Page Index Toggle Pages: [1] 2 3 ... 5 Send TopicPrint
Very Hot Topic (More than 25 Replies) Narzędziownia (Read 18174 times)
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Narzędziownia
02. Dec 2018 at 17:12
Print Post  
Z jakich narzędzi korzystacie do dłubania przy komputerach?

Ja poza tymi 'retro' zestawami sporadycznie montuję coś dla klienta (np. teraz jakaś mocna (jak na Intela) maszyna do obliczeń na i7-8700K) i moje podstawowe wyposażenie (dodam, że to wszystko narzędzia, z których korzystam od minimum 3 lat więc sprawdzone pod wzgłędem wytrzymałości) to:

Zestaw Proxxon Precision Mechanics - absolutnie niezbędny tak przy komputerach jak i przy autach. Bez niego jak bez ręki. To już drugi taki zestaw, z którego korzystam. Pierwszy został mi ukradziony Sad

Wkrętak elektryczny Black&Decker - absolutnie doskonały, z wbudowanym akumulatorem LiIon.

IPA - wiadomo.

Multimetr UNI-T - podstawowy, z automatycznym doborem skali, ale nic lepszego nie potrzeba.

Zestaw precyzyjnych bitów Powerfix - prosto z Lidla. Korzystam głównie z 4 bitów (płaskich i krzyżak) natomiast fajność polega na tym, że uchwyty do nich są teleskopowe więc nawet wkręty schowane między dwiema kartami w razie czego nie straszne...

Małe kombinerki - jakiś badziew z marketu... a jednak dają radę.

Rozwiertak modelarski - bo czasem większa dziura jest lepsza od małej dziurki... poważnie, nie wiem jak bez rozwiertaka tego typu można żyć w ogóle.

Małe szczypce boczne - do cięcia kabelków, trytytek…

Mały podręczny wkrętak z wymiennymi końcówkami - szczególnie do zadań polowych... Pamiątka z Barcelony. ;]

Nóż Olfa - ogólnie Olfa <3

Staaaary odsysacz do cyny Unitra - pancerny, bardzo porządnie wykonany...

Lutownica gazowa Dremel Versatip - znowu raczej do zadań polowych, ale czasem przydaje się do np. cięcia plastiku.

I znowu mały nożyk i "skalpel" Olfy

Na zdjęciu zabrakło jeszcze pęsety anatomicznej, bez której znowu jak bez ręki...

Na drugim zdjęciu jest natomiast stacja lutownicza / hotair - która przy starych płytach głównych nadaje się - wiadomo - głównie do wymiany kondensatorów i baterii...

To w co muszę się wyposażyć to chwytak do wyciągania kostek dip...

W moich zabawach z Arduino natomiast korzystam jeszcze z 2 czy 3 różnych programatorów ale przy PC w zasadzie nie znajdują zastosowania.

PS: Nie znalazłem takiego wątku, używając wyszukiwarki... jeśli taki już jest to dajcie znać - przeniosę post do niego, a ten będzie do usunięcia.
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
kazeobi
Senior Member
****
Offline



Posts: 3328
Location: Warszawa
Joined: 14. Jan 2017
Gender: Male
Re: Narzędziownia
Reply #1 - 02. Dec 2018 at 17:38
Print Post  
W sumie to będzie to, a moje lutownice/mierniki i itd, to raczej są w stanie całkowicie dekompletnym. Więc:
- dwa zestawy powerfix z lidla, mniejszy jest starszy, a nowszy mam z tydzień dopiero.
- bity neo tools, choć chyba połowa już jest wymieniona na inne
- siakaś tania obsadka (tak podobno się profesjonalnie nazywa "śrubokręt do bitów") do bitów
- dwa śrubokręty +, jeden od coolera thermaltake a drugi od modemu 3g hp
- miska magnetyczna z lidla (druga jest zawalona śrubkami "do posortowania")
- nóż łamany dexter
- szczypce półokrągłę dexter
- elastyczna podkładka do krojenia/lutowania/niemaltretowania blatu z ikei. 

W pokoju wala się też cała inna masa śmiecia, jak np. ścisk stolarski dexter, który kiedyś używałem do klejenia jakiś plastyków i go nie schowało Smiley

W planach jest kupienie jakies lepszej stacji lutowniczej, hotair, rozlutownicy, lepszego miernika uniwersalnego, programatora do eepromow....
  

]
Back to top
 
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Narzędziownia
Reply #2 - 02. Dec 2018 at 17:51
Print Post  
kazeobi wrote on 02. Dec 2018 at 17:38:
W sumie to będzie to, a moje lutownice/mierniki i itd, to raczej są w stanie całkowicie dekompletnym. Więc:
- dwa zestawy powerfix z lidla, mniejszy jest starszy, a nowszy mam z tydzień dopiero.
- bity neo tools, choć chyba połowa już jest wymieniona na inne
- siakaś tania obsadka (tak podobno się profesjonalnie nazywa "śrubokręt do bitów") do bitów
- dwa śrubokręty +, jeden od coolera thermaltake a drugi od modemu 3g hp
- miska magnetyczna z lidla (druga jest zawalona śrubkami "do posortowania")
- nóż łamany dexter
- szczypce półokrągłę dexter
- elastyczna podkładka do krojenia/lutowania/niemaltretowania blatu z ikei. 

W pokoju wala się też cała inna masa śmiecia, jak np. ścisk stolarski dexter, który kiedyś używałem do klejenia jakiś plastyków i go nie schowało Smiley

W planach jest kupienie jakies lepszej stacji lutowniczej, hotair, rozlutownicy, lepszego miernika uniwersalnego, programatora do eepromow....



O widzisz... miska magnetyczna, tego mi brakuje a zawsze zapominam o zakupie i do tego celu korzystam zwykle z... podkładki korkowej pod kubek Grin

Pokdładkę elastyczną do cięcia też mam (też Olfa) ale z niej korzystam zwykle w zastosowaniach modelarskich...

A te zestawy powerfixa fajne, bo chyba mniej nieprzydatnych bitów w nich jest... w tym moim są takie z których raczej nigdy nie skorzystam...
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
kazeobi
Senior Member
****
Offline



Posts: 3328
Location: Warszawa
Joined: 14. Jan 2017
Gender: Male
Re: Narzędziownia
Reply #3 - 02. Dec 2018 at 18:03
Print Post  
Dziś myślisz, że nieprzydatne, a jutro jakaś zabawka akurat ma takie dziury... Bo np. będziesz chciał naprawić starą zapalniczkę lub elektryczny młynek do kawy Smiley

  

]
Back to top
 
IP Logged
 
VooDooMan
Forum Moderator
*****
Offline


Retro Martyr

Posts: 3061
Location: Wielkopolska
Joined: 30. May 2012
Gender: Male
Re: Narzędziownia
Reply #4 - 02. Dec 2018 at 18:50
Print Post  
ooo tutaj to się mogę popisać Cheesy Moja lista będzie bardzo długa:
- śrubokret...

Koniec Smiley
  

"...ale najpierw zrozumcie mój ból"
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Narzędziownia
Reply #5 - 02. Dec 2018 at 19:20
Print Post  
kazeobi wrote on 02. Dec 2018 at 18:03:
Dziś myślisz, że nieprzydatne, a jutro jakaś zabawka akurat ma takie dziury... Bo np. będziesz chciał naprawić starą zapalniczkę lub elektryczny młynek do kawy Smiley


No nie wiem... nie wiem... generalnie ja 'naprawiam' sprzęty od zawsze - no przynajmniej jak się coś zepsuje to 'zaglądam do środka' Wink i jak nie wiem jak naprawić to przed oddaniem na elektrozłom wykręcam 'przydasie'. Raczej nie spotkałem się z tym, żeby coś było skręcone na co innego niż krzyżak/płaski - sporadycznie trafi się torx albo hex (ale tutaj poza tym co widać na foto - mam jeszcze w aucie komplet torxów i hexów)… a przy komputerach w ogóle z nimi do czynienia nie mam...
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
Jenot
Senior Member
****
Offline


Jenot

Posts: 1775
Location: Chełm
Joined: 15. Jan 2015
Gender: Male
Re: Narzędziownia
Reply #6 - 02. Dec 2018 at 19:33
Print Post  
A'propos bitów - zacznijcie się bawić retro od Apple... kiedyś wymieniałem dysk w Clamshellu G3 - nie dość, że aby to zrobić to trzeba rozłożyć wszystko z matrycą włącznie, to musiałem trzy razy do sklepu biegać po wkrętaki, bo nie da się użyć śrubek w jednym rozmiarze. Albo moduł CPU w G5 - potrzebny klucz 20cm, żeby się do śrub przez radiator dobrać (a ten sporo większy od Scythe Ninja).
Generalnie używam wszelkiej maści wkrętaków (z Lidla, okolicznych sklepów z narzędziami i Allegro), szczypiec, multimetru, stacji lutowniczej z hotem (niestety kupiłem taką, która elementy grzejne ma w grotach więc te są drogie jak cholera).
Z bardziej zaawansowanych rzeczy - programator z Sibitu do AVR'ów do Arduino i nie tylko (wolę korzystać z zewnętrznego - jest szybciej i nie muszę instalować sterowników do jakichś dziwnych konwerterów USB), programatory EPROMów itp: TL866A i Universal Flash Programmer (zgodny z Willemem), programatory FPGA/CPLD (Lattice, Altera USB Blaster, Xilinx), STLink do ARMów STM32.
  

ATC-5220, K6-III 400, 512MB RAM, Voodoo3 3000 AGP, GUS MAX 1MB, Terratec EWS64 XL, AWE32 CT2760, 3x40GB HDD, DVD TSSTcorp, FreeDOS, OS/2 Warp 4, Win95 OSR2
Back to top
GTalk  
IP Logged
 
kazeobi
Senior Member
****
Offline



Posts: 3328
Location: Warszawa
Joined: 14. Jan 2017
Gender: Male
Re: Narzędziownia
Reply #7 - 02. Dec 2018 at 20:02
Print Post  
Nawet nie retro Apple, całkiem niedawne modele miały tri-wingi czy torx security, więc może nawet wymiana baterii czy dysku - jak się jeszcze da - wymagać egzotyki Smiley
  

]
Back to top
 
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Narzędziownia
Reply #8 - 03. Dec 2018 at 09:00
Print Post  
Z takich kompletnych rzeczy, to mam jedynie Yato YT-38901. Poza tym lutownica TS100 z dwoma grotami oraz góóóra różnorodnych narzędzi rozsianych po całym domu. W garażu mam parę specjalnych narzedzi (np. do Shimano Hollowtech II, bacik i klucz do kasety), francuza do rur (który nieraz przydał się przy jakimś starym rowerze), a w pokoju raczej standardowe narzędzia w hurtowych ilościach, dokupowanych w miarę potrzeb. Akcesoria do lutowania (odsysacz, kilka rodzajów cyny w różnych grubościach, dwa rodzaje topnika, podstawkę do lutownicy, plecionkę / wicka)... wiecie, w sumie gdybym zaczął to wymieniać to prędko bym nie skończył Tongue

Z braków, nie posiadam elektrycznej wkrętarki (niby wygodne, ale w gruncie rzeczy nigdy nie była mi potrzebna), szlifierki kątowej i wyrzynarki. Te narzędzia pożyczam od znajomych gdy jest potrzeba Smiley
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Narzędziownia
Reply #9 - 03. Dec 2018 at 09:50
Print Post  
Kurde... szacun… Ja mam dwa śrubokręty i pensetę Smiley aha i małe obcążki...  Tongue

ale patrząc na Wasze warsztaty muszę się "podciągnąć" z osprzętem...
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
konku
Senior Member
****
Offline


All dimensions FX

Posts: 3056
Location: Podhale&Kresy
Joined: 08. May 2012
Gender: Male
Re: Narzędziownia
Reply #10 - 12. Dec 2018 at 18:05
Print Post  
U mnie sprzęty w użyciu więc jakoś szczególnie ładnie nie wyglądają. W sumie to chyba tylko młotek i siekierka mi się od dłuższego czasu nie zmieniły. Reszta się zużywa. Bity jak się zniekształcą to wyrzucam żeby potem śrub nie niszczyć. To samo śrubokręty, klucze, pilniki,... Wszystko spakowane do dwóch skrzynek na narzędzia Stanleya... Lutownica - obecnie tylko transformatorówka ZDZ (stara dobra konstrukcja). Precyzyjne prace z wrażliwą elektroniką robi za mnie zakład lub jeden zaprzyjaźniony fachowiec.
  

---=== All those moments will be lost in time, like tears in rain.===---
---===Time has wings. You know, when you realize that you need to appreciate the time, it still goes by fast.===---
-=="Każdy z nas w głębi duszy pragnie być jak ten obcy... przerażająco silny, pozbawiony sumienia, obdarzony czarnym sercem kosmosu, które pozwala przeć naprzód i niszczyć." ==-
Back to top
 
IP Logged
 
kazeobi
Senior Member
****
Offline



Posts: 3328
Location: Warszawa
Joined: 14. Jan 2017
Gender: Male
Re: Narzędziownia
Reply #11 - 12. Dec 2018 at 18:16
Print Post  
Z zużytych bitów-krzyżyków fajne choinki się robią Cheesy
  

]
Back to top
 
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Narzędziownia
Reply #12 - 15. Dec 2018 at 16:11
Print Post  
(You need to Login or Register to view media files and links).
html - ktoś z Was korzysta? Właśnie kupiłem... powinna być przydatna przy testowaniu starszych płyt 286 :]
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
kazeobi
Senior Member
****
Offline



Posts: 3328
Location: Warszawa
Joined: 14. Jan 2017
Gender: Male
Re: Narzędziownia
Reply #13 - 15. Dec 2018 at 16:27
Print Post  
Kup od razu dwie-trzy i tez wersje po ltp - moja ładnie wystrzeliła podczas reanimacji trupa i przestała działać Sad
  

]
Back to top
 
IP Logged
 
WhitemanFX
Senior Member
****
Offline


3DFX maniac

Posts: 1839
Location: Toruń
Joined: 14. Dec 2013
Gender: Male
Re: Narzędziownia
Reply #14 - 15. Dec 2018 at 20:28
Print Post  
Ipa - tak browarek musi.być do roboty  Cool
  

Whiteman
(You need to Login or Register to view media files and links)

AMD K6 III 450 MHZ Socket7 Voodoo 2 creative 8MB
Back to top
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: [1] 2 3 ... 5
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top