Page Index Toggle Pages: [1] 2  Send TopicPrint
Very Hot Topic (More than 25 Replies) Yeah?Not! 286 (Read 6076 times)
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Yeah?Not! 286
29. Jan 2019 at 14:48
Print Post  
No to chyba trzeba w końcu ogarnąć jakąś 286-tkę której config zostawię sobie na dłużej...

Jest obudowa - podarunek od Jenota... retrobright na niej nie wyszedł za dobrze (ani krem ani moczenie w perhydrolu w cieple nie przyniosło zauważalnego efektu - trzeba będzie spróbować powtórki latem).

Zasilacz z obudowy ledwo działał (10,5V na szynie 12V) i na razie trafi do magazynu, może kiedyś go naprawię... Do obudowy trafił zasilacz z zestawu "Janusz", którego kupiłem kiedyś na Allegro za 30-parę złotych. Zasilacz sprawny i cichy, niemniej jednak poniżej macie fotki sprzed czyszczenia i po...
Z niekompletnej obudowy "Janusza" (ostatnie zdjęcie) trafi też do tej wyświetlacz LED i pozostała galanteria - obudowa od Jenota ma zaślepione fabryczne miejsce na montaż wyświetlacza.

Co do płyty głównej... Chyba zamontuję w nim Octeka z 20MHz Harrisem (kupionego niedawno na Allegro i naprawionego) - to jednak jeszcze nie jest ten moment na budowę repliki mojego "oryginalnego" 286 (płyta główna już czeka - niestety nie udało mi się znaleźć identycznej ale jest bardzo podobna).

Pamięć - muszę kupić trochę SIMMów 1MB... na razie zostanie 1MB w DIPPach.

Dysk - tutaj jest jasna sprawa ST157A 42MB. Docelowo zakombinuję coś z CF-em, bo zestaw ma być głównie platformą testową dla starszych kart.

PS: A teraz zgadnijcie skąd nazwa Wink
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
Jenot
Senior Member
****
Offline


Jenot

Posts: 1778
Location: Chełm
Joined: 15. Jan 2015
Gender: Male
Re: Yeah?Not! 286
Reply #1 - 29. Jan 2019 at 15:03
Print Post  
Uuu, faktycznie żółtaczka została, czekaj do lata albo użyj mocnej lampy UV. Co tam jeszcze do środka będziesz upychał?
  

ATC-5220, K6-III 400, 512MB RAM, Voodoo3 3000 AGP, GUS MAX 1MB, Terratec EWS64 XL, AWE32 CT2760, 3x40GB HDD, DVD TSSTcorp, FreeDOS, OS/2 Warp 4, Win95 OSR2
Back to top
GTalk  
IP Logged
 
zyga64
Full Member
***
Offline



Posts: 462
Location: Sulęcin, lubuskie
Joined: 29. Dec 2017
Gender: Male
Re: Yeah?Not! 286
Reply #2 - 29. Jan 2019 at 15:12
Print Post  
Yeahnot or not Yeahnot ?  Grin

(You need to Login or Register to view media files and links)
  


- C64 /1541 II /Pi1541 /SD2IEC /EasyFlash3 /WiC64
- SCAMP /286@20 /4MB /CL-GD5422 /CMI8330
- i420EX /486DX33 /16MB /TGUI9440 /GUS+ALS100+MT32Pi
- i430FX /K6-2@400 /64MB /Rage Pro PCI /ES1370+YMF718
- i440BX /P!!!750 /256MB /MX440 /SBLive!+Vibra16s
- iB75 / i5 3470s /4GB /HD7750 /ALC662
Back to top
 
IP Logged
 
Jenot
Senior Member
****
Offline


Jenot

Posts: 1778
Location: Chełm
Joined: 15. Jan 2015
Gender: Male
Re: Yeah?Not! 286
Reply #3 - 29. Jan 2019 at 15:14
Print Post  
Nie strzelajcie Wink
  

ATC-5220, K6-III 400, 512MB RAM, Voodoo3 3000 AGP, GUS MAX 1MB, Terratec EWS64 XL, AWE32 CT2760, 3x40GB HDD, DVD TSSTcorp, FreeDOS, OS/2 Warp 4, Win95 OSR2
Back to top
GTalk  
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Yeah?Not! 286
Reply #4 - 29. Jan 2019 at 15:18
Print Post  
Jenot wrote on 29. Jan 2019 at 15:03:
Uuu, faktycznie żółtaczka została, czekaj do lata albo użyj mocnej lampy UV. Co tam jeszcze do środka będziesz upychał?



Okaże się po drodze Wink

Na razie zrobiłem zewnętrzny battery pack do płyty... Nie stosuję zwykłych baterii tylko akumulatorki (taki protip - te białe Ikea Ladda, to dokładnie to samo co highendowe czarne Sanyo Eneloopy Pro tylko za 1/4 ceny Cheesy).

Co ciekawe koszyk na baterie pochodzi też z epoki - dostałem kiedyś worek takich akcesoriów od kolegi, który pracował w firmie, jaka serwisowała terminale i pecety w Polsce w latach 80 i na początku 90 (w tym worku z resztą też inne ciekawostki - np. nowy włącznik prawdopodobnie od IBM 5150/60/70 czy fajne podstawki pod DIPy - niestety te razem z programatorem EPROMów na LPT, który też tam był w przypływie jakiejś pomroczności oddałem znajomemu elektronikowi).
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Yeah?Not! 286
Reply #5 - 29. Jan 2019 at 23:44
Print Post  
No to projekt w zasadzie ukończony...

Grafika - ZyMOS Poach 51 (wg mnie coś z nią nie tak, chyba nie radzi sobie za dobrze z polską stroną kodową, ale nie jest mi to potrzebne, a przy wychodzeniu z niektórych trybów graficznych niektóre znaki mają brakujące piksele Wink) potestuję jeszcze...

Dźwięk - na ten moment SB16 CT2290. Którego miałem zainstalowanego w innym zestawie ( (You need to Login or Register to view media files and links)). Do YeahNota miał trafić SB16 Value CT2770[A] (Value ale z OPL3) ale to karta semi-PnP (no nie PnP ale bez zworek) i... na tej płycie nie jest wykrywana z jakiegoś powodu... A na Suntacu-286P działała bez problemów :/
W sumie na CT2990 też zworek od IRQ i DMA ale działa zacnie...

Flopy - pochodzą z mojego oryginalnego 286... niestety na tym biednym 5,25" retrobright zrobił masakrę Sad((
Co prawda przed też lepiej nie wyglądał bo był megażółty, ale przynajmniej jednolicie żółty...

HDD - Seagate ST157A. Uwielbiam jak te dyski brzmią. Szczególnie przy bootowaniu robią spinup, a potem zmniejszają nieco obroty... Słychać na filmiku poniżej. Taki sam dysk był w mojej 286-tce, o której tyle piszę, a teraz mam takie dwa - jeden kupiłem od Spider_Mirka z Allegro, drugi był w tym zestawie od markaileśtam też z Allegro. Drugi sobie zachowuję jako obiekt kolekcjonerski - pracuje idealnie (ten od Spidera co prawda nie ma badów, ale widać, że swoje przeszedł i napęd talerzy brzmi na delikatnie zatarty).

Pozostałe rzeczy widać na zdjęciach...

Gra, buczy, cieszy ucho i nos zapachami grzejącej się elektroniki ;]

Zapachów Wam nie prześlę, a resztę możecie zobaczyć tu:
(You need to Login or Register to view media files and links)

Monitor jak widać niespecjalnie daje sobie radę w trybach graficznych z upscalingiem - taki albo podobny efekt jest na wszystkich moich kartach działających w trybie VGA, mniej widoczny w 640x480 i 640x400... no ale monitor jest 1024x768, więc chyba trzeba się pogodzić, poszukać innego złomka 4:3 albo jakiś hardwareowy upscaler lepszej jakości... CRT-ka do domu nie ściągnę, nie ma bata.
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Yeah?Not! 286
Reply #6 - 30. Jan 2019 at 00:37
Print Post  
No i zapomniałem o jeszcze jednej rzeczy - ta karta siedząca między tym Super Multi I/O Acera a Sound Blasterem to sieciówka Intel Pro/10, od kazeobiego Cheesy
Sieciówka działa, software ją wykrywa i zaraz będę próbował odpalić na niej mtcp… a od tego już tylko krok do serwera WWW na 286 czy coś Cheesy
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
Jenot
Senior Member
****
Offline


Jenot

Posts: 1778
Location: Chełm
Joined: 15. Jan 2015
Gender: Male
Re: Yeah?Not! 286
Reply #7 - 30. Jan 2019 at 06:12
Print Post  
Mam takiego samego flopa 5.25 z praktycznie idealnym plastikiem, mechanizm nie przeżył transportu, niby działa ale wydaje dziwne dźwięki, i brak dźwigni do zamykania dyskietki. Bierzesz? Wink
  

ATC-5220, K6-III 400, 512MB RAM, Voodoo3 3000 AGP, GUS MAX 1MB, Terratec EWS64 XL, AWE32 CT2760, 3x40GB HDD, DVD TSSTcorp, FreeDOS, OS/2 Warp 4, Win95 OSR2
Back to top
GTalk  
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Yeah?Not! 286
Reply #8 - 30. Jan 2019 at 09:33
Print Post  
No tutaj już MUSISZ dać bardziej odpowiedni dźwięk... 286 to pro lub pro 2... albo jakiś inny wczesny twór.

Jak chcesz to jestem do usług by coś dobrać.
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Yeah?Not! 286
Reply #9 - 30. Jan 2019 at 14:05
Print Post  
Batyra wrote on 30. Jan 2019 at 09:33:
No tutaj już MUSISZ dać bardziej odpowiedni dźwięk... 286 to pro lub pro 2... albo jakiś inny wczesny twór.

Jak chcesz to jestem do usług by coś dobrać.


Szukam nadal SB2.0 albo Pro/Pro2. Jak się trafi, to wjedzie na pokład, ale zauważ, że to ma być maszyna do testowania kart i softu a nie wypieszczony klejnocik - na to jeszcze przyjdzie czas Wink

Na ten moment walczę z tą sieciówką Intela... oprogramowanie softset2 ją widzi, przechodzi testy (poza loopbackiem ale nie mam kabla wpiętego), można zmieniać jej ustawienia... natomiast sterownik pakietowy jej nie wykrywa, nie pasuje mu IRQ itd... próbowałem różnych ustawień. No i po odpaleniu sterownika pakietowego trzeba zrobić twardy reset bo softset2 przestaje widzieć kartę...

Edit: chyba na 286 nie zadziała... tzn czasem packet driver ją uruchamia, ale po odpaleniu mtcp zwiecha. Za to na 386 działa jak złoto, a mtcp całkiem nieźle śmiga.
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Yeah?Not! 286
Reply #10 - 30. Jan 2019 at 21:46
Print Post  
Niestety YeahNot zabił mojego ukochanego i jedynego w swoim rodzaju flopa 3,5" Canona Sad((

Wczoraj zaczął mieć problemy z odczytem, uszkodził parę dyskietek, myślałem że to wina tego, że dane były kopiowane spod Windows 10... potem w ogóle już nie czytał,  ale potem znowu zaczął... a dzisiaj już w ogóle nie czytał nic.
Generalnie dyskietka się kręci, flop suwa głowicą przy uruchomieniu komputera, ale w momencie próby odczytu dyskietki głowica ani drgnie i po chwili wywala informację o tym, że nie może znaleźć ścieżki czy coś w ten deseń...
Co ciekawe w diagnostykach AMI w BIOSie są testy flopa w tym formatowanie dyskietek i to działa, odczyt sekwencyjny, odczyt losowy itp - trochę działa bo też co i raz wywala błędy CRC itp. choć to może być wina wadliwych dyskietek (to formatowanie uniemożliwia późniejsze sformatowanie pod DOSem jak zauważyłem).

Ten flop był ze mną od początku mojej przygody z PC a teraz leży taki martwy i zimny... Bardzo smutny dzień Sad

Jeśli ktoś z Was miałby taką samą stację na sprzedaż, to chętnie odkupię (nawet jeśli nie sprawna - może z dwóch uda się zmontować jedną działającą).
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
Neo
Senior Member
****
Offline


OC freak

Posts: 4209
Location: Birkenhead
Joined: 04. Jan 2016
Gender: Male
Re: Yeah?Not! 286
Reply #11 - 30. Jan 2019 at 21:52
Print Post  
Uuu przykra sprawa Undecided

Ale skoro jest z Tobą od tak dawna, to może nie sprzęt go zabił, tylko umarł śmiercią naturalną?
  

DIY woodbox: AMD 386DX40, 8MB RAM, Trident TVGA9000C 512kB, Aztech Pro16 ABI (AZT2316), Primax SoundStorm Wave M16B 1MB (GUS Classic clone), ST3491A
Socket 7: AOpen AP59s, Cyrix M II-300GP (225 MHz), 64MB SDRAM, SiS 6326 8MB SGRAM, SB32 CT3670 8MB, 9.1 GB IBM SCSI HDD, Win98FE
Socket A: WinFast K7S741, Sempron 2400+ @1960MHz water cooled, 1 GB DDR400, WinFast Geforce 6600 128MB, Audigy SB0090, PCI SATA card (SIL3114), 80GB IDE HDD 3.5", 160GB SATA HDD 2.5",
Back to top
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Yeah?Not! 286
Reply #12 - 30. Jan 2019 at 21:58
Print Post  
Neo wrote on 30. Jan 2019 at 21:52:
Uuu przykra sprawa Undecided

Ale skoro jest z Tobą od tak dawna, to może nie sprzęt go zabił, tylko umarł śmiercią naturalną?


No oczywiście, że w przenośni... po prostu umarła w tym komputerze.

Testowałem ją z innymi kontrolerami (z 3 innymi) i taśmami, ale efekt ten sam...

Wcześniej siedziała w 386 i działała, jeszcze wcześniej leżała w magazynie długo i po tym leżakowaniu wymagała smarowania...
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
kazeobi
Senior Member
****
Offline



Posts: 3328
Location: Warszawa
Joined: 14. Jan 2017
Gender: Male
Re: Yeah?Not! 286
Reply #13 - 30. Jan 2019 at 22:01
Print Post  
Może kondensator do wymiany? Smiley
  

]
Back to top
 
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Yeah?Not! 286
Reply #14 - 31. Jan 2019 at 02:37
Print Post  
kazeobi wrote on 30. Jan 2019 at 22:01:
Może kondensator do wymiany? Smiley


Jakieś elektrolityczne tam widzę, ale ich umiejscowienie wskazuje raczej na związek z zasilaniem i napędem dyskietki, a nie odczytem/zapisem...
W sumie to nigdy nie zastanawiałem się co się psuje we flopach - jak był problem to jeśli nie pomagało czyszczenie i smarowanie mechanizmu głowicy i samej głowicy to po prostu stację się wymieniało...
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: [1] 2 
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top