Page Index Toggle Pages: 1 [2] 3 4 5 Send TopicPrint
Very Hot Topic (More than 25 Replies) Ultimate retro PC Build? Jakie podzespoły wybrać (Read 15550 times)
Callahan
VIP Member
*****
Offline



Posts: 8092
Location: Świętokrzyskie
Joined: 29. Mar 2014
Gender: Male
Re: Ultimate retro PC Build? Jakie podzespoły wybrać
Reply #15 - 07. Apr 2019 at 19:57
Print Post  
P3B-F
pójdzie od 200MHz do 1GHz i więcej. Masz jedna płatformę do dosa aż po xp.
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
HP XU 6/200 2x PII-ODP/512MB/VB/SCSI/NT 4.0
PR440FX 2x PII-ODP/1GB/V4/SCSI/NT 4.0 CS4237B+CT1920
Super S2DG2 2x550@2MB/1GB/V5/SCSI/YamahaXG/Win2000
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
sajmon
Forum Administrator
******
Offline


Old games!

Posts: 3610
Location: Czeladź / Śląsk
Joined: 22. Mar 2016
Gender: Male
Re: Ultimate retro PC Build? Jakie podzespoły wybrać
Reply #16 - 07. Apr 2019 at 20:04
Print Post  
Ale podaj procka który pójdzie w tym przedziale  Cool
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
Callahan
VIP Member
*****
Offline



Posts: 8092
Location: Świętokrzyskie
Joined: 29. Mar 2014
Gender: Male
Re: Ultimate retro PC Build? Jakie podzespoły wybrać
Reply #17 - 07. Apr 2019 at 20:51
Print Post  
Z jednym się nie uda aż tyle, ale z dwoma - trzema slot1?
W kwestii downclockingu do VIA nie ma żaden niebieski startu.
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
HP XU 6/200 2x PII-ODP/512MB/VB/SCSI/NT 4.0
PR440FX 2x PII-ODP/1GB/V4/SCSI/NT 4.0 CS4237B+CT1920
Super S2DG2 2x550@2MB/1GB/V5/SCSI/YamahaXG/Win2000
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
sajmon
Forum Administrator
******
Offline


Old games!

Posts: 3610
Location: Czeladź / Śląsk
Joined: 22. Mar 2016
Gender: Male
Re: Ultimate retro PC Build? Jakie podzespoły wybrać
Reply #18 - 07. Apr 2019 at 21:20
Print Post  
Jeszcze moge zaproponować bartona xp 2500 z odblokowanym mnożnikiem .Da rade go puścić i na 2100 mhz (3200+) oraz na 500 mhz. Jednak nawet te 500 mhz czasami dla dosa jest za szybko .Gdyby dało rade w nim wyłączyć połowe L1 jak w C3 ,byłby to procesor idealny
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
Jenot
Senior Member
****
Offline


Jenot

Posts: 1778
Location: Chełm
Joined: 15. Jan 2015
Gender: Male
Re: Ultimate retro PC Build? Jakie podzespoły wybrać
Reply #19 - 07. Apr 2019 at 23:10
Print Post  
A jest jakaś płyta z ISA, na której bezproblemoeo pójdzie Barton? Bo na KT133/KT133A są problemy.
  

ATC-5220, K6-III 400, 512MB RAM, Voodoo3 3000 AGP, GUS MAX 1MB, Terratec EWS64 XL, AWE32 CT2760, 3x40GB HDD, DVD TSSTcorp, FreeDOS, OS/2 Warp 4, Win95 OSR2
Back to top
GTalk  
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1707
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: Ultimate retro PC Build? Jakie podzespoły wybrać
Reply #20 - 07. Apr 2019 at 23:19
Print Post  
Mi osobiście nie zależy aby platforma była jak najszybsza, a jak najbardziej kompatybilna z DOSem i właśnie... do jak daleko można dojechać z CPU, VGA aby te pozycje z np 90-95 roku działały OK?
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
sajmon
Forum Administrator
******
Offline


Old games!

Posts: 3610
Location: Czeladź / Śląsk
Joined: 22. Mar 2016
Gender: Male
Re: Ultimate retro PC Build? Jakie podzespoły wybrać
Reply #21 - 07. Apr 2019 at 23:23
Print Post  
abit kt7e bądź kt7a radzi sobie cudownie z bartonem i ma jeden port isa . Z Kosiarą mamy takie zestawy i jest ok
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
sajmon
Forum Administrator
******
Offline


Old games!

Posts: 3610
Location: Czeladź / Śląsk
Joined: 22. Mar 2016
Gender: Male
Re: Ultimate retro PC Build? Jakie podzespoły wybrać
Reply #22 - 07. Apr 2019 at 23:24
Print Post  
Jenot wrote on 07. Apr 2019 at 23:10:
Bo na KT133/KT133A są problemy.

tzn? Kt133 jak najbardziej Bartona nie obsłuży ale Kt133A działa normalnie z bartkiem
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Ultimate retro PC Build? Jakie podzespoły wybrać
Reply #23 - 08. Apr 2019 at 00:10
Print Post  
Wszystko zależy.
Heh Tongue

Ja za najbardziej uniwersalne uważam zestawy, które sam posiadam:
K6-III+ 400 @ 133-550MHz, 256MB RAM, V3 3000, GUS + AWE32
Pentium E5800 @ 4,2GHz , 4GB RAM, X850XT PE AGP, Audigy 2 ZS

Na pierwszym w czystej teorii jestem w stanie uruchomić wszystko od czasów 386 do około 2000 roku. Manipulacje dotyczące pamięci podręcznej i mnożnika również tutaj znajdują zastosowanie i jestem w stanie osiągnąć wydajność średniego 386. Silnik 2D 3dfxa jeśli chodzi o kompatybilność w DOSie, ustępuje jedynie S3. Rzecz w tym, że i od tego przypadku są wyjątki i są gry "trudne". Taką jest na przykład Lotus Ultimate Challenge który działa tylko w najwolniejszym trybie, który jest za wolny do poprawnego działania z dźwiękiem. Ta sama gra działa bez problemu na Pentium MMX przetaktowanym do 300MHz, którego teoretycznie mogę na szybko podmienić, ale niekoniecznie chcę się tak bawić. W K6-III+ z kolei trzeba wyłączyć całą pamięć podręczną i zwolnić go do 133MHz. W przeciwnym przypadku gra się nie uruchomi.

Drugi zestaw jest kompatybilny z W98 i to w naprawdę niezłym stopniu*. Bardzo wiele gier działa bez żadnego zająknięcia i kombinując sterownikami, jestem w stanie uruchamiać gry z wczesnego DX6, a następnie zrestartować komputer, uruchomić XP, a pod nim FEAR. Potem restart i wcale nieźle działa Windows 8.1 x64 z najnowszą przeglądarką i filmami 1080p na YT.

Rzecz w tym, że zawsze są jakieś problemy z kompatybilnością, nie ma od tego ucieczki. Jeśli komputer nie pochodzi z tego samego okresu co gra, to albo ta gra będzie działać za wolno, albo będą problemy z kompatybilnością, albo trzeba będzie mieć różne sterowniki do konkretnych gier.

W jednym zdaniu jednak, uważam że mimo wszystko SS7 to najszybsze co można używać w dosie.

*Tak naprawdę, Audigy 2 ZS da się uruchomić pod DOSem i na przykład DOOM działa poprawnie na tym komputerze z nawet niezłym dźwiękiem.
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1707
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: Ultimate retro PC Build? Jakie podzespoły wybrać
Reply #24 - 08. Apr 2019 at 01:08
Print Post  
@forteller o i to mi daje już jakieś pojęcie.

@Callahan - możesz rozwinąć pomysł P3B-F - ja osobiście bardzo lubiłem tą płytę. Dało by radę na niej np skutecznie używać DOSa z np AWE32? Nie będzie się krzaczyć?
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Ultimate retro PC Build? Jakie podzespoły wybrać
Reply #25 - 08. Apr 2019 at 07:17
Print Post  
Odpowiem na pytanie, które było zadane do Callahana, ale cóż Wink Generalnie nie do końca rozumiem z czym do tego pijesz. Taki DOOM czy Duke Nukem 3D będą działać nawet na nowym komputerze jeśli odpalisz na nim DOSa. Kwestią jest kompatybilność ze starszymi grami.

Slot 1 / Socket 370 / Socket 8 to nie są platformy przyjazne DOSowi. Ich wysoka wydajność powoduje, że sporo starszych gier przestaje działać. Gry i programy skompilowane pod Turbo Pascalem 7.0 przestają działać przy Pentium PRO szybszym niż 180MHz. Lotus działa tylko po wyłączeniu cache L1, kiedy to wydajność P6 jest bardzo / za niska. Tutaj ratunkiem jest wcześniej wspomniany przez sajmona C3.

Ciekawym prockiem jest też Pentium MMX. setmul ma nad nim bardzo dobrą kontrolę i można wyłączać różne jego funkcje, przez co uzyskuje się dużo większą "granulację" wydajności.

Obczaj kanał "Philcomputerslab" na youtubue. Gość sporo materiału wyprodukował w tym temacie.
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
sajmon
Forum Administrator
******
Offline


Old games!

Posts: 3610
Location: Czeladź / Śląsk
Joined: 22. Mar 2016
Gender: Male
Re: Ultimate retro PC Build? Jakie podzespoły wybrać
Reply #26 - 08. Apr 2019 at 08:49
Print Post  
Dokładnie. p233mmx dla dosa jest ideal . Przy setmule mamy sporo opcji do wyłączenia i można skalować ze 10 prędkości tego procka. Z kolei winda trochę zdycha na 233
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1707
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: Ultimate retro PC Build? Jakie podzespoły wybrać
Reply #27 - 08. Apr 2019 at 10:16
Print Post  
Dzięki, właśnie o takie konkretne wyjaśnienia mi chodziło. Jednym słowem, moja intuicja mnie nie zawiodła wybierając P233MMX.

Kiedyś (i dziś) jest pogoń za coraz nowszymi podzespołami, po 2 czy 3 latach chce się nową VGA, CPU i w sumie nie wraca do tytułów które "dopiero co się grało". Nawet pewnie wiele osób nie wie, że by nie działały. Tak samo w połowie lat 90-tych, po ograniu pozycji, później się do niego nie wracało i nikt nie głowił się co zrobić aby odpalić.

OK, powiedzmy platformę mamy - czyli Pentium 233 MMX (Tillamook), a co z VGA/Muzyką? Jakie 2D/3D warto wybrać, no 3D to chyba oczywiste - voodoo 1, ale 2D? Najlepiej takie które zadziała nie porządnie w DOS, ale da radę odpalić OS/2 Windows 9x, Windows NT.

Muzyka pod DOS? Moim faworytem jest Soundblaster AWE32, ma wsteczną kompatybilność z Adlibem, więc jest dość uniwersalną kartą, ale też pamiętam z tamtego okresu, że Gravis Ultrasound robił robotę i w końcu pierwszy wprowadził pod strzechy wavetable (Sam komuś wydłubywałem kostki RAM z mojej starej płyty AT i oddawałem do gravisa aby miał 1MB).

  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Ultimate retro PC Build? Jakie podzespoły wybrać
Reply #28 - 08. Apr 2019 at 10:37
Print Post  
Jeśli chodzi o karty graficzne, to moim zdaniem do wyboru są dwie opcje pod DOS: S3 oraz 3dfx. Tseng ma rzesze fanów i ET6000 jest teoretycznie kartą szybszą od S3 Trio, ale ten drugi ze względu na swoją popularność jest nie do pobicia jeśli chodzi o kompatybilność. Tam po prostu wszystko działa. Ze wszystkich kart które kojarzę tylko 3dfx ma porównywalny poziom kompatybilności. Dobrym testem jest Commander Keen - na wszystkich ATI oraz Tsengach są problemy z przesuwaniem obrazu. S3 Trio ma działające sterowinki pod chyba każdy system jaki sobie wymyślisz włącznie z OS/2 oraz NT4.

Z dźwiękiem, a zwłaszcza z AWE32, sprawa nie jest oczywista. Późniejsze karty Creative korzystają zamiast z oryginalnego układu OPL3 - z klona Creative który nazywa się CQM.

Tutaj znów - wszystko zależy czego poszukujesz. Większość z nas w latach 90. słyszała co najwyżej głośniczek systemowy i aby wyzwolić wspomnienia, to wszystko czego potrzeba. Kolejnym krokiem jest AdLib i tutaj stosunkowo wierną reprodukcję uzyskuje się na AWE32 które NIE mają CQM. Dalej jest synteza wavetable i tutaj można już odjechać na całego z zewnętrznymi modułami midi.

AWE32 bez CQM będzie prawdopodobnie dla Ciebie wystarczająca. Jeśli jednak zachcesz korzystać z MPU-401, okaże się że musisz szukać alternatyw, ponieważ te karty cierpią na "hanging note bug".

Fantastyczną alternatywą są karty - klony Yamaha Audician 32, które często można dorwać w małych pieniądzach, OPL3 mają brzmiący świetnie i zapewniają fantastyczną kompatybilność z SoundBlasterem, choć tylko w wersji PRO więc bez 16-bitowego dźwięku.

Gravis Ultrasound jest specyficzną kartą. Sporo jej zalet traci na znaczeniu przy procesorze tak szybkim jak Pentium MMX. Wbrew pozorom nie ma też tak wielu gier, które korzystają z niej w należyty sposób. Niemniej, jeśli planujesz odpalać demka z tego okresu, GUS jest zasadniczo musem.

Synteza FM realizowana przez różne karty: (You need to Login or Register to view media files and links)

Góra informacji o Gravisie: (You need to Login or Register to view media files and links)

Lista kompatybilności kart graficznych z problematycznymi grami DOS: (You need to Login or Register to view media files and links)
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Ultimate retro PC Build? Jakie podzespoły wybrać
Reply #29 - 08. Apr 2019 at 10:50
Print Post  
Nie wiem czy padało już to pytanie ale musimy się tez określić czy to platforma do grania czy ogólnie do retro - chodzi o sprzęt. Na sprzęcie klasy SS7 będziesz mógł bawić się zdecydowanie większą ilością podzespołów niż na zwykły socket 7 bez agp… więc tu też dochodzi zakres tego "ultimate"
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1 [2] 3 4 5
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top