Page Index Toggle Pages: [1] 2  Send TopicPrint
Hot Topic (More than 10 Replies) Voodoo 2 CT6670 - wadliwa z Allegro (Read 6665 times)
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Voodoo 2 CT6670 - wadliwa z Allegro
28. Aug 2018 at 17:11
Print Post  
Wylicytowałem na Allegro kartę CT6670 - z wadą, która była widoczna na zdjęciach (pogięte nóżki). Nie uzyskałem za dobrej ceny, karta sprzedawana jako uszkodzona, ale nie lubię przegrywać (przyznać się, kogo przelicytowałem? Cheesy ), więc troszkę przepłaciłem, nie ważne, pytanie natomiast - czy ktoś z Was ma doświadczenie w naprawie tego typu usterek?
Ja mam co prawda pewne doświadczenie z elektroniką, nawet jakaś stacja lutownicza z nadmuchem do rozlutowywania SMD mi się po biurku pałęta, ale z naprawą układów w montażu powierzchniowym doświadczenia brak... Podpowiecie od czego zacząć? A może po prostu spróbować wyprostować nóżki igłą pod lupą (znowu, mam odpowiednią stacjonarną lupę do takich prac)? Czy może wcześniej do izopropanolu i myjka ultradźwiękowa?

Naprawa (wylutowanie, prostowanie, wlutowanie) u mojego speca to około 200-250 zł, więc na ten moment sobie odpuszczę...

PS: Pan sprzedawca tę kartę chyba moczył w Old Spice sądząc po zapaszku... Wink))
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
kazeobi
Senior Member
****
Offline



Posts: 3328
Location: Warszawa
Joined: 14. Jan 2017
Gender: Male
Re: Voodoo 2 CT6670 - wadliwa z Allegro
Reply #1 - 28. Aug 2018 at 17:19
Print Post  
Wydaje mi się, że MarianX z sukcesem naprawił igłą+lupą jakieś Voodoo po prostu prostując Smiley nóżki.
  

]
Back to top
 
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Voodoo 2 CT6670 - wadliwa z Allegro
Reply #2 - 28. Aug 2018 at 17:23
Print Post  
Jeszcze kilka lepszych zdjęć... w zasadzie od pogiętych nóżek bardziej niepokojący jest "syf" pod nimi (wygląda trochę jak cyna ale trochę jak utlenione na biało coś)… Igłą pod lupą nóżki spokojnie wypchnę od spodu...
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
Neo
Senior Member
****
Offline


OC freak

Posts: 4203
Location: Birkenhead
Joined: 04. Jan 2016
Gender: Male
Re: Voodoo 2 CT6670 - wadliwa z Allegro
Reply #3 - 28. Aug 2018 at 18:40
Print Post  
Nie używaj izopropylu na lutach ołowiowych - zrobisz jeszcze więcej tego syfu. Umyj wodą destylowaną. Prostowanie prawdopodobnie pomoże, jeśli nie boli go coś jeszcze Smiley
  

DIY woodbox: AMD 386DX40, 8MB RAM, Trident TVGA9000C 512kB, Aztech Pro16 ABI (AZT2316), Primax SoundStorm Wave M16B 1MB (GUS Classic clone), ST3491A
Socket 7: AOpen AP59s, Cyrix M II-300GP (225 MHz), 64MB SDRAM, SiS 6326 8MB SGRAM, SB32 CT3670 8MB, 9.1 GB IBM SCSI HDD, Win98FE
Socket A: WinFast K7S741, Sempron 2400+ @1960MHz water cooled, 1 GB DDR400, WinFast Geforce 6600 128MB, Audigy SB0090, PCI SATA card (SIL3114), 80GB IDE HDD 3.5", 160GB SATA HDD 2.5",
Back to top
IP Logged
 
MarianX
VIP Member
*****
Offline



Posts: 6930
Location: Hrubieszow
Joined: 31. May 2012
Gender: Male
Re: Voodoo 2 CT6670 - wadliwa z Allegro
Reply #4 - 28. Aug 2018 at 19:41
Print Post  
kazeobi wrote on 28. Aug 2018 at 17:19:
Wydaje mi się, że MarianX z sukcesem naprawił igłą+lupą jakieś Voodoo po prostu prostując Smiley nóżki.

Zgadza się, ale miałem dużo łatwiej bo nóżki były trochę powyginane i niektóre były połączone. Przed naprawą karta działała normalnie poza dziwnymi kolorami. Nie widzę dobrze ale tu nóżki chyba nie są oderwane ani połączone. Odpalałeś już kartę?
  
Back to top
 
IP Logged
 
Callahan
VIP Member
*****
Offline



Posts: 8089
Location: Świętokrzyskie
Joined: 29. Mar 2014
Gender: Male
Re: Voodoo 2 CT6670 - wadliwa z Allegro
Reply #5 - 28. Aug 2018 at 21:00
Print Post  
Mi to się zdaje,że te nóżki nie trzymają się we właściwym miejscu.  Roll Eyes
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
HP XU 6/200 2x PII-ODP/512MB/VB/SCSI/NT 4.0
PR440FX 2x PII-ODP/1GB/V4/SCSI/NT 4.0 CS4237B+CT1920
Super S2DG2 2x550@2MB/1GB/V5/SCSI/YamahaXG/Win2000
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Voodoo 2 CT6670 - wadliwa z Allegro
Reply #6 - 29. Aug 2018 at 02:08
Print Post  
No więc... tak...
sprawa wygląda źle i nieźle w tym samym czasie...

Źle bo nóżki oznaczone na zdjęciu ramką są oderwane od padów - wymagane lutowanie...

Nieźle natomiast, bo nóżki są całe i pady też z tego co dość dokładnie obejrzałem pod lupą też są całe. Nóżki po prostu oderwane od padów w miejscu lutowania.
(You need to Login or Register to view media files and links)

Generalnie na siłę mógłbym samemu próbować to naprawić - musiałbym mieć jakąś sprytną metodę na wyciągnięcie tych nóżek do przodu i próbować lutować to hotairem lub lutownicą ze sporą ilością topnika... Ale to nie jest na moje nerwy... wyślę fotki znajomemu serwisantowi, żeby określił się co do kosztu naprawy, albo pożebram w Instytucie, w którym ogarniam IT żeby chłopaki z PW mi to ogarnęli - ręcznie budują aparaturę opartą o FPGA, więc i z tym sobie powinni poradzić  Grin

Oczyściłem ten obszar pędzelkiem - biały syfik zszedł, ale mycie w myjce ultradźwiękowej zdecydowanie by się przydało i tak.

Nie, karty nie sprawdzałem, w tym stanie to jak odpalanie silnika bez pompy oleju i liczenie, że się nie zatrze.  Cheesy
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Voodoo 2 CT6670 - wadliwa z Allegro
Reply #7 - 29. Aug 2018 at 02:26
Print Post  
A tak na pocieszenie (siebie Grin ) dodam, że dzisiaj też w poczcie dostałem 3dfx Voodoo 1 - też z Allegro, którego ktoś delikatnie uszkodził wyjmując z komputera (poza tym karta ponoć działała przed wyjęciem) - oderwana jedna nóżka kondensatora, też SMD... ale z tym sobie poradzę. Wylicytowałem za jakieś 80-kilka złotych... nie wiem czy dobra cena czy nie (pewnie nie Cheesy ).
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
MarianX
VIP Member
*****
Offline



Posts: 6930
Location: Hrubieszow
Joined: 31. May 2012
Gender: Male
Re: Voodoo 2 CT6670 - wadliwa z Allegro
Reply #8 - 29. Aug 2018 at 08:51
Print Post  
Pamiętam to Voodoo1, chyba A-trend ze zmienionym PCB. Bardzo ładny model a i cena całkiem OK Smiley
  
Back to top
 
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Voodoo 2 CT6670 - wadliwa z Allegro
Reply #9 - 29. Aug 2018 at 13:38
Print Post  
Wystawiający pisał, że APAC (więc z tego co pamiętam sprzed 20 lat raczej taka firma-krzak)...
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Voodoo 2 CT6670 - wadliwa z Allegro
Reply #10 - 02. Sep 2018 at 16:17
Print Post  
Spieszę poinformować, że ten 3dfx Voodoo 1, którego kupiłem jako uszkodzonego za 35 zł na Allegro (po odjęciu jakichś punktów czy coś które pojawiły mi się na Allegro nie wiem skąd Cheesy)… działa. Naprawa zajęła mi tyle co rozgrzanie lutownicy + 10 sekund ;]
Problem jest taki, że o ile pod DOS działa doskonale (jakieś demka, Tomb Raider 3Dfx demo) to pod Windows z chwilą uruchomienia aplikacji 3D pojawia się zielony (na TV) lub czarny (na monitorze) ekran i tyle. Nie da się już wyjść z niego bez restartu Windows... Sterowniki referencyjne ostatnie... nie mam doświadczenia z Voodoo, więc to pewnie jakiś błachy problem...
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
MarianX
VIP Member
*****
Offline



Posts: 6930
Location: Hrubieszow
Joined: 31. May 2012
Gender: Male
Re: Voodoo 2 CT6670 - wadliwa z Allegro
Reply #11 - 02. Sep 2018 at 22:57
Print Post  
Jaka jest konfiguracja kompa pod windows?
  
Back to top
 
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Voodoo 2 CT6670 - wadliwa z Allegro
Reply #12 - 03. Sep 2018 at 13:43
Print Post  
AMD K6-2 450 MHz na płycie ASUS P5A (Ali Aladdin V)
256 MB RAM
Riva TNT AGP (Creative Labs)
Windows 98 SE, ostatni DirectX (bodajże 9.0a)

Oczywiście 3dfx był testowany pod DOS na dokładnie tym samym komputerze, tyle że w trybie DOS Wink
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
Callahan
VIP Member
*****
Offline



Posts: 8089
Location: Świętokrzyskie
Joined: 29. Mar 2014
Gender: Male
Re: Voodoo 2 CT6670 - wadliwa z Allegro
Reply #13 - 03. Sep 2018 at 13:45
Print Post  
Zmień karte graf na jakiegoś matroxa i wtedy sprawdź.
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
HP XU 6/200 2x PII-ODP/512MB/VB/SCSI/NT 4.0
PR440FX 2x PII-ODP/1GB/V4/SCSI/NT 4.0 CS4237B+CT1920
Super S2DG2 2x550@2MB/1GB/V5/SCSI/YamahaXG/Win2000
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Voodoo 2 CT6670 - wadliwa z Allegro
Reply #14 - 03. Sep 2018 at 17:35
Print Post  
Mam ew. S3 Trio 64V+ ;]
Generalnie ta karta i tak nie będzie pracowała w tym configu - raczej wsadzę ją do czegoś z Socket 7. Tutaj widzę raczej Łudu 2.
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: [1] 2 
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top