Page Index Toggle Pages: 1 [2]  Send TopicPrint
Very Hot Topic (More than 25 Replies) Munt, Dosbox i linux (Read 8865 times)
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Munt, Dosbox i linux
Reply #15 - 31. Jan 2019 at 09:16
Print Post  
To może inaczej... @szu - patrzysz na retro z innej perspektywy niż część z nas ale Twoja argumentacja jest jak najbardziej logiczna.

Tylko bardzo autorytatywnie podchodzisz do swojego punktu widzenia spłaszczając pewne ważne dla kolekcjonerów hardware i osób znających "historię" i nie wiem czy wynika to z kategorycznego podejścia do emulacji czy z niewiedzy i ignorancji?

MT-32 było jednym z ważniejszych sprzętów wprowadzających dźwięk w świecie PC i nie tylko (jak np. Sharp X68000), był to "ojciec" legendarnego (tak tak) Roland LAPC-I - który brzmi tak, że kapcie spadają (a jest to sprzęt z lat 80tych) - wiem bo mam zarówno LAPC jak i AWE i inne i mogłem to porównać na własne uszy. I gdyby nie te "kilka gier sierry" historia z AdLibem itp. mogła by się zupełnie inaczej potoczyć.

  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
szu
Junior Member
**
Offline



Posts: 106
Location: Rybnik
Joined: 31. Dec 2018
Re: Munt, Dosbox i linux
Reply #16 - 31. Jan 2019 at 16:35
Print Post  
Ja nie neguje tutaj roli modułów w histori tworzenia muzyki midi m.in. muzyki wczesnych gier. Ale z praktycznego punktu widzenia dla gracza w tamtych czasach to nie miało żadnego większego znaczenia. A dlaczego?. Na początku lat 90 większość komputerów w polsce bazowała na pc-speakerze! To dla kogo była tworzona ta muzyka na tych super modułach??  Garstka ludzi w całym kraju mogła posłuchać stworzonych midi w formie pierwotnej, reszta bardzo mała grupa na syntezatorach opl2, opl3, większość pc-speaker. Różnica między nami jest taka że Ty do retro sprzętu masz podejście kolekcjonerskie (i nic do tego nie mam). Moje podejście do retro sprzętu jest czysto sentymentalne. Modułów nie darze żadnym sentymentem poniewarz wogóle nie występowały w tamtym czasie w komputerach, były abstrakcją i czymś nieosiągalnym
  
Back to top
 
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Munt, Dosbox i linux
Reply #17 - 31. Jan 2019 at 16:59
Print Post  
Chodziło o "zagranicę" gdzie ludzie też mieli komputery i trochę większe możliwości finansowe. To właśnie pc-speaker był dodatkowym rozwiązaniem "dla maluczkich w biednych krajach"...

Tak czy inaczej co do meritum to chyba się rozumiemy.  Smiley
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Munt, Dosbox i linux
Reply #18 - 31. Jan 2019 at 17:20
Print Post  
Sorry szu, ale bajdurzysz jak nie przymierzając jakaś amigowska męczybuła Grin
"Amiga była taka tania a taka dobra grafika i dźwięk dlatego miałem ojojoj 386 było takie drogie aućaućauć a tylko EGA i PC Speaker dlatego nie miałem"...
To że większość w Polsce nie miała takiego configu, to nie znaczy, że na świecie tak było. Historii komputerów nie piszą Polacy, ani ich użytkownicy w Polsce.
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
szu
Junior Member
**
Offline



Posts: 106
Location: Rybnik
Joined: 31. Dec 2018
Re: Munt, Dosbox i linux
Reply #19 - 31. Jan 2019 at 17:41
Print Post  
Amiga do 92r. jeżeli chodzi o rynek gier była nie do pobicia, żałuje że w tamtym czsie jej nie miałem, dużo straciłem.
(You need to Login or Register to view media files and links)
  
Back to top
 
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Munt, Dosbox i linux
Reply #20 - 31. Jan 2019 at 18:19
Print Post  
szu wrote on 31. Jan 2019 at 17:41:
Amiga do 92r. jeżeli chodzi o rynek gier była nie do pobicia, żałuje że w tamtym czsie jej nie miałem, dużo straciłem.
(You need to Login or Register to view media files and links)


No tak, tylko że komputery nie kończą się na grach. Amiga była i jest nadal (mimo mniej lub bardziej udanych prób wtłoczenia do niej urządzeń pecetowych) dość ograniczonym sprzętem jeśli chodzi o rozbudowę czy mnogość konfiguracji co czyni ją de facto znacznie mniej interesującą od PC jako takiego. Poza tym ponownie - MT-32, który ukazał się w podobnym do Amigi czasie brzmiał znacznie lepiej od tego co Amiga oferowała... :]
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
sajmon
Forum Administrator
******
Offline


Old games!

Posts: 3609
Location: Czeladź / Śląsk
Joined: 22. Mar 2016
Gender: Male
Re: Munt, Dosbox i linux
Reply #21 - 31. Jan 2019 at 18:28
Print Post  
no ale Paula i tak dawała rade  Wink
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Munt, Dosbox i linux
Reply #22 - 31. Jan 2019 at 19:17
Print Post  
sajmon wrote on 31. Jan 2019 at 18:28:
no ale Paula i tak dawała rade  Wink


Chyba Paula Abdul Wink
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
szu
Junior Member
**
Offline



Posts: 106
Location: Rybnik
Joined: 31. Dec 2018
Re: Munt, Dosbox i linux
Reply #23 - 31. Jan 2019 at 22:24
Print Post  
No ok, ale jak można porównywać profesjonalny sprzęt do tworzenia muzyki za grube pieniądze (mt-32) do niedrogiego komputera ?? amiga bez problemu dawała rade. A co do tego jak te kawałki brzmiały (lepiej czy gorzej) na poszczególnych urządzeniach (amiga, mt-32) to już sprawa czysto indywidualna każdego z nas.
(You need to Login or Register to view media files and links)
  
Back to top
 
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Munt, Dosbox i linux
Reply #24 - 01. Feb 2019 at 00:00
Print Post  
szu wrote on 31. Jan 2019 at 22:24:
No ok, ale jak można porównywać profesjonalny sprzęt do tworzenia muzyki za grube pieniądze (mt-32) do niedrogiego komputera ?? amiga bez problemu dawała rade. A co do tego jak te kawałki brzmiały (lepiej czy gorzej) na poszczególnych urządzeniach (amiga, mt-32) to już sprawa czysto indywidualna każdego z nas.
(You need to Login or Register to view media files and links)


Ale MT-32 to nie był profesjonalny sprzęt do tworzenia muzyki tylko urządzenie dla amatorów, domowych grajków i graczy komputerowych... Smiley
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
szu
Junior Member
**
Offline



Posts: 106
Location: Rybnik
Joined: 31. Dec 2018
Re: Munt, Dosbox i linux
Reply #25 - 01. Feb 2019 at 01:59
Print Post  
HanJammer wrote on 01. Feb 2019 at 00:00:
szu wrote on 31. Jan 2019 at 22:24:
No ok, ale jak można porównywać profesjonalny sprzęt do tworzenia muzyki za grube pieniądze (mt-32) do niedrogiego komputera ?? amiga bez problemu dawała rade. A co do tego jak te kawałki brzmiały (lepiej czy gorzej) na poszczególnych urządzeniach (amiga, mt-32) to już sprawa czysto indywidualna każdego z nas.
(You need to Login or Register to view media files and links)


Ale MT-32 to nie był profesjonalny sprzęt do tworzenia muzyki tylko urządzenie dla amatorów, domowych grajków i graczy komputerowych... Smiley


na zachodzie...  Cheesy
  
Back to top
 
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Munt, Dosbox i linux
Reply #26 - 01. Feb 2019 at 08:35
Print Post  
HanJammer wrote on 01. Feb 2019 at 00:00:
szu wrote on 31. Jan 2019 at 22:24:
No ok, ale jak można porównywać profesjonalny sprzęt do tworzenia muzyki za grube pieniądze (mt-32) do niedrogiego komputera ?? amiga bez problemu dawała rade. A co do tego jak te kawałki brzmiały (lepiej czy gorzej) na poszczególnych urządzeniach (amiga, mt-32) to już sprawa czysto indywidualna każdego z nas.
(You need to Login or Register to view media files and links)


Ale MT-32 to nie był profesjonalny sprzęt do tworzenia muzyki tylko urządzenie dla amatorów, domowych grajków i graczy komputerowych... Smiley


True... To kosztowało kilkaset dolców - dlatego jednak tyle tego krąży bo to był popularny sprzęt (na zachodzie  Wink). Profesjonalne moduły rackowe to zupełnie inna półka cenowa.
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
demonolog
Junior Member
**
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 123
Location: Bedzin
Joined: 29. Dec 2018
Re: Munt, Dosbox i linux
Reply #27 - 02. Feb 2019 at 23:56
Print Post  
MT-32 w tamtych czasach faktycznie był dla przeciętnego gracza nieosiągalny. Na PC sporo trzeba było kasy wydać a później jeszcze karta dźwiękowa itp.

Co do MT32 lepsze od Amigi itp. Uważam, że dużo jednak też tutaj zależy od samego utworu i autora, w końcu możemy mieć jakiegoś mercedesa w klasie dźwięku i osobę totalnego amatora, który uwielbia utwory discopolo i nigdy nie tworzył muzyki i tylko się łatwo domyślić co z tego połąćzenia wyjdzie.

Popieram Batyre, że emulacja tutaj nie załatwia sprawy ale z czysto użytkowego sensu jest lepsza - nie zajmuje miejsca i w sumie można sprawdzić jak to brzmi nie wydając $$$.
  
Back to top
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1 [2] 
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top