Page Index Toggle Pages: [1] 2 3 4 Send TopicPrint
Very Hot Topic (More than 25 Replies) Fotografowanie retro sprzętu (Read 9090 times)
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Fotografowanie retro sprzętu
02. Apr 2019 at 18:17
Print Post  
Już dziś kumpel przyniósł mi Canon EOS 40D i obiektyw 50mm Canona... teraz kombinuje mi oświetlenie... Nic jakiegoś niesamowitego ale pamiętajmy, że to tylko i wyłącznie do jednego rodzaju zdjęć w jednym miejscu, montowane "na stałe"... Fotki zrobię raz wszystkiego powtórzę fotki do całej strony a potem kilka razy w miesiącu nowych nabytków... tyle - więc nie będę się bawił w nic udziwnionego. Hasselblada i Leicę odpuszczam na razie Wink
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
pawlak
Full Member
***
Offline


.

Posts: 463
Location: Starogard Gdański
Joined: 29. Jan 2018
Gender: Male
Fotografowanie retro sprzętu
Reply #1 - 02. Apr 2019 at 19:26
Print Post  
Batyra wrote on 02. Apr 2019 at 10:13:
eeetam… przecież to kolejny kosmiczny projekt Caspera - tego, który robił voodoo 5 9000 …

A tak przy okazji to  to nie był fake? W sensie atrapa? Na Ebau widziałem v6000 ktore było tylko atrapa z niektorymi oryginalnymi czesciami i w opisie widniało ze była stworzona na potzreby filmiku na ktorym było miedzy innymi  to v9000

No i tez zaciekawiony czekam na aż strone odświeżysz Cheesy
  
Back to top
 
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1707
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Fotografowanie retro sprzętu
Reply #2 - 02. Apr 2019 at 20:35
Print Post  
Batyra wrote on 02. Apr 2019 at 18:17:
Już dziś kumpel przyniósł mi Canon EOS 40D i obiektyw 50mm Canona...


Najważniejsze jest szkiełko. Jak jest dobre, to i efekty będą super. Będziesz budował komorę bezcieniową?
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
m4us
Senior Member
****
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 1372
Joined: 21. Jan 2019
Re: Fotografowanie retro sprzętu
Reply #3 - 02. Apr 2019 at 20:55
Print Post  
50 ki sa spoko do tego typu zdjec, pytanie tylko jakie swiatlo
Batyra wrote on 02. Apr 2019 at 18:17:
tylko i wyłącznie do jednego rodzaju zdjęć w jednym miejscu, montowane "na stałe"


mialem ci ja kiedys nikona umieszczonego na stale z setupem do jednego rodzaju zdjec Wink wygodniejszy w uzzyciu bylby chyba stol bezcieniowy i blyski
  

Dell 420 MT 2x PIII 1Ghz 2GB RIMM GF2MX
nieretro SZUFLE Cheesy
Lap 486DX2 4MB Ram i kilka innych WiP
MB  Procomp BVC1A-H ktore lubi sie przywiesic zamienie
Back to top
 
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1707
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: Fotografowanie retro sprzętu
Reply #4 - 02. Apr 2019 at 20:59
Print Post  
Wszystko zależy co chce uzyskać, duże światło przy fotografii sprzętu może przeszkadzać. Przy f1.8 będzie bardzo duży efekt bokeh i może ona paradoksalnie przeszkadzać niż pomagać, ponieważ cały fotografowany obiekt będzie ostry tylko w wybranym punkcie. Do tego dochodzą aberracje chromatyczne, czy efekt "poduszki" i inne zniekształcenia mocno widoczne przy f1.8, a które znikają przy ~f2.8. Także f1.8 fajne do fotografii portretowej, ale w fotografii technicznej czasami może przeszkadzać.
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
m4us
Senior Member
****
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 1372
Joined: 21. Jan 2019
Re: Fotografowanie retro sprzętu
Reply #5 - 02. Apr 2019 at 21:17
Print Post  
maly otwor i diy softboxy fajnie sie sprawdzaja przy produktowce, no i lecisz tasmowo jak masz duzo rzeczy do sfotografowania na bialym tle
zreszta bokeh i duzy otwor to bardziej na ludzi i jakies fajne tlo
ta punktowa ostrosc sie przydawala jak sie chcialo jednolite tlo uzyskac, zwlaszcza czarne
ja tam glownie w makro i drobnych blyszczacych przedmiotach siedzialem, wieksze rzeczy raczej okazyjnie (no i hurtem  wiec setup poskladany zeby sie za bardzo nie meczyc i nie kombinowac z obrobka Cool


  

Dell 420 MT 2x PIII 1Ghz 2GB RIMM GF2MX
nieretro SZUFLE Cheesy
Lap 486DX2 4MB Ram i kilka innych WiP
MB  Procomp BVC1A-H ktore lubi sie przywiesic zamienie
Back to top
 
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1707
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: Fotografowanie retro sprzętu
Reply #6 - 02. Apr 2019 at 21:48
Print Post  
Dużą dziurka ma też sens jak się fotografuje w kiepskich warunkach oświetleniowych, ale tu raczej nie będzie to miało miejsca.

Zdjęcia sprzętu też fajnie można robić na dużej dziurce, odpowiednio ustawiając kompozycję można skupić uwagę widza na elemencie jaki chcemy pokazać, a to co nieistotne można rozmyć poprzez właściwe ustawienie przesłony.
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Fotografowanie retro sprzętu
Reply #7 - 02. Apr 2019 at 22:20
Print Post  
Cholera... trudne pytania zadajecie.

- zdjęcia będę robił na powierzchni około 100x50 cm
- podłoże i trzy ścianki obłożone moją ulubioną czarną pianką Smiley
- będą 4 źródła światła ciągłego (kolega mi dobierze żarówki foto)
- aparat będzie na stałe przymocowany na mocowaniu wystającym ze ściany - oczywiście na odpowiedniej wysokości.
- zależy mi na "zawsze stałych" ustawieniach aparatu i oświetlenia aby fotki zrobione dziś i za pół roku były identyczne. Poza tym dzięki temu będę mógł sobie przygotować odpowiednie akcje do obróbki jak kadrowanie, punkt bieli, ew. korekcja geometrii itp itd.
- jak sobie zrobię tak 100 zdjęć będę mógł sobie zrobić sekwencję wsadową z wybraną akcją i gotowe.

Nie jestem fotografem więc wszystko skonfiguruje mi kolega. Zamontuje się oświetlenie i aparat na stałe i potem oczywiście fotki od razu do komputera żeby nie klikać guzika Smiley - więc i czas naświetlania nie będzie stanowić większego problemu.

EDIT:
tak MEGA schematycznie będzie to wyglądało tak
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1707
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: Fotografowanie retro sprzętu
Reply #8 - 02. Apr 2019 at 23:47
Print Post  
Tylko nie wiem czy w tym układzie nie będziesz robił sobie poczwórnych cieni - coś jak efekt cieni piłkarzy biegających po stadionie gdzie były 4-ry wielkie wierze oświetleniowe w rogach. Tak samo boczne ścianki będą Ci przeszkadzały w dostępnie do sprzętu a nic nie wnoszą zupełnie, ich widać nie będzie.

EOS 40D, nie ma też odchylanego ekranu, więc jego obsługa będzie bardzo uciążliwa, no chyba, że uda Ci się połączyć aparat po USB i np sterować nim z komputera. Od razu mi się nasuwają nasypujące przemyślenia:

- ustawienie ostrości - Musisz mimo wszystko ustawiać ostrość za każdym razie przy każdym fotografowanym obiekcie osobno, ponieważ będą się różnić wysokością, przez wizjer będzie ciężko, autofocus jest tam dość stary, a ten aparat nie wiem czym ma Live View. Tu paradoksalnie najtańsza nowa puszka w postaci np Canona 200D - która ma odchylany ekran i rewelacyjny tryb live view z Dula Pixel, pozwoliła by Ci robić zdjęcie po prostu klikając w ekran, po prostu wskazujesz punkt w którym ma aparat ustawić ostrość i strzelasz fotę dotykając ekranu. Dual Pixel w 200D to ten sam co w praktycznie najdroższych lustrzankach Cananona, więc ustawienie ostrości będzie wygodne, szybkie i celne.
- Musiałbyś zblokować go w ręcznym ustawieniu balansu bieli, tylko, że z czasem lampy będą miały drift, oświetlenie w pomieszczeniu też delikatnie się zmieni i kolorystyka zdjęć będzie czy chcesz czy nie różnić, aby to zminimalizować musisz mieć jakiś wzornik szarości do ustawienia balansu bieli.
- Opcjonalnie polecam X-Rite ColorChecker Passport Photo (obecnie w promocji, dorzucają program graficzny Affinity Photo). Tym ustrojstwem możesz "skalibrować" sesję fotograficzną. Pierwsze zdjęcie strzelasz wzorcowi bieli - ustawiasz na niego aparat. Resztę nastaw blokujesz w manualu, powiedzmy poza ostrością jeśli trzeba coś skompensować. Następnie robisz zdjęcie wzornikowi kolorów, który posłuży do skompensowania różnic kolorystycznych aparatu, oświetlenia itp itd - efekt - perfekcyjnie idealnie odwzorowane zdjęcie. Nie dość, że te sama kolorystyka, to każde zdjęcie będzie idealne.

Natomiast do zdjęć zastanów się nad komorą (namiotem) bezcieniowym, poszukaj w google jak wygląda. Firma którą obsługuję, a rabi zdjęcia produktów np na opakowania znanych marek, jakieś marchewki, groszki czy inne tego typu, właśnie używają takiego namiotu bezcieniowego.
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
m4us
Senior Member
****
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 1372
Joined: 21. Jan 2019
Re: Fotografowanie retro sprzętu
Reply #9 - 03. Apr 2019 at 00:35
Print Post  
Batyra wrote on 02. Apr 2019 at 22:20:
tak MEGA schematycznie będzie to wyglądało tak


podnioslbym fotografowany przedmiot od tla troche, przy zabawie z glebia ostrosci - wiekszej dziurze- bedzie troche mniej ostre i fotografowany przedmiot bedzie sie bardziej odcinal
@314TeR
autofocus powinien na spokojnie dac rade przy zdjeciach elektroniki, to nie makro ze na ulamki milimetra musisz ostrzyc
dla wygody (o ile nie da rady sterowac Eosem z kompa) - spust na kablu
314TeR wrote on 02. Apr 2019 at 23:47:
- Musiałbyś zblokować go w ręcznym ustawieniu balansu bieli, tylko, że z czasem lampy będą miały drift, oświetlenie w pomieszczeniu też delikatnie się zmieni i kolorystyka zdjęć będzie czy chcesz czy nie różnić, aby to zminimalizować musisz mieć jakiś wzornik szarości do ustawienia balansu bieli.

w zasadzie sprawdza sie cokolwiek szarego rownomiernie oswietlonego - byle zawsze to samo bylo ;p mialem kiedys jakas szara plastykowa plytke, po ustawieniu - do koperty i  niech czeka na nastepne uzycie
ustawienia najlepiej na manual i se na kartce zapisac jakie zeby zachowac powtarzalnosc

314TeR wrote on 02. Apr 2019 at 23:47:
Natomiast do zdjęć zastanów się nad komorą (namiotem) bezcieniowym, poszukaj w google jak wygląda. Firma którą obsługuję, a rabi zdjęcia produktów np na opakowania znanych marek, jakieś marchewki, groszki czy inne tego typu, właśnie używają takiego namiotu bezcieniowego.


mocniejsze swiatlo by musialo byc (jak maja byc zarowki) jechalem kiedys na halogenach 500W i koszu na pranie z ikei, nie polecam (goraco, zre prad....) przy namiocie lepiej blyski

314TeR wrote on 02. Apr 2019 at 23:47:
Tylko nie wiem czy w tym układzie nie będziesz robił sobie poczwórnych cieni


jak bedzie ostre swiatlo to moga byc, jak sie je troche rozproszy to nie powinno






  

Dell 420 MT 2x PIII 1Ghz 2GB RIMM GF2MX
nieretro SZUFLE Cheesy
Lap 486DX2 4MB Ram i kilka innych WiP
MB  Procomp BVC1A-H ktore lubi sie przywiesic zamienie
Back to top
 
IP Logged
 
Callahan
VIP Member
*****
Offline



Posts: 8091
Location: Świętokrzyskie
Joined: 29. Mar 2014
Gender: Male
Re: Fotografowanie retro sprzętu
Reply #10 - 03. Apr 2019 at 07:59
Print Post  
Zaraz trzeba będzie zmienić temat wątku  Cool
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
HP XU 6/200 2x PII-ODP/512MB/VB/SCSI/NT 4.0
PR440FX 2x PII-ODP/1GB/V4/SCSI/NT 4.0 CS4237B+CT1920
Super S2DG2 2x550@2MB/1GB/V5/SCSI/YamahaXG/Win2000
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Fotografowanie retro sprzętu
Reply #11 - 03. Apr 2019 at 08:03
Print Post  
Nie rozumiem poruszania kwestii problemu f/1,8 przy tego typu fotografii. Myślałem, że przy zdjęciach kart wybiera się po prostu ustawienie w którym dany obiektyw jest najostrzejszy (zazwyczaj f/4,0-f/6,3, ja swoim robię przy f/5,6) i w ten sposób rozwiązuje się problem abberacji, poduszki, bokehu i braku ostrości.

Ale może ja się nie znam Wink
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Fotografowanie retro sprzętu
Reply #12 - 03. Apr 2019 at 10:21
Print Post  
@Voodooman - możesz to przenieść do nowego tematu "fotografowanie retro sprzętu" czy jakoś tak?

to może tak... moje dotychczasowe zdjęcia były robione jakim mega starutkim nikonem z sam nie wiem jakim obiektywem. Aparat był przywiązany do słupka tyrtytkami  Cheesy a sprzęt leżał w gablocie oświetlony jedną świetlówką (zwykłą taka)… wydaje mi się, ze efekt i tak nie jest zły. A teraz będzie o wiele bardziej profesjonalnie więc spodziewam się że po prostu będzie lepiej.

A teraz w odpowiedzi na poruszone tematy.314TeR wrote on 02. Apr 2019 at 23:47:
boczne ścianki będą Ci przeszkadzały w dostępnie do sprzętu

Muszą być bo tam jest ściana i druga ściana Smiley

314TeR wrote on 02. Apr 2019 at 23:47:
EOS 40D, nie ma też odchylanego ekranu

będzie podłączony do komputera oczywiście - pisałem już o tym.

Aparat będzie na stałe przymocowany. Ustawienia będą raz dopracowane i na zawsze zablokowane. Kwestie dokładnej bieli itp załatwimy robiąc foto koloratce / próbnikowi i ja już w photoshopie (w którym pracuję na co dzień) ustawię sobie wszystko w akcji.

Karty różnią się wysokościa w zakresie 1 cm... więc tutaj nie przewiduję jakiś specjalnych problemów z ostrością - to TYLKO do robienia fotek kartom. Wieć nie bedzie tutaj takich kwestii jak przy fotografii opakowań, które są różnej wysokości.

Co do światła to rozważam jescze miecze led dookoła z trzech stron.
lampki będą bardzo blisko siebie więc nie bedzie to aż tak "punktowe" światło by z kondensatorów robić "piłkarzyków" Smiley


EDIT...
jeszcze jedno... weźcie też pod uwagę ile rzeczy jest to ofotografowania…. to nie jest 50 kart... Więc musi być to zautomatyzowane.

(You need to Login or Register to view media files and links)
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
VooDooMan
Forum Moderator
*****
Offline


Retro Martyr

Posts: 3061
Location: Wielkopolska
Joined: 30. May 2012
Gender: Male
Re: Fotografowanie retro sprzętu
Reply #13 - 03. Apr 2019 at 10:24
Print Post  
Batyra wrote on 03. Apr 2019 at 10:21:
Voodooman - możesz to przenieść do nowego tematu "fotografowanie retro sprzętu" czy jakoś tak?


Mówisz i masz Wink
  

"...ale najpierw zrozumcie mój ból"
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1707
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: Fotografowanie retro sprzętu
Reply #14 - 03. Apr 2019 at 12:00
Print Post  
forteller wrote on 03. Apr 2019 at 08:03:
Nie rozumiem poruszania kwestii problemu f/1,8 przy tego typu fotografii. Myślałem, że przy zdjęciach kart wybiera się po prostu ustawienie w którym dany obiektyw jest najostrzejszy (zazwyczaj f/4,0-f/6,3, ja swoim robię przy f/5,6) i w ten sposób rozwiązuje się problem abberacji, poduszki, bokehu i braku ostrości.

Ale może ja się nie znam Wink


Ależ oczywiście wszystko jest prawdą, dlatego przy takiej fotografii i tak duża dziurka nie jest zaletą a czasami przeszkodą i to dużą. Większość obiektywów swoją najwyższą optyczną rozdzielczość osiągają przy ~f5.6. Najlepiej sprawdzić i zablokować manualnie tę przesłonę na stałe.

Oświetlenie - absolutnie zapomnij o jakichkolwiek diodach LED. Popularne ledy emitują światło o bardzo zawężonym spektrum światła często poniżej 70CRI wręcz nawet 60CRI. Chyba nie o to ci chodzi aby zobaczyć na zdjęciu zaledwie 60-70% kolorów. Coś sensownego zaczyna się od 90CRI, ale tego wciąż jest mało, a te np CRI95-97 są drogie a wciąż mają niedostatki w paśmie czerwieni. Obrazowo wytłumaczę to tak, kolor jaki widzisz wynik pochłonięcia przez widziany obiekt pewnego spektrum barwy, np liść zielony jest zielony, dlatego, że w wyniku odbicia światła białego zielone spektrum zostaje pochłonięte i ludzki mózg tak to interpretuje. I teraz jak LEDy mają problemy wciąż z czerwienią, oświetlisz nimi coś, to czerwienie będą blade, bez nasycenia. Szczególnie widać to w odcieniach ludzkiej skóry. Więc jak oświetlenie to nawet zwykła klasyczna żarówka żarnikowa daje CRI100 i będzie dawała lepsze światło niż nawet drogie LEDy. Podobna kwestia, to żadnych świetlówek, to też straszne zło, jeszcze gorsze niż LEDy. Nawet te świetlówki oznaczane 827 (2700 kelwina i CRI80) czy 927/930 (2700/3000 kelwina i CRI90) to też crap. Dają ostre piki w 2 czasami 3 długości, a reszta leży płasko.


O wzorzec bieli się nie martw, zestaw 3 próbników to koszt dosłownie paru PLN.
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: [1] 2 3 4
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top