Page Index Toggle Pages: 1 Send Topic
Normal Topic Mój 286 z lat 90... (Read 1164 times)
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Mój 286 z lat 90...
12. Nov 2018 at 01:06
 
W sierpniu w wątku powitalnym (You need to Login or Register to view media files and links) opisywałem 286, którego używałem przez 2 lata (wydawało się to całą wiecznością) w latach 95-97. Wspominam go z wielkim sentymentem bo był to pierwszy komputer, który był naprawdę "mój" (moi rodzice nigdy nie mieli na tyle dużo kasy, bym mógł się bawić własnym komputerem wcześniej - zawsze to były jakieś "pożyczone" 8-bitowce, później na początku lat 90. Pegasus - w 95 roku, koledzy mieli już 486DX4-100, a Ci z bardziej zasobnymi rodzicami - Pentiumy, więc ta 286-tka, to też była wtedy bieda ale... przez 2 lata nauczyłem się robić takie rzeczy z tym sprzętem żeby uruchomić kolejne gry przywożone z "Grzyba" na dyskietkach, jakich nigdy nie nauczyłbym się odpalając nowsze produkcje na nowym sprzęcie... a jak koledzy grali w Duke-a to ja klepałem programy w Logo i w Turbo Pascalu Wink )...

Dzisiaj znalazłem przeglądając papiery wydruki jakie z lubością robiłem na nim w początkowym okresie jak go miałem używając print screena Cheesy

Pamiętam, że dość wcześnie po tym jak dostałem ten komputer był jakiś fakap, po którym musiałem przeinstalować system z resztą chyba jest to na pierwszym obrazku... Z DOSa 3.30 za namową kolegi przeszedłem na 6.22 - widać to na zrzutach ekranu w CheckIt i w Nortonie - tam gdzie jest bałagan był DOS 3.30.

Znalezisko w sam, raz, bo mam zamiar zbudować zestaw jak najbardziej zbliżony do niego (nawet nabyłem ostatnio na Allegro znowu za jakieś drobne grosze płytę na chipsecie Headlanda - różnica polega na tym, że siedzi na niej procesor 286 Siemensa a nie AMD). O ile pamiętam co potwierdzają też screeny z DOSem 3.30 był używany extender 4dos286.exe i vdisk, przez co komputer podczas bootowania wydawał bardzo charakterystyczną serię beepów. Do odtworzenia tego doświadczenia będę dążył budując tę 286-tkę... Kartę MDA/CGA (to była taka karta combo albo po prostu Hercules z emulacją CGA) sobie raczej odpuszczę - nie mam odpowiedniego monitora, jak też to był jednak dramat w grach Wink

Może Jenot coś tu podpowie? Później nie używałem już ani 4dos286.exe ani vdiska - w ogóle jest to uzasadnione praktycznymi zastosowaniami?
  

286_bootinfo.jpg ( 356 KB | 18 Downloads )
286_sysinfo_checkit.jpg ( 757 KB | 11 Downloads )
286_norton.jpg ( 850 KB | 9 Downloads )

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
Jenot
3dfx Friends
*****
Offline


Jenot

Posts: 1778
Location: Chełm
Joined: 15. Jan 2015
Gender: Male
Re: Mój 286 z lat 90...
Reply #1 - 12. Nov 2018 at 11:50
 
W moim pierwszym pececie też siedział 286 od AMD i płyta na chipsecie Headlanda, nawet jakimś cudem udało się (chyba właśnie dzięki chipsetowi) odblokować UMB i ładować tam TSRy, co było nieocenione przy 1MB RAM, potem rozbudowanym do 2MB.
  

ATC-5220, K6-III 400, 512MB RAM, Voodoo3 3000 AGP, GUS MAX 1MB, Terratec EWS64 XL, AWE32 CT2760, 3x40GB HDD, DVD TSSTcorp, FreeDOS, OS/2 Warp 4, Win95 OSR2
Back to top
GTalk  
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Mój 286 z lat 90...
Reply #2 - 12. Nov 2018 at 15:51
 
Jenot wrote on 12. Nov 2018 at 11:50:
W moim pierwszym pececie też siedział 286 od AMD i płyta na chipsecie Headlanda, nawet jakimś cudem udało się (chyba właśnie dzięki chipsetowi) odblokować UMB i ładować tam TSRy, co było nieocenione przy 1MB RAM, potem rozbudowanym do 2MB.


Na tej płycie MAT286, którą opisuję w drugim wątku siedzi Headland HT12/A ( (You need to Login or Register to view media files and links)) natomiast co do płyty z mojego starego AT to jestem niemal pewien, że to była płyta LM-103S lub G2-102 (mniej prawdopodobne) i na niej był chipset Headland HT101A z kontrolerem pamięci HT102 (o taka płyta: (You need to Login or Register to view media files and links) ) - niestety opisu do niego nie znalazłem wczoraj jak szukałem...

Z EMS czy UMB jakoś nigdy nie walczyłem, bo i nie miałem nigdy na tym 286 problemów z brakiem pamięci...
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Mój 286 z lat 90...
Reply #3 - 17. Nov 2018 at 16:57
 
Dzisiaj potestowałem tę płytę MAT286 i niestety wygląda na to, że jest martwa lub częściowo martwa...

Wyciągnąłem z niej DIPy, obsadziłem SIPPami (2MB). Płyta podnosi się raz na kilkanaście uruchomień - zgłasza się BIOS, po czym wywala błąd 8042 A20 Gate (kontroler klawiatury?). Podłączałem do niej jakiś beeper od arduino, który miałem pod ręką, potestuję jeszcze potem z normalnym PC-towym, bo  na tamtym nic nie piska...
Specjalnych uszkodzeń na PCB nie widzę...

CPU Siemensa robi się bardzo gorący (ledwo daje się go dotykać) - w paru wątkach ludzie pisali, że te 16MHz 286 tak mogą mieć, ale z drugiej strony 12MHz 286 na mojej drugiej płycie jest zimny...
  

WP_20181112_01_15_03_Pro_001.jpg ( 2750 KB | 5 Downloads )

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Mój 286 z lat 90...
Reply #4 - 22. Nov 2018 at 17:52
 
Score!
(You need to Login or Register to view media files and links)

Ta sama płyta. A dzisiaj z Allegro przyszedł Hercules. Bardzo prawdopodobne, że to taka karta, jaką miałem w tym kompie, nawet oklejona nalepkami KT Tech.
  

WP_20181122_15_55_40_Proa.jpg ( 409 KB | 1 Download )

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1
Send Topic