Page Index Toggle Pages: [1] 2 3 4 Send TopicPrint
Very Hot Topic (More than 25 Replies) AXP-M 2400+/LParty NF2 Ultra B/2x256MB/Radeon 9500 (Read 9025 times)
udam_u
Full Member
***
Offline


“Here Be Dragons”

Posts: 397
Location: Wrocław
Joined: 17. Jul 2018
Gender: Male
AXP-M 2400+/LParty NF2 Ultra B/2x256MB/Radeon 9500
14. Oct 2018 at 21:59
Print Post  
Wstęp z tłem historycznym...

Jakiś czas temu w topicu o płytach głwnych Socket A ( (You need to Login or Register to view media files and links)) wspominałem, że testuję sobie w wolnym czasie DFI Lanparty NF2 Ultra B.
Trochę czasu spędziłem z tą platformą, ponieważ za czasw LO interesowałem się OC, niestety na budżetowych sprzętach. Z ciekawością przeglądałem wyniki ludzi z rżnych forw bijących kolejne rekordy na płytach głwnych i pamięciach nadających się do OC o wiele lepiej niż to na czym ja działałem.
Niewiele brakowało abym w tamtym czasie stał się posiadaczem DFI z modułem Twinmosa na kostkach Winbond BH5 UTT. Niestety tak się nie stało bo byłem za mało zdecydowany i temat został zapomniany na kilka lat.
Po wielu latach udało mi się zdobyć upragnione DFI ale jak już kiedyś wspominałem, nie miałem wtedy czasu na bawienie się retro sprzętem, mj młodszy brat za to był chętny do eksperymentw.
Jego ulubioną platformą był Asus A7N8X, miał kilka tych płytek i jedyne czego mu brakowało to szybki CPU, polował na AXP3200+ i pewnego razu zdobył taki na bazarze. Prbował go na swoich Asusach i niestety nie odpalił na nich, pźniej postanowił zrobić ostatni test na DFI i okazało się, że był to "CPU uwalacz płyt".
Żadna z tych płyt nie dała już nigdy znaku żywota (i tak uważam, że to mały koszt posiadania mądrego brata). Perspektywa testu DFI została przesunięta o kolejne kilka lat... W tym roku udało mi się zdobyć kolejne DFI, trochę je sobie testowałem poza obudową (forki w linku z początku posta) ale ostatecznie postanowiłem, że trzeba to wrzucić do obudowy i uczynić pełnowartościowym komputerem.



Aktualna specyfikacja (nie obiecuję, że ostateczna, ponieważ mam kilka alternatywnych konfiguracji chodzących mi po głowie, więcej o tym dalej).

CPU: Athlon XP-M 2400+ @ 2025MHz (9*225MHz, Vcore 1.55V)
Płyta Głwna: DFI Lanparty NF2 Ultra B
RAM: Kingston KHX3200 512MB (2* 256MB, dual channel, 225MHz 2-2-2-11 CR1, 3.0V)
VGA: Radeon 9500 128MB zmodowany na 9700 (Omega drivers)
Muzyka: Nvidia Soundstorm
Karta sieciowa: Realtek RTL8110S 1Gb/s + Nvidia (3com) MCP-T 100Mb/s
Kontroler Serial ATA: Sil3114
Dyski: 2x Wd Raptor 160GB + 16GB CF Sandisk Ultra
Dodatkowe urządzenia pamięci masowej: DVD Sony
Obudowa: CHIEFTEC BH-01B
Zasilacz: Enermax EG465AX-VE
Wentylatory: panel boczny 2x Noctua NF-A9x14 PWM (1700rpm), tył Noctua NF-F12 PWM (1500rpm), CPU Spire ~2000rpm



Rozważania na temat użytych elementw.

CPU chciałem aby było jednej z tych kultowych serii z tamtych czasw, czyli albo Thoroughbreed B JIUHB DLT3C albo jakiś Athlon XP Mobile.
Zależało mi bardzo aby mieć częstotliwość ponad 2GHz przy możliwie wysokim ale stabilnym FSB, co było wizytwką DFI. Ważne aby wszystko odbywało się przy możliwie niskim napięciu aby płyta się "nie ścierała" za bardzo. Zarwno Athlony XP, ktre miałem jaki i jeden Mobile chodzą z częstotliwością ok 2Ghz przy niskim napięciu (poniżej 1.6V).
Uzyskanie wyższych wartości typu 2250MHz wiąże się już ze znacznym podniesieniem Vcore, co jest mega siłowym rozwiązaniem i nie podoba mi się za bardzo (szczeglnie po przeczytaniu starego "wątku rozpaczy" na forum PurePC).
Nie upieram się, że tak będzie zawsze, ponieważ marzy mi się procek latający na 2.4 - 2.5GHz lecz przy napięciu ~1,65V. Stare wpisy na PurePC sugerują, że ludzie miewali takie procesory.

Jako pamięci wybrałem moduły Kingstona z chyba najlepiej wspłpracującymi z DFI kostkami Winbond BH-5 (bardzo dobre skalowanie częstotliwości z napięciem przy zachowaniu ultra niskich tymingw).
Pamięci pracują w dual channel i mają zaledwie 256MB/moduł i są jednostronne. Moduły 512MB musiały w przypadku Winbonda być już 2 stronne, co powodowało ogromny spadek możliwości OC, ponieważ kontroler pamięci nie radził sobie dobrze z takim obciążeniem.
W przyszłości zrobię sobie może jeszcze test jednej kości 512MB dwustronnej i sprawdzę jakie jest maksymalne stabilne FSB oraz wydajność w benchmarkach. Wszyscy wiemy, że Nforce 2 oferował dual channel ale niewiele osb zdaje sobie sprawę, że wykorzystanie tego dodatkowego kanału jest znikome ze względu na to, że CPU nie jest w stanie wykorzystać takiej przepustowości, ponieważ jeden kanał odpowiada przepustowości magistrali FSB.
Podejrzewam, że wyraźne korzyści mogą być widoczne w przypadkach, gdzie jest jakieś teksturowanie z pamięci komputera poprzez AGP lub innych dziwnych przypadkach ale jest to temat do potwierdzenia.
Raczej ten drugi kanał był myślany przede wszystkim jako interfejs dla wbudowanego GPU w wersji chipsetu Nforce go posiadającego.

Karta graficzna, po drobnych poszukiwaniach udało mi się zdobyć Radeona 9500 128MB ze sprawnymi w 100% 8 potokami renderującymi (odblok za pomocą driverw Omega).
Bardzo mi zależało na tym GPU, ponieważ jest on dla mnie synonimem komputerowej zaradności w dobieraniu części optymalnych pod kątem cena/wydajność.
Ta karta graficzna była sporo tańsza od pełnego Radeona 9700 a po prostej operacji wgrywania sterownikw stawała się nim i pozwalała w wielu przypadkach na darmowe podwojenie wydajności.
Jako, że Lanpartu Ultra B było płytą schyłku socket A (nie wiem, czy wiecie, że była to poprawiona Lanparty Ultra A) i wiele osb kupowało ją w 2004 roku brałem też pod uwagę X8xx Pro dajęce się modować na pełne X8xx XT.
Rok 2004 był według mnie przełomowy i skok wydajności dokonany przez mające w nim swoją premierę karty był tak ogromny jak w przypadku R300 w 2002 roku.
Na razie nie jestem jednak do tej zmiany przekonany. W tej chwili wydaje mi się, że obecny CPU nie jest bootleneckiem dla R300, natomiast dla X8xx zapewne by był...

Karta muzyczna nie została potraktowana po macoszemu. (: Chciałem uczcić w tym kompie wynalazek jakim był Soundstorm Nvidii, czyli całkiem niezły DSP, ktry o dziwo pozwala na uruchomienie gier ze sprzętową akceleracją EAX (jak to możliwe, jeszcze tego nie doszukałem).

Obudowa to stary i lubianych Szef (:. Jakość blachy z ktrej jest wykonany oraz sztywność konstrukcji może zawstydzić większość produkowanych obecnie obudw.
Co ciekawe obudowa w lekko zmodyfikowanej wersji (USB 3.0 na froncie) wciąż jest produkowana. Szczerze to jakbym miał teraz nowego kompa składać to chyba znowu bym ją wybrał.

Zasilacz to ceniony przezemnie Enermax. Lubie te jednostki, poniewaz są niezawodne oraz posiadają regulację obrotw wentylatora. Sztuka, ktrą posiadam ma mocną linie 5V 30A ale tak jak pisałem Lanparty było płytą schyłku Socket A i CPU był już w niej zasilany z linii 12V.

Dyski dałem na system kartę CF ze względu na możliwość szybkiego robienia/przywracania backupw (co się przydaje przy eksperymentach z OC FSB) a na magazyn dwa Raptory od WD aby nawiązać do starych czasw przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej wydajności.
HDD nie pracują w Raid, ponieważ nie ma to sensu przy magistrali PCI, do ktrej wpięty jest kontroler.



Moje boje, czyli wrażenia z użytkowania. xD

Przyznam, że bardzo zależało mi przy okazji budowania tego zestawu na tym aby uzyskać wysoką wartość FSB, co było kiedyś wizytwką wykorzystanego w buildzie DFI. xD
Przy okazji kompletowania zestawu przeczytałem cały topic o tej płytce na forum PurePc oraz wyrywkowe posty z innych forw (XS, Guru 3D, PC Perspective itd...).
FSB 250 było moim celem (we wspomnianym wątku na PurePc ludzie takie częstotliwości osiągali). 250 MHz udało się osiągnąć, choć nie obyło się bez żonglowania modułami pamięci.
Udało mi się w każdym razie wyselekcjonować parę na, ktrej komputer zdawał się pracować stabilnie - tzn. wszystkie benchmarki mi przechodziły bez problemu, testy typu Super Pi, czy Prime95 były stabilne, 3DM01 w loop chodził bez problemu, Memtest przechodził bez błędu.
Zaliczyłem na tym zestawie jedno Lanparty bez pojedynczego zwisu. (: Niestety jestem bardzo dociekliwy i pamiętam z moich młodzieńczych doświadczeń, że najbardziej morderczym testem pamięci był Goldmemory.
Odpaliłem wspomniany test i niestety okazało się, że pojawiły się pojedyncze błędy (ale jednak...). Będę więc musiał dopracować ustawienia tymingw lub zejść z zegarem FSB w dł, ponieważ nie akceptuję takiego stanu rzeczy.
Czytając temat o DFI na forum PurePC uświadomiłem sobie, że "stabilność" to dla poszczeglnych użytkownikw sprawa względna. Dla jednego stabilne ustawienia to takie, na ktrych da się grać w gry bez bluescreenw pomimo błędw w Prime95 czy jakichś Memtestach.
Ja jednak chciałbym mieć setup w pełni stabilny i moja definicja stabilności to taka, że w żadnym teście nie ma błędw (nawet w morderczym Goldmemory).

Warto też wspomnieć o kompatybilności tej płyty z modułami pamięci, ktra jest bardzo słaba... Płyta jest pod tym względem mega chimeryczna i nieobce był mi przypadki, gdy jakiś moduł nie startował na ustawieniach defaultowych, natomiast ruszał, gdy wszedłem do biosu na innej kości, podniosłem napięcie np. do 2.8V i dałem CPC off (to szczeglnie ważne w przypadkw modułw dwustronnych).
Dla porwnania na płycie z KT266A (ktry służy mi jako poligon testowy do pamięci RAM) wszystkie moduły startowały na defaultowych ustawieniach.
Ludzie w dawnych czasach rozwiązywali te problemy prbując rżne BIOS'y (jak moder biosu używał kostek opartych na Winbondach to jego wypusty dobrze działały z tymi pamięciami itd...).
Ja jednak używałem do tej pory wyłącznie ostatniego oficjalnego biosu DFI.
Przy okazji DFI pojawia się też wątek słynnych "4 red leds of death". Diody te służą do sygnalizowania etapw procedury POST. Gdy wszystko przebiega ok to widzimy rżne kombinacje szybko się zmieniające i na końcu zapalają się wszystkie 4 diody i następuje boot systemu.
Problem w tym, że czasami przy eksperymentowaniu z ustawieniami BIOS użytkownicy doprowadzali płytę do stanu, gdy tuż po wciśnięciu power zapalają się od razu wszystkie 4 diody i nic się dalej nie dzieje. W takiej sytuacji wielu użytkowniikom pomogło przeflashowanie BIOS (hotflash lub programator). Jest to głwna przyczyna dlaczego topic DFI na PurePc streściłbym jako "wątkek krwi, łez i potu". [:
Sam jednak nie podejrzewałem, że spotka mnie ten problem (bo jestem taki PRO, że to nie jest możliwe a na PurePC to nooby musiały być - oczywiście żartuję sobie tylko xD).
Moją płytę doprowadziłem do stanu "4 red leds of death" kombinując z RAM'ami. Gdzieś sobie raz pomyślałem, że 512 MB RAM to bardzo mało i fajnie by było jakieś moduły 2x512MB dać.
Pod ręką miałem moduły Corsair na kościach TCCD (ktre też potrafiły pracować z wysokimi częstotliwościami przy niskich tymingach ale nie skalowały się z napięciem tak ładnie jak Winbondy).
Na początku musiałem na innym module ustawić 2.8V oraz CPC OFF bo inaczej pamięci nie chciały botować. Po tej operacji ładnie zabootowały. Nie byłem cierpliwy aby powolutku badać jak kości się sprawują i zamiast sprawdzić stabilność i pomalutku iść do gry dałem FSB 220MHz zostawiając tymingi na 2-2-2-11.
Płyta jednak nie zabotowała, jedna dioda diagnostyczna się paliła (co nie było jeszcze tragedią). Wymieniłem wtedy pamiątki na Winbondy, uruchamiam kompa i..."4 red leds of death".
Na topicach na necie wiele jest rozwiązań podanych, ktre pomogły ludziom (wielokrotne resetowanie komputera aż za ktrymś razem zaskoczy, resetowanie BIOS, wyjmowanie baterii, itp itd) ale rozrzut ten sugerowałby według mnie tylko tyle, że przyczyn "4 red leds of death" może być widocznie kilka.
Mi żadna magiczna metoda nie pomogła ale uratowała mnie druga płyta Lanparty (ta, ktrą mj Brat kiedyś przypadkowo uszkodził). Po przełożeniu kostki BIOS płyta się podniosła. Teraz czekam na programator i będę reanimował tą pierwszą, gdy przybędzie.




  

Zestawy:
  • W opracowaniu???
  • (You need to Login or Register to view media files and links)
  • (You need to Login or Register to view media files and links)
  • (You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
kazeobi
Senior Member
****
Offline



Posts: 3328
Location: Warszawa
Joined: 14. Jan 2017
Gender: Male
Re: AXP-M 2400+/LParty NF2 Ultra B/2x256MB/Radeon 9500
Reply #1 - 14. Oct 2018 at 22:09
Print Post  
Ciekawy build, SocA to zupełnie nie moja bajka, ale Twojego posta czytałem z ciekawością - dogłębnie przebadany temat, przemyślane rozwiązania i jeszcze ślad historyczny. Brawo!

BTW, chyba mamy jesień uwalonych biosw... (You need to Login or Register to view media files and links), tu imo powinny być kontowe od strony dyskw, może nie "z epoki", ale lepiej się sprawiają.
  

]
Back to top
 
IP Logged
 
udam_u
Full Member
***
Offline


“Here Be Dragons”

Posts: 397
Location: Wrocław
Joined: 17. Jul 2018
Gender: Male
Re: AXP-M 2400+/LParty NF2 Ultra B/2x256MB/Radeon 9500
Reply #2 - 14. Oct 2018 at 22:44
Print Post  
@kazeobi dzięki za poświęcony czas i dobre słowo. (: Z tymi biosami faktycznie na forum kilka się takich przypadkw ostatnio przewinęło ale jeżeli chodzi o to DFI to tutaj było to akurat dość częste, prawdopodobnie ze względu na specjalne "ficzery" tej płyty.

Dzięki za link z przykładem ułożenia przewodw Sata, dodałem go sobie do mojego folderu z ważnymi stronkami. Na pewno zastosuję, gdy build zyska status "zamrożonego". (;
  

Zestawy:
  • W opracowaniu???
  • (You need to Login or Register to view media files and links)
  • (You need to Login or Register to view media files and links)
  • (You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: AXP-M 2400+/LParty NF2 Ultra B/2x256MB/Radeon 9500
Reply #3 - 15. Oct 2018 at 08:27
Print Post  
Ja po prostu obrciłem dyski i problem z kablami na wierzchu z głowy. Do tego jednak trzeba mieć już kątowe SATA.

Fajny build, to rwnież moje czasy. Do dziś posiadam procesor mojego kumpla, ktry wraz z chłodzeniem wodnym swojej produkcji służył do ostrego OC, choć wiadomo - wtedy budżet cisnął i dysponowaliśmy obaj kośćmi TwinMOS kończącymi się przy 220-225MHz CL2,5. Swoją drogą, te kostki rwnież posiadam Wink Ostatecznie jego Athlon XP-M 2800+ skończył jako Duron po przypadkowym uszkodzeniu powierzchni procesora, natomiast ja swojego Bartona 2600+ przypadkowo uruchomiłem bez chłodzenia na płycie ktra się nie wyłączała.

Że tak powiem, good times Tongue Co do Twojego zestawu, to prosi się o większe OC. Nie do końca rozumiem problem z napięciem rzędu 1,75-1,8V - te płyty są przystosowane do takich obciążeń, pźne Thunderbirdy i wszystkie Palomino pobierają podobne ilości prądu co wysoko taktowany Barton przy 1,75V. Na razie wynik w 3DMarku2001SE nie zachwyca, a SuperPI liczy się na prbce 1M Wink
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
kazeobi
Senior Member
****
Offline



Posts: 3328
Location: Warszawa
Joined: 14. Jan 2017
Gender: Male
Re: AXP-M 2400+/LParty NF2 Ultra B/2x256MB/Radeon 9500
Reply #4 - 15. Oct 2018 at 09:29
Print Post  
forteller wrote on 15. Oct 2018 at 08:27:
Ja po prostu obrciłem dyski i problem z kablami na wierzchu z głowy. Do tego jednak trzeba mieć już kątowe SATA.

Rozwiazanie typu:
*mama* -  posprzataj pokoj
*ja* spycham wszystko na podloge, a stamtad pod lozko
No ale kable masz poprowadzone dobrze Smiley
  

]
Back to top
 
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: AXP-M 2400+/LParty NF2 Ultra B/2x256MB/Radeon 9500
Reply #5 - 15. Oct 2018 at 10:16
Print Post  
Czy ja wiem? Moim zdaniem znacznie bardziej elegancko to wygląda gdy kable są schowane z tyłu.
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
udam_u
Full Member
***
Offline


“Here Be Dragons”

Posts: 397
Location: Wrocław
Joined: 17. Jul 2018
Gender: Male
Re: AXP-M 2400+/LParty NF2 Ultra B/2x256MB/Radeon 9500
Reply #6 - 15. Oct 2018 at 11:59
Print Post  
@forteller dla mnie obrcenie dyskw jest niepraktyczne, chce mieć łatwy dostęp do wtyczek jakbym chciał coś ewentualnie przepinać/wyciągać itd...funkcjonalność dla mnie ma wyższy priorytet na ten moment.
Jak nic już nie będę zmieniał w tym kompie zepne taśmy ale dyski zostawie w tej pozycji co są.

Fajnie, że podzieliłeś się swoimi przygodami z OC (: miło się czyta takie perypetie (chociaż wtedy zapewne się nieźle wnerwiliście to teraz jest o czym opowiadać i to jest piękne w życiu). Masz może jakieś fotki tego customowego WC?
Pamiętasz może jak dobrze kręcił się ten Mobile 2800+ kolegi? Miałeś jakiegoś CPU, ktry szedł ~2,4GHz na 1,65V?

Nie mogę się zgodzic z tym, że stare Thunderbirdy, czy Palomino na stockowym zegarze i napięciu 1,75V wydzielały tak samo dużo mocy jak wykręcone mocno ponad 2GHz Bartony puszczone na 1,75V (chyba dobrze Cie zrozumiałem???).
Dynamiczny pobr mocy CPU w duużym uproszczeniu można wyrazić jako  P =A*C*V^2*F+V*I_leak
Gdzie A to jest wspłczynnik aktywności (średnio jaki procent tranzystorw jest przełączanych w danym obciążeniu), C to pojemność ścieżek układu, V to wiadomo napięcie, F częstotliwość układu, I_leak - prąd wyciekający z tranzystora związany z niedoskonałością tych elementw jako przełącznikw.
Widać to o czym wiemy wszyscy, że zwiększanie napięcia ma dominujący wpływ na wartość wydzielanej mocy ale częstotliwość przełączania układu rwnież.
W procesorach wykonanych w niższym procesie technologicznym (węższe, kttsze ścieżki) pojemność C jest jest za to mniejsza, co wpływa pozytywnie na wydzielaną moc ale przede wszystkim pozwala na wysterowywanie układu nizszym napięciem co ma dominujący wpływ.
Udoskonalanie procesu technologicznego pozwala tworzyć tranzystory, w ktrych I_leak jest mniejsze (jest to efekt pasożytniczy).

Sam sobie zobacz na CPU World, że najszybszy seryjny Thunderbird 1,4GHz 1,75V wydzielał 72W a najszybszy seryjny Athlon XP 3200+ 1,65V (zegar 2,2GHz) 76W.
Teraz jak do Bartona zaaplikuję 1,75V i go jeszcze podkręcę to będzie on wydzielał znacznie więcej ciepła niz jakiekolwiek Thunderbirdy, czy Palomino (oczywiście na stockowych zegarach).

Czytając sobie forum PurePc uświadomiłem sobie jak często i szybko ludzie ubijali sprzęt katując procesory i płyty wysokim napięciem i podkręcając do wysokich częstotliwości.
W tamtych czasach sekcje zasilające płyt nie były jakies finezyjne. Co więcej szybciej powiedziałbym, że były wykonywane z przeciętnych komponentw, nie można tego w żaden sposb porwnywać z tym co mamy obecnie - gdzie sekcje zasilania w płytach do OC czasami zapewniają wydajność 500% większą niż ta faktycznie wymagana przez układ po OC.
W dawnych czasach podejrzewam, że na jakieś 150% maksymalnego TDP topowego procka w dobrych płytach te sekcje były projektowane.
To jest powd dlaczego chciałbym mieć procka latającego z wysoką częstotliwością ale na nie wyżyłowanym napięciu.

Z tymi wynikami to Cię rozczaruję niestety bo nie planuje iść w jakieś rekordy. Wrzuciłem screeny aby nasza społeczność miała jakies odniesienie - jakby ktoś chciał sobie porwnać wyniki. (:
Odnośnie SuperPi to widziałem wiele topicw, gdzie ludzie porwnywali wyniki właśnie dla prbki 16M. 1M idzie bardzo szybko i na pewno jest przyjazny dla ekstremalnych overclockerw, ktrzy chca szybko zrobić screena nim system się zawiesi. xD
Ja takim overclockerem ekstremalnym nie jestem na pewno. ^^ Prbkę 32M też puszczałem ale idzie za długo na tym sprzęcie (~40min).
Czy SuperPi 1M to standard naszego forum 3dfx.pl?
  

Zestawy:
  • W opracowaniu???
  • (You need to Login or Register to view media files and links)
  • (You need to Login or Register to view media files and links)
  • (You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: AXP-M 2400+/LParty NF2 Ultra B/2x256MB/Radeon 9500
Reply #7 - 15. Oct 2018 at 12:20
Print Post  
Ja mwię co widzę na mierniku poboru energii elektrycznej, choć pisząc tamtego posta zapomniałem o tym, że Palomino rwnież miało u mnie podniesione napięcie. W każdym razie, dopki monitoruje się temperatury, wierzę że wszystko powinno być w porządku. Do tego celu zakupiłem termometr na podczerwień.

Sam puszczałem Bartona Mobile na starszych płytach pokroju KT7E z napięciem 1,85V przy taktowaniu około 2,3GHz i sekcja zasilania nie nagrzewała się zbytnio.

SuperPI 1M nie jest tu żadnym standardem. Było w czasach tych procesorw - czas 30-60s był wystarczająco długi by wychwycić drobne rżnice w konfiguracji i wydajności, ale na tyle krtki by wyżyłowane ustawienia przeszły.

Nie mam żadnych zdjęć tamtego WC i wątpię by kolega je miał. Wiem że chłodnica była wystawiona za okno na długim przewodzie. Kolega uszkodził kilka płyt aż w końcu ubił procesor i odpuścił temat, ale wiem że osiągał zegary rzędu 2,6-2,7GHz. Używając tego procesora jako Duron podczas testw platformy Socket A, osiągnąłem taktowanie 2573MHz. Jeśli chodzi o napięcia to mam raczej metodę na rzeźnika, tzn ustawiam 1,85V i patrzę do ilu idzie Tongue Wiem, że ta sztuka procesora była zdolna do pracy przy 2,2GHz i 1,45V, bo tym chwalił się mj znajomy, ale więcej nie jestem w stanie powiedzieć.
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
Callahan
VIP Member
*****
Offline



Posts: 8092
Location: Świętokrzyskie
Joined: 29. Mar 2014
Gender: Male
Re: AXP-M 2400+/LParty NF2 Ultra B/2x256MB/Radeon 9500
Reply #8 - 15. Oct 2018 at 14:35
Print Post  
Matko...jak Sienkiewicz  Grin

A ten, jaka jest wydajność układu dyskowego? Silicon jest podłączony pod PCI i masz kartę Gigabitową. Suchy test może dać maks 110MB/s, a co jak się kopiuje coś z LAN? Na ile grzęźnie? 60MB/s?
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
HP XU 6/200 2x PII-ODP/512MB/VB/SCSI/NT 4.0
PR440FX 2x PII-ODP/1GB/V4/SCSI/NT 4.0 CS4237B+CT1920
Super S2DG2 2x550@2MB/1GB/V5/SCSI/YamahaXG/Win2000
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
barwniak
Senior Member
****
Offline


Universe Entrophy

Posts: 2228
Joined: 18. Nov 2016
Gender: Male
Re: AXP-M 2400+/LParty NF2 Ultra B/2x256MB/Radeon 9500
Reply #9 - 15. Oct 2018 at 16:23
Print Post  
udam_u wrote on 14. Oct 2018 at 21:59:
Bardzo mi zależało na tym GPU, ponieważ jest on dla mnie synonimem komputerowej zaradności w dobieraniu części optymalnych pod kątem cena/wydajność.


Fakt. Miałem swojego czasu Radeona 9500 64MB. Niestety wersja 64MB nie stawała się pełnym 9700pro, ale 50% wydajności było dzięki Omega 8ROP Smiley
  
Back to top
 
IP Logged
 
udam_u
Full Member
***
Offline


“Here Be Dragons”

Posts: 397
Location: Wrocław
Joined: 17. Jul 2018
Gender: Male
Re: AXP-M 2400+/LParty NF2 Ultra B/2x256MB/Radeon 9500
Reply #10 - 15. Oct 2018 at 20:44
Print Post  
@forteller
rozumiem

rozumiem

rozumiem

A ile AXP-M przetestowałeś w swojej karierze i jakie masz z nimi doświadczenia? Ponad 2 GHz dalej wykazują niższe zapotrzebowanie na V, czy nie ma zbyt dużej rżnicy względem zwykłych AXP? 2.2GHz na 1,45V to zacny wynik. ^^

PS. teraz mi się dopiero załadowały fotki z Twoją obudową. Też widzę, że Szefa masz, dobry gust! (:

Callahan wrote on 15. Oct 2018 at 14:35:
Matko...jak Sienkiewicz Grin
Ha ha ha padłem ze śmiechu! xD

Callahan wrote on 15. Oct 2018 at 14:35:
A ten, jaka jest wydajność układu dyskowego? Silicon jest podłączony pod PCI i masz kartę Gigabitową. Suchy test może dać maks 110MB/s, a co jak się kopiuje coś z LAN? Na ile grzęźnie? 60MB/s?
Dyski Sata jak testowałem to miały w HDtune 90MB/s avg. a karta CF 60MB/s avg. (ale czasy dostępu dużo niższe oczywiście). Testw kombinowanych z sieciwką nie robiłem... (;

@barwniak To ciekawe, nie wiedziałem, że w wersji 64MB da się odblokować potoki, gdzieś mam taką kartę, będzie trzeba ją odkurzyć... (:


  

Zestawy:
  • W opracowaniu???
  • (You need to Login or Register to view media files and links)
  • (You need to Login or Register to view media files and links)
  • (You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: AXP-M 2400+/LParty NF2 Ultra B/2x256MB/Radeon 9500
Reply #11 - 16. Oct 2018 at 18:50
Print Post  
udam_u wrote on 15. Oct 2018 at 20:44:
A ile AXP-M przetestowałeś w swojej karierze i jakie masz z nimi doświadczenia? Ponad 2 GHz dalej wykazują niższe zapotrzebowanie na V, czy nie ma zbyt dużej rżnicy względem zwykłych AXP? 2.2GHz na 1,45V to zacny wynik. ^^

PS. teraz mi się dopiero załadowały fotki z Twoją obudową. Też widzę, że Szefa masz, dobry gust! (:

Przetestowałem trzy Athlony XP-M 2500+ no i mam jeszcze tego uszkodzonego 2800+. To za mała prbka by mc z całą pewnością powiedzieć, ale faktycznie zdają się osiągać nieco wyższe zegary przy tym samym napięciu / potrzebują trochę niższego napięcia do takich samych zegarw. Jeden AXP-M na przykład przestał się skalować powyzej 1,89V pomimo tego, że chłodzenie nie było ograniczeniem. Dla porwnania mj Throughbred-B 1700+ zdaje się skalować z napięciem do nieskończoności Tongue

Jeśli chodzi o obudowę, to te zdjęcia pochodzą z 2013 roku. W ramach pościgu za wyciszeniem dyskw twardych, w 2015 roku kupiłem Fractal Design R4 a w 2017 roku ostatecznie pozbyłem się dyskw twardych ze swojego komputera stacjonarnego Wink

Tego szefa bardzo korzystnie sprzedałem, także mam nadzieję że komuś służy Wink
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
8art33z
Full Member
***
Offline


Retro since 1979

Posts: 793
Location: Zjednoczony Poznań
Joined: 20. Mar 2018
Gender: Male
Re: AXP-M 2400+/LParty NF2 Ultra B/2x256MB/Radeon 9500
Reply #12 - 16. Oct 2018 at 21:45
Print Post  
Nieźle doładowane wentylatorw! Lubię to.
  

486SX-33MHz / BEK-P405 / 64MB / Sound Blaster 16 (CT2290) / S3 Trio64V+
Pentium MMX 200@250MHz / PcPartner 35-8333 / 128MB / Sound Blaster AWE64 (CT4520) / Matrox Millenium II + 3Dfx Voodoo 4MB
Back to top
WWW  
IP Logged
 
barwniak
Senior Member
****
Offline


Universe Entrophy

Posts: 2228
Joined: 18. Nov 2016
Gender: Male
Re: AXP-M 2400+/LParty NF2 Ultra B/2x256MB/Radeon 9500
Reply #13 - 19. Oct 2018 at 10:49
Print Post  
udam_u wrote on 15. Oct 2018 at 20:44:
@barwniak To ciekawe, nie wiedziałem, że w wersji 64MB da się odblokować potoki, gdzieś mam taką kartę, będzie trzeba ją odkurzyć... (:


Da się, ale karta ma GPU mem 128bit. Na A64 lub P4 idzie dostać ~11k pkt w 3dmark 2001SE. U ciebie pewnie nie osiągniesz bez OC GPU/Vram nawet 10k pkt.

Tu masz mj rekordowy wynik z 3dmark 2001SE na Cel 3,06GHz s478, DDR 400 z Radeon 9500 64MB 8ROP stock GPU/vram.
  
Back to top
 
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: AXP-M 2400+/LParty NF2 Ultra B/2x256MB/Radeon 9500
Reply #14 - 19. Oct 2018 at 10:55
Print Post  
10k pkt jest osiągalne na Pentium III z GF4Ti4600 bez OC ktregokolwiek, także nie rozumiem Twojego komentarza.
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: [1] 2 3 4
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top