Page Index Toggle Pages: 1 [2] 3  Send TopicPrint
Very Hot Topic (More than 25 Replies) Czy warto kupić voodoo 5 5500 ? (Read 11487 times)
m4us
Senior Member
****
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 1372
Joined: 21. Jan 2019
Re: Czy warto kupić voodoo 5 5500 ?
Reply #15 - 15. Feb 2019 at 22:06
Print Post  
no, moze nie do konca retro, ale ladne, tematyczne, male i z karta na widoku Wink
ehh pamietam jak one wchodzily, nawet chcialem miec takie malenstwo
  

Dell 420 MT 2x PIII 1Ghz 2GB RIMM GF2MX
nieretro SZUFLE Cheesy
Lap 486DX2 4MB Ram i kilka innych WiP
MB  Procomp BVC1A-H ktore lubi sie przywiesic zamienie
Back to top
 
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Czy warto kupić voodoo 5 5500 ?
Reply #16 - 15. Feb 2019 at 22:09
Print Post  
szu wrote on 15. Feb 2019 at 20:05:
Nie nie Smiley jestem praktykiem to musi być na ciągłym chodzie i mieć możliwie jak najlepsze parametry. Nie znam się na elektronice "chipy BGA" ale to mi daje do myślenia dlaczego ostatni czasy pojawiały się V5 na aukcjach. Po prostu cwaniacy znający temat pozbywają się ich póki są na chodzie bo mają świadomość że długo nie pożyją Smiley


BGA - Ball Grid Array - chipy montowane poprzez 'nalutowanie' ich na płytkę drukowaną za pomocą małych kuleczek cyny ułożonych na całej ich powierzchni od spodu. Problem w tym, że ze względów ekologicznych producenci zostali zmuszeni do stosowania lutu nie zawierającego/zawierającego mniej ołowiu przez co lut stał się mniej elastyczny - w pewnym początkowym okresie po wprowadzeniu tej zmiany była po prostu plaga padających kart graficznych, płyt głównych, notebooków ze względu na to, że przez wibracje te 'twarde' kuleczki puszczały/pękały (a sytuację pogarszały jeszcze coolery montowane na chipach). Stąd popularna metoda leczenia sprzętu przez wsadzenie do piekarnika na 20 zdrowasiek (pod względem temperatury kuleczki topią się i połączenie zostaje ponownie 'zlutowane'), jak też usługi tzw. reballingu BGA. To nadal z resztą jest pewien problem, ale znacznie mniejszy niż kiedyś. Oczywiście V5 łapie się na ten 'gorszy' okres.

m4us wrote on 15. Feb 2019 at 21:24:
i + 10 do lansu
(You need to Login or Register to view media files and links)

(You need to Login or Register to view media files and links)

(You need to Login or Register to view media files and links)

sajmon ma komputerek szufla w ofercie jakbys planowal popelnic podobnego moda Wink
Grin


Oj nie lubię tych wentylatorów Noctua… wyglądają jakby ktoś zwymiotował capuccino...
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
Kosiara
Senior Member
****
Online



Posts: 1313
Location: Płońsk
Joined: 17. Jul 2017
Gender: Male
Re: Czy warto kupić voodoo 5 5500 ?
Reply #17 - 15. Feb 2019 at 22:14
Print Post  
Napewno w V5 jest dużo trwalsze połączenie niż w współczesnych sprzętach. Callahan dobrze prawi.

V5 musisz poprostu mieć. Jednak w moim przypadku jest to nie tylko eksponat do podziwiania.
  
Back to top
 
IP Logged
 
m4us
Senior Member
****
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 1372
Joined: 21. Jan 2019
Re: Czy warto kupić voodoo 5 5500 ?
Reply #18 - 15. Feb 2019 at 22:20
Print Post  
HanJammer wrote on 15. Feb 2019 at 22:09:
w pewnym początkowym okresie po wprowadzeniu tej zmiany była po prostu plaga padających kart graficznych, płyt głównych, notebooków


znajomi co rusz ganiali po nowy sprzet w tych czasach bo sie psul..a moje starocie dzialaly Grin

ogladalem sobie kiedys jak to wyglada, interesujaca technologia

tak z ciekawosci - mozliwy jest reballing za pomoca jakiegos lepszego spoiwa z wieksza zawartoscia olowiu? 

jakis artykul czytalem to podawali daty 2000 cos do .. 2012 o tych kiepskich stopach lutowniczych

  

Dell 420 MT 2x PIII 1Ghz 2GB RIMM GF2MX
nieretro SZUFLE Cheesy
Lap 486DX2 4MB Ram i kilka innych WiP
MB  Procomp BVC1A-H ktore lubi sie przywiesic zamienie
Back to top
 
IP Logged
 
konku
Senior Member
****
Offline


All dimensions FX

Posts: 3057
Location: Podhale&Kresy
Joined: 08. May 2012
Gender: Male
Re: Czy warto kupić voodoo 5 5500 ?
Reply #19 - 15. Feb 2019 at 22:22
Print Post  
Odkąd sprawnie działa nGlide (chyba mniej problematyczne nawet od oryginalnych kart  Wink ) - kupowanie V5 dla wydajności nie ma racji bytu. A do starszych gier starcza spokojnie V3 lub, ostatecznie, V4. Posiadanie  - dla samego posiadania.
  

---=== All those moments will be lost in time, like tears in rain.===---
---===Time has wings. You know, when you realize that you need to appreciate the time, it still goes by fast.===---
-=="Każdy z nas w głębi duszy pragnie być jak ten obcy... przerażająco silny, pozbawiony sumienia, obdarzony czarnym sercem kosmosu, które pozwala przeć naprzód i niszczyć." ==-
Back to top
 
IP Logged
 
Kosiara
Senior Member
****
Online



Posts: 1313
Location: Płońsk
Joined: 17. Jul 2017
Gender: Male
Re: Czy warto kupić voodoo 5 5500 ?
Reply #20 - 15. Feb 2019 at 22:31
Print Post  
konku wrote on 15. Feb 2019 at 22:22:
Odkąd sprawnie działa nGlide (chyba mniej problematyczne nawet od oryginalnych kart  Wink ) - kupowanie V5 dla wydajności nie ma racji bytu. A do starszych gier starcza spokojnie V3 lub, ostatecznie, V4. Posiadanie  - dla samego posiadania.


Z odpowiednim zegarem V3 było wydajniejsze od V4.
  
Back to top
 
IP Logged
 
Callahan
VIP Member
*****
Offline



Posts: 8092
Location: Świętokrzyskie
Joined: 29. Mar 2014
Gender: Male
Re: Czy warto kupić voodoo 5 5500 ?
Reply #21 - 15. Feb 2019 at 23:00
Print Post  
HanJammer wrote on 15. Feb 2019 at 22:09:
reballingu BGA. To nadal z resztą jest pewien problem, ale znacznie mniejszy niż kiedyś. Oczywiście V5 łapie się na ten 'gorszy' okres.

Bzdury waść gadasz... Temat ROHS to 2004-2006r. Nie było wtedy już 3Dfx-a. I od tego momentu pojawiły się odpadające czipy.
V5 nie jest ROHS. Cyna pięknie topi się się poniżej 180stC, a punkty elegancko się da wyczyścić, a więc na 100% jest Pb.
Moje V5 miało zgrzanego czipa VSA do brązu, a mimo to działało-padły sdramy i dlatego krzaczyło. Aaa, V3 też jest na Pb-jednego trupielca rozlutowaliśmy.
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
HP XU 6/200 2x PII-ODP/512MB/VB/SCSI/NT 4.0
PR440FX 2x PII-ODP/1GB/V4/SCSI/NT 4.0 CS4237B+CT1920
Super S2DG2 2x550@2MB/1GB/V5/SCSI/YamahaXG/Win2000
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Czy warto kupić voodoo 5 5500 ?
Reply #22 - 16. Feb 2019 at 11:34
Print Post  
Z czysto użytkowego punktu widzenia to chyba nie warto.
Z sentymentalno-kolekcjonersko-inwestycyjnego - bardzo warto.

Z reguły pierwsze i ostatnie układy cieszą się większym wzięciem (v2 to po prostu lepsze v1 więc tutaj ja na to patrzę w ten sposób).

W tamtych czasach stać mnie było tylko na V3 a V5 to się w sklepie na półce widziało i to było takie woow... wiec to pierwsza rzecz.

Pamiętajmy, że voodoo (5 w szczególności) to bardzo porządna lokata kapitału. Tak jak powiedział Callahan - w pewien sposób jest to "must have" w każdej poważniejszej kolekcji (jeśli ktoś zbiera karty jak pokemony LOL). Wiec cena prawie na pewno nie spadnie. (Chyba że jakiś chińczyk będzie miał 1000szt i będzie je sprzedawał po 100usd).
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Kosiara
Senior Member
****
Online



Posts: 1313
Location: Płońsk
Joined: 17. Jul 2017
Gender: Male
Re: Czy warto kupić voodoo 5 5500 ?
Reply #23 - 16. Feb 2019 at 11:57
Print Post  
Callahan wrote on 15. Feb 2019 at 23:00:
HanJammer wrote on 15. Feb 2019 at 22:09:
reballingu BGA. To nadal z resztą jest pewien problem, ale znacznie mniejszy niż kiedyś. Oczywiście V5 łapie się na ten 'gorszy' okres.

Bzdury waść gadasz... Temat ROHS to 2004-2006r. Nie było wtedy już 3Dfx-a. I od tego momentu pojawiły się odpadające czipy.
V5 nie jest ROHS.


Dokładnie  Grin
  
Back to top
 
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Czy warto kupić voodoo 5 5500 ?
Reply #24 - 16. Feb 2019 at 12:50
Print Post  
ale i tak co drugi z nas ma voodoo któremu trzeba było robić przeszczep chipa Smiley
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Callahan
VIP Member
*****
Offline



Posts: 8092
Location: Świętokrzyskie
Joined: 29. Mar 2014
Gender: Male
Re: Czy warto kupić voodoo 5 5500 ?
Reply #25 - 16. Feb 2019 at 13:19
Print Post  
@ m4us


Co do stricte rebalingu to kwestia dostępności samego sita. A jaką cynę sobie zarzucisz do tego to kwestia własna. Cyna Pb jest dostępna ciagle-dyrektywa rohs nie dotyczy np przemysłu i zastosowań samochodowych.
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
HP XU 6/200 2x PII-ODP/512MB/VB/SCSI/NT 4.0
PR440FX 2x PII-ODP/1GB/V4/SCSI/NT 4.0 CS4237B+CT1920
Super S2DG2 2x550@2MB/1GB/V5/SCSI/YamahaXG/Win2000
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
szu
Junior Member
**
Offline



Posts: 106
Location: Rybnik
Joined: 31. Dec 2018
Re: Czy warto kupić voodoo 5 5500 ?
Reply #26 - 16. Feb 2019 at 16:49
Print Post  
Batyra wrote on 16. Feb 2019 at 11:34:
Z czysto użytkowego punktu widzenia to chyba nie warto.
Z sentymentalno-kolekcjonersko-inwestycyjnego - bardzo warto.

Z reguły pierwsze i ostatnie układy cieszą się większym wzięciem (v2 to po prostu lepsze v1 więc tutaj ja na to patrzę w ten sposób).

W tamtych czasach stać mnie było tylko na V3 a V5 to się w sklepie na półce widziało i to było takie woow... wiec to pierwsza rzecz.

Pamiętajmy, że voodoo (5 w szczególności) to bardzo porządna lokata kapitału. Tak jak powiedział Callahan - w pewien sposób jest to "must have" w każdej poważniejszej kolekcji (jeśli ktoś zbiera karty jak pokemony LOL). Wiec cena prawie na pewno nie spadnie. (Chyba że jakiś chińczyk będzie miał 1000szt i będzie je sprzedawał po 100usd).


Taka lokata kapitału że sie jej ostatnio pozbyłeś :]
Z tego co się dowiedziałem to praktycznie nic nie zyskam, nie jestem kolekcjonerem więc do "kapliczki" ta karta nie jest mi potrzebna. Przy okazji dowiedziałem się paru rzeczy. Szkoda że nie ma testów porównawczych z innymi kartami 3dfx, ati, gf. Wydaje mi sie że celowo sie tego nie robi bo wtedy opinia "legedy" została by mocno nadszarpnięta :]

  
Back to top
 
IP Logged
 
MarianX
VIP Member
*****
Offline



Posts: 6930
Location: Hrubieszow
Joined: 31. May 2012
Gender: Male
Re: Czy warto kupić voodoo 5 5500 ?
Reply #27 - 16. Feb 2019 at 17:29
Print Post  
Ależ są porównania z których wiadomo że np V2 SLI porównywalne V3-2000. Phil zrobił wielki test skalowania Voodoo2 i tu nie jestem pewny czy w innym tescie porównywał tylko karty 3dfx. Za parę dni mogę rzucić jakimiś linkami Smiley
  
Back to top
 
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Czy warto kupić voodoo 5 5500 ?
Reply #28 - 16. Feb 2019 at 18:14
Print Post  
szu wrote on 16. Feb 2019 at 16:49:
Taka lokata kapitału że sie jej ostatnio pozbyłeś :]

No właśnie dlatego... kupiłem prototyp V5 więc "zwyklak" już mi nie był potrzebny, a jak sie domyślasz prototyp kosztuje sporo wiecej od normalnego v5, wiec potrzebowałem kasy.

szu wrote on 16. Feb 2019 at 16:49:
sie że celowo sie tego nie robi bo wtedy opinia "legedy" została by mocno nadszarpnięta

jestem przekonany, że wogóle nie wpłynęłoby to na cenę i opinię karty.
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
kazeobi
Senior Member
****
Offline



Posts: 3328
Location: Warszawa
Joined: 14. Jan 2017
Gender: Male
Re: Czy warto kupić voodoo 5 5500 ?
Reply #29 - 16. Feb 2019 at 18:23
Print Post  
Tu nie chodzi o wartość użytkową, to już kolekcjonerstwo i tak należy na to patrzeć.

I to nie żaden spiseq.
(You need to Login or Register to view media files and links)
  

]
Back to top
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1 [2] 3 
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top