Page Index Toggle Pages: 1 [2]  Send TopicPrint
Very Hot Topic (More than 25 Replies) Zagrajmy w grę... (2 x Dual Opteron) (Read 374 times)
forteller
Full Member

Overclocking since 2003

Re: Zagrajmy w grę... (2 x Dual Opteron)
Reply #15 - 02. Oct 2018 at 23:00
Print Post  
Siedzę i dumam nad tymi płytami od jakiegoś czasu. Mam już spisane wszystkie 44 kondensatory potrzebne do wymiany na każdej z płyt, lecz ta niedziałająca zdawała się być martwa niezależnie od kondensatorów.

Okazało się, że na pamięć RAM (i zielonego LEDa który znajduje się przy gnieździe zasilania 4-pin) trafia około 1,3V. Winny okazał się układ zaznaczony na zdjęciu - ISL6520, choć diagnoza nie zostałaby postawiona bez mojego przyjaciela.

Udało mi się kupić taki układ na miejscu, dzisiaj go przelutowałem i bam - płyta POSTuje.

Za 88 kondensatorów będą testy stabilności Wink
« Last Edit: 02. Oct 2018 at 23:01 by forteller »  

"Kiedy walczysz z pentium czworkowcami uważaj by nie stać sie jednynym z nich. Bo kiedy długo patrzysz na mainboard, mainboard zaczyna patrzeć w ciebie"
Back to top

IP Logged

HanJammer
YaBB Newbies
*

I'm so 80s!

Reply #16 - 03. Oct 2018 at 00:42
Print Post  
Smiley
No to uratowana od odzysku złota Wink

Co do lutowania drobnych elementów - znajomy elektronik pracujący w Instytucie mówił mi ostatnio, że jak lutuje jakieś drobiazgi SMD to grot lutownicy robi sobie ze srebrzanki 0,8 mm. Ja mam elegancką stację WEP 853D  z hotairem itd. ale nie mam na tyle nerwów i doświadczenia (ani też chęci do nauki) żeby korzystać z niej do jakiegoś SMD rework - używam jedynie do rozlutowywania grubszych elementów czy zakładania izolacji termokurczliwej...
« Last Edit: 03. Oct 2018 at 00:43 by HanJammer »  
Back to top

IP Logged

Callahan
VIP Member

Reply #17 - 03. Oct 2018 at 20:51
Print Post  
HanJammer wrote on 19. Sep 2018 at 17:54:
na drugiej MP 2400+ (AMSN2400DKT3C - Thoroughbred).

To tę przygarnę... Chyba to nie pazerność? Będzie do parki  Grin i do kwartetu zarazem  Grin

(You need to Login or Register to view media files and links)
HP XU 6/200 2x PII-OD/512MB/VB/SCSI/XP sp1
IBM Z Pro 6899 2xPPRO/256MB/VB/SCSI/NT4
PR440FX 2x PII-OD/512MB/VB/SCSI/W2K
Back to top
IP Logged

HanJammer
YaBB Newbies
*

I'm so 80s!

Reply #18 - 03. Oct 2018 at 20:55
Print Post  
Hehe, tę drugą zostawiam jednak sobie na ten moment ;]

Back to top

IP Logged

forteller
Full Member

Overclocking since 2003

Reply #19 - 07. Oct 2018 at 01:35
Print Post  
Pierwsza płyta uratowana Wink

(pod linkiem wyższa rozdzielczość i więcej zdjęć)
« Last Edit: 07. Oct 2018 at 01:39 by forteller »  

"Kiedy walczysz z pentium czworkowcami uważaj by nie stać sie jednynym z nich. Bo kiedy długo patrzysz na mainboard, mainboard zaczyna patrzeć w ciebie"
Back to top

IP Logged

forteller
Full Member

Overclocking since 2003

Reply #20 - 07. Oct 2018 at 11:58
Print Post  
Jeszcze jedno - AMD-762 wyglada jak maly K6. Jest uroczy Wink

Back to top

IP Logged

Callahan
VIP Member

Reply #21 - 07. Oct 2018 at 12:29
Print Post  
Taaak, 760MPX jest niekiepsko obudowany  Grin

Back to top
IP Logged

udam_u
YaBB Newbies
*

Reply #22 - 07. Oct 2018 at 19:02
Print Post  
Mam 2 płytki z chipsetem 760MPX, są to MSI K7D Master-L oraz Asus A7M266-D. K7D Master-L jest unikalny pod tym kątem, że nadaje się do OC. Moje Athlony MP 2000+ na rdzeniu Palomino miały odblokowany mnożnik, którym zjechałem w dół a magistralę ustawiłem na 150MHz i wszystko chodziło stabilnie na tej płytce (a miałem full kart rozszerzeń wrzuconych). Asus za to wyróżnia się jakością elementów (nie ma tanich kondziorków Taepo jak na MSI) oraz ciekawą sekcją zasilania z dwoma układami sterującymi. Z ciekawostek na temat 760MPX warto jeszcze dodać, że chipset zawiera poważny bug, który uszkadza dane podczas teksturowania AGP (czyli korzystając z pamięci komputera). Poza tym moje egzemplarze nie chciały współpracować z kartami graficznymi wyposażonymi w mostki pośredniczące PCI-E -> AGP a więc kart typu Radeon X800XL AGP nie dało się używać, trzeba było szukać jednostek z natywnym AGP. Platforma ta na długo zostanie w moim sercu, ponieważ miałem ją, gdy nie było Athlonów 64 X2 na rynku i mogłem się chwalić posiadaniem SMP. Tongue Później był upgrade CPU na MP2400+ i MP2800+. Jeszcze jakoś w 2012 był to mój główny platformiacz i nie narzekałem na nic. xD

creativity is a poor substitute for know what are you doing
Back to top

IP Logged

forteller
Full Member

Overclocking since 2003

Reply #23 - 07. Oct 2018 at 19:14
Print Post  
Cóż, ten egzemplarz K7D Master-L jest już naprawiony pod względem jakości Wink Kondensatory to głównie Panasonic z serii FR oraz Rubycon YXG.

Co ciekawe, dwa egzemplarze mocno się od siebie różnią pod względem wykorzystanych elementów. Starsza MSI posiada sockety z metalowymi dźwigienkami, podczas gdy nowsza - plastikowe. Kondensatory są różne na obu - jedynie Teapo są wspólne Wink Widać że MSI montowało co akurat miało pod ręką, aczkolwiek najbardziej obciążone kondensatory na obu są markowe. Na nic jednak to się zdało starszej MSI która pracowała z Palomino MP 2000+ - te grzałki wykończyły markowe Nichicony. Nowsza która pracowała z MP 2400+ miała z kolei wykończone te mniejsze kondzioły Teapo. Dla mnie to ciekawa zależność Wink

Dzisiaj ta platforma jest już niestety martwa przez brak SSE2, choć z najwydajniejszymi MP 2800+ nie ma czego się wstydzić na tle nowszych platform, pomimo tego że FSB 266 mocno hamuje wydajność.

Jeśli posiadasz jeszcze te procesory 2400+ bądź 2800+, chętnie za coś się wymienię lub zwyczajnie je odkupię Wink

Dzisiaj jeszcze było ostateczne wygrzewanie Tongue Zainstalowałem XP-ka i puściłem prime przy napięciu 1,85V i szynie 138MHz. 270W z gniazdka a tu nic na płycie się nie nagrzewa Roll Eyes
« Last Edit: 07. Oct 2018 at 19:17 by forteller »  

Back to top

IP Logged

udam_u
YaBB Newbies
*

Reply #24 - 07. Oct 2018 at 19:50
Print Post  
@forteller Te Palomino nie były aż takie gorące jak na defaultowym napięciu 1,75V (o ile dobrze pamiętam) pracowały. Grin Co innego jak się je @, MP2000+ to był chyba najszybszy Palomino i do podkręcania się nie nadawał. Natomiast spróbuj obniżyć mnożnik CPU na 11 i ustawić FSB stopniowo do góry aż do 150MHz. Nie warto w Palomino jechać zegarem do góry bo on już nie ma i tak zapasu. Magistrala szybsza da sporego kopa bo te procki się duszą i proszą o dual channel - jaka szkoda, że AMD się o to nie pokusiło. Te kondziorki Teapo są na liście kiepskich kondensatorów tak jak Codegen zasilaczy. U mnie spuchły kondensatory wzdłuż portu AGP za sprawą Radeona 9800 Pro chłodzonego Silencerem (pamięta to ktoś xD). Mocno się ten aluminiowy blok nagrzewał i nie dziwię się, że szybko swój żywot kondensatory zakończył. Reszta u mnie była ok. Odnośnie mych procków, to MP2800+ są w moim buildzie działającym (kiedyś wrzucę foto) ale nie pamiętam, czy MP2400+ nie mam zdublowanych. Będę musiał się do tego dogrzebać i zobaczymy, dla mnie najciekawsza jest wymiana na inne ciekawe rzeczy... Tongue
Poza tym uczciwie powiem (bo nie wiem, czy wiesz), że zwykłe Athlony XP da się modować na MP. (:

creativity is a poor substitute for know what are you doing
Back to top

IP Logged

forteller
Full Member

Overclocking since 2003

Reply #25 - 07. Oct 2018 at 20:08
Print Post  
Czy ja wiem czy nie były gorące? Stary proces 180nm a tutaj zegary rzędu 1,6-1,7GHz. Pamiętam, że pojedyncze Athlony XP w swym czasie to były konkretne grzałki, a tutaj są one zdublowane. Przy 1,85V pojedynczy wciąga już ponad 100W.

Najwyższy Palomino to 2100+ o zegarze 1733MHz. Tutaj nie zależało mi na OC, a jedynie na zmaksymalizowaniu zużycia prądu Tongue

Jestem świadom możliwości zmodyfikowania XP do MP. Szczerze mówiąc, nabyłem już dwie sztuki Bartonów 2500+ sprzed 0339 celem zrobienia ostrych modów Wink

Widzisz, ze mną jest tak, że jednak chętniej bym kupował niż się wymieniał Tongue Mam wewnętrzny awers do pozbywania się fajnego sprzętu Tongue

Dual Channel to śpiewka przyszłości w przypadku tej platformy. Mostek północny jest ten sam co w AMD 760MP z 2000 roku. Osobiście uważam zdolność tej platformy do pracy z fsb 150 za niezły wyczyn - u VIA trzeba było kilku generacji chipsetów, żeby osiągnąć takie częstotliwości.
« Last Edit: 07. Oct 2018 at 20:12 by forteller »  

Back to top

IP Logged

Callahan
VIP Member

Reply #26 - 07. Oct 2018 at 21:03
Print Post  
A działa bez problemu USB?

Back to top
IP Logged

forteller
Full Member

Overclocking since 2003

Reply #27 - 07. Oct 2018 at 22:02
Print Post  
W obu płytach jest mostek południowy w rewizji pozbawionej błędu.

Back to top

IP Logged

Page Index Toggle Pages: 1 [2] 
Send TopicPrint

« Board Index ‹ Board  ^Top