEGA ZIP-100 (IDE), FDD
Obudowa: To jest jakiś model InWin z tego co pamiętam, kultowa obudowa stosowane w ADAX OMEGA przez wiele lat (nawet w P2 400MHz taka była...).
Zasilacz: KME PX-230W ATX

Kompik kupiłem z 8 lat temu na Allegro, sprzedający zrobił kiepskie zdjęcia, także nawet pomimo tego, że przeglądałem w tamtych czasach aukcje regularnie, nie wypatrzyłem go.
Na szczęście mj młodszy braciszek był bardziej spostrzegawczy. (:

W maszynie oryginalnie znajdował się Pentium Pro 200 Mhz 256k cache, grafika Diamond Stealth 2000 2MB (S3 Virge), karta muzyczna nie jestem pewien na 100% ale chyba CT3600, hdd jakiś Caviar 2,1GB IDE, CD-ROM IDE, płyta głwna też VS440FX ale bez USB, 64MB RAM.
Zawsze interesowałem się zarwno 3Dfx jaki i innymi akceleratorami z jego epoki, dlatego dodatkowo dołożyłem Matrox M3D, o dziwo oba akceleratory potrafią "żyć obok siebie w zgodzie". Brakuje mi tutaj jeszcze Rendition ale z tego co czytałem, nie jest ono zbyt dobre pod DOS, dlatego zostało pominięte a jako głwną grafikę wybrałem Matrox Millenium 1 (ze względu na super jakość obrazu oraz dużą ilość RAM, ktrą miałem zamiar spożytkować podczas wspłpracy z M3D).
W Matroxie miałem początkowo 4MB ale kiedyś znalazłem aukcję z kartą uszkodzoną, ktra miała rozszerzenie pamięci zamontowane. Jak się pźniej okazało karta nie działała w PC, ponieważ była to wersja dla MAC'a (inny bios). Nie przeszkadza to jednak aby przełożyć rozszerzenie pamięci, ktre jest prawdopodobnie tą samą częścią co w wersji dla PC, ponieważ zadziałało z moją kartą. (:
Odnośnie karty muzycznej to zawsze powalało mnie mrowie chipw na karcie AWE32...to musiała być mega kosztowna konstrukcja. Moją kartę rozszerzyłem 2 simmami 16MB oraz dołożyłem kartę MIDI NEC, ktra jest podobno klonem Yamahy DB50XG (wiele pochlebnych opini słyszałem o tym "doczepie", więc postanowiłem, że też muszę to sprawdzić).
Ram zawsze chciałem mieć 256MB ale moduły SIMM 64MB, ktre posiadam powodują zawieche przy obsadzeniu wszystkich slotw (niestety są to dwie rżne pary). Stąd 196MB, ktre udało mi się uzbierać z tego co miałem w worku z pamięciami i działało.
Dyski na systemy - postanowiłem, że wykorzystam SCSI, ponieważ w kilku moich retro komputerach padł już dysk IDE (ten oryginalny Caviar IDE z tego kompa rwnież padł) a słyszałem od mojego szwagra, że dla dyskw SCSI 10 lat pracy non stop bez bad sectorw to nic nadzwyczajnego. Niestety szybko się okazało, że nie mogę w BIOS wybrać botowania systemu z SCSI (nie pamiętam już, czy chodziło o to, że mam też ZIP na IDE ale nie dało się w mojej konfiguracji).
Aby temu zaradzić umieściłem jeden dysk IDE (też IBM aby została zachowana "stylistyka" Cheesy) ustawiłem go jako dysk do bootowania, zainstalowałem na nim GRUB4DOS aby mieć możliwość odpalania systemw z dyskw SCSI. Teraz na tym dyskaczu mam prcz GRUB'a katalog ze sterownikami oraz obrazy dyskw SCSI na wypadek jakbym coś w systemie namieszał (obecnie przydatność dyskusyjna bo wiele innego softu doinstalowałem...). (:
Płytka oryginalna nie miała portw USB, ta ktra jest aktualnie pochodzi z komputera Gateway 2000. Zaktualizowałem bios do najnowszego i nie ma niby śladu po starym brandzie ale pamiętam, że jakiś program diagnostyczny wykrył mi, że to Gateway 2000. Tongue Oryginalną płytkę podmieniłem za czasw, gdy chciałem podrasować CPU z P-Pro 200 256k na 1MB. Niestety cooler był ze śrubą, ktrą służyła do regulacji naciągu i można było ją dokręcić ręcznie (miała duży łeb z nacięciami, jak czasami w śrubach do obudw z beznarzędziową obsługą) lub śrubokrętem (było nacięcie).
Niestety bezmyślnie zacząłem to robić śrubokrętem (aby chłodzenie porządnie przylegało do CPU) i urwałem przez to zaczep socketu do ktrego montuje się cooler (palcami dokręcając bym tego nie zrobił, śrubokrętem szło lekko...źle oceniłem siłę).
Musiałem więc płytkę podmienić (z obecnym CPU mogłaby być ta oryginalna Adax'owa bo cooler PII Overdrive nie potrzebuje zaczepu socketa ale USB raz na ruski rok się przyda - odpalenie pod WIN95 nie jest proste bo wymaga instalacji miliona łat ale da się).

Karta sieciowa tylko 10Mb, ponieważ była to jedyna, ktra działa bez wywoływania konfliktw IRQ (dużo urządzeń i są problemy).

Jakie mam przemyślenia na temat tego kompa... Jestem z niego bardzo zadowolony, chociaż czasami mam wątpliwości, czy nie lepiej było go zostawić w formie jak najbliższej oryginałowi (czyli np. wymienić tylko dysk, ktry padł) a nie robić kolejną ultimate retro maszynę ładując do budy wszystko co się ma najlepsze. Ewentualnie jakiś inny komp frankenstein zrobić ultimate a takie Adaxy zostawiać w oryginale. xD
  

Zestawy:
  • W opracowaniu???
  • (You need to Login or Register to view media files and links)
  • (You need to Login or Register to view media files and links)
  • (You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
Neo
Senior Member
****
Offline


OC freak

Posts: 4203
Location: Birkenhead
Joined: 04. Jan 2016
Gender: Male
Re: P II Overdrive/VS440FX/196MB/3Dfx, M3D,MIL1/AWE32
Reply #1 - 31. Jul 2018 at 07:51
Print Post  
Bardzo ładny i dobrze zbalansowany system. Dobrze zrobiłeś z ulepszeniami - taka obudowa nie powinna stać pusta Wink
  

DIY woodbox: AMD 386DX40, 8MB RAM, Trident TVGA9000C 512kB, Aztech Pro16 ABI (AZT2316), Primax SoundStorm Wave M16B 1MB (GUS Classic clone), ST3491A
Socket 7: AOpen AP59s, Cyrix M II-300GP (225 MHz), 64MB SDRAM, SiS 6326 8MB SGRAM, SB32 CT3670 8MB, 9.1 GB IBM SCSI HDD, Win98FE
Socket A: WinFast K7S741, Sempron 2400+ @1960MHz water cooled, 1 GB DDR400, WinFast Geforce 6600 128MB, Audigy SB0090, PCI SATA card (SIL3114), 80GB IDE HDD 3.5", 160GB SATA HDD 2.5",
Back to top
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: P II Overdrive/VS440FX/196MB/3Dfx, M3D,MIL1/AWE32
Reply #2 - 31. Jul 2018 at 08:12
Print Post  
Piękny zestaw! Bardzo lubię tą budę - InWin IW-Q500.

Jako ciekawostkę z mojego podwrka powiem Ci, że wbrew krążącej opinii NEC XR385 nie jest klonem Yamahy DB50... jest oemową wersją DB60, ktra z brandem Yamahy była sprzedawana tylko i wyłącznie w zestawie z kartą Audiotrix 3D-XG - dla porwnania zdjęcia obu daje niżej.

AWE32 to klasa sama w sobie. Nie wyobrażam sobie zestawu na, trym byłby odpalany (między innymi) DOS aby tej karty nie było. Niestety przy dużych bankach ktre załadujesz w te 28MB ramu (bo tyle widzi zamiast 32MB) będzie się to ładowało 5 minut przy każdym uruchamianiu Wink

Jaki masz zasilacz? Czy możesz dać większe foto naklejki? Były ostatnio na forum rżne rozmowy na ten temat - kolędzie Callahanowi tylko chyba jeden zasilacz udźwignął jego zestaw z dual PPro.

Zestaw idenytcznych SIMMw 64mb można bez problemu kupić na eBay choć cena to cena zależy przede wszystkim z dostawy - ale do tak pięknie dopieszczonego zestawu to ja bym się nie zastanawiał.

(You need to Login or Register to view media files and links)

Czy myślałeś o zastosowaniu karty CF? czy pod tym względem jesteś tradycjonalistą? Ja korzystam z CF i sobie bardzo chwalę, ze względu na łatwość podmiany i przełączania pomiędzy wspłczesnym systemem (czytnik kart) a retro kompem.

Ostatnia rzecz... tu się trochę czepię ale to moje "zboczenie" Tongue
Nie myślałeś o wybieleniu tej nakładki na ZIP, i dobraniu napędu o takim samym kolorze jak reszta obudowy ew. Wybieleniu całości? No i cable management - błagam zrb bo tak piekne 'wnętrzności' komputera po prostu na to zasługują Wink


  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: P II Overdrive/VS440FX/196MB/3Dfx, M3D,MIL1/AWE32
Reply #3 - 31. Jul 2018 at 08:24
Print Post  
@Batyra
Co SCSI to SCSI Wink To w sumie odpowiada na pytanie dotyczące ułożenia kabli jak i kart CF :-P

Rwnież podoba mi się ten zestaw, choć ze smutkiem stwierdzam, że przydatność PPRO / PIIOD w połączeniu z Matroxem w dosie jest mocno dyskusyjna. Sam z tego powodu w ostatnich latach coraz rzadziej używam swojego zestawu na PR440FX.
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
RaNGuN
Full Member
***
Offline



Posts: 846
Location: Wroclaw
Joined: 09. Dec 2014
Gender: Male
Re: P II Overdrive/VS440FX/196MB/3Dfx, M3D,MIL1/AWE32
Reply #4 - 31. Jul 2018 at 10:54
Print Post  
Fantastyczny zestaw, gratulujęSmiley

Wybielanie odradzam, szkoda zachodu bo i tak pożłknie po kilku latach. Chyba, że tą ramkę 5.25 na ZIP - to może mieć sens - mało pracy, więc strat czasowych i moralnych za wiele nie będzie jak poźłknie znw;-)

Pamiętajcie, że 440FX nie obsługuje UDMA na IDE, więc albo SCSI albo SCSI;-)

@forteller - tak z ciekawości - jakie są problemy z DOS w takim zestawie? Do DOS raczej odpalam coś słabszego, ale tak dla "poszerzenia widzy bezużytecznej" bym chciał wiedziećWink
  

Fajne są te retro kompy, takie nie za szybkie, takie nie za stabilne;-)
Back to top
 
IP Logged
 
udam_u
Full Member
***
Offline


“Here Be Dragons”

Posts: 397
Location: Wrocław
Joined: 17. Jul 2018
Gender: Male
Re: P II Overdrive/VS440FX/196MB/3Dfx, M3D,MIL1/AWE32
Reply #5 - 31. Jul 2018 at 11:24
Print Post  
Dzięki Panowie za docenienie. (:

@Neo
Właśnie na takim zbalansowaniu jak piszesz mi zależało.

@Batyra
Ciekawe info, w końcu tajemnica XR385 została dla mnie rozwiana.

Odnośnie tych dużych bankw (mam właśnie załadowany taki, ktry zajmuje prawie całe 28MB) czekać trzeba tylko przy uruchamianiu Windows. Nie jest to dla mnie specjalnie uciążliwe.
Pod czystym DOS chyba nie da się załadować swoich bankw?

Fotkę zasilacza chciałem wrzucić w 1 poście ale powstrzymał mnie limit  załącznikw. Nie jest to żaden nie wiadomo jaki zasilacz ale daje radę od kilku lat (komp przyszedł do mnie z tą jednostką, podejrzewam, że jest ona w nim od samego początku). Daje nam to pogląd jakie zasilacze montowano do lepszych zestaww w latach 90. Co ciekawe firma zasilacza (KME) wciąż istnieje.

Zgadzam się, ramy w końcu zakupię aby wykorzystać pełen potencjał, powstrzymuje mnie to, że ciągle jakieś inne ciekawe rzeczy odnajduje, ktre wydają mi się "pilniejsze". To hobby to nie jest tania przyjemność... xD

Odnośnie kart CF to nie uważam ich za jakieś zło, wręcz przeciwnie jest to dla nas bardzo fajna opcja, z ktrej w przyszłości coraz częściej będziemy korzystać. Mam kilka takich czytnikw (montowane z tyłu na śledziu) i kartę też mam ale do tego zestawu postanowiłem jej nie dawać bo ten napęd ZIP to nie jest tylko ozdoba. W moim poprzednim głwnym kompie miałem port LPT i podłączony do niego napęd ZIP i na tych dyskietkach przerzucałem sobie pliki pomiędzy nową a starą maszyną. Szwagier też takiego ZIP'a ma więc czasami mu nawet pożyczałem dyskietkę z jakimiś poprawkami do gier nagranymi lub sterami. Tongue Teraz ZIP'a na USB muszę upolować.

Z tym wybielaniem to chodziło mi to kiedyś po głowie ale poźniej stwierdziłem, że jak już to robić to najlepiej by było wszystko kompleksowo a tego nie chce się na dzień dzisiejszy podejmować, bo przy demontażu frontu obudowy coś może strzelić (stare tworzywo) poza tym te naklejki Adax i Intel nie chciałbym uszkodzić.
Poza tym po tylu latach jakoś przywykłem do tego pożłknięcia i się z tym pogodziłem (tak mnie to nie boli jak kiedyś).

Mj "cable mankament" to jak sobie zobaczysz w przybliżeniu to te przewody SCSI nie są puszczone całkowicie luźno. xD Trudno je jednak ułożyć tak jak to można, gdy są to taśmy IDE wpinane w płytę.
Może zrobię kiedyś moda taśm aby były wąskie. Tongue

@forteller
SCSI - dokładnie ^^

Odnośnie tej małej przydatności P-PRO i Matroxa w DOS to mnie zaciekawiłeś, bo sam używam tej kombinacji od kilku lat i na nic nie narzekałem do tej pory. (:

@RaNGuN
Tak jak pisałem wyżej z tym wybielaniem to mi się nie śpieszy a SCSI ma u mnie rwnież zasłużone miejsce, szczeglnie jak zestaw ma pretendować do "highendu swoich czasw". Cheesy




  

Zestawy:
  • W opracowaniu???
  • (You need to Login or Register to view media files and links)
  • (You need to Login or Register to view media files and links)
  • (You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: P II Overdrive/VS440FX/196MB/3Dfx, M3D,MIL1/AWE32
Reply #6 - 31. Jul 2018 at 11:24
Print Post  
Problemy są dwa: Pentium PRO jest za szybkie, a Matroxy mają kompatybilność z dosowymi grami niższą niż na przykład S3 albo 3dfx. Doskonałym przykładem jest Jazz Jackrabbit - w wersji retail jest skompilowany starym kompilatorem Borlanda (TP 7.0) ktry powoduje błąd dzielenia na Pentium PRO 180 i szybszych. Na to jest akurat prosty patch, ale gra i tak nie wyświetla się poprawnie na Matroxach z tego co wiem.

Część gier działa dobrze na procesorach wykonujących instrukcje in-order. Np Lotus III działa dobrze na P55C @ 300MHz, ale żeby uruchomić to na K6 trzeba skręcać zegar do 133MHz i wyłączać pamięć podręczną.

PPRO / Socket 8 to bardzo fajna platforma i przechodziłem okres ekscytacji takim zestawem, ale niestety jest za szybka do DOSa i za wolna do większości gier 3D Sad

Mimo to, wspłczynnik zajebistości jest skrajnie wysoki Cheesy
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
RaNGuN
Full Member
***
Offline



Posts: 846
Location: Wroclaw
Joined: 09. Dec 2014
Gender: Male
Re: P II Overdrive/VS440FX/196MB/3Dfx, M3D,MIL1/AWE32
Reply #7 - 31. Jul 2018 at 11:39
Print Post  
forteller wrote on 31. Jul 2018 at 11:24:
Mimo to, wspłczynnik zajebistości jest skrajnie wysoki Cheesy

:-D YES YES YES Wink

Odnośnie wydajności 3D to tak i nie;-) PPRO200 spokojnie "napędza" Voodoo3 - UT, Half-Life, NFS Porshe działają bardzo dobrze. A na PII Overdrive i V4 grałem na zlocie - wszystko działało tak, że nie miałem podstaw mojego słabego wyniku tłumaczyć brakiem płynności;-)

Oczywiście można dywagować, czy S8 z Overdrive i V3/V4 to jeszcze "koszerne" S8 - ale biorąc pod uwagę "skrajnie wysoki poziom zajebistości" - moim zdaniem to dalej mega S8:-)

@forteller - dzięki za info o DOS:-)
  

Fajne są te retro kompy, takie nie za szybkie, takie nie za stabilne;-)
Back to top
 
IP Logged
 
udam_u
Full Member
***
Offline


“Here Be Dragons”

Posts: 397
Location: Wrocław
Joined: 17. Jul 2018
Gender: Male
Re: P II Overdrive/VS440FX/196MB/3Dfx, M3D,MIL1/AWE32
Reply #8 - 31. Jul 2018 at 12:00
Print Post  
@forteller Rozumiem o co Ci chodzi. (: Akurat tak się złożyło, że z tytułami DOS'owymi, ktrymi ja się interesowałem nie było żadnych problemw (Settlers 1, Heretic, Rise of the Triad, Carmageddon, Super Street Fighter  Turbo, DN3D, Descent 1, Descent 2). Jazz Jackrabbit pewnie kiedyś odpalę, bo na 486 zagrywałem się kiedyś w to. Cheesy

Spotkałem się z opinią na forum Vogons odnośnie nie najlepszej kompatybilności Matroxw w DOS ale w żaden sposb nie mogłem sobie tego udowodnić. Także dalej traktuje to w kategorii forumowej legendy. Może też być tak, że jakaś wersja BIOS tych kart sprawiała problem - fajne jest, że Matrox udostępnił nowsze wersje i można sobie update zrobić, co ja w mojej uczyniłem. (:

Czy S8 jest za wolne do 3D? Hmmm no na pewno całego spektrum gier z lat 90 na tym się nie ogarnie z przyzwoitą szybkością ale też nie możemy cudw oczekiwać - zobacz, że pierwszą grę 3D (oczywiście to nie prawda) Quake a Unreal dzielą tylko 2 lata! A postęp jaki się dokonał w grafice, SI, czy nawet fizyce jest kosmiczny...oba te tytuły mogłeś jednak ładnie ogarnąć prockiem na S8 z 3Dfx. xD
Podobnie jest z tytułami, dla ktrych P-Pro jest za szybkie, chociaż nie jest to jakiś straszny nagminny mankament, bo np. ja go nie napotkałem a specjalnie gier nie szukałem aby działały na P-PRO.

Wspłczynnik zajebistości też dla mnie ta platforma ma wywindowany w kosmos (dlatego reszta maszyn leży w garażu a ta jest w domu). xD
  

Zestawy:
  • W opracowaniu???
  • (You need to Login or Register to view media files and links)
  • (You need to Login or Register to view media files and links)
  • (You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
Jenot
Senior Member
****
Offline


Jenot

Posts: 1775
Location: Chełm
Joined: 15. Jan 2015
Gender: Male
Re: P II Overdrive/VS440FX/196MB/3Dfx, M3D,MIL1/AWE32
Reply #9 - 31. Jul 2018 at 19:14
Print Post  
Z Matroxami to rżnie bywa - G200 ma problemy z większością trybw VESA, podobnie G450 DH. Dwie starsze karty 4MB na PCI działają bez zarzutu.

BTW świetny sprzęt.
  

ATC-5220, K6-III 400, 512MB RAM, Voodoo3 3000 AGP, GUS MAX 1MB, Terratec EWS64 XL, AWE32 CT2760, 3x40GB HDD, DVD TSSTcorp, FreeDOS, OS/2 Warp 4, Win95 OSR2
Back to top
GTalk  
IP Logged
 
kazeobi
Senior Member
****
Online



Posts: 3328
Location: Warszawa
Joined: 14. Jan 2017
Gender: Male
Re: P II Overdrive/VS440FX/196MB/3Dfx, M3D,MIL1/AWE32
Reply #10 - 31. Jul 2018 at 19:30
Print Post  
Piękna obudowa w świetnym stanie, mnie korciłoby wsadzić na grę jakiegoś nuca i używać komputera cały czas Cheesy

Z kompatybilnościa matroksw, innych grafik czy też kart dzwiękowych jest tak, że kiedyś to nie przeszkadzało:
(You need to Login or Register to view media files and links)
a dziś z tego robi się odpowiednik 60fps...
  

]
Back to top
 
IP Logged
 
Callahan
VIP Member
*****
Offline



Posts: 8089
Location: Świętokrzyskie
Joined: 29. Mar 2014
Gender: Male
Re: P II Overdrive/VS440FX/196MB/3Dfx, M3D,MIL1/AWE32
Reply #11 - 31. Jul 2018 at 21:45
Print Post  
@ udam_u

Zajebistośc jest tu oczywista  Cool

1. Jaki kolor ma płyta, bo nie widać, zielony czy brązowy?
2. Dlaczego tak paskudnie podłączyłeś coolera-w molexa? Płyta ma header 3 pin na wentyla, przewd pasuje od PII/PII Slot1 box.

Muszę ktrąś wstawić na warsztat i obczaić czy pjdzie wyżej niż 66MHZ FSB  Roll Eyes
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
HP XU 6/200 2x PII-ODP/512MB/VB/SCSI/NT 4.0
PR440FX 2x PII-ODP/1GB/V4/SCSI/NT 4.0 CS4237B+CT1920
Super S2DG2 2x550@2MB/1GB/V5/SCSI/YamahaXG/Win2000
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
udam_u
Full Member
***
Offline


“Here Be Dragons”

Posts: 397
Location: Wrocław
Joined: 17. Jul 2018
Gender: Male
Re: P II Overdrive/VS440FX/196MB/3Dfx, M3D,MIL1/AWE32
Reply #12 - 31. Jul 2018 at 23:18
Print Post  
@Jenot
Z lat 90 Matroxy  najnowsze jakie testowałem to M3D oraz Millenium 2, pźniej przerwa długa i dopiero Parhelie 512 wrzuciłem na ruszt. Dla G200 oraz G450 jakąś wyrozumiałość można wykazać, to stosunkowo nowe karty. xD W każdym razie dzięki za info, nie będę ich używał w maszynkach z potencjalnym wykorzystaniem w DOS.

@kazeobi He he he trudno się z Tobą nie zgodzić...w porwnaniu do tego co było kiedyś to co mamy dzisiaj...nie da się tego porwnać. Kiedyś trzeba było mieć o wiele większą wiedzę i cierpliwość niż teraz aby korzystać z komputera. Sprzęty i soft pozostawiały wiele do życzenia. W moim pierwszym kompie nie miałem karty muzycznej przez pierwszy rok...przeszedłem tak Heretica, Rise of the Triad i kilka innych gierek, jakoś mimo tego, że nie było dźwięku i tak miałem wypieki na policzkach grając w te tytuły. Cheesy Daj dzisiaj jakiemuś dziecku komputer bez dźwięku. Po roku dostałem klona SB (opartego na CMI8330), chyba nie muszę przypominać jak to z klonami było, praktycznie każda gra to była walka z ustawieniami. Cheesy

Niedawno "instalowałem" drivery CD-ROM SCSI do DOS w tym kompie, wszystko polegało na kopiowaniu plikw dostarczonych przez adapteca, mieszanie ich z plikami systemowymi windows oraz ustawieniu konfiguracji w autoexec.bat na bazie manuala adapteca, przypomniało mi to, że "kiedyś było inaczej" i pewnie dlatego mam większą tolerancje niedoskonałości rozwiązań. Cheesy

@Callahan
Ad1 Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie ale wygląda na zielony. xD
Ad2 Instalowałem ten procek kilka lat temu, więc na 100% nie pamiętam ale znając siebie widocznie taki był dołączony do procka w pudełku. Mnie się podoba. Tongue

 


  

Zestawy:
  • W opracowaniu???
  • (You need to Login or Register to view media files and links)
  • (You need to Login or Register to view media files and links)
  • (You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
Callahan
VIP Member
*****
Offline



Posts: 8089
Location: Świętokrzyskie
Joined: 29. Mar 2014
Gender: Male
Re: P II Overdrive/VS440FX/196MB/3Dfx, M3D,MIL1/AWE32
Reply #13 - 01. Aug 2018 at 10:43
Print Post  
@ Batyra


CF nie ma tu najmniejszego sensu istnienia. Kontroler nie jest UDMA, nawet DMA nie jest. Jest tylko busmaster... Zapycha szynę PCI przy transferach rzędu 16MB/s, a jak doszłoby urządzenie na secondary to całkowita porażka...a wszystko idzie po pci. Dlatego kontroler scsi jest najlepszym wyjściem. Ma DMA i używa maks połowę przepustowości szyny nie używając cpu. Można też kontroler UDMA Ata włożyć i też zadziała jak scsi.
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
HP XU 6/200 2x PII-ODP/512MB/VB/SCSI/NT 4.0
PR440FX 2x PII-ODP/1GB/V4/SCSI/NT 4.0 CS4237B+CT1920
Super S2DG2 2x550@2MB/1GB/V5/SCSI/YamahaXG/Win2000
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
GL1zdA
Senior Member
****
Offline


Alpha Powered

Posts: 1049
Location: Warszawa
Joined: 14. Apr 2017
Gender: Female
Re: P II Overdrive/VS440FX/196MB/3Dfx, M3D,MIL1/AWE32
Reply #14 - 01. Aug 2018 at 11:06
Print Post  
Callahan wrote on 01. Aug 2018 at 10:43:
@ Batyra


CF nie ma tu najmniejszego sensu istnienia. Kontroler nie jest UDMA, nawet DMA nie jest. Jest tylko busmaster... Zapycha szynę PCI przy transferach rzędu 16MB/s, a jak doszłoby urządzenie na secondary to całkowita porażka...a wszystko idzie po pci. Dlatego kontroler scsi jest najlepszym wyjściem. Ma DMA i używa maks połowę przepustowości szyny nie używając cpu. Można też kontroler UDMA Ata włożyć i też zadziała jak scsi.

Pogubiłem się. Dlaczego to nie ma sensu? To jest 440FX, jako southbridge jest PIIX3, z tego co widzę obsługuje WDMA.
  
Back to top
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: [1] 2 3 
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top