Page Index Toggle Pages: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 20 Send TopicPrint
Very Hot Topic (More than 25 Replies) Współczesny dream build (Read 56111 times)
leosh
Senior Member
****
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 1748
Joined: 19. May 2019
Gender: Male
Re: Współczesny dream build
Reply #165 - 25. Jun 2019 at 06:27
Print Post  
Grałem, ale nie porwało mnie. Graficznie też nie powodowała opadu szczeny.  Zapamiętałem tę grę, bo to był pierwszy tytuł którego mój ówczesny GTX970 nie mógł udźwignąć w max detali.
  
Back to top
 
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1704
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: Współczesny dream build
Reply #166 - 25. Jun 2019 at 08:24
Print Post  
W tę grę się gra z kimś - solo faktycznie może szybko się znudzić.
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Współczesny dream build
Reply #167 - 25. Jun 2019 at 14:01
Print Post  
PROBLEM!!!

- przyszły nowe pamięci. Zrobiłem zwykły benchmark w 3dmark. działa.
- w wolenj chwili zrobiłem inny bardziej wymagający benchmark (time spy extreme w 3dmarku) i komp się zawiesił na teście CPU - myślę normalka - pewnie za wysoko CPU.
- zrobiłem restart i komp 3-4 razy się restartował zanim uruchomił się. Nie wiem czy tak było od powczątku z tymi nowymi pamięciami czy nie. To było drugie uruchomienie z nimi dopiero.
- Procek zaczął trochę wariować w Windowsie. Po odpaleniu wiatraki zaczęły głośno chodzić a temperatury rdzeni nawet do 95stopni. Cholera przestraszyłem się.
- Zrobiłem reset bios'u i ustawienia defaultowe. Komp już nie restartuje się kilka razy. Ale po uruchomieniu windowsa dostaje takie "fale" normalnie działa. rdzenie o tem 45-55st... a nagle zaczyna wyć i 90st... potem znowu spokojnie i już tak zostaje a żaden proces nie jest specjalnie włączony.

- Czytałem, ze te restarty wynikają z testów pamięci i sporo osób to ma - normalne zachowanie - są jakieś ustawienia by tego nie robił.

Martwię się że podczas tego testu zjarał się jakiś rdzeń czy inny czort i procek się zagrzewa sztucznie czy jakoś tak. Napięcie było na 1.3 więc nic specjalnego - mówi się, że do 1.4 to spokojnie i bezpiecznie można.

Czy mogło się coś zjarać w CPU?? bez podkręcania benchmarki wszystkie normalnie przechodzi. i zwykly i extreme...
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Współczesny dream build
Reply #168 - 25. Jun 2019 at 14:42
Print Post  
Nie zjarałeś niczego dopóki procesor działa. Jak Ci gwałtownie rośnie temperatura do 95*C to pewnie masz jakieś all-core-turbo włączone w UEFI i jedzie z napięciami do kosmosu.
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
leosh
Senior Member
****
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 1748
Joined: 19. May 2019
Gender: Male
Re: Współczesny dream build
Reply #169 - 25. Jun 2019 at 14:56
Print Post  
A te pamięci to nie mają profilu XMP ? Nie jestem zwolennikiem podkręcania pamięci. Lepiej ustawić tak jak profil. Co do proca to jak Kolega wyżej napisał. All Core enabled i stąd pewnie temperatury w kosmos przy wysokim napięciu jakie podaje płyta. Szczerze, to takiego procesora to bym nie ruszał z OC. Proponuję Ci prosty test. Ściąg sobie program AIDA64 i tam masz różne testy. Jeden z nich błyskawicznie rozgrzewa proca co daje Ci pogląd jakie temperatury proc osiąga pod obciążeniem. Test zwie się FPU Julia. Idę o zakład, że niepodkręcony 9900k rozgrzeje do 95 stopni Smiley
Nawet na wodnym, z hiperpastami i chłodnicami Smiley
Stąd mój wniosek, że sensu podkręcać nie ma żadnego.
  
Back to top
 
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Współczesny dream build
Reply #170 - 25. Jun 2019 at 16:07
Print Post  
Największy generator ciepła to prime95 z avx2 (avx512 na procesorach które to obsługują).

9900k to tak specyficzny procesor, że warto dobrze zrozumieć co oznacza TDP, wartości PL1 oraz PL2 oraz jak dokładnie działa Turbo. Warto wiedzieć też, że prosto z pudełka, praktycznie żadna konsumencka płyta nie traktuje 9900k zgodnie z jego specyfikacją i wcale nie jest łatwo zmusić np takiego highendowego ASRocka, żeby to robił*. W praktyce oznacza to, że prosto z pudełka w 95% przypadków 9900k jest podkręcany bez żadnej ingerencji użytkownika.

Można też spojrzeć na to z innej strony. 9900k to procesor który do komputerów stacjonarnych wprowadza problemy, które do tej pory występowały raczej tylko w laptopach (różne odmiany throttlingu).

Obowiazkowa lektura jeśli ktoś zamierza podkręcać 9900k:
(You need to Login or Register to view media files and links)

*być może mam nieaktualne info i ostatnie biosy zmieniły ten stan rzeczy. Tak było u Asusa gdzie w którejś aktualizacji dodali do płyt Z390 opcję, by jednym kliknięciem wymusić konfigurację zgodną ze specyfikacją Intela.

@ leosh
Szkoda mówić o jakimkolwiek rozsądku w przypadku podejściu Batyry Tongue zostawmy już na bok czy jest sens podkręcać, bo to i tak parę poziomów absurdów niżej względem polerowania rdzenia i IHS  Grin
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
Jenot
Senior Member
****
Offline


Jenot

Posts: 1775
Location: Chełm
Joined: 15. Jan 2015
Gender: Male
Re: Współczesny dream build
Reply #171 - 25. Jun 2019 at 17:29
Print Post  
@Batyra te kilka restartów po padzie to tzw "training RAM". Jak ustawiasz profil XMP/robisz OC to po padzie systemu UEFI robi to z automatu. Zwykle po takiej operacji masz RAM ustawiony z SPD/JEDEC, a nie XMP, u mnie po jakimś ekstremalnym ustawieniu taktowań pamięci po takim "trainingu" cały BIOS się ustawił na default. Generalnie - nie ma się czym przejmować, po prostu przegiąłeś z OC Wink
  

ATC-5220, K6-III 400, 512MB RAM, Voodoo3 3000 AGP, GUS MAX 1MB, Terratec EWS64 XL, AWE32 CT2760, 3x40GB HDD, DVD TSSTcorp, FreeDOS, OS/2 Warp 4, Win95 OSR2
Back to top
GTalk  
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Współczesny dream build
Reply #172 - 25. Jun 2019 at 18:08
Print Post  
@Jenot, to bardzo możliwe bo włożyłem po pamięciach 3200 pamięci 4400 i nic nie przestawiałem więc pewnie się zagotował z powodu innych ustawień czy coś... zupełnie nie rozumiem tego. że po starcie windowsa użycie procka to 15-30% a temperatura niektórych rdzeniów sięga 100st. (nie więcej)... po jakiejś minuje półtora uspokaja się wszystko i jest znów jakieś 50st.  Tak jakby był jakiś proces przy uruchamianiu windowsa, który "stresuje" proc.

forteller wrote on 25. Jun 2019 at 16:07:
Szkoda mówić o jakimkolwiek rozsądku w przypadku podejściu Batyry (You need to Login or Register to view media files and links) zostawmy już na bok czy jest sens podkręcać, bo to i tak parę poziomów absurdów niżej względem polerowania rdzenia i IHS


nie no od początku to ma być overkill a nie zestaw dla małych dziewczynek  Grin więc rozsądek idzie na bok... ale żeby w ogóle nie kręcić? to już przesada.
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
leosh
Senior Member
****
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 1748
Joined: 19. May 2019
Gender: Male
Re: Współczesny dream build
Reply #173 - 25. Jun 2019 at 18:15
Print Post  
Źle się wyraziłem, kręcić można, w końcu to proc z odblokowanym mnożnikiem, ale pamiętaj, że to już jest absolutnie wyżyłowany Skylake. Gorący i będący ostatkiem swojej architektury Smiley Tam, Ci dobrze pisał Kolega wyżej, że to specyficzny procesor.
Cudów nie będzie Smiley Ileż tej wydajności uzyskasz ? Czy warto kosztem throttlingu i wątpliwej stabilności bawić się w ekstremalne OC ? Moim zdaniem nie, ale co kto lubi Smiley
  
Back to top
 
IP Logged
 
Jenot
Senior Member
****
Offline


Jenot

Posts: 1775
Location: Chełm
Joined: 15. Jan 2015
Gender: Male
Re: Współczesny dream build
Reply #174 - 25. Jun 2019 at 18:16
Print Post  
Menedżer zadań (czy jak tam się to w windows nazywa) do Autostartu i patrz co się dzieje. Obstawiam antywirusa, sprawdzanie aktualizacji systemu/baz antywirusowych, uruchamianie bloatware'u od producenta płyty/grafiki, pewnie też masz Adobe, Steama, Epic Game Store czy inne pierdoły w trayu, które akurat też po uruchomieniu muszą sprawdzić czy czegoś nie trzeba ściągnąć i wysłać Twoją fotkę z webcama do centrali Tongue
  

ATC-5220, K6-III 400, 512MB RAM, Voodoo3 3000 AGP, GUS MAX 1MB, Terratec EWS64 XL, AWE32 CT2760, 3x40GB HDD, DVD TSSTcorp, FreeDOS, OS/2 Warp 4, Win95 OSR2
Back to top
GTalk  
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Współczesny dream build
Reply #175 - 25. Jun 2019 at 18:28
Print Post  
Batyra wrote on 25. Jun 2019 at 18:08:
zupełnie nie rozumiem tego. że po starcie windowsa użycie procka to 15-30% a temperatura niektórych rdzeniów sięga 100st. (nie więcej)... po jakiejś minuje półtora uspokaja się wszystko i jest znów jakieś 50st.  Tak jakby był jakiś proces przy uruchamianiu windowsa, który "stresuje" proc.

Defender, różne chmury - dużo jest programów, które obciążają na start. Od czego masz menedżer zadań? Sprawdź co ciągnie. Do tego sprawdź jakie masz napięcie, bo ~100*C jest nienormalne przy obciążeniu ~30%.
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Współczesny dream build
Reply #176 - 25. Jun 2019 at 18:43
Print Post  
Jenot wrote on 25. Jun 2019 at 18:16:
fotkę z webcama


nie mam webcama ani mikrofonu  Grin

@forteller. Wgrałem najnowszy bios (na wypadek jakiegoś problemu z kompatybilnością pamięci) i ustawiłem wszystko na default... narazie jest ok. Benchmark Time Spy Extreme daje 10400pt... więc lepiej niż 97% wyników. ciekawe czy uda się tak go wykręcić by dojechać do 12k? jak oni to robią ci wariaci że mają po 19tysięcy...?

Kurcze czy jest gdzieś miejsce gdzie jest na prawdę dobrze i dokładnie wytłumaczony bios? W manualu jest dupa - np. napisane jakie mam opcje do wyboru typu auto enabled i disabled i nic opisane co dana opcja robi.
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
LCU
Junior Member
**
Offline


Retro NooBee

Posts: 130
Location: Zduńska Wola
Joined: 23. May 2019
Gender: Male
Re: Współczesny dream build
Reply #177 - 25. Jun 2019 at 20:34
Print Post  
może się powtórzę ale swojego 9900k musiałem oddać na reklamację a włączyłem tylko xmp do swoich ramów, ale pamiętam wtedy asus nagminnie wypuszczał poprawki biosu. A poza tym maximusy mają to do siebie że jak włącza się grubsze zmiany w biosie to się restartuje parę razy
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Współczesny dream build
Reply #178 - 25. Jun 2019 at 20:41
Print Post  
Ale u Ciebie się zjarał i po prostu przestał działać?
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
udam_u
Full Member
***
Offline


“Here Be Dragons”

Posts: 397
Location: Wrocław
Joined: 17. Jul 2018
Gender: Male
Re: Współczesny dream build
Reply #179 - 25. Jun 2019 at 21:07
Print Post  
Z OC mam do czynienia od epoki socket A i...pamiętam, że niesamowite wyniki były przeplatane strasznymi lamentami. Nie wiem Paweł, czy warto iść w tę ciemną stronę mocy... (:

(You need to Login or Register to view media files and links)
  

Zestawy:
  • W opracowaniu???
  • (You need to Login or Register to view media files and links)
  • (You need to Login or Register to view media files and links)
  • (You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 20
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top