Page Index Toggle Pages: [1] 2  Send TopicPrint
Hot Topic (More than 10 Replies) Reanimacja FIC FR31 (Read 3689 times)
MarianX
VIP Member
*****
Offline



Posts: 6930
Location: Hrubieszow
Joined: 31. May 2012
Gender: Male
Reanimacja FIC FR31
01. Apr 2019 at 09:33
Print Post  
Siemanko

Opowiem od początku ze szczegółami moje wczorajsze akcje. Wieczorem miałem chwilę by sprawdzić jeszcze raz Rivę128 od STB którą niedawno kupiłem na allegro a okazało się że to wersja ZX Smiley sprawdziłem też Savage4 od kazeobi, karta śmiga lux w 3dm99 Smiley Po tym wszystkim z lekką niepewnością wziąłem się za maxxa. Piszę "z niepewnością" ponieważ miałem przeczucie że karta jednak nie wstanie, co ostatecznie okazało się połową prawdy bo razem z kartą, w efektownych okolicznościach w stylu chińskiego nowego roku, nie wstała już płyta Grin

Na płycie głównej poszła tylko ścieżka nad literą "F" w nazwie płyty, podniosła się po zapakowaniu Savage4 ale w ciekawy sposób wyświetla POST Tongue Mogę podejrzewać też zasilacz bo to jakiś nołnejm ale mimo wszystko ciężki i wytrzymywał GF2-Ultra i takie tam karty. Tak czy inaczej ten zasilacz idzie na złom a następną próbę przeprowadzę po zakupie jakiegoś normalnego lub gdy zechce mi się wykręcić OCZ ze starego kompa. Mam dwie płyty które mógłbym poświęcić, na pierwszy ogień pójdzie Abit VH6 z wywalonymi kondensatorami.

Doktorze House, jest nadzieja? Smiley
  
Back to top
 
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Reanimacja FIC FR31
Reply #1 - 01. Apr 2019 at 10:18
Print Post  
Testowałeś ścieżkę multimetrem dotykając próbnikami między tymi dwoma punktami lutowniczymi? Jeśli jest przerwana to malutki kawałek kynaru (taki przewód cienki) między tymi dwoma punktami lutowniczymi załatwi sprawę. To na początek bo niestety nie jest powiedziane, że to jedyne co uległo uszkodzeniu...
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
MarianX
VIP Member
*****
Offline



Posts: 6930
Location: Hrubieszow
Joined: 31. May 2012
Gender: Male
Re: Reanimacja FIC FR31
Reply #2 - 01. Apr 2019 at 11:02
Print Post  
HanJammer wrote on 01. Apr 2019 at 10:18:
Testowałeś ścieżkę multimetrem dotykając próbnikami między tymi dwoma punktami lutowniczymi?

Nie testowałem. Kiepski jestem w te klocki tak samo jak z lutowaniem. Dziwi mnie że iskra poszła w miejscu w którym powinno być złącze AMR czy coś takiego. Skoro płyta świruje to znaczy że padło coś jeszcze. Ostatecznie będę szukał kogoś kto mi to zrobi ale pękam się robić na miejscu w jakimś serwisie

Co mogło być przyczyną takiej eksplozji?
  
Back to top
 
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Reanimacja FIC FR31
Reply #3 - 01. Apr 2019 at 11:23
Print Post  
MarianX wrote on 01. Apr 2019 at 11:02:
Co mogło być przyczyną takiej eksplozji?


Przepływ prądu elektrycznego o natężeniu wyższym niż przewidziany dla tego obwodu. ;]

(You need to Login or Register to view media files and links)

Trzeba by znaleźć pinout dla AMR co okazuje się problemem bo o ile rozpiskę znalazłem, to rysunku z oznaczeniem pinów już nie (ale sądzę, że te piny to masa) - przypuszczalnie z pomocą tej karty zwarłeś +5V z masą i tam akurat się wyjarało (na innej płycie mogłoby to być w zupełnie innym miejscu). Potem być może zabezpieczenie w zasilaczu odcięło zasilanie.

Zacznij od sprawdzenia czy ścieżka w tym miejscu ma zachowaną ciągłość (tylko się nie zdziw, jeśli miernik _coś_ pokaże - generalnie powinno być tam prawie idealnie 0 Ohm). Następnie przylutuj kawałek kynaru (ostatecznie kawałek żyły ze skrętki 'drut' też może być) jeśli okaże się, że jest przerwana i ponów próbę.
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
MarianX
VIP Member
*****
Offline



Posts: 6930
Location: Hrubieszow
Joined: 31. May 2012
Gender: Male
Re: Reanimacja FIC FR31
Reply #4 - 01. Apr 2019 at 11:35
Print Post  
HanJammer wrote on 01. Apr 2019 at 11:23:
Przepływ prądu elektrycznego o natężeniu wyższym niż przewidziany dla tego obwodu. ;]

Tak właśnie myślałem Grin

Rozwinę się bardziej, jeśli to nie zasilacz i nie pomyliłem drutów przy odpalaniu co może być nie halo z kartą? Wkrótce kolejna płyta idzie pod nóż Tongue Chyba nie ma wyjścia by szybko znaleźć winowajcę.
  
Back to top
 
IP Logged
 
Jenot
Senior Member
****
Offline


Jenot

Posts: 1778
Location: Chełm
Joined: 15. Jan 2015
Gender: Male
Re: Reanimacja FIC FR31
Reply #5 - 01. Apr 2019 at 13:06
Print Post  
To może być zasilanie, masa powinna być na oddzielnej warstwie. Zasilanie zresztą też, ale jest kilka napięć, a ta ścieżka jest grubsza niż pozostałe co sugerowałoby właśnie zasilanie. Zadziałała jak bezpiecznik Wink
Być może nic więcej nie jest uszkodzone i wystarczy odtworzyć połączenie - sprawdź najpierw z jakąś kartą PCI.
  

ATC-5220, K6-III 400, 512MB RAM, Voodoo3 3000 AGP, GUS MAX 1MB, Terratec EWS64 XL, AWE32 CT2760, 3x40GB HDD, DVD TSSTcorp, FreeDOS, OS/2 Warp 4, Win95 OSR2
Back to top
GTalk  
IP Logged
 
MarianX
VIP Member
*****
Offline



Posts: 6930
Location: Hrubieszow
Joined: 31. May 2012
Gender: Male
Re: Reanimacja FIC FR31
Reply #6 - 01. Apr 2019 at 13:33
Print Post  
@Jenot
oki, postaram się dziś po pracy ogarnąć wszystko. Jaki będzie wniosek jeśli na karcie PCI wszystko będzie OK?

Zerknijcie jeszcze raz na fotki karty. Może poprzednia reanimacja jednak nie wyszła. Zastanawiają mnie dwie połączone nóżki na ostatnim zdjęciu. Zrobię też lepsze foto
(You need to Login or Register to view media files and links)

HanJammer wrote on 01. Apr 2019 at 11:23:
przypuszczalnie z pomocą tej karty zwarłeś +5V z masą

Mogłem to zrobić mechanicznie czy wyłącznie defekt karty?
  
Back to top
 
IP Logged
 
kazeobi
Senior Member
****
Offline



Posts: 3328
Location: Warszawa
Joined: 14. Jan 2017
Gender: Male
Re: Reanimacja FIC FR31
Reply #7 - 01. Apr 2019 at 13:40
Print Post  
(You need to Login or Register to view media files and links)

Te nóżki to wyglądają jak Vcc i Enable zestawione, to nie powinno być niz złego... chyba ?
  

]
Back to top
 
IP Logged
 
Jenot
Senior Member
****
Offline


Jenot

Posts: 1778
Location: Chełm
Joined: 15. Jan 2015
Gender: Male
Re: Reanimacja FIC FR31
Reply #8 - 01. Apr 2019 at 15:00
Print Post  
Jeśli zadziała z PCI, to by oznaczało, że najprawdopodobniej coś na karcie graficznej AGP nie dostaje zasilania (część RAMu może sądząc po krzaczorach) i odtworzenie ścieżki powinno pomóc. Bo sama płyta wstaje z tego co widać.
  

ATC-5220, K6-III 400, 512MB RAM, Voodoo3 3000 AGP, GUS MAX 1MB, Terratec EWS64 XL, AWE32 CT2760, 3x40GB HDD, DVD TSSTcorp, FreeDOS, OS/2 Warp 4, Win95 OSR2
Back to top
GTalk  
IP Logged
 
MarianX
VIP Member
*****
Offline



Posts: 6930
Location: Hrubieszow
Joined: 31. May 2012
Gender: Male
Re: Reanimacja FIC FR31
Reply #9 - 01. Apr 2019 at 15:25
Print Post  
Super, zbiorę dziś potrzebne rzeczy i po pracy postaram się sprawdzić kolejną płytę. Potencjometr ustawić na ohmy, zakres 200?
  
Back to top
 
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Reanimacja FIC FR31
Reply #10 - 01. Apr 2019 at 15:31
Print Post  
MarianX wrote on 01. Apr 2019 at 15:25:
Super, zbiorę dziś potrzebne rzeczy i po pracy postaram się sprawdzić kolejną płytę. Potencjometr ustawić na ohmy, zakres 200?


Tak, może być też po prostu buzzer do sprawdzania ciągłości jeśli masz wbudowany w multimetr.
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
MarianX
VIP Member
*****
Offline



Posts: 6930
Location: Hrubieszow
Joined: 31. May 2012
Gender: Male
Re: Reanimacja FIC FR31
Reply #11 - 01. Apr 2019 at 17:13
Print Post  
FIC wstał na S3 trio PCI Grin czyli poszło coś od zasilania AGP skoro wczoraj savage krzaczył? Dziś G100 nie wstaje Wink W multimetrze wysiadła bateria więc daruję sobie skoro coś już wiemy. Zaraz odpalam maxa na abicie xD
  
Back to top
 
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Reanimacja FIC FR31
Reply #12 - 01. Apr 2019 at 19:09
Print Post  
Ale po co ubijać kolejną płytę skoro karta jedną już ubiła? Ja bym zaczął od zdjęcia tej cyny.
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
Callahan
VIP Member
*****
Offline



Posts: 8092
Location: Świętokrzyskie
Joined: 29. Mar 2014
Gender: Male
Re: Reanimacja FIC FR31
Reply #13 - 01. Apr 2019 at 19:19
Print Post  
A nie możesz sprawdzić pin out AGP i zobaczyc co to jest zwarte??
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
HP XU 6/200 2x PII-ODP/512MB/VB/SCSI/NT 4.0
PR440FX 2x PII-ODP/1GB/V4/SCSI/NT 4.0 CS4237B+CT1920
Super S2DG2 2x550@2MB/1GB/V5/SCSI/YamahaXG/Win2000
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
MarianX
VIP Member
*****
Offline



Posts: 6930
Location: Hrubieszow
Joined: 31. May 2012
Gender: Male
Re: Reanimacja FIC FR31
Reply #14 - 01. Apr 2019 at 21:25
Print Post  
forteller wrote on 01. Apr 2019 at 19:09:
Ale po co ubijać kolejną płytę skoro karta jedną już ubiła? Ja bym zaczął od zdjęcia tej cyny.

Ostatecznie poszukam kogoś kto połata mi płytę. Z moimi umiejętnościami mogę tylko pogorszyć sprawę. Abit wypełnił ostatnią  misję, zapomniałem zmienić zasilacz przy sprawdzaniu maxa ale wygląda na to że to grafika jest winna Cool Ewentualnie mogę poświęcić trzecią płytę na porządnym zasilaczu Grin (żart oczywiście). Abit był nieciekawy i miał pełno kondensatorów do wymiany

Callahan wrote on 01. Apr 2019 at 19:19:
A nie możesz sprawdzić pin out AGP i zobaczyc co to jest zwarte??

Cienki jestem w te klocki. Chodzi o to by po pinoucie AGP dojść co jest nie tak w karcie?
  
Back to top
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: [1] 2 
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top