Page Index Toggle Pages: 1 Send Topic
Normal Topic Kilka drobiazgów: włącznik ATX i śledzie (Read 2028 times)
mt777
Full Member
***
Offline


Pegasus

Posts: 293
Location: Poznań
Joined: 29. Nov 2018
Gender: Male
Kilka drobiazgów: włącznik ATX i śledzie
29. Jan 2019 at 14:23
 
Buduję równolegle dwa kompy i chciałbym zapytać o kilka drobiazgów (grubsze rzeczy są jeszcze w drodze  Cool )

Nastawiłem się na format AT, ale postanowiłem używać zasilacz ATX. Kwestia przycisku - skojarzyłem, że reset od Pegasus IQ-502 jest prawie identyczny jak włącznik w oryginalnym AT. W każdym razie ma odpowiednie mocowanie na śruby i całość spasowała się idealnie. Jeden minus, że nie ma takiego mocniejszego `kliku` i zawsze muszę chwilkę jako by przytrzymać przycisk aby uruchomić płytę. Są takie przyciski z klikiem, albo problem leży gdzie indziej?

Druga sprawa to śledzie.
Udało mi się zdobyć ASUS USB MIR z portami PS2, ale przydałby się jeszcze jeden. Ostatecznie można przerobić zwykły, których nie brakuje, ale trzeba wtedy dodatkowo nawiercać śledź.

Gigabyte stosował inną pinologię i szukam do niego też śledzi (USB i PS2). Ostatecznie będzie trzeba zarobić własne wtyczki, ale jak by się trafił oryginał...


  

ATX_pwr.jpg ( 1680 KB | 11 Downloads )
ASUS_USB_MIR.jpg ( 345 KB | 5 Downloads )
Back to top
WWW  
IP Logged
 
demonolog
Junior Member
**
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 123
Location: Bedzin
Joined: 29. Dec 2018
Re: Kilka drobiazgów: włącznik ATX i śledzie
Reply #1 - 31. Jan 2019 at 16:46
 
Na upartego możesz przerobić ten przycisk od AT tak by nie zaskakiwał lub zerknij do jakiegoś lokalnego elektronicznego sklepu mogą takie coś mieć co działa tylko jak trzymasz.
  
Back to top
 
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Kilka drobiazgów: włącznik ATX i śledzie
Reply #2 - 31. Jan 2019 at 17:17
 
mt777 wrote on 29. Jan 2019 at 14:23:
Buduję równolegle dwa kompy i chciałbym zapytać o kilka drobiazgów (grubsze rzeczy są jeszcze w drodze  Cool )

Nastawiłem się na format AT, ale postanowiłem używać zasilacz ATX. Kwestia przycisku - skojarzyłem, że reset od Pegasus IQ-502 jest prawie identyczny jak włącznik w oryginalnym AT. W każdym razie ma odpowiednie mocowanie na śruby i całość spasowała się idealnie. Jeden minus, że nie ma takiego mocniejszego `kliku` i zawsze muszę chwilkę jako by przytrzymać przycisk aby uruchomić płytę. Są takie przyciski z klikiem, albo problem leży gdzie indziej?

Druga sprawa to śledzie.
Udało mi się zdobyć ASUS USB MIR z portami PS2, ale przydałby się jeszcze jeden. Ostatecznie można przerobić zwykły, których nie brakuje, ale trzeba wtedy dodatkowo nawiercać śledź.

Gigabyte stosował inną pinologię i szukam do niego też śledzi (USB i PS2). Ostatecznie będzie trzeba zarobić własne wtyczki, ale jak by się trafił oryginał...




Z przyciskiem to wg mnie troszkę kombinujesz za bardzo...

Ja bym po prostu pociągnął 2 cienkie przewody - jeden od pinu (czy tam przewodu) PS_ON, drugi od dowolnej masy i podpiął je do oryginalnego włącznika 230V, który jest/był w obudowie - i teraz - PS_ON uziemony - zasilacz działa, PS_ON odczepiony od GND - zasilacz nie działa. Czyli zachowanie jak w AT i nie kombinujesz z włącznikiem astabilnym.
  

connector_atx_pinout.gif ( 21 KB | 3 Downloads )

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
mt777
Full Member
***
Offline


Pegasus

Posts: 293
Location: Poznań
Joined: 29. Nov 2018
Gender: Male
Re: Kilka drobiazgów: włącznik ATX i śledzie
Reply #3 - 01. Feb 2019 at 12:55
 
Płyta ma dwa złącza AT i ATX i przycisk musi być tam gdzie przycisk a nie hakować przycisk od zasilacza  Cool Obudowa jest dla mnie `święta` w tym przypadku.


W sumie chyba na wyrost problem zrobiłem bo zauważyłem, że zawsze za drugim klikiem się płyta uruchamia (tak może jest?). Pierwszy wcisk - uruchamia się i gaśnie zasilacz, drugi klik = rusza.
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Kilka drobiazgów: włącznik ATX i śledzie
Reply #4 - 01. Feb 2019 at 13:19
 
mt777 wrote on 01. Feb 2019 at 12:55:
Płyta ma dwa złącza AT i ATX i przycisk musi być tam gdzie przycisk a nie hakować przycisk od zasilacza  Cool Obudowa jest dla mnie `święta` w tym przypadku.


Wstawiasz przycisk od pegasusa i to nie jest hakowanie (ja bym to raczej nazwał druciarstwem)? :O

Oryginalne włączniki zasilaczy AT w 90% są na "wsuwki" - jedyne co musisz zrobić to zsunąć trochę izolacji z zielonego przewodu od wtyku ATX (do którego podepniesz jeden z przewodów) i dorobić 2 cienkie przewody z takimi konektorami do włącznika i już. Jak to rozwiązanie Ci nie pasuje to w ostateczności podepnij przycisk Turbo z obudowy pod piny PWR na płycie i też zadziała.
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
mt777
Full Member
***
Offline


Pegasus

Posts: 293
Location: Poznań
Joined: 29. Nov 2018
Gender: Male
Re: Kilka drobiazgów: włącznik ATX i śledzie
Reply #5 - 01. Feb 2019 at 14:44
 
hmm, no tak tez może być. Pierwotnie nie chciałem naruszać zasilacza AT, ale to też żaden skarb więc wtyk można zabrać. Sprawdzę ten trop  Cool
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Kilka drobiazgów: włącznik ATX i śledzie
Reply #6 - 01. Feb 2019 at 15:24
 
Ale nic nie naruszasz - przecież i tak chcesz wymienić zasilacz AT na ATX...

Nic nie tniesz, włączniki były tak jak piszę w zdecydowanej większości przypadków na wsuwki... w sumie to chyba nie widziałem 'standardowej' obudowy desktop/mini tower klona w której kable byłyby lutowane...

A tak będziesz miał normalny klikalny przełącznik i włączanie/wyłączanie komputera tak jakby to był zasilacz AT...
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
bobdylan
Junior Member
**
Offline


386 MMX istnieje

Posts: 106
Location: Kraków
Joined: 21. Mar 2018
Gender: Male
Re: Kilka drobiazgów: włącznik ATX i śledzie
Reply #7 - 02. Feb 2019 at 00:59
 
Też mam właśnie problem ze zdobyciem śledzi z portami PS/2. Mam tylko jednego kupionego na allegro za jakieś horrendalne pieniądze  Sad
  
Back to top
 
IP Logged
 
mt777
Full Member
***
Offline


Pegasus

Posts: 293
Location: Poznań
Joined: 29. Nov 2018
Gender: Male
Re: Kilka drobiazgów: włącznik ATX i śledzie
Reply #8 - 02. Feb 2019 at 01:10
 
@HanJammer

Tak, są na wsuwki. Chodziło mi raczej o to, że jak zabiorę włącznik to zasilacz będzie mniej już przydatny - a tak zostanie na testy gołych płyt na podłodze  Smiley


Póki co zostawiłem moje rozwiązanie - jest elastyczne i zbliżone do standardu (jak mniemam). Nie wymagało w zasadzie żadnych przeróbek - poza przylutowaniem kabli 2pin do przycisku. Tylko dałem dłuższy kabel i koszulki.
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Kilka drobiazgów: włącznik ATX i śledzie
Reply #9 - 02. Feb 2019 at 01:48
 
mt777 wrote on 02. Feb 2019 at 01:10:
@HanJammer

Tak, są na wsuwki. Chodziło mi raczej o to, że jak zabiorę włącznik to zasilacz będzie mniej już przydatny - a tak zostanie na testy gołych płyt na podłodze  Smiley


Póki co zostawiłem moje rozwiązanie - jest elastyczne i zbliżone do standardu (jak mniemam). Nie wymagało w zasadzie żadnych przeróbek - poza przylutowaniem kabli 2pin do przycisku. Tylko dałem dłuższy kabel i koszulki.


Ale wiesz, że możesz do niego podpiąć dowolny włącznik ze sklepu elektronicznego taki za 5zł (byle na 230V i odpowiedni prąd) i będzie banglał? Bah,, możesz nawet spiąć te wsuwki "na krótko" i włączać zasilacz przez podpięcie go do gniazdka (chociaż nie rekomenduję tej metody).

:]
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1
Send Topic