Page Index Toggle Pages: 1 Send TopicPrint
Normal Topic kolejny zmarnowany wieczór (Read 841 times)
leosh
Senior Member
****
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 1750
Joined: 19. May 2019
Gender: Male
kolejny zmarnowany wieczór
08. Jun 2019 at 09:47
Print Post  
Tak zmarnowany, że nawet nie chce mi się pisać, no ale napiszę, bo komu powiem ? Swojemu alter ego ? Ono wie Smiley

Do rzeczy. Wspominałem, że miałem problem z płyta MS4144 która jest podstawą komputera Optimus Harvard. Pierwotnie był tam DX4/100 Intela bez writeback.
Pod ręką mam tylko wersję z obsługą wb oraz dwa procki amd dx4/100mhz, który jeden obsługuje, drugi nie.
Czemu o tym wspominam, o tym za chwilę. Otóż płyta nie chciała się uruchomić, podmieniałem pamięci, grafiki, zasilacz i tak po kilku próbach pojawił się obraz. Dosłownie na kilka sekund i znów czarny ekran. Wymontowałem płytę z obudowy u podłączyłem na pająka na procku AMD bez writeback i o dziwo zaczął działać. Zamontowałem DX4 Intela z wb i martwica. Proc jest sprawny bo na innej płycie działa, ale na tej nie chce. Zamontowałem trzeci cpu AMD DX4 100 z wb. Komp wstał, ale po uruchomieniu DOSa jakieś błędy z odczytem programów z karty. Chyba coś biosie było włączone IDE Block mode, alboe 32bit transfer, nie wiem, wyłączyłem i DOS normalnie zaczął działać. Pierwsze zaskoczenie to 5MIPS więcej z włączonym writeback niz bez Smiley Normalnie DX4/100 - czy to AMD czy Intel to mają w granicach 20MIPS. Prościutki programik, którego używam od swojego pierwszego PC. Ten AMD oznaczony na ekranie POST jako "486DX4PlusB" daje 25MIPS i na szybko sprawdziłem też w Quake i Doom i faktycznie jest trochę szybszy niż zwykły DX4 100 bezwriteback.
Jednakże to jedyne pozytywne zaskocznie, gdyż co jakiś czas, kiedy włączę jakiś program np. SysCheck to znów czarny ekran i zwis. Mogę tylko zrestartować komputer. Próbowałem wyłączać external cache, włączyć ustawienia fail-safe, ale zabrakło czasu na testowanie stabilności. Dodam, że programy diagonstyczne od ramu czy norton diagnostics nie wykazują błędów. Grubo po północy poddałem się i może dziś spróbuję na drugim egzemplarzu MS4144. Co ciekawe drugi model wygląda tak samo, ta sama rewizja 2.1 ale chipset ma ciut inne oznaczenie. Potem wrzucę foty i nowe benchmarki.
  
Back to top
 
IP Logged
 
sajmon
Forum Administrator
******
Offline


Old games!

Posts: 3610
Location: Czeladź / Śląsk
Joined: 22. Mar 2016
Gender: Male
Re: kolejny zmarnowany wieczór
Reply #1 - 08. Jun 2019 at 10:06
Print Post  
Tak z głupoty napisze , czy czasem 5v nie masz na procku. Mialem kiedys podobnie tyle ze zmienialem z dx2-66 a zapomnialem o vcore
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
leosh
Senior Member
****
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 1750
Joined: 19. May 2019
Gender: Male
Re: kolejny zmarnowany wieczór
Reply #2 - 08. Jun 2019 at 10:26
Print Post  
Nie, nie. Pilnuję vcore. Jako, że mam drugą taką płytę to sprawdzę czy taki sam objaw na niej będzie. Z tymi samymi pamięciami, grafiką i zasilaczem.
  
Back to top
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top