Page Index Toggle Pages: 1 [2] 3  Send TopicPrint
Very Hot Topic (More than 25 Replies) Domowy serwerek na Intelu - nie zupełnie rytro (Read 7479 times)
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Domowy serwerek na Intelu - nie zupełnie rytro
Reply #15 - 22. May 2019 at 07:24
Print Post  
Prawidłowym pomiarem byłoby sprawdzenie poboru prądu przez tą stację roboczą. Chętnie poczytałbym ten dokument, ale czujniki w procesorach Intela mają zerową dokładność w niskich temperaturach, a do tego jeszcze dochodzi rozrzut pomiędzy poszczególnymi procesorami.

Aczkolwiek zagadnienie jest ciekawe i warte głębszego sprawdzenia. Fajnie byłoby sprawdzić VID wszystkich procesorów na konkretnych częstotliwościach.
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
Callahan
VIP Member
*****
Offline



Posts: 8089
Location: Świętokrzyskie
Joined: 29. Mar 2014
Gender: Male
Re: Domowy serwerek na Intelu - nie zupełnie rytro
Reply #16 - 22. May 2019 at 22:19
Print Post  
Mógłbym sprawdzić pobór prądu-chociaż przy fbdimm, które w idle mają 70stC ze swoim odrębnym zasilaniem i reszcie gorących układów to nie wiem czy różnica byłaby mierzalna  Grin
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
HP XU 6/200 2x PII-ODP/512MB/VB/SCSI/NT 4.0
PR440FX 2x PII-ODP/1GB/V4/SCSI/NT 4.0 CS4237B+CT1920
Super S2DG2 2x550@2MB/1GB/V5/SCSI/YamahaXG/Win2000
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Domowy serwerek na Intelu - nie zupełnie rytro
Reply #17 - 29. May 2019 at 00:48
Print Post  
Dzisiaj dotarły sieciówki Intel PRO/1000 PT Dual Port (po 29 zł na Allegro - DEAL!) na PCIe...

Celem było połączenie mojej głównej stacji roboczej i serwera na LAGu 2Gbit (teraz żałuję, że nie poszukałem 4 portowych, bo też są z tej serii - używałem takich w firewallach w pracy).

I teraz taki myk:

Windows 10 natywnie nie obsługuje NIC Teamingu a zależało mi na LACPie...

Więc po pierwsze - instaluję sterowniki Intel PRO ostatnią wersję z ANS (moja sieciówka na płycie też jest Intela) - to daje mi możliwość Teamingu w kilku trybach (m.in. 802.3ad). ALE PRO/1000 PT ma tylko stare sterowniki brandowane przez Microsoft - na Windows 10 wspierany nie jest i musiałbym robić teaming na 3 interfejsach (tym dual port i wbudowanym w płytę - trochę lipa). Więc instaluję ręcznie sterowniki od Win2008R2 mimo, że Windows się pluje i mam to o co chodziło - możliwość zrobienia teamu tylko na karcie Dual Port...

Na linuksie robię standardowy bond mode 4 na dołożonych dwóch interfejsach. Spinam wszystko kablami i...

...łącze działa do 4-5x bardziej wydajnie niż na sieciówkach wbudowanych w płyty główne do tego spiętych przez routerek TP-Linka (i to na Sambie - z szyfrowniem danych po stronie serwera, po iSCSI z szyfrowaniem na Ryzenie jeszcze nie próbowałem).

(You need to Login or Register to view media files and links)

Przy okazji od Radeona (Eton ET856) odkręciłem wiatrak - on nie jest fabryczny, ktoś go dołożył... okazało się, że sprzęt się zaczął wieszać... okazało się, że grafika parzy...  więc wiatrak wrócił, do tego dołożyłem dodatkowy wiatrak 80mm na górze obudowy i podniosłem obroty wiatraków w BIOS (maszyna włączana sporadycznie więc trudno, trochę będzie szumieć)...
Tak czy inaczej nie wiem czy ostatecznie nie wsadzę do tej maszyny jakiegoś virge-a... CPU się bardzo nie grzeje, za to chipset też gorący :/
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Domowy serwerek na Intelu - nie zupełnie rytro
Reply #18 - 30. May 2019 at 21:51
Print Post  
Wczoraj dotarł Dell PERC 6i, ale o tym za chwilę...

W związku z brakiem odpowiednio dużych slotów PCIE (drugi zajęty już przez sieciówkę Intela) musiał wylecieć Radeon, zamiast niego na pokład trafił Virge GX od Compaqa na PCI (foto niżej, czyli trochę większa zawartość retra w retrze!).

Grzebałem dziś w szufladzie ze złomem i... WTF? Q9550... skąd się wziął? Nie wie nikt. Więc od razu zastąpił Q6600 - nie ogarniam tych podstawek od Intela, bo od razu ten CPU by wjechał na pokład gdybym podejrzewał, że gdzieś coś takiego mam... powinno być troszkę chłodniej i zauważalnie szybciej... Darmowa moc obliczeniowa - to lubię Wink

Natomiast co do PERCa... dupa blada Sad
W ogóle Option ROM nie zgłasza się podczas bootowania... Po włączeniu dioda na karcie miga sobie radośnie, ale nie zgłasza się w ogóle BIOS kontrolera podczas startu... co jest?

W BIOS płyty głównej ustawione mam Option Rom Messages: Force BIOS, pozwoliłem też na przechwytywanie IRQ 19... ale to na nic... jakby w ogóle karty nie było w maszynie... Macie jakieś pomysły?

PS: Efekt działania utila MegaCli od LSI pod Linuxem:
# MegaCli -LDInfo -Lall -aALL
Exit Code: 0x00

  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
leosh
Senior Member
****
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 1748
Joined: 19. May 2019
Gender: Male
Re: Domowy serwerek na Intelu - nie zupełnie rytro
Reply #19 - 30. May 2019 at 22:06
Print Post  
Przegrzebałem szufladę ze złomem i... WTF? Q9550... czyli od razu zastąpił Q6600 - nie ogarniam tych podstawek od Intela, bo od razu ten CPU by wjechał na pokład... powinno być troszkę chłodniej i zauważalnie szybciej... Darmowa moc obliczeniowa - to lubię Wink

Można tak powiedzieć, że Q9550 to następca udanego Q6600. Po drodze były Q8200/Q8300, ale Q9550 jest wyraźnie szybszy.

Mnie niedawno padła płyta Asus P8P67 Pro wraz i7-2600k. Jakieś pechowe przepięcie i zarówno płyta jak i proc martwe i siłą rzeczy musiałem przejrzeć szufladę z prockami żeby coś sklecić. Aktualnie w zastępstwie używam Core 2 Quad Extreme QX6700 Smiley
Czekam na premierę Ryzenów i wtedy zobaczę czy kupię coś topowe od AMD czy Intela
  
Back to top
 
IP Logged
 
kazeobi
Senior Member
****
Offline



Posts: 3328
Location: Warszawa
Joined: 14. Jan 2017
Gender: Male
Re: Domowy serwerek na Intelu - nie zupełnie rytro
Reply #20 - 30. May 2019 at 22:09
Print Post  
(You need to Login or Register to view media files and links)
paczaj: SMBus Issue with Intel Chipsets

  

]
Back to top
 
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Domowy serwerek na Intelu - nie zupełnie rytro
Reply #21 - 30. May 2019 at 22:24
Print Post  
kazeobi wrote on 30. May 2019 at 22:09:
(You need to Login or Register to view media files and links)
paczaj: SMBus Issue with Intel Chipsets



Wow... nieźle...
Właśnie to zrobiłem zgodnie z opisem na

(You need to Login or Register to view media files and links)

Ale niestety nie działa Sad
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
kazeobi
Senior Member
****
Offline



Posts: 3328
Location: Warszawa
Joined: 14. Jan 2017
Gender: Male
Re: Domowy serwerek na Intelu - nie zupełnie rytro
Reply #22 - 30. May 2019 at 22:32
Print Post  
A karta działa w innej płycie? Jakimś P4 czy czymś innym typu am4 Cheesy
  

]
Back to top
 
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Domowy serwerek na Intelu - nie zupełnie rytro
Reply #23 - 30. May 2019 at 22:44
Print Post  
No właśnie nie sprawdzałem jeszcze... zaraz obadam ;]
AM4 nie mam, mam coś z P4 chyba...

Jeszcze podsumowanie zasobów podczas bootowania
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Domowy serwerek na Intelu - nie zupełnie rytro
Reply #24 - 30. May 2019 at 23:42
Print Post  
Mam pod ręką akurat (You need to Login or Register to view media files and links) z Athlonem 64 X2 5200 (takiego kiedyś miałem!) na którą wymieniłem się za jakąś płytę intelowską z podobnego okresu... ta ma popuchnięte kondensatory do wymiany, ale działa...

Niestety efekt w niej jest dokładnie taki sam - tzn karta nie zgłasza się podczas bootowania... w BIOSie płyty w HDD  Boot Priority wybrane jest Bootable Addin Cards...
Wyłączyłem nawet NV SATA Controller i On-Chip IDE Channel...

Przetestowałem też na FICu P4M-915GDI z P4... i tutaj sukces - Boot Rom się zgłasza (mimo, że w międzyczasie odkleiłem tę naklejkę na złączu PCIE)... chociaż generalnie stało się to raz - kontroler odświeżył sobie konfigurację po czym wszedłem do BIOSu płyty (bo akurat DEL wcisnąłem) i przy kolejnym bootowaniu już z kontrolerem w slocie płyta nie wstaje...
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1705
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: Domowy serwerek na Intelu - nie zupełnie rytro
Reply #25 - 31. May 2019 at 00:59
Print Post  
A co na to:
Code
lspci -nn 


Pod linuxem, może być jakiś live. Pytanie czy karta sama jako taka jest widoczna w sprzęcie i problem jest tylko z inicjalizacją jego biosu czy w ogóle nie widzi karty.
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Domowy serwerek na Intelu - nie zupełnie rytro
Reply #26 - 31. May 2019 at 01:10
Print Post  
System z Q9550 się wieszał... generalnie i z Q6600 zdarzało się mu restartować, ale ogólnie było stabilnie... teraz po próbie montażu coolera przy przełożeniu CPU spowrotem na Q6600 za pomocą tego zjebanego systemu Intela (co za debil to wymyślił w ogóle) okazało się, że leży na płycie jakiś paproch... oczywiście zanim pomyślałem co to za paproch to dmuchnąłem i tyle widzieli... a to był chyba kondensator (jeszcze potem słyszałem jak coś lata w obudowie, ale chyba nie wypadł i chyba już nie lata) - wygląda to jak widać... na fotce chyba nie pierwszy oderwany w tym miejscu, bo ja widziałem tylko jeden luzem :/
Jednak platformy intela to jest ch...nia jakich mało. :/ co mnie podkusiło, żeby rzeźbić w tym g...nie ://// @#%#@%@#

I tyle by było z tego kompa jak sądzę.

Edit: niby na fotkach
(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)

Też kondensatorów na tych padach nie ma... więc nie wiem...

Edit 2: Płyta z tym Q9550 po wymontowaniu różne stress testy z UBCD przechodzi (tzn lecą sobie, procesor się grzeje, nic się nie dzieje)... tyle że na innym PSU... (Pangu 550Q, co to za marka w ogóle, WTF?). Więc nie wiem... może wina PSU jeśli chodzi o stabilność... smażę właśnie Kali linuxa, więc sprawdzę lspci jak doradza @Forfiter.
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Domowy serwerek na Intelu - nie zupełnie rytro
Reply #27 - 31. May 2019 at 01:40
Print Post  
@314ter - output lspci...

Raczej nie widać w ogóle tej karty...

tylko że na tym FIC-u starym ona zadziałała (tj. raz - po tym jak się przekonfigurowała, płyta przestała wstawać).
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1705
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: Domowy serwerek na Intelu - nie zupełnie rytro
Reply #28 - 31. May 2019 at 11:05
Print Post  
Nie ma go w ogóle na liście urządzeń. Np w jednym z mich serwerów DELL starszy Perc z rodziny 5-tek zgłasza się tak pod linuxem:

Code
02:08.0 SCSI storage controller [0100]: LSI Logic / Symbios Logic SAS1068 PCI-X Fusion-MPT SAS [1000:0054] (rev 01) 



Najpierw musisz doprowadzić aby karta zgłaszała się np w lspci. Wiedząc co masz możesz się pokusić o aktualizację BIOS wsadem od DELLa albo próbować zrobić z niego Generica np LSI. Ja osobiście obstawiam, że BIOSu na tej karcie nikt nigdy nie tykał i siedzi w nim jakiś muzealny firmware.

EDIT: W poniższym linku trochę info jakimi wsadami można przerobić ten kontroler na generic LSI.
(You need to Login or Register to view media files and links)
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Domowy serwerek na Intelu - nie zupełnie rytro
Reply #29 - 31. May 2019 at 13:31
Print Post  
314TeR wrote on 31. May 2019 at 11:05:
Nie ma go w ogóle na liście urządzeń. Np w jednym z mich serwerów DELL starszy Perc z rodziny 5-tek zgłasza się tak pod linuxem:

Code
02:08.0 SCSI storage controller [0100]: LSI Logic / Symbios Logic SAS1068 PCI-X Fusion-MPT SAS [1000:0054] (rev 01) 



Najpierw musisz doprowadzić aby karta zgłaszała się np w lspci. Wiedząc co masz możesz się pokusić o aktualizację BIOS wsadem od DELLa albo próbować zrobić z niego Generica np LSI. Ja osobiście obstawiam, że BIOSu na tej karcie nikt nigdy nie tykał i siedzi w nim jakiś muzealny firmware.

EDIT: W poniższym linku trochę info jakimi wsadami można przerobić ten kontroler na generic LSI.
(You need to Login or Register to view media files and links)


BIOS karty jest faktycznie chyba nigdy nieaktualizowany (ostatni wyszedł w 2013 roku, ten jest z 2008) tyle że obecnie nie mam komputera ani płyty który by tę kartę widział. W Podstawowym nie chcę jej wsadzać (chociaż mnie korci), bo to sprzęt niewiadomego pochodzenia jednak... I też już mi przyszła do głowy aktualizacja - właśnie, żeby go zajechać OEMowym BIOSem LSI.

BIOS płyty jest najnowszy...

Teraz walczę ze stabilnością maszyny - wydaje mi się, że jednak PSU Hypera 550W nie wyrabia - odłączam 5xHDD - Memtest86+ przechodzi spoko, z 5xHDD wywalił się w połowie pierwszego przebiegu... teraz leci test na 3xHDD... jak przejdzie to potem znowu na 5xHDD potestuję... Mam ten chiński zasilacz Pangu, tyle że... kable nie sięgają do złącz na płycie (jak nie urok, to sraczka jak mawia moja babcia). Najwyżej przelutuję je z innego niesprawnego PSU ale jak widać nic nie może być proste...

PS: To jest PERC 6IR nie 6I...
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1 [2] 3 
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top