Page Index Toggle Pages: 1 ... 11 12 [13] 14 15 ... 20 Send TopicPrint
Very Hot Topic (More than 25 Replies) Współczesny dream build (Read 56119 times)
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Współczesny dream build
Reply #180 - 25. Jun 2019 at 21:32
Print Post  
@ Batyra
19 tysi na 9900k? Bo ten test skaluje się z ilością wątków, więc jakieś 9980XE nie powinny mieć problemu z uzyskaniem takiego wyniku.

Poszukaj sobie jakiegoś poradnika podkręcania Coffee Lake (może być 8700K) i poczytaj. Wszystkich ustawień w biosie sam nie ogarniam (tzn nie ruszam timingów innych niż pierwszego rzędu).
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
LCU
Junior Member
**
Offline


Retro NooBee

Posts: 130
Location: Zduńska Wola
Joined: 23. May 2019
Gender: Male
Re: Współczesny dream build
Reply #181 - 25. Jun 2019 at 23:06
Print Post  
Batyra wrote on 25. Jun 2019 at 20:41:
Ale u Ciebie się zjarał i po prostu przestał działać?


W tym cwańcyk że nie, poleciał BSOD uruchomiłem kompa i znowu BOSD i tak cały czas, przez 2 dni robiłem testy badałem temperatury w biosie Bo tylko do biosu mogłem i cyk po 2 dnia do biosu nie mogę wejść.
No to pomyślałem że płyta jebał ale zabrałem płytę i procka do zaprzyjaźnionych sklepów komputerowych i wyszło szydło z worka procesor martwy ale w ciągu 2 tygodni wymienili na nowy bez gadania
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
leosh
Senior Member
****
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 1748
Joined: 19. May 2019
Gender: Male
Re: Współczesny dream build
Reply #182 - 26. Jun 2019 at 08:01
Print Post  
Przytoczę moją historię ostatniego sprzętu z którym miałem przygodę.  Po sprzedaży 4790K i R9 290, które jeszcze w tamtym czasie kosztowały niemało, zmieniłem na 2600K z płytą Asus P8P67Pro i GTX970 potem 1080. Długo sprzęt działał podkręcony, najpierw 4,5Ghz, potem 4,7Ghz. Nawet pokusiłem się o 5Ghz, podkręcić się udało, na wodnym chłodzeniu Enermaxa, ale z napięciami na pewno przesadziłem i pewnego dnia podczas oglądania youtuba, procesor 2600K padł. Miałem go na gwarancji, więc odesłałem i po miesiącu otrzymałem kolejną sztukę. Wróciłem do zegara 4,7Ghz, trzy miesiące bezproblemowej pracy i... pewnego dnia też padł. No to mi się wydało już mocno podejrzane. Nigdy mi jeszcze nie padł podkręcony proc, a OC bawię się od czasu swojego pierwszego podkręconego proca DX4 100@120Mhz. Okazało się, że razem z procem padła też płyta. Za procesor dostałem zwrot pieniędzy (również był na gwarancji), ale płyta była już dawno po i jak mi odpisał serwis zajmujący się naprawami tego typu to:
" Objawy wskazują na problem z przetwornicą zasilającą procesor, niestety technikowi nie udało się ustalić dokładnej przyczyny usterki".
Płyta poszła do utylizacji. Po co o tym piszę ? Z dwóch powodów. Jednym z nich jest podejrzenie, że mimo świetnej sekcji zasilania na tej płycie, zapewnieniu wodnego chłodzenia to płyta i tak padła. Czy to ze zmęczenia materiałów czy też mojej winy było trochę (przy 4,7Ghz zachowałem rozsądną granicę w napięciach, przy 5Ghz przekroczyłem). Coś nie wytrzymało i sprzęt odszedł do Krainy Wielkich Tranzystorów. Drugi wniosek to zjawisko degradacji procesora. Można o tym poczytać w wielu miejscach, że Sandy Bridge/Ivy po pewnym czasie pracy degradują się w taki sposób, że na tym samym napięciu przestaje działać stabilnie dotychczasowe podkręcenie. Czy to było dodatkowym powodem uszkodzenia sprzętu ? Trudno powiedzieć, bo procki które kupiłem choć miały gwarancję sprzedającego, to na pewno nowe nie były i nie znałem ich przeszłości. Może były katowane wysokimi napięciami i ich żywotność znacząco zmalała ? Tego nie wiem.
Drugi wniosek, to bawić się w mocne OC to tylko na sprzęcie na gwarancji. Miałem szczęście w nieszczęściu, że chociaż procesory miałem na gwarancji, ale płyta miała swoje lata i skończyła swój żywot i to prawdopodobnie płyta uszkodziła oba egzemplarze 2600k.
Dlatego też patrząc na OC 9900K, który jest procesorem ekstremalnie wyżyłowanym, to mam przeczucie, że jego żywotność po OC nie będzie zbyt długa. Okres gwarancyjny przetrzyma zapewne, ale dalej ? To za droga zabawa Smiley

A i jeszcze przykład odnośnie kart graficznych. Swojego GTX970 sprzedałem, bo jego gwarancja się skończyła, więc wolałem go puścić za 600 stówek i odzyskać tyle, niż czekać aż padnie i zostać z uszkodzoną nic nie wartą kartą graficzną. Kupiłem używanego GTX1080 za 1590zł, pokoparkowy, ale z gwarancją do końca 2020 roku. Karta działała poprawnie, ale po jakimś czasie zauważyłem pewien problem, którego nie było na poprzednich kartach. Otóż w trakcie działania (gra, pulpit windows), losowo wyłączał się ekran na 2-3 sekundy. Jakby karta na chwilę przestawała podawać sygnał. Zmieniałem kabel, monitor inny podstawiłem, wyłączałem funkcje oszczędzania energii i dalej to samo. A podczas oglądania filmów na ułamek sekundy czasem pojawiał się cieniutki zielony pasek poziomy. Raz nawet podczas gry w Wiedźmina 3 wywaliło BSODem z powodu nvlddmkm.sys.
Dla mnie to już sygnał, że karta ma jakiś problem, choć nie występuje stale i niełatwo to wychwycić.
Mimo wszystko kartę zgłosiłem do reklamacji i aktualnie czekam na realizację.
Podsumowując, można stosunkowo tanio kupić nadal niezły wydajnościowo sprzęt - podkręcony 2600k dziś to nadal bestia i nie było gry, która nie działałaby płynnie w maksymalnych ustawieniach w tandemie z 16GB Ram i GTX1080, ale jak to w życiu bywa, spierdolić się może coś w każdej chwili. Lepiej mieć gwarancję niż potem liczyć straty. Ja jestem o koszt płyty głównej w plecy, ale teraz zamierzam wrócić do starego stylu kupowania sprzętu. Kiedy miałem większego pierdolca na punkcie nowych proców, grafik i wszelkich nowinek to rotacja sprzętu jakiego używałem była ogromna. W ciągu roku konfig zmieniałem 7-10 razy Smiley
Teraz kiedy będę kupował nowy sprzęt - jeszcze nie wiem czy coś z nowych Ryzenów czy jednak Intel, to będę go użytkował mniej więcej do czasu, kiedy pozostanie rok gwarancji na dany podzespół. Wówczas go sprzedam, dołożę  i w jego miejsce kupię nowy. Dziękuję za uwagęSmiley
  
Back to top
 
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Współczesny dream build
Reply #183 - 26. Jun 2019 at 11:17
Print Post  
PROBLEM (chyba) ROZWIĄZANY

Powiedziałem dość! I postanowiłem sprawdzić jak wygląda CPU czy nie ma jakiś przypaleń itp. Korzystając z okazji zmieniłem pastę na ciekły metal Thermal Grizzly Conductonaut. Możliwe że wymieniająć pamięci coś zruszyłem w cpu (tymczasowo testowo wróciłem do starych 3200) i możliwe, że dałem za mało pasty. Tak czy inaczej teraz po zrobieniu 3D Marka temperatura maksymalnie sięga 39st!!!! temperatura rdzeniów tak jak teraz piszę to 32-35stopni. Więc problem musiał być / pojawić się przy procesorze i chłodzeniu. Tak jak pisałem obstawiam, że było za mało pasty a instalując ram coś zruszyłem i dostał się bąbelek powietrza czy inny czort.

Spadek temperatur w idle prawie nawet o 25 stopni.

Teraz włożę szybkie ram'y aby zobaczyć jak to działa czy problemu nie ma też tutaj...

UFFFF


EDIT
Bardzo ciekawa rzecz... na pamięciach 4400 nawet jak wszystko w biosie jest na default i auto grzeje się znów niemiłosiernie...
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Współczesny dream build
Reply #184 - 26. Jun 2019 at 12:25
Print Post  
Włączyłeś XMP, więc włączyły się też profile podkręcania.

Licz się z tym, że na dłuższą metę ciekły metal wżera się w podstawę chłodzenia i w IHS. U mnie po dwóch latach ściągałem to cholerstwo pastą polerską i nic mi nie zostało z oznaczeń na procesorze.
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Współczesny dream build
Reply #185 - 26. Jun 2019 at 12:39
Print Post  
@Forteller - nawet przy wyłączonym XMP... (chyba że coś utawiam nie tak)... tak czy inaczej tych pamięci nie ma na liście kompatybilności - wziąłem je na "ryzyk fizyk"...

Ale uzupełniłem już formularz zwrotu i zamiast nich wziąłem pamięci 3200 z cl14 i napięciem 1.2  (niższych CL przy częstotliwości pow. 3000 nie znalazłem. Te mają do tego napięcie niższe dlatego były o stówkę droższe)... Jutro będą - zobaczymy jak to śmiga. Te nowe są już na liście wspieranych przez płytę.

a co do wżerania się - to kurcze - oglądałem zanim to kupiłem wszystkie filmiki, które znalazłem i liquid metal reaguje słabo z aluminium a z niklem i miedzią nie... więc może miałeś cooler z heatpipeami i zetknęło się jakoś z aluminium? Tak czy inaczej to info co widziałem mówi, że nic złego się nie dzieje - jest tylko ew. odbarwienie i schodzą oznaczenia - bo ihs i mieź na coolerze pokrywa się warstwą tlenku, który nie ma nic do wydajności.
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Współczesny dream build
Reply #186 - 26. Jun 2019 at 12:41
Print Post  
Kurczę, to zacznij monitorować jakie masz napięcia, częstotliwości i temperatury. Polecam HwInfo.
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Współczesny dream build
Reply #187 - 26. Jun 2019 at 12:55
Print Post  
Włożone pamięci stare (3000 z CL18) i działa jak złoto... tem cpu 31st. dokładnie te same ustawienia co przy poprzednich. Default i wszystko na auto.

Wg mnie to własnie może być kwestia braku kompatybilności. Na stronie asus'a na liście kompatybilnych pamięci nie ma tych 4400 i może dlatego coś nie tak się gryzie.

Te, które teraz wziąłem 3200 z cl14 są juz na liście (podobnie jak te 3000 cl18 które mam teraz)

Zaraz zainstaluje HWinfo
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
m4us
Senior Member
****
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 1372
Joined: 21. Jan 2019
Re: Współczesny dream build
Reply #188 - 26. Jun 2019 at 17:50
Print Post  
Batyra wrote on 26. Jun 2019 at 12:39:
liquid metal reaguje słabo z aluminium a z niklem i miedzią nie

na rteci to zrobili czy co/?
Note: Conductonaut thermal grease must not be used with aluminum heatsinks!
a tu takie ostrzezenie ze strony producenta..
w skladzie gal ind i cyna podana
  

Dell 420 MT 2x PIII 1Ghz 2GB RIMM GF2MX
nieretro SZUFLE Cheesy
Lap 486DX2 4MB Ram i kilka innych WiP
MB  Procomp BVC1A-H ktore lubi sie przywiesic zamienie
Back to top
 
IP Logged
 
Jenot
Senior Member
****
Offline


Jenot

Posts: 1775
Location: Chełm
Joined: 15. Jan 2015
Gender: Male
Re: Współczesny dream build
Reply #189 - 26. Jun 2019 at 18:09
Print Post  
Liquid metal zżera aluminium i lepiej nie stosować go z aluminiowymi radiatorami. Z niklem i miedzią reaguje słabo tworząc cienką warstwę, hmmm, stopu?
To mieszanka galu, indu i cyny, na pierwszy rzut oka faktycznie zachowuje się jak rtęć.
Tu Jezus testuje Conductonauta z różnymi metalami: (You need to Login or Register to view media files and links)
  

ATC-5220, K6-III 400, 512MB RAM, Voodoo3 3000 AGP, GUS MAX 1MB, Terratec EWS64 XL, AWE32 CT2760, 3x40GB HDD, DVD TSSTcorp, FreeDOS, OS/2 Warp 4, Win95 OSR2
Back to top
GTalk  
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Współczesny dream build
Reply #190 - 26. Jun 2019 at 18:23
Print Post  
Jenot wrote on 26. Jun 2019 at 18:09:
cienką warstwę, hmmm, stopu

to jakiś tlenek.

nakłada się to śmiesznie bo nie chce się to przyczepiać do metalu... dopiero kiedy tym wacikiem zacznie się to jakby na siłę wcieraz to w pewnym momencie się przylepia. Wg mnie po takim pocieraniu / wcieraniu robi się właśnie warstwa tlenku do której już metal się trzyma... bez tej warstwy jeździ sobie i już.
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Jenot
Senior Member
****
Offline


Jenot

Posts: 1775
Location: Chełm
Joined: 15. Jan 2015
Gender: Male
Re: Współczesny dream build
Reply #191 - 26. Jun 2019 at 18:46
Print Post  
Nie tlenku, stopu galu z niklem. Jakby tam się utworzył tlenek to by była dupa a nie chłodzenie Wink
  

ATC-5220, K6-III 400, 512MB RAM, Voodoo3 3000 AGP, GUS MAX 1MB, Terratec EWS64 XL, AWE32 CT2760, 3x40GB HDD, DVD TSSTcorp, FreeDOS, OS/2 Warp 4, Win95 OSR2
Back to top
GTalk  
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Współczesny dream build
Reply #192 - 26. Jun 2019 at 18:56
Print Post  
Z mojego doświadczenia Conductonaut wżera się w IHS I w niklowaną miedź (stopę radiatora). Nie znam się na chemii, ale szit jest skuteczny ale szkodliwy. Spolerowałem obie powierzchnie, zaaplikowałem Kryonauta i temperatury poszły do góry (ciekły metal miałem dwa lata).
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
Jenot
Senior Member
****
Offline


Jenot

Posts: 1775
Location: Chełm
Joined: 15. Jan 2015
Gender: Male
Re: Współczesny dream build
Reply #193 - 26. Jun 2019 at 18:58
Print Post  
No wżera się, ja jak wymieniałem chłodzenie to musiałem wymienić conductonauta. Nie dość, że usuwanie tego to mordęga, to po oznaczeniach procesora na IHS zostało wspomnienie....
  

ATC-5220, K6-III 400, 512MB RAM, Voodoo3 3000 AGP, GUS MAX 1MB, Terratec EWS64 XL, AWE32 CT2760, 3x40GB HDD, DVD TSSTcorp, FreeDOS, OS/2 Warp 4, Win95 OSR2
Back to top
GTalk  
IP Logged
 
m4us
Senior Member
****
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 1372
Joined: 21. Jan 2019
Re: Współczesny dream build
Reply #194 - 26. Jun 2019 at 20:24
Print Post  
(You need to Login or Register to view media files and links)
dlaczego nie uzywac galu przy alu Grin
  

Dell 420 MT 2x PIII 1Ghz 2GB RIMM GF2MX
nieretro SZUFLE Cheesy
Lap 486DX2 4MB Ram i kilka innych WiP
MB  Procomp BVC1A-H ktore lubi sie przywiesic zamienie
Back to top
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1 ... 11 12 [13] 14 15 ... 20
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top