Page Index Toggle Pages: 1 Send TopicPrint
Normal Topic U - a - ha - XTki dwa (Read 2352 times)
yeerry
YaBB Newbies
*
Offline



Posts: 32
Location: Tarnowskie Góry
Joined: 18. Apr 2019
Gender: Male
U - a - ha - XTki dwa
13. May 2019 at 22:18
Print Post  
Witam,

XTki nie mylić z tym XP które sobie właśnie składam  Wink
(wiem wiem XP i P4 nie retro .. ale .. kiedyś będzie  Wink )

Pierwszym moim XT był ten z lewej, gdy do mnie zawitał miał dysk 20MB na kontrolerze MFM. Dysk niestety padł po 2 miesiącach, ratowanie nic nie dało. Dlatego po wielu rożnych wygibasach z zip100 na lpt oraz MS Interlink'u zdecydowałem się na XTIDE. W międzyczasie wzbogacił się o koprocesor (oba są teraz pod radiatorem). Karta grafilki to Tseng 3000 1MB. W turbo idzie na 8MHz screeny poniżej. Bios podmieniony na bardziej "współczesny". Dodatkowo karta z rozszerzeniem pamieć o 254k - długo się naszukałem co to za karta i jakim programem ja ugryźć by zadziałała. Trwało to ponad rok. Okazało się ze to klon karty IBM'a.

Drugi (ten z prawej z napisem INSWELL na obudowie) to taki trochę turbo XT z procesorem NEC V20 potrafi wyciągnać 12Mhz dlatego mam go bez koprocesora bo nie mam takiego który dotrzymał by mu kroku. Karta grafiki Tseng 4000 1MB. Oczywiście też XTIDE. Ciekawa jest ta płyta bo jest znacząco mniejsza niż standardowa płyta w XTkach i ma tylko 2 podstawki pod BIOS.

Komputerki te składałem gdzieś koło roku 2011-2012 i mam do nich jakiś większy sentyment. Może dlatego że spędziłem nad nimi trochę czasu. Wiem że nie są tak atrakcyjne jak inne Buildy na tym forum. Ale chciałem się nimi pochwalić i może nie będę kojarzony tylko z XP  Smiley
  
Back to top
 
IP Logged
 
yeerry
YaBB Newbies
*
Offline



Posts: 32
Location: Tarnowskie Góry
Joined: 18. Apr 2019
Gender: Male
Re: U - a - ha - XTki dwa
Reply #1 - 13. May 2019 at 22:19
Print Post  
zdjęcia cd
  
Back to top
 
IP Logged
 
kazeobi
Senior Member
****
Offline



Posts: 3328
Location: Warszawa
Joined: 14. Jan 2017
Gender: Male
Re: U - a - ha - XTki dwa
Reply #2 - 13. May 2019 at 22:23
Print Post  
No ładnie, ładnie. RETRO pełną gębą. Do czego ich używałeś?  Da się załatwić Wink wincyj fotek wnętrza?

Mieliśmy ostatnio mała dyskusję o XT, i pojawiły się głosy, że dość kiepsko z użytecznością i bardziej kolekcja niż granie czy jakieś tam używanie.
  

]
Back to top
 
IP Logged
 
yeerry
YaBB Newbies
*
Offline



Posts: 32
Location: Tarnowskie Góry
Joined: 18. Apr 2019
Gender: Male
Re: U - a - ha - XTki dwa
Reply #3 - 13. May 2019 at 22:45
Print Post  
kazeobi wrote on 13. May 2019 at 22:23:
... RETRO pełną gębą ... Da się załatwić Wink wincyj fotek wnętrza?


Dzięki Smiley
Trochę tam gęsto w tych obudowach, by zrobić porządnie fotki tym kartą trzeba je wyjąć. Kontrolery to Prime 2C, Karty grafiki "trochę" przesadzone bo mają więcej pamięci niż płyta i chyba przy tych prockach to się po prostu nudzą. Postaram się dołączyć fotki.

kazeobi wrote on 13. May 2019 at 22:23:
Do czego ich używałeś? ... Mieliśmy ostatnio mała dyskusję o XT, i pojawiły się głosy....


Powiem szczerze że pykałem sobie w Monkey Island i Prince of Persia, Civilization 1 i Rail Road Tycoon. Synowie moi też. Znajomi (przeważnie tacy z branży) są pod wrażeniem że to w ogóle jeszcze działa i tak fajnie rysuje tą gafę (musze wrzucić filmik). Naprawdę dobre w celach edukacyjnych jak się widzi jak komputer robi scroll ekranu przy chodzeniu postacią.
  
Back to top
 
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1705
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: U - a - ha - XTki dwa
Reply #4 - 13. May 2019 at 22:53
Print Post  
No zarąbisty sprzęt - klawiatury mega zazdroszczę, miałem identyczną wraz z moim 286...

  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
sajmon
Forum Administrator
******
Offline


Old games!

Posts: 3601
Location: Czeladź / Śląsk
Joined: 22. Mar 2016
Gender: Male
Re: U - a - ha - XTki dwa
Reply #5 - 13. May 2019 at 23:00
Print Post  
Han jammer ktoś w twoim składzie;)
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
yeerry
YaBB Newbies
*
Offline



Posts: 32
Location: Tarnowskie Góry
Joined: 18. Apr 2019
Gender: Male
Re: U - a - ha - XTki dwa
Reply #6 - 13. May 2019 at 23:01
Print Post  
314TeR wrote on 13. May 2019 at 22:53:
... klawiatury mega zazdroszczę, miałem identyczną wraz z moim 286...


Ma pod spodem przełącznik XT/AT - bardzo użyteczny.  Smiley

Hmmmm .. muszę ja schować na noc do sejfu  Tongue
  
Back to top
 
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: U - a - ha - XTki dwa
Reply #7 - 14. May 2019 at 02:22
Print Post  
Moje klimaty. Fajne sprzęty! Muszę odebrać z naprawy zasilacz do takiej obudowy (nie naprawili, cóż, po prostu przełożę flaki z innego AT).

Co do grafiki to te sprzęty proszą się o CGA/EGA max Wink Wsadzanie do nich ET3000 czy ET4000 trochę na wyrost Wink
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
yeerry
YaBB Newbies
*
Offline



Posts: 32
Location: Tarnowskie Góry
Joined: 18. Apr 2019
Gender: Male
Re: U - a - ha - XTki dwa
Reply #8 - 14. May 2019 at 08:47
Print Post  
HanJammer wrote on 14. May 2019 at 02:22:
... Co do grafiki to te sprzęty proszą się o CGA/EGA max Wink Wsadzanie do nich ET3000 czy ET4000 trochę na wyrost Wink


Mam CGA i EGA.

Z EGA problem bo nie mam takowego monitora a przejściówka to dla mnie teraz duży koszt. Szukałem EGA z wyjściem na TV ale nie udało mi się zdobyć. Niektóre karty EGA mają złącza na TV ale działają one dopiero po dokupieniu specjalnej płytki (która dopiero jest nie do zdobycia).

CGA podłączam do telewizorka mam ściągnięte kilka gier właśnie pod CGA - fotki niebawem.

Mam też VGA na slot ISA 8-bit - obecnie jest w XT marki PHILIPS.
  
Back to top
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top