Page Index Toggle Pages: [1] 2 3 ... 20 Send TopicPrint
Very Hot Topic (More than 25 Replies) Współczesny dream build (Read 56561 times)
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Współczesny dream build
10. Jun 2019 at 12:39
Print Post  
Zacznę od tego, że jak będę już wiedział co to będzie dokładnie to poprosze Voodoomana lub Varusa o zmianę nazwy tematu na właściwy. I od razu proszę "nie oceniajcie mnie"... wiem, że dla wielu taki build to głupota i ja też zaznaczam, że przerasta on wielokrotnie moje potrzeby. Ale uwielbiam to, zawsze o takim marzyłem a że siedzę dziennie przy kompie po 12 godzin i jest to moje podstawowe narzędzie pracy to chciałbym mieć lux!

Długo to zajmie ale podjąłem pewne decyzje odnośnie redukcji niektórych rzeczy z kolekcji - duplikatów i tych, które trzymałem głównie jako "inwestycję" - więc spokojna głowa ja nie będę płakać, a kolekcja nie zubożeje za bardzo. Przy komputerze spędzam całe dnie więc postanowiłem zbudować prawdziwy dream build.
Proces będzie trwał długo. Chciałbym sobie dać czas do końca roku aby go zrobić i skończyć - ze względu na finansowanie oraz skomplikowanie całości.

CO JUŻ MAM
Wiele podzespołów które mam obecnie zostanie wykorzystana. Na pewno zasilacz (w zeszłym roku wymienili mi na nówkę sztukę z 7 latami gwarancji) Thermaltake Toughpower Grand 1200W spokojnie radząca sobie z 4way SLI. Wykorzystam też swoją kartę graficzną 2080Ti MSI Gaming X Trio oraz dyski (Samsung M2 960) 256GB i 1TB.

PROCESOR ITP
Jako procesor najprawdopodobniej wykorzystam 9900K a platforma to 1151 - w chwili obecnej pod kątem gamingowym wygląda, że nie ma nic lepszego. A z racji softu z którego korzystam taktowanie ma większe znaczenie niż ilość rdzeni (nie zajmuję się ani modelowaniem i renderowaniem ani kwestiami video). Całość będzie bardzo mocno kręcona (inaczej custom loop nie miałby sensu) - dlatego szukam firmy (może ktoś z Was mi pomoże) która wyszuka dla mnie selekta z większymi możliwościami OC oraz zrobi delidding. Za płytę planuję Asus Maximus XI Extreme a dla pamięci Patirot 4400MHz (jak zabawa to zabawa).

OBUDOWA
Wygląd buildu jest dla mnie bardzo ważny więc chyba najtrudniejszą decyzją był wybór obudowy. Rozważałem Corsair 900D - ale jest już niedostępny a to co się pojawia to z reguły egzemplarze używane (mocno) lub uszkodzone. Dalej myślałem o Corsair 1000D ale ona jest już tak wielgachna i szeroka że trochę mnie to aż odrzucało. I nagle udało mi się znaleźć coś co jest dokładnie pomiędzy - wysoka i piękna szklana jak 1000D ale rozłożenie podobne jak w 900D. Phanteks Enthoo Elite Extreme... Wszystko pięknie ładnie ALE buda kosztuje 4500zł (MADAFAKA!!!!). I tutaj uśmiechnęło się do mnie szczęście udało mi się kupić tą budę za 1/3 ceny - stan doskonały (jakieś minimalne niedoskonałości) buda była pokazowa na jakimś evencie gamingowym.

CHŁODZENIE
Oczywiście całość jest robiona z myślą o custom loopie czyli chłodzeniu wodnym z prawdziwego zdarzenia z dwoma obiegami oddzielnie dla CPU i GPU. EKWB produkuje bloki wodne do MSI 2080Ti Gaming X Trio (ma on niestandardowy PCB) wiec jedną ważną rzecz mam już z głowy - muszę tylko je szybko kupić póki są dostępne. W środku będą na pewno dwie chłodnice 480mm możliwie jak najgrubsza (min 60mm) w systemie push-pull… czyli na jedną będzie przypadać aż 8 wiatraków.

GRAFIKA
2x 2080 Ti MSI Gaming X Trio o zdecydowanie wyższych zegarach niż referent.

Jutro powinienem mieć budę. Ciekaw jestem bo podobno przychodzi w wielkiej skrzyni Smiley bo sama buda warzy 33kilo
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
leosh
Senior Member
****
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 1750
Joined: 19. May 2019
Gender: Male
Re: Współczesny dream build
Reply #1 - 10. Jun 2019 at 13:17
Print Post  
Ciekawe, ale poczekaj sobie na testy nowych Ryzenów. Kto wie czy nie przegonią tego 9900K. Sam czekam na rozwój sytuacji, bo jakiś sprzęt muszę sobie sprawić po awarii poprzedniego, ale 9900k jest zdecydowanie za drogi, za gorący i to proc, który w zasadzie jest wyżyłowanym na maxa Skylakiem Smiley
Może po premierze nowych Ryzenów stanieje ten 9900k, a może będzie się dało kupić coś wydajniejszego. Dla samego posiadania to zadowoliłby mnie zapowiadany Ryzen 16/32 Smiley
Jak szaleć to szaleć Smiley

Póki co parcia wielkiego nie mam, Cyberpunk 2077 dopiero za 10 miesiecy, ceny sprzętu zapewne jeszcze spadną i da się coś kupić.
  
Back to top
 
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Współczesny dream build
Reply #2 - 10. Jun 2019 at 13:27
Print Post  
j/w - branie czegoś poza Ryzenem 3 @ X570 - poważnie bym to przemyślał...
Zarówno moc ogólna jak i per core wyższa od intelowskich odpowiedników...
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
m4us
Senior Member
****
Online


I Love YaBB 2.5

Posts: 1372
Joined: 21. Jan 2019
Re: Współczesny dream build
Reply #3 - 10. Jun 2019 at 13:31
Print Post  
(You need to Login or Register to view media files and links)
do tej budy 2 systemy wejda Cool
paczka ma miec wymiar 90x 40x 73 cm Shocked
  

Dell 420 MT 2x PIII 1Ghz 2GB RIMM GF2MX
nieretro SZUFLE Cheesy
Lap 486DX2 4MB Ram i kilka innych WiP
MB  Procomp BVC1A-H ktore lubi sie przywiesic zamienie
Back to top
 
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Współczesny dream build
Reply #4 - 10. Jun 2019 at 13:48
Print Post  
m4us wrote on 10. Jun 2019 at 13:31:
(You need to Login or Register to view media files and links)
do tej budy 2 systemy wejda Cool
paczka ma miec wymiar 90x 40x 73 cm Shocked

Ona i tak jest sporo mniejsza od Corsair 1000D... ale też to jest Super-Tower... Tam w środku mieści się Filipińczyk  Grin takie wielkie to pudło! Ona przychodzi w takim pudle wielkim na zatrzaski  Cheesy zobaczymy w jakim stanie - po zdjęciach wyglądała praktycznie idealnie a cena 3 koła niższa... jest ryzyko jest zabawa.

leosh wrote on 10. Jun 2019 at 13:17:
za drogi, za gorący

Ale tam będzie custom loop oddzielny dla CPU więc "gorący" przestanie być problemem. A co do ceny to teraz mam 7820X na 2066 więc ten jest połowę tańszy... trochę się boję, ze to "downgrade" Smiley

HanJammer wrote on 10. Jun 2019 at 13:27:
branie czegoś poza Ryzenem 3 @ X570 - poważnie bym to przemyślał

Ale ja o tych "cudach" przyszłych ryzenów to słyszę za każdym razem jak coś ma wyjść i co... zawsze dupa. Niestety ja po prostu do AMD nie mam zaufania (chyba że K6)… poza tym Intel tez ma coś nowego wypuścić...

EDIT...
bloki wodne dla płyty i kart graficznych już kupione. MSI Gaming X trio to niereferencyjna konstrukcja i z tego co widze tylko ekwb robi bloki do niej, więc nie chciałbym aby za dwa miesiące okazało się, że są niedostępne i muszę ze stratą (i kasy i wydajności) zmieniać na jakiś inny, bardziej referencyjny model 2080ti.

EDIT II...
drugi MSI 2080ti Gaming X trio też już kupiony  Cheesy Grin
reszta jes normalnie dostępna na co  dzień więc będzie musiała poczekać oj poczekać Smiley
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
kazeobi
Senior Member
****
Offline



Posts: 3328
Location: Warszawa
Joined: 14. Jan 2017
Gender: Male
Re: Współczesny dream build
Reply #5 - 10. Jun 2019 at 14:05
Print Post  
(You need to Login or Register to view media files and links)
Ten procek imo będzie najlepszy Cheesy
  

]
Back to top
 
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Współczesny dream build
Reply #6 - 10. Jun 2019 at 14:23
Print Post  
Ta... jasne... do dłubania w zębach  Grin
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1707
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: Współczesny dream build
Reply #7 - 10. Jun 2019 at 14:29
Print Post  
Jeśli masz na myśli czystą 100% wydajność to na dziś 10 czerwca 2019 faktycznie najszybszym będzie i9-9900K, a najlepiej jego "selekt" w postaci i9-9900KS, odróżniać go będzie od szeregowego 9900K tym, że to fabryczny selekt intela, gdzie będą gwarantować 5GHz na wszystkich rdzeniach w turbo.

Aczkolwiek ruchy z kupnem płyty, bloków wodnych dla płyty, cpu jednak poczekał bym do premiery Ryzenów na architekturze ZEN2. nowe układy i koniec NDA ma być 7 lipca 2019 - to niecały miesiąc. Nowe Ryzeny mają mieć poprawione IPC do mak +15% względem wcześniejszej architektury, mają mieć Turbo do 4,7GHz - czyli w MHz to zaledwie ~5% mniej. Może dziś sama ilość rdzeni maks w ZEN2 16C/32T vs intel 8C/16T wiele nie wniesie w grach, ale to daje do myślenia, a może wpłynąć na ceny. Poza tym nowe płyty na X570 to będą o wiele bardziej zaawansowane płyty technicznie niż analogiczne modele intela. Dostaniesz PCI-E 4.0, to pozwoli Ci później nie dość, że zmienić np VGA na nowszą już z PCI-E 4.0, to najwięcej skorzystają może nie VGA a nośniki M.2 PCI-E, obecnie najszybsze dyski M.2 osiągają już ~3,5GB/s a to jest realny maks PCI-E 3.0 4x (32Gb/s), PCI-E 4.0 4.x będzie mieć przepustowość 64Gb/s, czyli realna przepustowość może skoczyć do 2 razy. Do tego w X570 masz wydzielone 4-ry linie PCI-E 4.0 bezpośrednio z CPU do nośnika M.2 a w intelowskich rozwiązaniach wszystko leci przez chipset, który to jest połączony magistralą DMI o przepustowości "zaledwie" około 32Gb/s (ekwiwalent PCI-E 3.0 4x) i to na wszystkie rzeczy, jak LAN, Audio, SATA, USB i w tym M.2.

LC - kiedyś analizowałem mocno temat, nawet mam kupkę kompletnych szpejów, ale nie skończyłem projektu. Zbliżają się wakacje, wreszcie powinienem znaleźć czas na skończenie go to pokażę. Do rzeczy - konfiguracja Push - Pull wentylatorów nie bardzo ma sens. Testy jakie widziałem dawały maksimum 0,5 stopnia mniej przy dołożeniu wentylatorów Pull. Najważniejsze są Push i najlepszym miejscem jest front obudowy, aby chłodne powietrze było zasysane z zewnątrz i wtłaczane na chłodnicę. Ciepłe powietrze ma wpadać do obudowy i potem odprowadzane praktycznie w dowolny sposób. Nie ma to większego znaczenia ponieważ jak masz wszystkie gorące sekcje chłodzone przez LC, więc ciepłe powietrze wewnątrz budy nie robi żadnej różnicy.

Wentylatory - ważne jest jak najwyższe ciśnienie hydrostatyczne.

Chłodnice - im większe i im grubsze tym lepiej. Ważne też aby nie łączyć miedzi a aluminium - budujesz w ten sposób "baterię" i zaczyna korodować aluminium. Więc jak masz miedź (np w chłodnicy) to upewnij się że bloki są też miedziane i reszta elementów metalowych, albo np niklowane.

Złączki - mogę z czystym sumieniem polecić dobrego chińczyka - Barrow. Najwyższa jakość, nic nie ustępuję najlepszym złączkom, a cena o wiele niższa.

Zarządzanie LC - może jakiś komputer, np Aquaero?

Płyn - to też nie może być woda a dedykowany płyn, polecam coś bezbarwnego. Te wszystkie "kolorowe" wynalazki tak syfią w instalacji, że co parę miesięcy byś musiał wszystko rozpinać i czyścić. Nie wspominając, że jak masz bloki np z pleksi to Ci je magą zabarwić trwale. Ja osobiście wybrałem kolorowe węże (czarne).
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Współczesny dream build
Reply #8 - 10. Jun 2019 at 14:39
Print Post  
To co powiem pada z ust perspektywy kogoś kto od lat składa kolejne zestawy na Intelu, poskładałem zestaw na 9900K w obudowie mITX oraz Ryzenie 5 2600 w mATX, natomiast sam posiadam 2066.

Musisz JASNO postawić wymagania. W grach obecnie nie ma nic szybszego niż 9900k, ale trzeba brać poprawkę na inne zastosowania.

1.) LGA2066 ma quad channel. Użyteczność w wielu zastosowaniach jest wątpliwa, niemniej po przesiadce z 3770k @ 4,5GHz na 7800X @ 4,5GHz start mojego wirtualnego środowiska do pracy magisterskiej zmalał z prawie 8 minut do 2,5 minuty. To znacznie więcej niż wynika z różnicy wydajności procesorów i podejrzewam, że bardzo dużą rolę odegrała przesiadka z dual channel DDR3 1800MHz CL10 na quad channel DDR4 3000MHz CL14. Jeśli zajmujesz się renderingiem filmów / tworzeniem grafiki, prawdopodobnie możesz pominąć ten argument.

2.) Przedmówcy wspomnieli o tym, że 9900K to taki trochę potworek. Jasne - kupując płytę z odpowiednim VRM oraz inwestując w odpowiednie chłodzenie, wszystko jest do opanowania, niemniej jest to wyżyłowany do absolutnie granic możliwości procesor. Szukasz selekta i chcesz go podkręcić? Jasne, pewnie. Zamiast 5,0GHz osiągniesz zawrotne 5,3GHz jeśli trafisz naprawdę dobrą sztukę, albo będziesz ją katował takim napięciem, że grozić mu będzie przedwczesna śmierć (nawet jeśli temperatury będą w ryzach).

3.) Nowe Ryzeny zapowiadają się naprawdę zacnie i uważam że warto poczekać. Wszystkie znaki wskazują na to, że IPC będzie zbliżone albo minimalnie wyższe od Skylake (i wszystkich pochodnych) podobnie jak możliwe do osiągnięcia taktowanie. Widać to chociażby po wsparciu jakie AMD ma od producentów płyt głównych i pamięci RAM. Po zapowiadanych cenach płyt głównych niestety również. W każdym razie, może się okazać że za parę miesięcy dostępny taniej Ryzen 9 łyknie Twojego 9900K również w wydajności jednego wątku (bo że wielowątkowo będzie szybszy, to nie ma wątpliwości przy 24 wątkach).

Jeśli chcesz pogadać na ten temat to zadzwoń do mnie - numer masz. Postaram się doradzić, choć o chłodzeniu wodą się nie wypowiem.
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1707
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: Współczesny dream build
Reply #9 - 10. Jun 2019 at 14:52
Print Post  
Jest jeszcze jeden aspekt. Obecne generacje CPU intela, są bardziej dzurawe niż ser szwajcarski. Nawet najnowsze CPU mają dziury i załatanie ich przez mikrokod i łatki do systemu, systematycznie obniża ich wydajność.

Tu jest fajny test pokazujący jak spadła wydajność po załataniu dziur:
(You need to Login or Register to view media files and links)

Instalacja łat, spowodowała spadek na Intelach średnio 16%, a na AMD 3%, przy czym ZEN2 powinna mieć już załatane dziury na jakie była podatna poprzednia generacja AMD.
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Współczesny dream build
Reply #10 - 10. Jun 2019 at 15:02
Print Post  
@314TeR - dzięki nie wiedziałem tego o tym KS... bedę takie szukać. Póki co wysłałem maila do kilka firm co robia custom buildy czy mozna u nich selekta zamówić i zrobić od razu delidding. Co do push pull i niektórych rzeczy to powiedzmyh sobie szczerze, to jak sztuka dla sztuki... jak kaloryfer na brzuchu - nie ma praktycznego zastosowania a fajnie wygląda  Grin - tak słyszałem, aby nie łaczyć miedzi z aluminium więc całe LC będę chciał mieć dopasowane od jednego producenta - w moim przypadku EKWB - z tym, ze chyba znajdę inne rezerwuary - heatkillery mi się podobają. Podeslij mi namiary do tego chinczyka super, że o tym mówisz. Bloki na gpu mam czarne nieprzezroczyste. nie podobają mi się - wolę tak minimalistycznie jeśli to pojęcie w ogóle do takiego builda można zastosować. Oczywiście, że płyn dedykowany. Zobaczymy - na razie marzył mi się zielony (taki build pod nvidię… sorry AMD)… ale dzięki Twojej radzie mocno rozważę przezroczysty. Co do procesora to na amd się nie skuszę... niech będzie, że fanboy jestem Wink Poza tym jak za jakiś czas będę chciał coś wymienić np. płytę czy GPU to i tak czeka mnie przebudowa loopa. ale najdroższe rzeczy jak chłodnice, pompki czy obudowa z zasilaczem etc już zostaną.

@forteller - dzięki za jak zwykle bardzo merytoryczną radę! Numer mam Smiley choć do ryzena raczej mnie nie przekonasz Smiley na pewno się odezwę tylko wtedy gdy już będę miał budżet na procek i płytę

W ogóle fajnie chłopaki że mi podpowiadacie i że nikt na razie mnie nie strofuje, że po co mi to itp. bla bla bla
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Jenot
Senior Member
****
Offline


Jenot

Posts: 1778
Location: Chełm
Joined: 15. Jan 2015
Gender: Male
Re: Współczesny dream build
Reply #11 - 10. Jun 2019 at 15:59
Print Post  
@Batyra co się będziesz szarpał - kup gotowca: (You need to Login or Register to view media files and links) Wink
  

ATC-5220, K6-III 400, 512MB RAM, Voodoo3 3000 AGP, GUS MAX 1MB, Terratec EWS64 XL, AWE32 CT2760, 3x40GB HDD, DVD TSSTcorp, FreeDOS, OS/2 Warp 4, Win95 OSR2
Back to top
GTalk  
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Współczesny dream build
Reply #12 - 10. Jun 2019 at 16:05
Print Post  
no tak tylko to po pierwsze wyjdzie dużo drożej a po drugie nie moge sobie tego rozłożyć w czasie i mam mniejsze możliwości konfiguracji npo koloru itp.
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Jenot
Senior Member
****
Offline


Jenot

Posts: 1778
Location: Chełm
Joined: 15. Jan 2015
Gender: Male
Re: Współczesny dream build
Reply #13 - 10. Jun 2019 at 16:07
Print Post  
Ojtam, przywieziesz na zlot (i wniesiesz na drugie piętro) to Ci pryśniemy sprayem na różowo Tongue
  

ATC-5220, K6-III 400, 512MB RAM, Voodoo3 3000 AGP, GUS MAX 1MB, Terratec EWS64 XL, AWE32 CT2760, 3x40GB HDD, DVD TSSTcorp, FreeDOS, OS/2 Warp 4, Win95 OSR2
Back to top
GTalk  
IP Logged
 
m4us
Senior Member
****
Online


I Love YaBB 2.5

Posts: 1372
Joined: 21. Jan 2019
Re: Współczesny dream build
Reply #14 - 10. Jun 2019 at 16:27
Print Post  
Batyra wrote on 10. Jun 2019 at 15:02:
nikt na razie mnie nie strofuje, że po co mi to itp. bla bla bla


spodziewales sie przytykow ze kupujesz nowego kompa na forum gdzie srednia ilosc kompow na uzytkownika to mniej wiecej kilka (i czesto gesto ktos cos nowego majstruje? Cheesy
Batyra wrote on 10. Jun 2019 at 13:48:
Tam w środku mieści się Filipińczyk  Grin

to juz wiemy skad cena obudowy - Filipinczyka dodaja gratis zeby pomagal pudlo przenosic Grin
heh widze tu ogrom wiedzy o nowosciach, ide posprawdzac po necie o czym wlasciwie gadacie
  

Dell 420 MT 2x PIII 1Ghz 2GB RIMM GF2MX
nieretro SZUFLE Cheesy
Lap 486DX2 4MB Ram i kilka innych WiP
MB  Procomp BVC1A-H ktore lubi sie przywiesic zamienie
Back to top
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: [1] 2 3 ... 20
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top