Page Index Toggle Pages: 1 [2] 3 4  Send TopicPrint
Very Hot Topic (More than 25 Replies) Router do 1Gbit? (Read 12598 times)
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Router do 1Gbit?
Reply #15 - 10. Mar 2019 at 19:07
Print Post  
Callahan wrote on 10. Mar 2019 at 18:40:
Ale mnie wifi w ogóle nie interesuje....
Musi mieć przepustowość WAN<->LAN na poziomie >=800Mbit/s. Wsparcie dla WRT albo rozbudowany FW(forwarding,dnssec,dnscrypt-proxy, VLANy -do Virtual Wireless tip.)
Dlatego pomyślałem o mikrotiku-jest w cenie switcha...tylko jaką to ma przepustowość?...800MHz dualcore i 256MB ram to może ma 1Gbit/s?


O mikrotiku się nie wypowiem bo nie używałem. Niektórzy je chwalą...
Ew. poczytaj jeszcze o ASUSie RT-N18U - 2,4GHz, ale możesz załadować DD-WRT jeśli Ci potrzebne, sam firmware też jest dość zaawansowany. 1Gbps daje na nim radę. Sporą partię swego czasu kupiłem w pracy i sprawowały się dobrze - właśnie wycofywałem w zeszłym tygodniu ostatnie sztuki (zastąpiłem infrastrukturą Ruckusa). Ładnie bezproblemowo chodziły przez parę lat (natomiast zastrzeżenie oczywiście co do xujowego wsparcia od ASUSa pozostaje, ale to bez znaczenia jeśli zmienisz w nim firmware). CPU Cortex A9, 256 MB RAM.
Powinny być po taniości dostępne używane...
(You need to Login or Register to view media files and links)
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Router do 1Gbit?
Reply #16 - 10. Mar 2019 at 23:26
Print Post  
Akurat mikrotik ma podane dokładnie w specyfikacji jaką dany router ma przepustowość, więc możesz to sprawdzić. Z doświadczenia wiem, że 1Gbit po WANie to nie jest wcale taka oczywista rzecz i dlatego przesiadłem się na router od dostawcy internetowego. Sporo routerów które wyciągają duże przepustowości po WANie, robi to z pominięciem firewalla, albo robiąc to przez sprzętową realizację NATu, która potrafi być dziurawa. Teraz juz konkretów nie pamiętam, ale czytałem o tym.

Jeśli chodzi o PoE, to piszecie o pasywnym, które potrafi być niebezpieczne dla urządzeń końcowych. Kiedyś koledze robiłem sieć w 3-piętrowym domu na trzech AP Mikrotika + switch niezarządzalny TP-LINK z PoE + końcówka również mikrotika. Śmiga bez problemu po 1Gbit a transfery 45MB/s po wifi zrobiły na mnie wtedy duże wrażenie Smiley Wracając jednak do PoE, to nowsze urządzenia obsługują aktywne PoE które jest negocjowane pomiędzy urządzeniami jeśli chodzi o napięcie. AP stały na nieekranowanym kablu CAT 5e i odległości w ścianach myślę, że mogły być z 40m i nie było problemu z przepustowością, stabilnością pracy czy coś.

Sieć stała na tym:
(You need to Login or Register to view media files and links)

Internet w tamtym miejscu był kiepski, więc nie sprawdziliśmy prędkości WAN, ale według tego co piszą, przepuszcza prawie pół gigabita po IPsecu, więc powinien podołać.
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Router do 1Gbit?
Reply #17 - 10. Mar 2019 at 23:52
Print Post  
forteller wrote on 10. Mar 2019 at 23:26:
Akurat mikrotik ma podane dokładnie w specyfikacji jaką dany router ma przepustowość, więc możesz to sprawdzić. Z doświadczenia wiem, że 1Gbit po WANie to nie jest wcale taka oczywista rzecz i dlatego przesiadłem się na router od dostawcy internetowego. Sporo routerów które wyciągają duże przepustowości po WANie, robi to z pominięciem firewalla, albo robiąc to przez sprzętową realizację NATu, która potrafi być dziurawa. Teraz juz konkretów nie pamiętam, ale czytałem o tym.

Jeśli chodzi o PoE, to piszecie o pasywnym, które potrafi być niebezpieczne dla urządzeń końcowych. Kiedyś koledze robiłem sieć w 3-piętrowym domu na trzech AP Mikrotika + switch niezarządzalny TP-LINK z PoE + końcówka również mikrotika. Śmiga bez problemu po 1Gbit a transfery 45MB/s po wifi zrobiły na mnie wtedy duże wrażenie Smiley Wracając jednak do PoE, to nowsze urządzenia obsługują aktywne PoE które jest negocjowane pomiędzy urządzeniami jeśli chodzi o napięcie. AP stały na nieekranowanym kablu CAT 5e i odległości w ścianach myślę, że mogły być z 40m i nie było problemu z przepustowością, stabilnością pracy czy coś.

Sieć stała na tym:
(You need to Login or Register to view media files and links)

Internet w tamtym miejscu był kiepski, więc nie sprawdziliśmy prędkości WAN, ale według tego co piszą, przepuszcza prawie pół gigabita po IPsecu, więc powinien podołać.


Tak jak czytam i patrzę w specyfikację, to zestawiając z ceną taki mikrotik chyba faktycznie ma największy sens. Co do firewalla/natu etc to niestety trochę gardzę wszystkim co nie ma znaczka Palo Alto Networks albo przynajmniej Checkpoint ;]
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
m4us
Senior Member
****
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 1372
Joined: 21. Jan 2019
Re: Router do 1Gbit?
Reply #18 - 10. Mar 2019 at 23:59
Print Post  
forteller wrote on 10. Mar 2019 at 23:26:
Jeśli chodzi o PoE,


apek planeta wywalony na dach chyba z 6 lat smigal na "diy poe" mam drania do dzis Wink
kiedys mialem apeka bodaj tplink z portem wan obslugujacym poe, niestety jak byla fala upalow to mi sie upiekl Undecided
to nowoczesne to nie wiem jak dziala, po prostu podoba mi sie perspektywa umieszczania ap gdziekolwiek i tylko z jednym kabelkiem (bez szukania pradu Wink
  

Dell 420 MT 2x PIII 1Ghz 2GB RIMM GF2MX
nieretro SZUFLE Cheesy
Lap 486DX2 4MB Ram i kilka innych WiP
MB  Procomp BVC1A-H ktore lubi sie przywiesic zamienie
Back to top
 
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Router do 1Gbit?
Reply #19 - 11. Mar 2019 at 00:14
Print Post  
HanJammer wrote on 10. Mar 2019 at 23:52:
Co do firewalla/natu etc to niestety trochę gardzę wszystkim co nie ma znaczka Palo Alto Networks albo przynajmniej Checkpoint ;]

Ale o so chosi? Tongue Palo Alto to raczej nie do domu, a NATa mieć trzeba.

Też lubię PoE choć u siebie nie mam potrzeby stosować.
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
Callahan
VIP Member
*****
Offline



Posts: 8089
Location: Świętokrzyskie
Joined: 29. Mar 2014
Gender: Male
Re: Router do 1Gbit?
Reply #20 - 11. Mar 2019 at 09:20
Print Post  
Mi tam PoE niepotrzebne- ale nie przeszkadza- wszystko i tak w szafie sie znajdzie.
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
HP XU 6/200 2x PII-ODP/512MB/VB/SCSI/NT 4.0
PR440FX 2x PII-ODP/1GB/V4/SCSI/NT 4.0 CS4237B+CT1920
Super S2DG2 2x550@2MB/1GB/V5/SCSI/YamahaXG/Win2000
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Router do 1Gbit?
Reply #21 - 11. Mar 2019 at 11:09
Print Post  
forteller wrote on 11. Mar 2019 at 00:14:
Ale o so chosi? Tongue Palo Alto to raczej nie do domu, a NATa mieć trzeba.


No cóż... niestety.

Bardziej chodziło mi o to, że jeśli nie Palo to już niech sobie będzie obojętnie co, bo wszystko inne jest poniżej i tak Wink
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
Callahan
VIP Member
*****
Offline



Posts: 8089
Location: Świętokrzyskie
Joined: 29. Mar 2014
Gender: Male
Re: Router do 1Gbit?
Reply #22 - 11. Mar 2019 at 16:44
Print Post  
Mi tam NAT w tomato się podoba. Przez wiele lat służył bez uwag.
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
HP XU 6/200 2x PII-ODP/512MB/VB/SCSI/NT 4.0
PR440FX 2x PII-ODP/1GB/V4/SCSI/NT 4.0 CS4237B+CT1920
Super S2DG2 2x550@2MB/1GB/V5/SCSI/YamahaXG/Win2000
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
barwniak
Senior Member
****
Offline


Universe Entrophy

Posts: 2228
Joined: 18. Nov 2016
Gender: Male
Re: Router do 1Gbit?
Reply #23 - 11. Mar 2019 at 17:43
Print Post  
Tu masz całą masę WAN-LAN powyżej 900mb/s
(You need to Login or Register to view media files and links)
  
Back to top
 
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1705
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: Router do 1Gbit?
Reply #24 - 03. Apr 2019 at 21:27
Print Post  
Osobiście mogę potwierdzić przepustowość LAN/WAN na urządzeniach mikrotika.

Największa pojedyncza instalacją jaką robiłem na MT jest RB4011 (ARM) i obsługuje cały budynek z cooworkingiem. Na WANie jest podpięty Hitron z UPC z ich najszybszym pakietem ze stałym IP, czyli 600/60 i faktycznie down daje radę 600, upload w UPC nigdy nie widziałem wyższego jak 53-54Mb/s i tyle też było. Router ma odpalonego CAPSa i zarządza 4-rema fizycznymi AP - model wAP ac jest to 2,4 i 5GHz w jednej puszcze z standardami 2 pasma dla 2,4 i 3 pasma dla 5GHz w standardach A/B/G/N/AC. Do tego 2 switche, vlany i kilkanaście wirtualnych sieci z separacją i przełączaniem między AP.

W domu używam wersję "mini" czyli Hitron od UPC z 300/30 na RB2011 (dość stary model) + 1 szt wAP ac ustawiona w salonie gdzie potrzebne (router siedzi w "szafie"). Na tym zestawie spokojnie też testowałem przez ponad tydzień 600/60 od UPC i spokojnie daje radę. Wifi na 5GHz na AC i na Macbooku który potrafi ogarnąć pozwoli wycisnąć realne 480Mb/s transferu np NAS <-> Macbook. Genialna sprawa bo w domu Time Machine używam wyłącznie na NASie i po wifi, dzięki temu nawet nie wiem kiedy mam robiony backup, a wiem, że jest robiony co godzinę.

Natomiast ogromną wadą Mikrotików jest ich skomplikowaność. Aby przegryźć się w podstawie podstaw konfiguracji trzeba naprawdę mieć pojęcie o protokołach i ustawieniach sieci.  Nawet ja siedząc w nich ~15 lat wykorzystuję zapewne 5-10% możliwości. To też ich największa zaleta, bo jak wiesz jak, to jesteś praktycznie zrobić wszystko, a jedynym ograniczeniem praktycznie jest jedynie wyobraźnia.

Jak ktoś szuka routera wyłącznie przewodowego, to HEX S model RB760iGS mogę z czystym sumieniem polecić, jest szybki i tani. Ma miejsce na wkładkę SFP, więc w przyszłości można go będzie wpiąć bezpośrednio w światłowód, ma miejsce na kartę SD (przydaje się do monitoringu jak odpalisz DUDE), czy port USB np aby użyć modem LTE na USB jako łącze backupowe. Nie mniej ostatnio coraz bardziej łypię na urządzenia UBNT, ponieważ Mikrotik zaczyna mnie męczyć konfiguracją. To co robisz na UBNT w 15 minut na mikrotiku musisz dziergać pół dnia, ale mimo wszystko jako stabilny i wydajny sprzęt do domu dla pasjonata dłubka mogę polecić.

POE pasywne w Mikrotiku akurat ja wykorzystuje do zasilenia wAP ac: (You need to Login or Register to view media files and links)
Dzięki temu nie muszę martwić się o dodatkowe zasilanie do niego, wszystko leci jednym przewodem ethernetowym. UPS podtrzymujący router od razu też podtrzymuje AP.
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Router do 1Gbit?
Reply #25 - 03. Apr 2019 at 23:35
Print Post  
Praktycznie tych samych urządzeń używałem gdy stawiałem sieć u kumpla w domu. Ja co prawda widziałem tylko 300-350Mbps po WAP ac, ale to było na Intel 7265. Mam bardzo podobne uczucia co do Ubiquity i Mikrotik.
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1705
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: Router do 1Gbit?
Reply #26 - 03. Apr 2019 at 23:48
Print Post  
Ja w moich warunkach domowych na 1szt wAP AC z macbookiem i kartą w standardzie 5GHz N-ką 3-pasmową wyciągam do ~220Mb/s, sprzęt żony z retiną i już kartą AC też 3 pasmową cięgnie netto do ~480Mb/s.

To są wartości realne, zmierzone a nie hipotetyczne. Dla przykładu w/w N-ka w teorii jest to 3x150Mb/s czyli 450Mb/s a realia są brutalne i po wifi NIGDY nie uzyska się więcej niż 40-45% tego co producent pisze na pudełku.
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Router do 1Gbit?
Reply #27 - 04. Apr 2019 at 06:13
Print Post  
Naprawdę nie musisz tłumaczyć mi takich rzeczy Wink tak jak pisałem, korzystałem z Intela 7265 który nie jest najszybszą kartą AC. Podczas kopiowania z NAS było czterdzieści-parę MB/s.
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
kazeobi
Senior Member
****
Offline



Posts: 3328
Location: Warszawa
Joined: 14. Jan 2017
Gender: Male
Re: Router do 1Gbit?
Reply #28 - 04. Apr 2019 at 08:43
Print Post  
forteller wrote on 04. Apr 2019 at 06:13:
Naprawdę nie musisz tłumaczyć mi takich rzeczy Wink 

Hehe, mansplaining Cheesy
  

]
Back to top
 
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1705
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: Router do 1Gbit?
Reply #29 - 04. Apr 2019 at 10:10
Print Post  
Dziele się jedynie obserwacjami i przemyśleniami. Uważam że oznaczenia przepustowości WIFI są mocno przesadzone i nie wiem skąd biorą tak zawyżone wartości.
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1 [2] 3 4 
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top